اقتصادیبرترین های کسب و کار

میلگرد استیل چه کاربردهایی دارد؟

میلگرد استیل چیست؟ 

کاربرد میلگرد استیل به دلیل مقاومت بالا در انواع صنایع ازجمله ساختمان‌سازی، صنایع غذایی، نفت و پتروشیمی بسیار رایج است. مهم‌ترین نوع میلگرد استیل، میلگرد استنلس استیل است که از فولاد ضدزنگ ساخته می‌شود و بسیار باکیفیت است.

میلگرد استیل در دو نوع میلگرد کربن استیل یا بگیر و میلگرد استنلس استیل یا نگیر تولید و عرضه می‌شود.

میلگرد استنلس استیل چیست؟

همان‌طور که از نام آن مشخص است، میلگرد استنلس استیل (Stainless Steel) در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاومت بالایی دارد. هر چه سن سازه‌ها بیشتر می‌شود، احتمال خرابی بتن هم افزایش پیدا می‌کند. لازم است بدانید که بیش از 90 درصد مشکلات دوام بتن به دلیل خوردگی میله‌های تقویتی فونداسیون به وجود می‌آید. به عبارتی در هرجایی که میلگرد در مجاورت هوا، آب، میکروارگانیسم‌ها و فلزهای خورنده قرار می‌گیرد، استفاده از میلگرد استنلس استیل بسیار مقرون‌به‌صرفه تر خواهد بود. در ساخت این میلگرد از آلیاژهای کروم، نیکل و مولیبدن استفاده شده است. میلگرد استنلس استیل در قطرهای 6 تا 40 میلی‌متر تولید می‌شود. این میلگرد نسبت به میلگردهای کربنی یا آلیاژی، انرژی بیشتری جذب می‌کند و مقاومت بالایی دارد.

همانند  معمولی، میلگرد استیل نیز می‌تواند به صورت ساده یا آجدار ساخته شود.

کاربرد میلگرد استینلس استیل 

 • ساختمان‌سازی و برپایی انواع اسکلت فلزی
 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی که به دلیل عملیات حفاری، فرآوری، ذخیره و تولید، مقاطع فولادی در آن‌ها تحت‌فشار فراوان قرار می‌گیرند و امکان خوردگی و فرسایش آن‌ها بسیار زیاد می‌شود.
 • در صنایع غذایی و لبنی

3 دلیل اصلی استفاده از میلگرد استنلس استیل را در وب‌سایت  بخوانید.

میلگرد استیل کربن چیست؟ 

به این نوع میلگرد، میلگرد استیل بگیر نیز می‌گویند. میلگرد استیل کربن استحکام بالایی داشته و در ساختمان‌سازی و آرماتوربندی از آن استفاده می‌شود. از دیگر مزایای میلگرد استیل کربن خاصیت انعطاف‌پذیری بالای آن است. به دلیل استحکام بالا و خاصیت انعطاف‌پذیری خوب، از این میلگرد در صنایع کشاورزی، نفت، پتروشیمی و ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.

روش تشخیص میلگرد استیل ضدزنگ و میلگرد استیل کربن

میلگرد استیل ضدزنگ و میلگرد استیل کربن ازنظر ویژگی‌های ظاهری بسیار شبیه به یکدیگر هستند. برای تشخیص میلگرد استیل ضدزنگ می‌توانیم به‌سادگی از یک آهنربا استفاده کنیم. ازآنجایی‌که مقدار زیاد نیکل و کروم استفاده‌شده در میلگرد استنلس استیل خاصیت مغناطیسی آهن را از بین می‌برد، درنتیجه آهنربا جذب میلگرد استنلس استیل نمی‌شود. از طرفی دیگر میلگرد استیل کربن خاصیت مغناطیسی بالایی دارد و آهنربا به آن می‌چسبد. به همین دلیل است که گاهی اهالی صنعت به میلگرد  استیل ضدزنگ میلگرد نگیر و به میلگرد کربنی میلگرد بگیر نیز می‌گویند.

انواع میلگرد استیل را بشناسید

میلگرد استیل ضدزنگ یا میلگرد استیل نگیر معمولاً در سری 300 ساخته شده و در سه نوع تولید و به بازار عرضه می‌شود:

 •  میلگرد استیل 304
 •  میلگرد استیل 316
 •  میلگرد استیل 201

میلگرد استیل کربن نیز بیشتر در سری 400 ساخته و به بازار عرضه میشود. یکی از مهم‌ترین نمونه‌هایی که در سری 400 تولید می‌شود و استفاده از آن در صنعت رواج دارد، میلگرد 420 است. نوعی فولاد دارای استحکام و مقاوم نسبت به سایش، خوردگی و چقرمگی که جهت ساخت قطعاتی مانند تیغ‌های برش، فلکه‌های سوزنی و تجهیزات جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اشنایی با سایر انواع این مقطع فولادی، را مطالعه کنید

کاربردهای میلگرد استیل 420

 • صنعت خودرو
 • تجهیزات هیدرولیک
 • صنعت پتروشیمی
 • صنایع غذایی و آشامیدنی
 • مهندسی مکانیک
 • اجزای پمپ و شیرآلات
 • ساخت شفت
 • ساخت اسپیندل
 • ساخت میله‌های پیستون
 • ساخت اتصالات
 • ساخت محرک‌ها
 •  ساخت بولت

 


محاسبه وزن میلگرد استیل چگونه است؟

روش محاسبه میلگرد استیل شباهت زیادی با روش محاسبه میلگرد معمولی دارد. برای محاسبه وزن آن می‌توانید از جدول اشتال، جدول کارخانه‌های مختلف و فرمول محاسبه وزن استفاده کرد:

 


قیمت میلگرد استیل چه تفاوتی باقیمت میلگرد فولادی دارد؟ 

به دلیل استحکام بالا و ضدزنگ بودن، مقاومت در برابر دما و آلیاژهای به‌کار رفته در آن، چندین برابر بیشتر از معمولی  است. البته خرید میلگرد استیل نسبت به میلگرد فولادی در درازمدت بسیار به‌صرفه‌تر و در برخی موارد ضروری است.

در این مقاله به کاربرد میلگرد استیل و وزن میلگرد استیل پرداختیم. پاسخ سؤال «میلگرد استیل چیست» را توضیح داده و روش تشخیص میلگرد استنلس استیل را شرح دادیم. استفاده از در صنایع مختلف رواج بسیاری دارد، دلیل آن مقاومت در برابر خوردگی، استحکام و انعطاف‌پذیری بالای این نوع میلگرد است. البته پیش از خرید هر نوع میلگرد، اطلاع از را فراموش نکنید

 

میلگرد استنلس استیل، از آلیاژ سری ۳۰۰ تولید می‌شود. از پرکاربردترین میلگردهای استنلس استیل سری ۳۰۰ می‌توان به میلگردهای استنلس استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ اشاره کرد که مزایای قابل توجهی نیز دارند. یکی از مزایای میلگرد استیل ضدزنگ مقاوم بودن این محصول نسبت به اکسایش است. از این رو در مکان‌هایی که میلگرد استیل با رطوبت زیاد در تماس باشد از میلگرد استیل ضدزنگ استفاده می‌شود.

از دیگر مزایای میلگرد استیل ضدزنگ مقاومت فوق‌العاده آن به عملیات حرارتی است به‌طوری که این آلیاژ هنگام قرارگرفتن در معرض عملیات حرارتی مانند جوشکاری، پلاسما، تنگستن و متال اسپری آسیب نمی‌بیند. از مزایای این محصول زیاد بودن درصد نیکل و کروم در آن بوده که باعث می‌شود خاصیت مغناطیسی نداشته باشد و اکسید نشود. یکی دیگر از مزایای میلگرد استیل ضدزنگ یا استنلس‌استیل دقت و کیفیت بالای آن در ماشین‌کاری است. به‌طوری که دقت این آلیاژ در ماشین‌کاری به یک هزارم می‌رسد که بسیار قابل توجه است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص می توانید به مقاله موجود در سایت مراجعه کنید.

مزایای میلگرد استیل کربن

میلگرد استیل کربن که یکی دیگر از انواع میلگرد استیل است مصارف ویژه‌ای در صنایع مختلف دارد. در این بخش به معرفی مزایای میلگرد استیل کربن می‌پردازیم. یکی از مزایای این محصول استحکام بالای آن بوده و به همین علت در ساختمان‌سازی و آرماتوربندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر مزایای میلگرد استیل می‌توان به خاصیت بالای انعطاف‌پذیری آن اشاره کرد. این مزیت میلگرد استیل کربن باعث شده‌است که در صنایع کشاورزی، نفت و پتروشیمی و به خصوص ساختمان‌سازی بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. البته در کنار مزایای میلگرد استیل کربن معایبی هم وجود دارد که یکی از آنها اکسایش سریع محصول است. این نقص باعث می‌شود این میلگرد فقط برای مکان‌هایی که دارای رطوبت نیستند، مناسب باشد.

 

کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ یا استنلس استیل

به کارگیری میلگرد استیل ضدزنگ در صنایع مختلف امری ضروری است. در این بخش از مقاله کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ در صنایع مختلفی همچون صنایع غذایی، نفت و پتروشیمی را بررسی می‌کنیم.

 • کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ در صنایع غذایی

صنایع غذایی جزو مهمترین صنایع بشر هستند و ماشین‌ها و دستگاه‌های مورداستفاده در تولید محصولات غذایی اعم از اتصالات، لوله‌ها، ورق‌ها و سایر قطعات از لحاظ کیفیت باید در سطح بالایی باشند تا به مواد غذایی صدمه وارد نکنند. به همین منظور از میلگرد استیل ضدزنگ برای ساخت دستگاه‌های صنایع غذایی استفاده می‌شود و مهمترین کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ در رابطه با همین موضوع است. استفاده از میلگرد استیل معمولی در این راه به دلیل اکسایش، زنگ‌زدگی و روان نبودن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. یک کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ همچنین در ساخت همزن است. همزن‌ها در کارخانجات صنایع غذایی به دلیل تماس مداوم با رطوبت باید از میلگرد استیل ضدزنگ ساخته شوند.

آلیاژ مورداستفاده یکی از نکات مهمی است که در راستای کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ در صنایع غذایی باید به آن توجه شود. در تولید میلگرد استیل ضدزنگ بایستی از آلیاژ ۳۰۴ و ۳۱۶ استفاده شود. ضروری است تمامی بخش‌های فلزی صنایع غذایی از این آلیاژ استفاده کنند. تولید با استفاده از آلیاژ غیراستاندارد و بی‌کیفیت سبب به خطر افتادن سلامت جامعه می‌شود.

 • کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ در صنایع نفت، گاز وپتروشیمی

مواد مورداستفاده در تجهیزات صنعت نفت به هنگام عملیات حفاری، فراوری، ذخیره و تولید تحت فشار فراوان قرار می‌گیرند که باعث خوردگی و فرسایش آنها می‌شود. به هنگام عملیات حفاری از مایعات اسیدی استفاده می‌کنند که خاصیت خورندگی دارد و تجهیزات را تخریب می‌کنند. یک کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ در تولید تجهیزات صنایع نفت و پتروشیمی است زیرا این میلگرد به فشار و دما و همچنین اسیدیته بسیار مقاوم است. نفت خام حاوی سولفید هیدروژن و گوگرد بوده که خاصیت خورندگی دارد و خطوط لوله را نابود می‌کند. عدم کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ برای ساخت خطوط لوله حمل نفت خام عواقب وخیمی به دنبال دارد.

 • کاربردهای میلگرد استیل کربن در صنایع مختلف

میلگرد استیل کربن نیز مانند میلگرد استیل ضدزنگ دامنه استفاده زیادی دارد اما به دلیل زنگ‌زدگی معمولا استفاده آن محدود به مکان‌های مخصوصی است. کاربرد این محصول در صنایعی همچون نفت و گاز و ساختمان‌سازی قابل مشاهده‌است.

 

 • کاربرد میلگرد استیل کربن در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

یک کاربرد میلگرد استیل کربن در ساخت آن بخش از تجهیزات صنعت نفت است که با مواد اسیدی و نفت خام تماس ندارند. برخی از تجهیزات صنعت نفت لازم است در حین کار جوش خورده و به فرم‌های مختلفی تغییر پیدا کنند. از آنجایی که میلگرد استیل ضدزنگ نسبت به جوش مقاوم است، از میلگرد استیل کربن برای این تجهیزات بهره‌برداری می‌شود.

 • کاربرد میلگرد استیل کربن در ساختمانسازی

یک کاربرد استیل کربن که بسیار هم مهم محسوب می‌شود در ساختمان‌سازی است. این میلگرد به دلیل استحکام و خاصیت انعطاف پذیری که دارد برای ساخت انواع اسکلت فلزی به کار گرفته می‌شود. کاربرد میلگرد استیل کربن در بتن برای افزایش استحکام آن در ساختمان‌سازی و بتن‌ریزی نیز قابل مشاهده است.

روش تشخیص میلگرد استیل ضدزنگ از میلگرد استیل کربن

بعد از اینکه کاربرد میلگرد استیل و مزایای آن را فهمیدیم بایستی روش تشخیص میلگردها را نیز بیاموزیم. همانطور که می‌دانیم شکل ظاهری میلگرد استیل ضدزنگ و میلگرد استیل کربن شبیه به هم است و تشخیص آنها از روی ظاهر تقریبا امکان ‌پذیر نیست. اما یک روش ساده برای تشخیص آنها وجود دارد و آن هم استفاده از یک آهنربا است. میلگرد استیل ضدزنگ دارای مقادیر زیادی نیکل و کروم است که خاصیت مغناطیسی آهن را از بین می‌برند. از این رو آهنربا آن را جذب نمی‌کند. از طرف دیگر میلگرد استیل کربن خاصیت مغناطیسی شدیدی داشته و به آهنربا جذب می‌شود. به همین علت نیز به میلگرد استیل ضدزنگ اصطلاحا نگیر، و به میلگرد استیل کربن به اصطلاح بگیر گفته می‌شود. با این روش می‌توان میلگرد استیل ضدزنگ را از کربن تشخیص داد

 

منبع : آرسینکو

 تجارت آلیاژ

دکمه بازگشت به بالا