برترین های کسب و کارعمومی

انواع روش های چاپ با پرینتر

پرینترها هر تفاوتی که با یکدیگر در قیمت پرینتر داشته باشند، ابتدا یک مرحله اصلی و مشابه را می گذرانند که عبارت است از انتقال اریژینال (متن و یا تصویری که قرار است شود) به یک حامل مثل سیلندر و یا استنسیل که در نهایت به تولید فرم چاپی می انجامد.  اریژینال یا آرت ورک (Art work) معمولا با توجه به مجموعه ای از روش های چایی برای چاپ با یک روش خاص تهیه می شود. متن دست نویس یا حروفچینی شده آماده به دوربین سپرده می شود که فیلم تهیه شده از آن اغلب به طور مستقیم بر روی پلیت منتقل می شود. تصاویر انتقالی یا به شکل خطی – سیاه و سفید و بدون – و یا با سایه روشن ها و تنهای پیوسته است که در این صورت با استفاده از ترام، تصویر مورد نظر به نقاط بسیار ریز شکسته می شود.

در روش معمول، کار چاپی که از حروف و تصویر تشکیل شده است بر روی فیلم (به عنوان واسطه منتقل می شود. این فیلم یا پوزتیو (مثبت) و یا نگاتیو (منفی) است که انتخاب نوع آن باید قبل از مرحله انتقال تصویر از فیلم به پلیت صورت گیرد. انواع حامل های تصویر (سیلندر، پلیت و یا استنسیل) را می توان با نوردهی فیلم مونتاژ شده روی پلیت یا حکاکی روی سیلندر با سیستم لیزری و دیجیتال و یا انتقال شیمیایی، برای چاپ آماده ساخت. تمام حامل های تصویر (Image carrier) از دو سطح جداگانه تشکيل می شوند: یک سطح تصویر دار یا قسمت چاپ شونده (Image area) و یک سطح بدون تصویر ( non – image area) یا بدون چاپ.

سطح تصویر دار و یا چاپ شونده را با فرآیند مکانیکی و یا شیمیایی دریافت می کند و سطح بدون چاپ خاصیت دفع مركب را داشته و با مرکب را دریافت نمی کند. همچنین کلمه Print که به شکل ناخوانا روی سیلندر لاستیک ظاهر شده است و پس از عبور کاغذ از بین سیلندر لاستیک و سیلندر چاپ به شکل خوانا بر روی کاغذ چاپ می شود. با برقراری فشار لازم بین سیلندر لاستیک و سیلندر چاپ صورت می گیرد.

انواع مختلف چاپ چیست؟

چطور پرینت بگیرم؟ شاید این سوال شما باشد.  شناخت انواع چاپ برای اغلب افرادی که نیاز به متخصص شدن در زمینه دارند یا کسانی که نیاز به یا دیگر اقلام چاپی دارند یا برای گرافیست هایی که باید یا طراحی اقلام چاپی را انجام دهند، امری ضروری به حساب می‌آید.

برای اغلب افرادی که میخواهند جنس خود را کنند و روی آن یا برند خود را چاپ کنند، شناخت برای محاسبه قیمت تمام شده کارشان و پایین آوردن آن بسیار مهم است. مثلا افرادی که میخواهند مواد غذایی تولیدی خود را بسته بندی کنند و نمیدانند بهترین متریال برای بسته بندی تولیداتشان، باید کاغذی باشد یا پلاستیکی یا شیشه ای یا مقوایی و فلزی و بهترین روش چاپ برای آنها کدام است .

ضرورت شناخت انواع چاپ

بسیاری از مردم با واژه‌هایی مانند ، ، چاپ لیزر و غیره آشنا هستند. اما آیا میدانید که آنها چه هستند؟ ممکن است که از در دفتر کار یا در خانه استفاده کنیم اما برای کار بازاریابی مانند ، دفترچه، و یا آگهی‌ها، ما نیاز داریم تا از یک شرکت چاپ حرفه‌ای استفاده کنیم. وقتی صحبت از فرآیندهای چاپ می‌شود، سه نوع اصلی وجود دارد:

  • یا لیتوگرافی
  • چاپ دیجیتال
  • چاپ اسکرین

تفاوت بین آنها چیست؟ در زیر نگاهی به این سه می‌اندازیم.

فرآیند چاپ افست چیست؟

با چاپ افست یا لیتوگرافی، تصویر یا طرح به پلیت‌های فلزی منتقل می‌شود و سپس از پلیت‌ها به پوشش پلاستیکی منتقل می‌شود. سپس پوشش جوهری، تصویر را به روی کاغذ منتقل می‌کند. به این فرآیند، آفست می‌گویند چرا که جوهر در ابتدا به روی ، سپس به پوشش منتقل می‌شود به جای اینکه مستقیما به روی کاغذ منتقل شود. به دلیل زمان و هزینه‌ی مورد نیاز برای راه‌اندازی، ایجاد پلیت و جوهر پیش از چاپ، چاپ افست برای تعداد چاپ کمتر مقرون به صرفه نیست و تنها برای تعداد بالای چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرآیند چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال به جای جوهرهای معمولی از تونر استفاده می‌کند و با فرآیند چاپ دیجیتال، طرح شما مستقیما از فایل پی‌دی‌اف چاپ می‌شود. چاپ دیجیتال فوری نمی‌تواند با کیفیت‌ چاپ ۴ رنگ نمی‌تواند رقابت کند. با این حال، پیشرفت‌های عظیم در تکنولوژی در چند دهه گذشته منجر به چاپ دیجیتال شده‌است که غیرممکن است تفاوت آن را با چاپ لیتوگرافی متوجه شوید. از آنجایی که هیچ هزینه‌ی راه‌اندازی یا محدودیت تعداد چاپ وجود ندارد، چاپ دیجیتال نیز برای تعداد پایین چاپ (چه ۹ عدد، چه ۹۰۰ عدد) و برای چاپ‌های سفارشی و شخصی، مناسب است.

فرآیند چاپ اسکرین چیست؟

همانطور که می‌دانیم، چاپ اسکرین از اوایل قرن بیستم برای ، چوپ، شیشه، صفحات تبلیغاتی و غیره مورد استفاده قرار گرفته است. تصویر به یک سطح مشبک منتقل می‌شود و نواحی خالی مانده با لایه‌ای پوشیده می‌شود. فرآیند چاپ شامل فشردن جوهر به این صفحه مشبک و در نهایت بر روی متریال چاپی می‌باشد.

چاپ تعداد بالا چیست؟

چاب تعداد بالا به با تعداد صدها و هزاران تعداد اشاره دارد. زمانی که این مقدار چاپ می‌شود، هزینه‌ی هر نسخه‌ی چاپی کاهش می‌یابد. (شایان ذکر است که هیچ چاپگری سیاست بازپرداخت هزینه یا برگشت چاپ را ندارد چرا که اگر ۱۰ هزار دفترچه را چاپ کرده و بعد متوجه شوید که تنها ۱۰۰۰ عدد از آن را نیاز داشته اید، بنابراین تنها به یک سطح بازیافت بزرگ نیاز خواهید داشت.)

اصول اساسی چهار روش عمده چاپ

روش چاپ افست چگونه است ؟

آماده سازی چاپ سنگی و را لیتوگرافی گویند . فرم چاپ آماده شده برای چاپ افست، است. در این روش قسمت های چاپ شونده و بدون چاپ روی پلیت، هر دو در یک سطح صاف و به صورت مسطح قرار دارند و لاستیک در تماس با کل سطح پلیت قرار می گیرد. سطح پلیت یا زینک قابلیت جذب مركب و انتقال آن به لاستیک را دارد. بقیه سطح پلیت که قسمت های بدون چاپ آن را تشکیل می دهد، مرکب را دفع می کند. قسمت های بدون چاپ پلیت به وسیله محلول مرطوب کننده مثل آب مرطوب می شود، تغذیه مرکب و آب به صورت همزمان انجام می شود.

چاپ افست یا چاپ لیتوگرافی نمونه ای از روش چاپ همسطح است.

روش چاپ برجسته چگونه است ؟

سطح چاپ شونده روی فرم چاپی در این روش، برجسته تر از سطح بدون چاپ است. قسمت برجسته، مرکبی می شود و سپس آن را در اثر فشار به کاغذ یا سطح کار چاپی منتقل می کند. هم نوردهای مرکب و هم ، تنها با قسمت برجسته تماس پیدا می کنند. و نمونه هایی از چاپ برجسته هستند.

روش چاپ گود چگونه است ؟

در این روش قسمت های چاپ شونده پایین تر و یا گودتر از قسمت بدون چاپ قرار دارد. قسمت گود با مرکب پر شده و مرکب اضافی از سطح سیلندر پاک می شود. سپس سیلندر چاپ با فشار با سطح کاغذ یا سطح کار چاپی تماس می گیرد و مرکب را روی آن منتقل می کند.

روش چاپ استنسیل چگونه است ؟

در این روش قسمت های چاپ شونده و بدون چاپ بر روی یک صفحه توری با شبکه های بسیار ریز قرار می گیرند. قسمت های چاپ شونده به صورت باز (بلوک نشده) بر روی توری شکل می گیرند و قسمت های بدون چاپ به شکل بسته (بلوک شده) هستند، در مرحله چاپ کاغذ یا دیگر مواد چاپ شونده مثل پارچه در تماس با توری آماده شده، قرار می‌گیرد و مرکب از قسمت‌های باز آن با فشار کاردک بر روی کاغذ یا پارچه چاپ می‌شود. نوعی از چاپ استنسیل به شمار می‌رود.

مزایای چاپ فلکسو نسبت به لترپرس

مزایای چاپ فلکسو نسبت به لترپرس بسیار زیاد است، که از آن جمله، کاهش هزینه های مربوط به انرژی برق، نیاز کمتر به سرویس و نگه داری، عدم نیاز به تنظیم تيغه مرکب دان و کاهش را می توان نام برد. مهم ترین تولیداتی که چاپ آن با روش فلکسو انجام می شود عبارتند از: بسته بندی مایعات، مثل آب میوه و غیره، (اکثرا به صورت سیاه و سفید)، کتاب جیبی، برچسب، پاکت های کاغذی و پلاستیکی، مقوا و .

اساس چاپ گراور یا هلیوگراور بر پایه روش چاپ گود است و از نظر تخصصی در مقایسه با چاپ افست و لترپرس بسیار پیشرفته تر می باشد. چاپ گراور در عمل برعکس چاپ لترپرس انجام می شود، به این معنی که قسمت های گود شده سیلندر گراور تصویر یا سطح چاپ شونده را تشکیل می دهد و بقیه قسمت های آن چاپ نمی دهد.

روش چاپ گراور از اواخر قرن هجده به منظور چاپ بر روی کاغذ دیواری و کتان مورد استفاده قرار گرفت. در این روش مرکب را به قسمت های گود شده سیلندر، تغذیه کرده و سپس سطح سیلندر را با استفاده از یک تیغه پاک کرده و چاپ را بر روی موادی که از قدرت جذب مرکب بالایی برخوردار هستند انجام می دهند.

پیدایش فتوگراور به شکلی که امروزه شناخته شده است به سال های ۱۹۵۰ بر می گردد که از تکنیک عکاسی در روش گراور استفاده شد و چاپ فتوگراور در شکل اولیه آن با استفاده از پلیت های مسی تخت صورت می گرفت، که اقتصادی بود تا این که به ابتکار کارل کلانیش (Karl Klietscb) سیلندر گراور جایگزین پلیت های تخت شد چاپ گود، ابتدا اقتصادی نبود، تصویر سازی در این روش به وسیله عکاسی بر روی مواد سبک و حساس به نور انجام می شد، سپس تصویر مورد نظر بر روی سطح صاف و نرم پلیت مسی و یا سیلندر منتقل می شد و با اسید کاری بر روی آن به شکل گود در می آمد.

امروزه حکاکی سیلندر گراور را با روش الکترومکانیکی و یا با استفاده از ماشین های حکاکی لیزری انجام می دهند. سیلندرهای گراور امروزی از جنس استیل و با روکش مسی ساخته می شوند که این نوع سیلندر گران قیمت است، اما تحقیقات زیادی در دست انجام است تا جایگزین ارزان تری برای آن پیدا کنند. یک بخش از این تحقیقات با هدف تولید سیلندر گراور با روش فتو پلیمر ” (PhotoPolymer) انجام می شود.

چاپ گود با ماشین های رول و استفاده از کاغذ رول انجام می گیرد و چنان چه بتوان روش ارزان تری را برای تهیه پلیت گراور عرضه کرد، استفاده از این روش چاپی در ماشین های چاپ گود ورقی نیز می تواند بازار کار خوبی را به خود اختصاص دهد. کیفیت چاپ گراور معمولا یک دست بوده و در تمام طول چاپ به حالت یکنواخت انجام می شود. هر چند که با بزرگ نمایی مناطق چاپ شده می توان رنجه شدن خطوط و حتی حروف را در اجزای ریز مشاهده کرد. کیفیت چاپ کارهای رنگی با استفاده از این روش بسیار بالاست و به همین دلیل چاپ گود به عنوان یک روش چاپی با کیفیت بالا شناخته شده است.

کیفیت چاپ گود حتی بر روی کاغذهای ارزان قیمت نیز بسیار مطلوب است و این یکی از ویژگی های این روش چاپی است. ماشین های چاپ گرد را باید در ردیف بزرگ ترین ماشین های موجود در بخش ماشین سازی دانست که عرض رول آن ممکن است تا ۲۴۰۰ میلی متر باشد و تعداد برج های چاپ آن در مواردی تا ۱۶ واحد چاپی را شامل می شود. از این روش برای چاپ کارهای با تیراژ بسیار زیاد مثل مجله، کاتالوگ های رنگی، برچسب، مقوا، مواد ، تمبرهای پستی و دیگر موارد مشابه استفاده می شود.

چاپ سیلک اسکرین نوعی از روش چاپ استنسیل است که مرکب چاپ با فشار از منافذی که روی استنسیل وجود دارد، بر روی کاغذ و با مواد دیگر منتقل می شود.

استفاده از استنسیل روش تازه ای نیست، بلکه به سالیان بسیار دور برمی گردد، کارهای چاپی انجام شده در عکس هایی که در غارها و آثار به جامانده از چین قدیم مشاهده شده است استفاده از این روش را نشان می دهد.

این روش به این دلیل به نام سیلک اسکرین شناخته شده، که از سیلک (ابریشم) به عنوان نوری در چاپ اسکرین استفاده می شده است. پارچه ابریشمی به علت بافت بسیار ریز و ظریف آن برای این کار انتخاب شده چون به راحتی بر روی چهارچوب کشیده می شود.

از روش سیلک اسکرین در سال های ۱۸۰۰ برای و ظرف های چینی استفاده می شد. تنوع کار این روش چابی تا ورود به قرن بیستم کاملا شناخته شده نبود و از آن به بعد به قابلیت چاپ سیلک اسکرین بر روی هر ماده چاپ شونده و در هر اندازه ای و با شکل های مختلف و ضخامت های متفاوت پی برده شد.

از این روش برای چاپ موادی مثل فلز، چوب، شیشه، ، پارچه، کاغذ و سفال می توان استفاده کرد. چاپ سیلک اسکرین با قشر ضخیم مرکب و در حجم زیاد انجام می شود و به همین دلیل نسبت به روش های چاپی دیگر کاملا شناخته شده و از آن ها متمایز است.

معمولا یک کار چاپ شده با روش سیلک را می توان با مشاهده لایه ضخیم مرکب بر روی آن تشخیص داده و شناسایی کرد. قدرت و سرعت خشک شدن مرکب آن بستگی به ویژگی های ماده چاپ شونده دارد.

تجهیزات چاپ سیلک اسکرین به صورت وسایل دستی و یا نیمه اتوماتیک یا تمام اتوماتیک وجود دارد. توری های چاپ سیلک را امروزه از جنس نایلون، پلی استر و یا استیل با منافذ بسیار ریز می سازند. استنسیل را می توان با روش عکاسی و یا سیستم های کامپیوتری تولید کرد. ماده چاپ شونده در زیر چهارچوب استنسیل و در فاصله بسیار نزدیک با توری قرار داده می شود. سپس مرکب را بر روی شاسی تغذیه کرده و با وارد کردن کمی فشار آن را از منفذهای توری به روی ماده چاپ شونده مثل پارچه منتقل می کنند. کار چاپ شده را معمولا به شکل جداگانه و تک تک در قفسه قرار می دهند تا خشک شود و یا از سیستم های خشک کن ماوراء بنفش (UV) استفاده می کنند.

دکمه بازگشت به بالا