بیشترین مصرف قهوه در کدام کشور است؟

 10 کشور برتر جهان در مصرف قهوه

برزیل سالهاست که به عنوان بزرگترین تولید کننده‌ی قهوه در جهان و خرید قهوه ساز به شمار می‌‎رود . اما بیشترین مصرف قهوه مربوط به کدام کشور است ؟! با وجود استارباکس و بسیاری از برندهای شناخته شده‌ی قهوه در آمریکا ، اینطور تصور می‌شود که بیشترین مصرف قهوه نیز متعلق به این کشور است . اما در حقیقت اینطور نیست و مصرف قهوه‌ی مردم آمریکا در حد متعادل و معمول می‌باشد . طبق آخرین لیستی که منتشر شده است 10 کشوری که بیشترین قهوه را در جهان مصرف می‌کنند به شرح زیر می‌باشند:

10 – برزیل : 4.8 کیلوگرم مصرف قهوه هر فرد در سال

 برزیل بیش از 100 سال است که به عنوان صدرنشین تولید قهوه‌ی جهان حضور دارد پس دور از ذهن نیست که در بین 10 کشوری که بیشترین مصرف قهوه را نیز دارند حضور داشته باشد ، در واقع برزیل تنها کشوری است که نامش هم در بین تولیدکنندگان و هم در بین مصرف کنندگان برتر قهوه در جهان به چشم می‌خورد .هر فرد برزیلی به طور میانگین 4.8 کیلوگرم قهوه در سال یعنی حدود 1.32 فنجان قهوه بصورت روزانه مصرف می‌کند .

9 – بلژیک : 4.9 کیلوگرم مصرف قهوه هر فرد در سال

کلوچه‌ی بلژیک بسیار معروف است . اما بلژیکی‌ها در مصرف شکلات و قهوه نیز در بین ده کشور اول جهان قرار دارند . امروزه در تمامی کافی‌شاپ‌های بلژیک می‌توانید کلوچه‌های سنتی این کشور ، شکلات و البته انواع قهوه را بیابید . هر فرد بلژیکی بطور میانگین روزانه 1.43 فنجان قهوه مصرف می‌کند . خرید قهوه آنلاین نیز در این کشور آمار بالایی دارد.

8 – آلمان : 5.2 کیلوگرم مصرف قهوه هر فرد در سال

قهوه در آلمان ابتدا در سال 1673 و در قسمت‌های شمالی این کشور معروف شد . در این سال نخستین کافی‌شاپ در آلمان افتتاح شد . البته در ابتدا کافه‌ها مکانی  برای جمع شدن افراد روشنفکر و ثروتمند بود . سباستین باخ شاعر مشهور آلمانی نیز به دلیل علاقه‌ی فراوان به قهوه شعری در این مورد سروده است .

مردم آلمان روزانه 1.43 فنجان قهوه مصرف می‌کنند ، مقداری که در سال به مصرف 5.2 کیلوگرم قهوه منجر می‌شود .

7 – دانمارک : 5.3 کیلوگرم مصرف قهوه هر فرد در سال

دانمارک کشوری در اروپای شمالی است که به عنوان یکی از کشورهای پر مصرف قهوه در جهان به شمار می‌رود . مصرف قهوه هر فرد دانمارکی 1.46 فنجان در هر روز می‌باشد .

مانند دیگر کشورهای اسکاندیناویایی ، در دانمارک نیز بطور سنتی معمولا  قهوه به همراه هر وعده‌ی غذایی سرو می‌شود . همچنین در کنار مصرف انواع کیک‌ها و ساندویچ‌های کوچک قهوه نیز وجود دارد . البته به لحاظ قیمتی نیز قهوه‌های دانمارک یکی از گرانترین قهوه‌ها در جهان هستند .

6 – صربستان : 5.4 کیلوگرم مصرف قهوه هر فرد در سال

مردم صربستان اکثرا قهوه‌های سنگین و غلیظ مصرف می‌کنند . مصرف قهوه ترک همراه با شیرین کننده‌های مصنوعی و میوه‌ای در این کشور بسیار معروف است .مصرف روزانه‌ی هر فرد صربستانی 1.49 فنجان قهوه می‌باشد .

5 – اتریش : 5.5 کیلوگرم مصرف قهوه هر فرد در سال

اتریش به دلیل موسیقی‌ و آهنگ‌سازی‌های کلاسیک در جهان شناخته شده است . نخستین کافی‌شاپ اتریش در سال 1638 بازگشایی شد که به دلیل جو خاص آن مورد توجه قرار گرفته است .نوعی رسپی  بنام کایسرملانژ در اتریش معروف است که با زرده‌ی تخم‌مرغ و عسل تهیه می‌شود .بطور کلی میانگین مصرف روزانه‌ی هر فرد در اتریش 1.51 فنجان قهوه در روز است .

4 – اسلوونی : 6.1 کیلوگرم مصرف قهوه هر فرد در سال

مانند صربستان قهوه در اسلوونی نیز اکثرا بصورت قهوه ترک مصرف می‌شود که بسیار غلیظ می‌باشد و در فنجان‌های کوچکی سرو می‌شود . این قهوه گاهی اوقات باشیر یا خامه‌ی زده شده نیز مصرف می‌شود .جمعیت اسلوونی حدود 2 میلیون نفر است و میزان مصرف سالانه‌ی قهوه در این کشور بطور کلی 9/327/000 کیلوگرم می‌باشد که به نسبت جمعیت اسلوونی رقم بالایی می‌باشد .هر فرد در این کشور روزانه 1.68 فنجان قهوه مصرف می‌کند .

3 – هلند : 6.7 کیلوگرم مصرف قهوه هر فرد در سال

در سال 1616 هلندی‌ها نخستین اروپاییانی بودند که به درختان زنده‌ی قهوه در یمن دسترسی پیدا کردند . دانه‌های قهوه‌ی بدست آمده از این درختان شروعی بود برای بوجود آمدن فرهنگ قهوه در هلند که بتدریج به عنوان منبعی برای قهوه‌ی دیگر کشورها نیز محسوب می‌شد .امروزه کافه‌های آمستردام در سراسر جهان شناخته شده هستند و فرهنگ مصرف قهوه در این کشور بسیار غنی است . یک فرد هلندی بطور میانگین 1.84 فنجان قهوه در طول روز مصرف می‌کند .

مردم هلند معمولا قهوه را با شیرینی یا کیک مصرف می‌کنند . البته بین بخش‌های شمالی و جنوبی این کشور در این مورد تفاوت وجود دارد . در واقع قسمت شمالی هلند به دلیل وجود پروتستان‌ها معروف است که ترجیح می‌دهند قهوه را با یک شیرینی کوچک مصرف کنند در حالیکه در قسمت جنوبی اکثرا قهوه به همراه کیک‌های شیرین و بزرگ مصرف می‌شود جایی که بطور سنتی به دلیل وجود کاتولیک‌های رومی معروف است .

2 – نروژ : 7.2 کیلوگرم مصرف قهوه هر فرد در سال

مانند بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر قهوه در ابتدای قرن 18 میلادی و در بین افراد ثروتمند نروژ معروف شد و مصرف می‌شد . البته در آن زمان نروژ کشور فقیری بود و اکثرا دانمارک به این کشور کمک می‌کرد و موجودی قهوه‌ی نروژ را تامین می‌کرد. قهوه در نروژ معمولا بدون هیچگونه افزودنی اضافی در هنگام صبح و یا به عنوان دسر بعد از شام مصرف می‌شود . مردم نروژ برای نوشیدن یک فنجان قهوه از یکدیگر دعوت می‌کنند و با کیک یا شیرینی آن را نوش جان می‌کنند !

میزان مصرف قهوه یک فرد در نروژ بطور میانگین 2 فنجان قهوه در روز می‌باشد . جمعیت 5 میلیونی این کشور در سال 36/472/000 کیلوگرم قهوه مصرف می‌کند . در مناطق روستایی نروژ یک نوشیدنی خوش‌طعم که با قهوه‌ی دمی تهیه می‌شود به نام Karsk مصرف می‌شود.

1 – فنلاند : 9.6 کیلوگرم مصرف قهوه هر فرد در سال

فنلاند عنوان نخست مصرف قهوه در جهان را به خود اخصاص داده است . قهوه در این کشور نوشیدنی بسیار محبوبی است و هر روز توسط اکثر مردم با مشاغل مختلف نیز مصرف می‌شود . بیشتر مردم فنلاند قهوه را بصورت لایت رُست ( Light Roast ) مصرف می‌کنند . دانه‌های قهوه بسیار روشن هستند بطوریکه شاید در هیچ جای دنیا نظیر آن را پیدا نکنید !این نوع مصرف قهوه از سال‌های قدیم که مردم خودشان دانه‌ی قهوه‌ی سبز را خریداری و رُست می‌کردند در بین مردم باقی مانده است . همچنین در فنلاند قهوه معمولا غلیظ و بصورت قهوه ترک تهیه و مصرف می‌شود

 بیشترین مصرف کننده قهوه در جهان از منظری دیگر

کانادا: سالانه ۶.۴۹ کیلوگرم به ازای هر نفر

کانادا تنها کشور غیر اروپایی است در فهرست ده مصرف‌کننده‌ی برتر قهوه جهان قرار دارد. از شرق تا غرب، کانادایی‌ها عاشق قهوه هستند. اگرچه فروشگاه‌های زنجیره‌ای محبوب در سراسر کشور رایج هستند، اما در هر شهر کانادا، اغلب تعدادی کافه‌ی مستقل نیز هست. قهوه در این در این کشور 37 میلیونی آن‌قدر محبوب است که انجمن قهوه کانادا آن را پرمصرف ترین نوشیدنی در میان بزرگ‌سالان این کشور می‌داند. با وجود رواج کافی‌شاپ‌ها، بسیاری از کانادایی‌ها ترجیح می‌دهند قهوه خود را در خانه بنوشند. آب و هوای سرد و زمستان‌های طولانی به عنوان یک عامل محبوبیت اعلام شده که ساکنان را به سمت جذابیت این نوشیدنی گرم می‌کشاند.

لوکزامبورگ: سالانه ۶.۴۹ کیلوگرم به ازای هر نفر

لوکزامبورگ ممکن است کشور کوچکی باشد، اما عشق آن به قهوه کم نیست. سرانه‌ی مصرف این کشور در جنوب غربی اروپا، به طور متوسط حدود ۶.۵ کیلوگرم در سال است. در پایتخت لوکزامبورگ، کافی‌شاپ‌های فراوانی وجود دارد که هم قهوه‌ی فیلتری خالص و هم نوشیدنی‌های بسیار خاص سرو می‌کنند.

بلژیک: سالانه ۶.۸ کیلوگرم به ازای هر نفر

هنگامی که به بلژیک فکر می‌کنید، تصور وافل و آبجو ممکن است در ذهن شما به رقص درآید، اما بلژیک در ترکیب وسواس ملی شکلات خود با قهوه سابقه‌ای طولانی دارد. بلژیک به عنوان یک قدرت استعماری سابق در آفریقا، توانست تقاضای قهوه خود را با پرورش این گیاه در کنگو و رواندا تامین کند. امروزه با وجود کافی‌شاپ‌ها در هر شهر، به سرعت و راحتی می‌توان یک فنجان قهوه برای همراهی با وافل‌های معروف در سطح جهانی که پاسخ ملت این کشور به دونات است، تهیه کرد.

سوئیس: سالانه ۷.۹ کیلوگرم به ازای هر نفر

مانند بسیاری از کشورهای این فهرست، قهوه در سوئیس یک فعالیت اجتماعی است. در این کشور اروپای مرکزی، نوشیدنی‌های مبتنی بر اسپرسو به طور ویژه محبوب هستند. «caffè crema»، نوعی اسپرسو شبیه آمریکایینو که گفته می‌شود از سوئیس نزدیک به مرز ایتالیا سرچشمه گرفته است. برخلاف بسیاری از همتایان اسکاندیناویایی خود، قهوه فیلتری در بین سوئیسی‌ها محبوبیت کم‌تری دارد. برای سوئیسی‌هایی که به طور متوسط در روز سه فنجان قهوه می‌نوشند، قهوه می‌تواند یک سرگرمی گران قیمت باشد، زیرا یک فنجان قهوه در یک کافه می‌تواند تا 4.64 دلار آمریکا قیمت داشته باشد.

سوئد: سالانه ۸.۱ کیلوگرم به ازای هر نفر

در سوئد مفهومی به نام فیکا وجود دارد که به معنای نوشیدن قهوه است. با این مفهوم، به طور ضمنی وجود کوکی یا شیرینی هم در نظر گرفته می‌شود. موقعیت‌های مختلفی می‌توانند به عنوان «فیکا» شناخته شوند، چه استراحت در طول یک روز کاری یا یک گردهمایی اجتماعی. وجه مشترک مهم، دخیل بودن قهوه است.

بسیاری از سوئدی‌ها قهوه را بسیار جدی می‌گیرند، تا جایی که قهوه نه تنها یک نوشیدنی، بلکه یک روش زندگی است. اگرچه مطمئنا می‌توان قهوه را در راحتی خانه نوشید،اما در بیش‌تر موارد، قهوه به تنهایی یک تعامل اجتماعی است. در شهرهای بزرگ مانند استکهلم، کافی‌شاپ‌های مستقل و زنجیره‌ای به طور یکسان، به وفور یافت می‌شوند.

هلند: سالانه ۸.۴ کیلوگرم به ازای هر نفر

در سال 1616، هلندی‌ها اولین اروپایی‌ها بودند که به درختان قهوه زنده دست یافتند که توسط «پیتر ون دِر بروک» از موکای یمن آورده شد. سپس دانه‌های این بوته‌ها برای شروع کشت قهوه هلندی مورد استفاده قرار گرفت و مستعمرات جاوه و سورینام در نهایت به تامین‌کنندگان مهم قهوه در اروپا تبدیل شدند. امروزه، کافه‌های آمستردام به دلیل سرو قهوه در کنار کالای خاص دیگر معروف هستند: ماری جوانا! (اما اجازه ندهید حواس شما را پرت کند)، فرهنگ قهوه هنوز در هلند قوی و غنی است. هلندی‌ها به طور متوسط 2.4 فنجان در روز قهوه می‌نوشند.

در خانه قهوه معمولاً با کلوچه و کیک سرو می‌شود. جالب است که فرهنگ قهوه تا حدودی بین شمال و جنوب و در امتداد خطوط مذهبی تقسیم شده است. شمال به طور سنتی پر از پروتستان‌هایی بود که ترجیح می‌دادند قهوه را تنها با یک کلوچه سرو کنند که به عنوان یک حرکت متواضعانه تلقی می‌شد. در جنوب، که معمولاً کاتولیک‌های رومی در آن زندگی می‌کنند، قهوه معمولاً با نوعی پای شیرین همراه است.

دانمارک: سالانه ۸.۶ کیلوگرم به ازای هر نفر

مانند سایر مردم اسکاندیناوی، قهوه در دانمارک به طور سنتی در هر وعده غذایی و در موقعیت‌های خاص، با کوکی‌ها، کیک‌ها و ساندویچ‌های کوچک سرو می‌شود. دانمارکی‌ها در یک آمار دیگر کمی بهتر هستند و با بهای یک کرون به ازای هر فنجان، ششمین قهوه گران‌قیمت دنیا را دارند.

ایسلند: سالانه ۸.۹۹ کیلوگرم به ازای هر نفر

قطعاً بین آب و هوای سرد و قهوه ارتباطی وجود دارد. شاید قهوه به یک روز سرد و تاریک حس آرامش بی‌نقصی می‌افزاید. کشور جزیره‌ای ایسلند مانند دیگر همتایان شمال اروپای خود، از نوشیدن قهوه لذت می‌برد. در ریکیاویک، پایتخت ایسلند، کافی‌شاپ‌های زنجیره‌ای بزرگ مانند استارباکس یا سکند کاپ را نخواهید یافت. با این حال، کافی‌شاپ‌های کوچک‌تر و مستقل که نزدیک یک‌دیگر در سراسر شهر پراکنده شده‌اند، کم نیستند.

نروژ: سالانه ۹.۸۹ کیلوگرم به ازای هر نفر

قهوه در نروژ، مانند بسیاری از کشورهای اروپایی، برای اولین بار در اوایل قرن 18 در میان ثروت‌مندان محبوب شد. با وجود اینکه نروژ کشوری نسبتاً در حال توسعه بود، در آن زمان اداره شدن توسط دانمارک مزایای خود را داشت. در این مورد به خصوص می‌توان به فراوانی و ارزانی قهوه اشاره کرد. قهوه معمولا در صبحانه به صورت خالص و بعد از شام همراه با دسر سرو می‌شود. دعوت نروژی‌ها برای قهوه معمولا با کیک و شیرینی همراه است. 80 درصد از جمعیت 5 میلیون نفری این کشور قهوه می‌نوشند و تعداد زیادی از آن‌ها روزانه 4 تا 5 عدد قهوه می‌نوشند.

فنلاند: سالانه ۱۱.۹۹ کیلوگرم به ازای هر نفر

اگر با یک فنلاندی ملاقات کرده باشید، می‌دانید که این رقم (12 کیلوگرم) احتمالا برای بیش‌تر فنلاندی‌ها پایین است. اگر قرار بود بچه‌ها را از محاسبات خارج کنید، میانگین کشوری از این هم بالاتر می‌رفت! قهوه معمولاً هر روز و در تمام طول روز مصرف می‌شود و استراحت مخصوص قهوه در بیش‌تر ادارات این کشور رایج است. مناسبت‌های خاص و ناهار بعد از کلیسا، با یک میز قهوه همراه است: بوفه‌ای از ساندویچ‌های سرد، تکه‌های نان، کلوچه و کیک.

محبوب‌ترین قهوه‌ها در فنلاند، قهوه‌هایی برشته‌کاری بسیار روشن است؛ بسیار روشن‌تر از هر جای دیگری در جهان. روش سنتی فنلاندی دم‌آوری قهوه، نوعی از قهوه ترک است که در آن آب و تفاله قهوه به جوش می‌آید. فرهنگ قهوه فنلاند ممکن است از موارد مختلفی مانند اخلاق‌کاری لوتری، قوانین سوئدی و ممنوعیت قهوه در گذشته تاثیر گرفته باشد. اما یک چیز مسلم است: قهوه به این زودی ها از فرهنگ فنلاندی خارج نمی‌شود. اگر تا به حال به یک خانه‌ی فنلاندی دعوت شده باشید و آماده پذیرایی با قهوه باشید اما درخواست قهوه بدون کافئین نکنید چون در این کشور تقریباً نایاب است

منبع: coffeebean.com

دکمه بازگشت به بالا