برترین های کسب و کاربین الملل

وضعیت مهاجرت اعضای خانواده متقاضی استارتاپ

راهنمای کامل ویزای استارتاپ کانادا

اگر کارآفرین یا بیزینس‌من هستید و شرایط لازم را دارید، می‌توانید با استفاده از برنامه ویزای استارتاپ کانادا (Canada Start-up Visa) به این کشور مهاجرت کنید و اقامت دائم بگیرید .دولت کانادا کارآفرینان علاقه‌مندی که قصد دارند با ایده‌های نوآورانه، کسب‌وکارهایی راه‌اندازی کنند و محرک رشد اقتصاد این کشور شوند را با اشتیاق زیاد جذب می‌کند و از این نظر کانادا به بهشت حمایت از استارتاپ‌ها در دنیا معروف شده است. نکته قابل‌توجه درباره مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ این است که شما می‌توانید با این ویزا به صورت تیمی هم مهاجرت کنید و حداکثر با 5 نفر از اعضای تیم خود وارد کانادا شوید.

این مطلب راهنمای کامل برنامه استارتاپ کانادا در سال 2024 است. شرایط راه‌اندازی کسب‌وکار در کانادا، مراحل، هزینه‌ها و بسیاری از اطلاعات مهم دیگر در این مطلب بررسی می‌شوند. اگر خواندن این مطلب از حوصله شما خارج است، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کرده تا مشاوران با شما تماس بگیرند.

ویزای استارتاپ کانادا چیست؟

ویزای استارتاپ کانادا (start-up visa) برنامه‌ای است که به کارآفرینان در سراسر جهان اجازه می‌دهد کسب‌وکار جدید و نوآورانه خود را در کانادا راه‌اندازی کنند. این کسب‌وکار باید به رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی در کانادا کمک کند. با این ویزا می‌توانید برای خود و خانواده‌تان اقامت دائم کانادا بگیرد.

معرفی مزایای ویزای استارتاپ کانادا (Canada start-up visa)

کارآفرینان و افرادی که با استفاده از این ویزا به کانادا مهاجرت می‌کنند مزایای زیادی دریافت خواهند کرد. در زیر مهم‌ترین مزیت‌های ویزای استارتاپ کانادا را آورده‌ایم.

 • دریافت اقامت دائم کانادا برای خود و خانواده
 • امکان اخذ سیتیزن شیپ کانادا در صورت تحقق شرایط لازم
 • امکان دریافت وام از دولت کانادا
 • امکان مهاجرت با هم تیمی‌های خود (حداکثر 5 نفر)
 • احتمال امکان استفاده از ورک پرمیت باز (براساس آخرین خبر منتشر شده)

چرا کانادا بهترین کشور برای راه اندازی استارتاپ است؟

یک راست به‌سراغ اصل مطلب می‌رویم؛

    CEOWORLD Magazine: کانادا رتبه سوم بهترین کشور برای راه اندازی استارتاپ طبق 5 معیار مختلف (لینک منبع)

    U.S. News: کانادا رتبه ششم بهترین کشور برای راه اندازی کسب‌وکار و کارآفرینی (لینک منبع)

    فوربز (Forbes): کانادا رتبه ششم بهترین کشور برای کسب‌وکارها (لینک منبع)

در اینجا تنها به چند مورد از بررسی‌ها اشاره شد. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر بخواهیم شرایط اخذ ویزای استارتاپ برای ایرانیان، مراحل و روند آن را هم به‌عنوان یک معیار مهم در نظر بگیریم، کشور کانادا را می‌توانیم بهترین گزینه بدانیم.

شرایط ویزای استارتاپ کانادا

متقاضی اخذ ویزای استارتاپ کانادا باید دارای شرایط خاصی باشد که بتواند با آن مراحل اولیه پروسه اخذ این ویزا را طی کند. به‌طورکلی متقاضی اخذ ویزای استارت آپ کانادا باید 4 شرط زیر را داشته باشد سپس در ادامه هر یک را به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم:

 • استارتاپ واجد شرایط مطابق قوانین کانادا
 • نامه حمایتی (Letter of Support) از طرف شرکت‌های سرمایه‌گذار کانادایی (سرمایه‌گذاران فرشته، سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر و انکوباتورها)
 • مدرک زبان
 • تمکن مالی

شرایط استارتاپ یا بیزنسی که قرار است راه‌اندازی کنید

متقاضی ویزای استارتاپ کانادا باید یک کسب‌وکار واجد شرایط مطابق با قوانین و شرایط مورد نیاز کانادا راه‌اندازی کند. علاوه بر این، کارآفرین باید حداقل 10 درصد از حق رأی مرتبط با سهام کسب‌وکار را داشته باشد. اگر چند متقاضی (هم تیمی) قصد دارند با استفاده از یک استارت آپ مشترک برای ویزای استارتاپ کانادا درخواست دهند، باید حداقل 50 درصد از مجموع حق رأی را داشته باشند.

سایر شرایط:

 • متقاضی باید در مدیریت کسب‌وکار از داخل کانادا حضوری فعال داشته باشد.
 • همه اجزای اصلی استارتاپ باید در داخل کانادا انجام شود.
 • کسب‌وکار یا استارتاپ شما باید در خود کانادا به ثبت برسد.

شرایط نامه حمایتی (letter of support)

متقاضیان ملزم به داشتن نامه حمایتی (Letter of support) از یک سازمان تعیین شده معتبر هستند. به‌طورکلی سه نوع سازمان تعیین شده با حداقل شرایط سرمایه‌گذاری متفاوت وجود دارد که تحت این برنامه واجد شرایط هستند: سرمایه‌گذاران فرشته، سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر و انکوباتورها. در ادامه مطلب هرکدام را جداگانه معرفی کرده‌ایم. اما برای اخذ نامه حمایتی از کجا شروع کنیم؟

مراحل اخذ نامه حمایتی (letter of support) از سازمان‌های تعیین شده

دریافت نامه حمایتی از یکی از سازمان‌های کانادایی کمی دشوار است؛ زیرا برنامه استارت آپ شما باید ثابت کند که توانایی گردش درآمد و ایجاد شغل را داشته باشد.

جهت دریافت نامه حمایتی (letter of support) از یک سازمان تعیین شده، مراحل زیر باید طی شود:

 • آماده کردن ارائه کوتاه استارتاپی (pitch deck) از بیزنس پلن
 • ارسال درخواست به یکی از سازمان‌های تعیین شده (انکوباتور، فرشته، ریسک‌پذیر) جهت بررسی و ارزیابی
 • مصاحبه با یکی از سازمان‌های تعیین شده فوق
 • امضا قرارداد با یکی از این سازمان‌ها
 • پرداخت وجه لازم برای شرکت در کلاس‌های آموزشی سازمان سرمایه‌گذار به جز سرمایه‌گذاران فرشته
 • دریافت نامه حمایتی (letter of support)

بعد از دریافت نامه حمایتی از سه سازمان تعیین شده، می‌توانید طبق قانون جدید کانادا برای ایرانیان، یک مجوز کار باز سه‌ساله دریافت کنید.

شرایط مدرک زبان

2 زبان و 4 آزمون برای مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ مورد تایید است.

 • زبان انگلیسی: آزمون‌های IELTS General, CELPIP General و حداقل نمره CLB 5
 • زبان فرانسه: آزمون‌های TEF CANADA, TCF CANADA و حداقل نمره NCLC 5

پس نمره ایلتس برای استارتاپ کانادا معادل 5 است، اما برای تبدیل نمره CLB و NCLC به نمره آیلتس و TEF، مطلب مدرک زبان برای مهاجرت به کانادا را بخوانید. میزان تمکن مالی مورد نیاز برای راه اندازی استارتاپ در کانادا را در ادامه بررسی می‌کنیم.

شرایط تمکن مالی

متقاضیان همچنین باید ثابت کنند که دارای بودجه کافی برای اقامت در کانادا هستند. این وجوه باید هزینه‌های زندگی خود و خانواده آن‌ها را پوشش دهد. حداقل تمکن مالی مورد نیاز برای تعداد خانوارهای مختلف برای سال 2024 در زیر مشخص شده است.

تعداد افراد خانواده مبلغ (دلار کانادا)
1 13,757
2 17,127
3 21,055
4 25,564
5 28,994
6 32,700
7 36,407

این سرمایه فقط باید در غالب پول نقد باشد. مبالغ جدول، برای 1 سال است و مطابق با معیار لایکو (LICO) محاسبه شده است. لایکو (Low-Income Cut-Off) یا به‌اختصار؛ LICO آماری است از کمترین میزان درآمد در یک کشور که قبل و پس از کسر مالیات محاسبه می‌شود. لایکو را از جهاتی می‌توان همان خط فقر (Poverty Line) دانست.

در صورتی که می‌خواهید بیش از 10 هزار دلار همراه خود به کانادا آورید، به محض رسیدن به خاک کانادا، آفیسر فرودگاه را از این موضوع مطلع کنید. در غیر این‌صورت ممکن است سرمایه شما ضبط شود یا حتی بازجویی شوید.

هزینه‌های برنامه استارتاپ کانادا

اگر می‌خواهید برای ویزای استارتاپ کانادا درخواست بدهید باید هزینه‌هایی را پرداخت کنید که در ادامه هریک از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. لازم به ذکر است هزینه تمکن مالی را به‌طور کامل در بالا توضیح دادیم. در جدول زیر هزینه‌های دولتی ویزای استارتاپ کانادا را آوردیم.

هزینه ویزای استارتاپ کانادا (برای یک نفر)
اقامت دائم متقاضی اصلی 2140 دلار
اقامت دائم همسر متقاضی 1365 دلار
اقامت دائم فرزندان 230 دلار
انگشت‌نگاری در صورت لزوم 85 دلار

دقت کنید که این رقم‌ها، هزینه دولتی برنامه استارتاپ است. یعنی مبلغی که به دولت کانادا باید پرداخت کنید. همچنین با اخذ نامه حمایتی از سرمایه گذاران، باید در کلاس‌های منتورشیپ آن‌ها نیز شرکت کنید که هزینه جداگانه دارد. به طور کلی هزینه ویزای استارتاپ کانادا برای متقاضیانی که دارای شرایط آن هستند بین 100 هزار الی 200 هزار دلار است.

در کلاس‌های منتورشیپ، منتور یا مربی شما (همان سرمایه‌گذار) آموزش‌های لازم و آخرین تجربیات خود را در خصوص فعالیت استارتاپ در اختیارتان گذاشته و بر نحوه فعالیت شما نظارت می‌کند. همچنین در این دوره‌ها، می‌توانید از برند و ارتباطات منتور برای شبکه سازی و ارتباط با سایر استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذارها استفاده کنید. توصیه می‌کنیم جزئیات مربوط به این موارد را حتما با وکیل مهاجرت به کانادا در میان بگذارید.

مجوز کار ویزای استارتاپ کانادا (Work Permits for Start-Up Visa)

پس از ثبت درخواست ویزای Startup کانادا، اداره مهاجرت روند صدور اقامت دائم را برای شما شروع می‌کند. در این مدت شما می‌توانید با گرفتن ورک پرمیت کانادا (Work Permit) به کانادا رفته و کسب‌وکار خود را شروع کنید تا پرونده شما نهایی شود.

برای گرفتن این مجوز کار و ورود زودهنگام به کانادا باید شرایط زیر داشته باشید:

 • گرفتن نامه حمایتی ویزای استارتاپ (Letter of Support) و تعهدنامه (Commitment Certificate) از یکی از سرمایه‌گذاران کانادایی
 • پرداخت هزینه‌ها
 • داشتن تمکن مالی

همچنین شما نمی‌توانید درخواست زندگی و راه اندازی استارتاپ در استان کبک را داشته باشید. هزینه‌ها و تمکن مالی مورد نیاز برای اخذ ورک پرمیت استارتاپ کانادا در زیر آمده است:

هزینه ورک پرمیت ویزای استارت آپ کانادا هزینه (دلار کانادا)
هزینه متقاضی اصلی ورک پرمیت بسته + انطباق کارفرما 385
همسر متقاضی ورک پرمیت باز 255
فرزندان بالای 18 سال ورک پرمیت باز 255
فرزندان بین 3 تا 5 سال ویزای توریستی 100
انگشت نگاری برای متقاضیان بالای 14 سال به‌ازای هر نفر 85

دکمه بازگشت به بالا