برترین های کسب و کارعمومی

چاپ سربرگ چیست؟

نکات مهم در طراحی و چاپ سربرگ را می دانید؟

سربرگ چیست؟ آیا از نکات مهم در طراحی و چاپ سربرگ با خبر هستید؟ درباره ی سربرگ چه می دانید؟ در واقع اگر بخواهیم سربرگ را به شما معرفی کنیم اینطور می توان گفت که اطلاعاتی که در بالا و پایین کاغد چاپ می شود را همان سربرگ می نامند. شما می توانید یک چاپ سربرگ اصولی داشته باشید اما باید به این توجه داشته باشید که چه اطلاعاتی در سربرگ خود چاپ کنید. اطلاعاتی مانند لوگو شرکت، آدرس، نام سازمان، آدرس، شماره های سازمان  و… را می توانید در سربرگ  خود چاپ کنید. چاپ سربرگ به کسب و کار شما هویت می بخشد و کمک می کند شرکت شما در چشم مخاطب در شرکت هماهنگ و یکپارچه به چشم بیاید.

اگر توجه داشته باشید امروزه طرح های مختلفی برای سربرگ موجود می باشد که به شما این امکان را می دهد شما هم چاپ سربرگ اختصاصی خود را داشته باشید. نمی توان گفت چاپ سربرگ تنها مزیتش برای مکاتبات اداری بین سازمان ها و شرکت ها و… می باشد. در حقیقا چاپ سربرگ  در تبلیغات نیز کاربرد بسیاری دارد و همه شما می دانید در دنیای امروز بازاریابی چه نقش موثری برای شرکت و سازمان ها می تواند داشته باشد و چاپ سربرگ یکی از روش های بازاریابی می باشد که می تواند نقش موثری در جذب اولیه مخاطب شما داشته باشد. در ادامه ما قصد داریم اطلاعات مهم طراحی و چاپ سربرگ را به شما بگوییم پس ما همراه باشید تا بتوانید یک چاپ سربرگ اختصاصی برای شرکت خود داشته باشید.

اندازه استاندارد در چاپ سربرگ

یکی از نکات مهم در طراحی و چاپ سربرگ که باید به آن توجه داشت اندازه ی سربرگ ها می باشد که بهتر است از ابعاد استاندارد در چاپ سربرگ آشنا شوید. معمولا چاپ سربرگ در دو اندازه ی A4  و A5  انجام می شود. شما می توانید برای آن که بدانید کدام اندازه ی مناسب برای شما می باشد به نکات زیر توجه داشته باشید:

1- به دلیل آن که سربرگ A5 ابعاد کوچکتری دارد مناسب برای نامه نگاری کوتاه مناسب است یعنی هر زمان احساس کردید شما می خواهید اطلاعات کمی برای مخاطب خود ارسال کنید می توانید از این ابعاد برای چاپ سربرگ استفاده کنید. در این صورت شما مجبور نیستید از A4 استفاده کنید و فونت را بزرگتر کنید تا صفحه های شما بزرگتر دیده شود

2- از سربرگ A4 برای مکاتباتی استفاده می شود که طولانی می باشد و شما نیاز ندارید برای نوشتن این نامه ها از دو یا چند سربرگ استفاده کنید  بلکه به راحتی به کمک چاپ سربرگ A4 می توانید این مشکل را به راحتی حل کنید.

3- به این نکته شما توجه داشته باشید که شاید A5  نصف A4 باشد اما به این معنا نیست که شما باید در سربرگ A5 اطلاعات کمتری را وارد کنید. این به طراحی سربرگ شما بستگی دارد شما می توانید در سربرگ A5 از فونت ریزتری استفاده کنید و تمام اطلاعات خود را در برگه جای دهید فراموش نکنید که اطلاعات وارد شده در سربرگ کاملا خوانا و قابل مفهوم برای مخاطب باشد.

طراحی و چاپ سربرگ مناسب

با دانستن نکات مهم طراحی و چاپ سربرگ می توانید یک چاپ سربرگ اختصاصی برای خود انجام دهید. استفاده از ایده های خلاقانه و حرفه ای می تواند به شما کمک کند که تا طراحی سربرگ را به صورت اختصاصی انجام دهید. شما باید در زمان طراحی سربرگ به این نکته توجه داشته باشید که جای عناصر را به درستی قرار دهید. اجزایی مانند لوگو، عنوان، نشانی را در جای مخصوص به خود قرار دهید تا مخاطب با پیام شما بهتر آشنا شوید و شما بتوانید از طریق چاپ سربرگ اختصاصی پیام خود را به مخاطب انتقال دهید در اصل پیام شما به کمک سربرگ آشنا شدن هر چه بیشتر مخاطب با شما می باشد. در طراحی و چاپ سربرگ مناسب نکاتی را باید رعایت کرد که مد نظر قرار دادن این نکات کمک بزرگی به شما در زمینه ی بازاریابی می کند. به نکات زیر توجه داشته باشید:

1- به این توجه داشته باشید متنی که می خواهید بر روی سربرگ چاپ کنید باید با اطلاعات شرکت شما مغایرت کامل را داشته باشد. هر اشتباهی که در چاپ سربرگ خود انجام دهید یکی از تعداد مخطبان شما کم می کند و این به ضرر شما می باشد.

2-  اگر قصد دارید که شما چاپ سربرگ اختصاصی خود را دو زبانه انجام دهید باید به این نکته توجه داشته باشید که بهتر است از یک کارشناس زبان کمک بگیرید تا مشکلی پیش نیاید.

3- لاک گرفتن و اصلاح کردن اطلاعات روی سربرگ از لحاظ حرفه ای کار درستی نمی باشد. به جای آن که در زمان تغییر شماره، شماره های داخل سربرگ را لاک بگیرید در پایین برگه بنویسید که شماره تغییر پیدا کرده و شماره جدید را در کنارش وارد کنید تا مخاطب گیج نشود.

سربرگ چیست و چه کاربردی دارد ؟ | مزایا و معایب و نکات طراحی

وقتی وارد یک کادر اداری میژشوید سربرگ ها جزو اولین ضروریاتی در اداره است که به نظرتان مشهود می‌آید. سربرگ یکی از اجزای ست اداری می‌باشد که با پیشرفت علم گرافیک کاربرد روز افزونی پیدا کردهاست. سربرگ ها کاغذ هایی هستند که معمول در ادارات و سازمان ها با ساز A5 و A4 چاپ می‌شوند.

البته در مواردی در سایز های کوچک تر نیز دیده می‌شوند. کاربرد سربرگ ها برای نوشتن نامه ها و یادداشت های اداری و رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در واقع از اصلی ترین عناصر نوشت افزار اداری هستند. این برگه ها را برای نوشتن نامه از طرف اداره یا سازمان به افراد حقیقی و یا حقوقی استفاده می‌کنند. سربرگ نشان دهنده هویت شرکت یا سازمانی است که نام از آن ارسال می‌شود و سربرگ از ضروریات هر شرکت یا سازمانی می‌باشد.

منظور از سربرگ چیست ؟

تمام مشخصه های اصلی شرکت مثل نام و آدرس و لوگو و شماره نامه و تاریخ و… در سربرگ دیده می‌شود. از سربرگ ها علاوه بر نامه برای یادداشتهای اداری و فاکتور ها وو قرارداد های اداری نیز استفاده می‌شودچون همان گونه که گفته شد سربرگ به نوعی هویت و شناسنامه شرکت می‌باشد. معمولابرای این که جزئیات شرکت هماهنگی بیش تری با هم داشته باشند همه آن ها با هم چاپ می‌شوند.

سربرگ چه کاربری دارد ؟

سربرگ با داشتن شماره و پیوست و تاریخ به مکاتبات اداری نظم می‌دهد. با یک نگاه ساده به کاربرگ به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که این نامه توسط کدام شرکت وو در چه تاریخی نوشته شده و آیا همراه آن برگه یا بسته ای پیوست بوده یا خیر و این اطلاعات را لازم نیست در جای دیگری جستجو نمایید. به این صورت آرشیو نامه ها هم راحت تر انجام می‌شود و از آن جا که معمولا در نامه های اداری به برنامه های قبل ارجاع و اشاره می‌شود پیدا کردن آن ها بسیار راحت خواهد بود.

مزایای استفاده از سربرگ

۱ – سربرگ به عنوان یک برگه شناسایی در اولین برخورد عمل می‌کند و توانایی این را دارد که یک مشتری بالقوه را تبدیل به یک مشتری بالفعل نماید. اگر سربرگ به لحاظ ظاهری از طراحی جذاب و حرفه ای برخوردار باشد می‌تواند تاثیر به سزایی در بیننده آن ایجاد کند و برعکس این موضوع نیز هست. در صورتی که طرح و اطلاعات داخل سربرگ چندان توجه برانگیز نباشد شاید در بیننده نشان از عدم موجه بودن شرکت باشد و مشتری تمایلی به کار کردن با شرکت مزبور پیدا نکند.

۲ – همان طور که اشاره شد شرکت تا حد زیادی اطلاعات مربوط به خود را در سربرگ جای می‌دهد و به نوعی مثل برگه شناسایی شرکت محسوب می‌شود و شکل لوگو، ادرس، تلفن و تاریخ نامه، همه و همه به نوعی معرفی کننده شرکت و شناساننده حیطه کاری آن می‌باشند.

۳ – استفاده از سربرگ امنیت مکاتبات را افزایش می‌دهد چون هر شرکتی فقط مجاز است از سربرگ های خودش استفاده کند و به این صورت کسی اجازه کپی برداری از آن را ندارد. بسیار دیده شده است که نامه هایی که فاقد سربرگ اداری مخصوص هستند دچار سوء استفاده شده اند.

۴ – پخش شدن نامه های اداری و سازمانی در هر جای می‌تواند بر تعداد مشتریان شرکت و سازمان اضافه کند زیرا سربرگ به نوعی مثل تبلیغات سیار عمل می‌کند و این به خاطر طراحی زیبا و داشتن آدرس و لوگو و شماره تلفن در سربرگ می‌باشد.

۵ – یکی از اصول ادداری وجود احترام متقابل میان دو شرکت یا سازماناست که این مسئله با نوشتن نامه ها در سربرگ مخصوص شرکت ثابت خواهد شد.

۶ – هر چه طراحی سربرگ خاص تر باشد به نوعی خاص تر بودن شرکت و سازمان هم محسوب می‌شود پس شناساندن شرکت و سازمان به عنوان یک مورد خاص بسیار بستگی به طراحی سربرگ آن دارد.

معرفی انواع از نظر سایز، جنس و …

برای چاپ سربرگ و تقسیم بندی انواع آن شاخصه های مهتلفی از قبیل جنس و وزن ( گرماژ ) کاغذ و سایز وجود دارد که۹ ما در این جا به بررسی آن ها می‌پردازیم.

  • سربرگ تریر ۸۰ گرمی : این نوع کاغذ نازک ترین کاغذی است که در بازار برای چاپ سربرگ موجود است. چاپ سربرگ روی این کاعد ها به صورت چهار رنگ و سر چسب امکان پذیر است. معموا سربرگ ها در سایز های A4 و A5 و بعضا کوچک تر چاپ می‌شوند.
  • اینکه چه گرماژ کاغذی را برای سربرگ استفاده کنید هم به نحوه استفاده از آن مربوط می‌شود. اگر قرار است از کاغذ های سربرگ برای به کار بردن در پرینتر استفاده شود معمولا از کاغذ هایی استفاده می‌شود که گرماژ پایینی دارند. مثل کاغذ ۸۰ و ۱۰۰. در غیر این صورت کاغذ های با گرماژ بالا تر توصیه می‌شود.
  • در مورد جنس کاغذ های سربرگ باید بگوییم که معمولا این کاغذ ها از جنس تحریر، کتان، کرافت و گرماژ آن ها همان طور که گفته شد بسته به نوع استفاده شان از ۸۰ تا ۱۲۰ گرم متفاون است.
  • قطع A4 در سربرگ معمولا بیش تر مورد استقبال قرار می‌گیرد و در مکاتبات اداری نیز بیش تر مورد استفاده است. از کاغذ های سربرگ با قطه A5 معمولا برای معرفی نامه یا مکاتبات خیلی کوتاه اداری استفاده می‌شود.
  • اگر کاغذ سربرگ شما بافت دار و با طراحی فانتزی باشد و جنس آن نیز گرماژ بالای ۱۰۰ داشته باشد در برخورد اول می‌تواند مخاطب نامه شما را بیش تر تحت تاثیر قرار ددهد. این که قرار است چه مطالبی روی کاغذ سربرگ نوشته شود نیز در انتخاب نوع سربرگ موثر است. مثلا اگر قرار است پیام تبریک از طرف شرکتی خطاب به یک شخص حقیقی یا حقوقی نوشته شود بهتر است از کاغذ های با گرماژ بالا و بافت دار استفاده شود ولی در مکاتبات معمولی بایست اط کاغذ های معمولی استفاده کرد.
  • رایج ترین کاغذی که مورد مصرف قرار می‌گیرد سایز A4 می‌باشد. تمام این موارد روی قیمت و هزینه ای که باید بابت طراحی و چاپ سربرگ پرداخته شود موثر است.
  • سربرگ ها بنا به خواسته یا مورد مصرفی که دارند می‌توانند سیاه و سفید و یا رنگی چاپ شوند ولی انتخاب چاپ رنگی بهتر است زیرا می‌تواند به خوبی جزئیات و رنگ لوگوی شرکت یا سازمان را نشان دهد.
  • هر چه ساده تر بودن سربرگ باعث می‌شود که نوشته اصلی مورد توجه بیش تری قرار گیرد و به حاشیه کشیده نشود.
دکمه بازگشت به بالا