برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

چرا کولر گازی بوی ماهی میدهد؟

علت بوی بد کولر گازی : چگونه از دست بوی بد کولر گازی خلاص شویم ممکن است از کولر گازی شما بوی بدی به مشام برسد. این بوی غیرقابل تحمل از نگهداری بد کولر گازی است و می‌تواند منجر به مشکلات بسیاری در هوای محیط داخلی شود. پس چه چیزی از یک تهویه مطبوع یک بوی بد ایجاد می‌کند و چه کاری می‌توانید انجام دهید تا از شر آن خلاص شوید. با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بگوییم. همچنین می توانید جهت خرید دریچه اسلوت، دریچه کولر و دریچه داکت اسپلیت با ما در شرکت تهویه سان تماس بگیرید.

کولر گازی وقتی که روشن است شروع به گردش هوا در درون اتاق می‌کند. هر چیزی در اتاق شما می‌تواند بوی بد را ایجاد می‌کند، مانند لباس‌های مرطوبت مانده، غذای شبانه، حیوانات مرده و در طول فرایند گردش هوا، به کولر گازی منتقل می‌شود. سپس تمام این بوها به هوای اتاق وارد می‌شود و کولر گازی بوی بدی را می‌گیرد و در آن باقی می‌ماند.

نگهداری از خود و تمیز کردن اطراف آن بهترین راه برای از بین بردن بوی بد است.

از بین بردن بوی بد کولر گازی

۱_ تمیز کردن فیلتر های گرد و غبار

گردش هوا داخل پنل از فیلترها عبور می کند. و گرد و غبار و خیلی از بوهای بد و باکتری و دیگر ذرات معلق در هوا را جذب می کند، فیلتر ها اگر قابل شتشو است آنها را بشورید ولی اگر یک بار مصرف است و یا خیلی از کارکرد آنها می گذرد تعویض شان کنید.

۲_ تمیز کردن مخزن تخلیه مسیر درین

کولر گازی رطوبت محیط را جذب می کند و از مسیر تخلیه خالی  می شود سینی زیر  که همین رطوبت در آن میریزد یک محیط تاریک و مرطوب مناسب برای تولید قارچ و باکتری ها می باشد حتما این سینی و مسیر درین را کاملا بشورید.

۳_ تمیز کردن اواپراتور (پنل داخلی)

پنل داخلی یک اواپراتور دارد ،این کویل به مرور زمان گرد و غبار به خود جذب می کند و یک عامل برای ایجاد بوی بد کولر گازی می تواند باشد.

رعایت نکردن موارد بالا باعث بروز مشکلات زیر می شود.

  • تشکیل بوی بد وانتشار آن در هوا
  • افزایش خطر ابتلا به آلرژی
  • افزایش  باکتری های هوا
  • کاهش جریان هوا در کولر گازی
  • کاهش بازده کولر گازی
  • کاهش طول عمر دستگاه
  • افزایش صورتحساب برق

علت شایع ترین بوی بد کولر گازی

تمام موارد بالا را گفتیم که همه تقریبا مربوط به تمیزی کولر گازی بود ولی یک بوی بد دیگر در کولر گازی وجود دارد که شاید همان مشکل کولر گازی شما می باشد این مشکل اینقدر شایع است که ما میگویم ۹۰ % مشتری ها از این بو آزار میبینند و با ما تماس میگیرند، همان طور که در مطالب دیگر توضیح داده ایم پنل داخلی یک رادیاتور یا همان اواپراتور دارد که گاز خنک کننده داخل آن جریان دارد.

هنگام سرما سازی این اواپراتور کاملا سرد می شود و یک لایه برفک بسیار نازک شیشه ای روی این لوله را فرا می گیرد و فن پنل داخلی هوای اتاق را از بین این لوله های اواپراتور عبور می دهد چون این لوله ها بسیار سرد شده اند و این لایه بسیار نازک برفک روی آن است هیچ بویی از این لوله ها به مشام نمی رسد، ولی اگر به هر دلیل مانند خاموش شدن کمپرسور و یا عدم شارژ کافی گاز و یا غیره این لوله ها کاملا سرد نیستند و عبور هوا از بین این لوله های نچندان سرد بوی مانند بوی نم و یا روغن را به داخل هوای اتاق شما انتشار می دهند.

برای رفع این مشکل حتما باید مشکل عدم برودت (سرما) کافی مانند روشن نشدن کمپرسور و یا نشتی و کمبود گاز بر طرف شود.

چگونه از بوی بد کولر گازی خلاص شوید

پاسخ کاملا واضح است با ما تماس بگیرد ما توصیه می کنیم یک سرویس شستشوی شیمیایی کامل روی کولر گازی شما انجام میشود ، و از هر نظر مانند تست گاز کولر گازی شما مورد بررسی تکنسین های ما قرار می گیرد و هرگونه مشکلی مانند بوی نا مطبوع کولر گازی و مشکلات احتمالی دیگر قبل از وقوع آن شناسایی و رفع می گردد. این یعنی در وقت و پولتان صرفه جویی کرده اید، پس هیچ مشکلی برای انتخاب ما نیست ما به شما اطمینان می دهیم در این کار بهترین هستیم.

بررسی علت بوی بد کولر گازی های دیواری، پنجره ای، ایستاده و داکت اسپیلت ها شامل انواع بوهایی که از منظر شما نامطبوع و بد به نظر میرسد شامل: بوی ماهی، فاضلاب، نم، سوختگی و … است، هر یک از این موارد میتواند دلیل مختص بخ خود داشته باشد در ادامه بررسی خواهیم کرد که چرا کولر گازی بو میدهد ؟ و راه حل برون رفت از این مشکل چیست.

قابل تصور است وقتی کولر گازی روشن میکنید می تواند بوی وحشتناکی را از آن استشمام کنید. کولر اسپیلت شما کار می کند و بوی آن اکنون در سراسر خانه شما پخش می شود. ممکن است بوی بد در یک اتاق نسبت به بقیه محیط خانه قوی تر باشد. چنانچه چند پنل برای تهویه مطبوع در خانه دارید برای یافتن علت بوی کولر گازی به تمامی آنها نگاهی بیندازید، سعی کنید منبع بو بد را بیابید تا متوجه شوید که از طریق کدام پنل این بوی نامطبوع به همه جا نفوذ کرده است. سپس اقدامات لازم را برای رفع بو اسپیلت خود انجام دهید.

چرا کولر گازی بو میدهد ؟

بسته بو نوع بویی که اسپیلت شما می دهد، ممکن است موارد متعددی باعث ایجاد آن شود و این چیزی است که باید در اسرع وقت از وقوع آن مراقبت کنید. هر چیزی که باعث ایجاد بو می‌شود می‌تواند شما یا خانواده‌تان را بیمار کند، سیستم کولرگازی یا داکت اسپیلت شما را خراب کند و اگر فوراً به آن رسیدگی نشود، هزینه زیادی برای رفع آن بر دست شما خواهد گذاشت.

پس بیایید ببینیم و علت بوی بد کولر گازی چیست ؟ چه اتفاقی می افتد، بوهای مختلف ممکن است چه معنایی داشته باشند، و چگونه می توان دوباره بوی خوب را به اسپیلت داد.

1- چرا کولر گازی بوی ماهی میده ؟

اگر بوی ماهی یا چیزی که بوی گاز تندی می دهد به مشام می رسد، قبل از هر چیز، تا حد امکان پنجره ها را باز کنید  ممکن است مشکل از نشت گاز مبرد مورد استفاده در سیکل مبرد پنل اسپیلت و داکت شما باشد.

مبرد یک عامل خنک کننده در داخل دستگاه شما است و نشت آن می تواند بر عملکرد اسپیلت تأثیر بگذارد. علاوه بر این، مواد شیمیایی را در هوا آزاد می کند و بنابراین می تواند برای محیط زیست خطرناک باشد.

فریون، یک کلروفلوئوروکربن، یک مبرد معمولی است که در کولرگازی ها استفاده می شود،فریون گرما را از هوای داخل خانه جذب می کند که در بیرون آزاد می شود. اما می تواند واقعا برای محیط زیست خطرناک باشد. بنابراین، اگر مشکوک به نشت فریون هستید، همیشه باید مراقب باشید.

علت بوی بد کولر گازی میتواند نشت گاز از قسمت های مثل پرچی یا لوله های اواپراتور پنل باشد.

اگر از قسمت پرچ باشد ممکن است مهره دچار آسیب شده باشد، برای حل مشکل باید مهره عوض شود.

علت بوی گاز از پنل کولر گازی بخاطر سوراخ شدن لوله های پنل یا مشکل در اواپراتور است اما این نشت میتواند در قسمت اواپراتور هم اتفاق بیافتد پس باید اواپراتور پنل عوض شود و در اینصورت بهتر است برای به متخصصن مرکز تماس بگیرید.

2- بوی تخم مرغ گندیده از اسپیلت

بوی تخم مرغ گندیده، بوی نزدیکی به نشت گاز دستگاه نیز دارد، اما علت بوی بد کولر گازی در این موقع میتواند زمانی ایجاد شود که جوندگان یا حیوانات کوچک در نزدیکی مجرای خروجی باد  اسپیلت بمیرند.

بوی بد معمولاً نتیجه جوندگان مرده یا موجودات گیر کرده در اسپیلت است. این یک بوی مشخص و متمایز است که مطمئناً نمی توانید آن را با هیچ چیز دیگری اشتباه بگیرید.

پرندگان و حشرات می توانند در مجرای فن خارجی کندانسور یا پنل شما لانه کنند یا پناه ببرند و متأسفانه در تجهیزات گرفتار شوند.

با گذشت زمان، این حیوانات مرده بوی نامطبوع از خود متصاعد می کنند. به محض اینکه کولر گازی خود را روشن می کنید، می تواند بوی بدی را در خانه شما تخلیه کند. حیوانات مرده یا گیر کرده غیر از اینکه علت بوی بد کولر گازی شما هستند می توانند به اجزای مختلف سیستم شما آسیب برسانند.

چگونه از مشکل بو تعفن را رفع کنیم؟

بهتر است دستگاه خود را همیشه ضد آفات نگه دارید تا از چنین سناریوهای بدی جلوگیری کنید. می‌توانید با تعمیرگاه تماس بگیرید تا تکنسین حیوان مرده را خارج کند، یا خودتان می‌توانید این مشکل را برطرف کنید!

شما باید مجرای دقیقی را که بوی تعفن در آن فوران می کند پیدا کنید، از پیچ گوشتی برای برداشتن پوشش استفاده کنید و سپس لاشه را با دقت بردارید تا علت بوی بد کولر گازی رفع شود.

پس از برداشتن، محل را تمیز کنید و مطمئن شوید که محل خشک است. توصیه می شود مجرای خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که چیزی آسیب ندیده و هر نقطه ورودی برای جلوگیری از اتفاق مجدد، آب بندی کنید.

اینکه اسپیلت میتواند باعث انتشار بوی بد شود و خود منبع آن نباشد نیز امکان پذیر است اگر لوله، شیر و مواردی نظیر دستگاه های گازسوز در کنار اسپیلت دچار نشتی باشند می توانید این بو را استشمام کنید بهترین کار این است فلکه گاز اصلی را ببندید و با شرکت گاز استان خود تماس بگیرید.

3- علت بوی سوختگی از کولر گازی

قطعات الکتریکی زیادی در دستگاه شما وجود دارد (بردهای مدار، سیم های برق، فن ها، کمپرسور و …)

اگر بوی سوختگی از دریچه های هوای کولرگازی خود احساس کردید، فورا دستگاه خود را خاموش کنید.

یکی از دلایل رایج برای بوی سوختگی از کولر گازی این است که گرد و غبار می تواند پس از مدت طولانی عدم فعالیت در داخل دستگاه شما و قطعاتی نظیر (سیم های برق، سیم پیچ موتور فن و … بنشیند) هنگامی که پس از مدت طولانی روشن می شود، این گرد و غبار می تواند بسوزد و بوی بدی ایجاد کند. این فقط موقتی است و جای نگرانی نیست.

مطمین شوید که بو از اسپیلت است پس خانه خود را برای هر گونه نشانه ای از روشن ماندن اجاق گاز یا شومینه یا هر چیزی که احتمال بوی سوختگی یا نشانه دیگری از آتش سوزی احتمالی است بررسی کنید.

اگر به وسایل گازسوز منزل برای بوی سوختن مشکوک هستید، با 125 تماس بگیرید.

اگر هیچ نشانه‌ای از آتش‌سوزی نمی‌بینید، برای یافتن علت بوی بد کولر گازی قاب پنل را باز کنید یا بینیتان را به سمت دریچه خروجی هوا ببرید و هوای داخل دستگاه را تنفس کنید. اگر بوی سوختگی یا سیم سوخته را از دستگاه حس کردید، به احتمال زیاد برد مدار یا موتور فن در حال اتصالی است یا دچار سوختگی شده است.

اگر سیم کشی های ترمینال پنل اسپیلت نیز دچار اتصال شوند ممکن است این بوی بد سوختگی را احساس کنید.

4- چرا کولر گازی بوی نم (نا) یا کپک میدهد ؟

از شایع ترین علت بوی بد کولر گازی میتوان به: نم (نا) یا کپک اشاره کرد.

اگر بوی هوای نا زده از دریچه های اسپیلت خود را حس کردید، باید بدانید کپک یا قارچ در داخل یا اطراف پنل شما (بخصوص در قسمت لوله هایی که عایق ندارند) رشد می کند و گاهی اوقات می تواند به داخل اواپراتور هم راه پیدا کند.

این امر به ویژه در محیط های با رطوبت بالا که در آن کپک یا قارچ در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب رشد می کند، رایج است.

اگر رطوبت وارد شده به داخل پنل دستگاه شما به درستی تخلیه نشود، علت بوی بد کولر گازی میتواند باشد این امر میتواند در دراز مدت باعث شود رطوبت به فیلترهای پنل نفوذ کند و شروع به بدبو کردن خانه شما می کند.

در صورتی که بوی نم از فیلتر به مشام میرسد درصدد تعویض آن برآیید، اما احتمالاً این موضوع اصلی نیست، و شما نیاز به بررسی بیشتر توسط تعمیرکار خواهید داشت تا ببینند که چرا کولر گازی بو میدهد ؟

دقت کنید باید خروجی تخلیه و حوضچه آب نیز بدون گرفتگی باشد برای جلوگیری از این امر بهتر است فیلتر ها را به صورت دوره ای تمیز کنید. بی توجهی به این مورد میتواند شما باشد.

5- دلیل بوی فاضلاب از کولر گازی

این بوی کولر گازی هشداردهنده ترین بوی لیست ما است. بیشتر اوقات، این نشان دهنده نشت گاز در داخل سیستم، به ویژه متیل مرکاپتان است.

گاز طبیعی به خودی خود هیچ بویی ندارد، اما شرکت های برق و توزیع کنندگان گاز متیل مرکاپتان را برای ایجاد بوی متمایزی به آن وارد می کنند. این امر تشخیص فوری را برای جلوگیری از هر گونه آسیب جدی که ممکن است از نشت گاز رخ دهد تضمین می کند.

ما اینجا شوخی نمی کنیم اگر اسپیلت شما بوی بدی نظیر بوی فاضلاب میدهد، یک دلیل دیگر هم هست به احتمال زیاد با یک کولر گازی بسیار کثیف و پر از گرفتگی سر و کار داریم.

این مشکل معمولاً زمانی شروع می شود که به طوری که آب و تمام کثیفی ها و زباله های داخل آن شروع به جمع شدن و چروک شدن می کنند. بوی فاضلاب از آن می آید.

6- چرا کولر گازی بوی دود سیگار میدهد ؟

اگر در خانه سیگار می کشید، این احتمال وجود دارد که دستگاه شما بوی دود سیگار را بخود بگیرد. این بوی نامطبوع می تواند باعث واکنش های آلرژیک و سردرد شود.

کویل و فیلتر اواپراتور شما بوی دود سیگار را جذب می کند. در نتیجه، وقتی کولر را روشن می‌کنید، ذرات تنباکوی جاسازی شده شل می‌شوند و از طریق دریچه‌های به خانه شما بازگردانده می‌شوند و فضای ناخوشایندی ایجاد می‌کنند.

این مشکل نیز مانند سایر مشکلات راه حل ساده ای دارد. برای از بین بردن بوی قدیمی دود تنباکو از دریچه های دستگاه خود، فیلتر هوای خود را هر 30 تا 60 روز یک بار تمیز کنید. همچنین می توانید سیگار کشیدن را در فضای باز شروع کنید.

دکمه بازگشت به بالا