اقتصادیبرترین های کسب و کارعمومی

چای گانودرما چیست و چه خواصی دارد ؟

گانودرما یا همان قارچ گانودرما چیست؟

قارچ گانودرما دکتر بیز  () که به اسم قارچ ریشی () شناخته می‌شود، غذایی با بیشترین مقدار آلکالین در جهان است. اسم علمی این قارچ، لوسیدوم گانودرماست و گونه‌ای از قارچ‌های قرمز است. پیشینه نوشتاری به قدمت بیشتر از 200 سال دارد و محترم‌ترین گیاه دارویی در پزشکی سنتی چین است.

افراد ثروتمند در زمان‌های گذشته از این قارچ شگفت‌انگیز برای به‌دست آوردن جاودانگی و آرامش استفاده می‌کردند.

محصولات گانودرما اکنون به اسم «پادشاه گیاهان دارویی» شناخته می‌شود. افراد بر این باورند که گانودرما سلامت را بهبود بخشیده و باعث طول عمر می‌شود. از قارچ گانودرما به مدت زیادی در پزشکی سنتی چین برای درمان بیماری‌هایی مانند درد، سرطان و یا بیماری‌های کبد استفاده می‌شده است. همچنین برای برخی بیماری‌های عصبی و روانی نیز تجویز شده است.

طبع قارچ گانودرما

خرید قهوه سوپریم دکتر بیز: طبیعت قارچ گانودرما سرد و تر است. قارچ گانودرما لوسیدوم حاوی بیش از 400 ماده‌ی مغذی مختلف از جمله بتا گلوکان، استرول های گیاهی، پلی ساکارید و تری ترپن‌ها، پتاسیم، فسفر، کلسیم، ویتامین A، ویتامین های B، ویتامین C، ویتامین D و ویتامین E می‌باشد.

چند نکته جالب درباره قارچ گانودرما:

 • این قارچ در شش رنگ موجود است اما نوع قرمز آن معمولاً کشت شده و استفاده می‌شود.
 • قارچ ریشی در آشپزی استفاده نمی‌شود زیرا بسیار تلخ است.
 • احتمالاً شما نمی‌توانید قارچ گانودرما را در میوه‌فروشی و یا سوپرمارکت پیدا کنید.
 • از قارچ گانودرما تنها برای کاربردهای پزشکی استفاده می‌شود.
 • قبلاً گانودرما تنها به‌صورت وحشی رشد می‌کرد اما اکنون در مزارع و باغ‌های مخصوصی کشت می‌شود.
 • قارچ گانودرما با استفاده از روش کشت بافت، کشت می‌شود. این فرایند از تکنیک جدایی سانتریفوژ برای نگهداری مواد مغذی استفاده می‌شود.

 

ارزش غذایی گانودرما

گانودرما حاوی 400 ماده مغذی عجیب است! مواد مغذی موجود در این گیاه شگفت‌انگیز باعث بهبود سلامت و سرزندگی می‌شود. برخی از مهم‌ترین مواد غذایی عبارتند از پلی‌ساکاریدها، آنتی‌اکسیدان‌ها، آدنوزین، پروتئین و آلکالویدها. همچنین شامل پتاسیم، فسفر، کلسیم، ویتامین‌های A، C، E، D، B است.

فواید قارچ گانودرما برای سلامتی

 1. سلامت قلب

پژوهشگران در چین و ژاپن یافته‌اند که اسیدگانودریک که در گانودرما وجود دارد جریان خون را بهبود بخشیده و جذب اکسیژن را در ماهیچه قلب کاهش می‌دهد. همچنین کلسترول را کاهش داده و از تجمع پلاکتی جلوگیری می‌کند که اغلب باعث حمله قلبی می‌شود.

گانودرما از تولید پلاک در رگ‌ها جلوگیری می‌کند. پلاک با باریک کردن مسیر رگ‌ها باعث محدود شدن جریان خون شده و باعث تصلب شریان می‌شود. در پژوهشی که انجام شده، مصرف گانودرما به مدت 2 هفته می‌تواند فشارخون را به‌مقدار زیاد کاهش دهد.

 1. ضدآلرژی

عصاره گانودرما می‌تواند از واکنش‌های آلرژیک مختلف مانند آسم و درماتیت جلوگیری کند. تریتپنز که یک ترکیب موجود در گانودرماست، اثرات ضدویروس و ضدآلرژی دارد. این ماده از انتشار هیستامین جلوگیری می‌کند و این ماده را مناسب برای آلرژی می‌کند.

پلی‌ساکاریدها توانایی آنتی‌بادی‌ها برای جنگ با باکتری‌ها و ویروس‌ها که باعث واکنش‌های آلرژیک می‌شوند را بهبود می‌بخشند. گانودرما برای درمان آلرژی‌های ناشی از شوک اتوپیک، درماتیت، تب یونجه و آلرژی‌های غذایی و دارویی مناسب است.

 1. التیام کبد

این گیاه قوی می‌تواند کبد را از آسیب‌های ناشی از عوامل فیزیکی و بیولوژیکی حفظ کند. همچنین الکل ناشی از و سیروز کبدی را درمان می‌کند. گانودرما می‌تواند به افراد در مراحل اولیه بیماری کبد الکلی و به‌خصوص کسانی که از دست دادن عملکرد کبد را تجربه نکرده‌اند، کمک کند.

همچنین به بیمارانی که از هپاتیت ب و آنزیم کبد بالا رنج می‌برند نیز کمک می‌کند. حذف هپاتیت ب از بدن بسیار سخت است و احتمال بازگشت آن بعد از درمان بالاست. ترکیبات قوی موجود در گانودرما، حذف داروها و مواد شیمیایی ذخیره‌شده در کبد را سرعت می‌بخشد. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در گانودرما با رادیکال‌های آزاد می‌جنگند و بازتولید کبد را بهبود می‌بخشند.

 1. سمزدایی بدن

گانودرما سمومی که به دلیل مصرف داروها و غذاهای ناسالم در بدن جمع شده است را حذف می‌کند. سنتز مناسب صفرا و اسیدهای چرب را بهبود بخشیده و سم‌زدایی مواد شیمیایی بدن را تسریع می‌کند. علاوه‌ براین، توانایی بدن برای دریافت 1.5 برابر اکسیژن بیشتر را افزایش می‌دهد. گانودرما به‌سرعت بدن را اکسیژنه می‌کند و سطح pH آن را تنظیم می‌کند.

 1. داروی بیماری کلیوی

بیماری‌های کلیوی شامل نفریت مزمن، سندروم کلیه دیابتی و نفریت هستند. این مشکلات به‌دلیل بالا بودن سطح قندخون و یا سطح کلسترول در بدن ایجاد می‌شوند. کلیه‌ای که بار اضافی دارد از رسیدن خون به عروق کلیوی جلوگیری می‌کند. این باعث ایجاد خستگی، احتباس ادرار می‌شود. گانودرما پروتئینوری و کلسیرولمیا را کاهش داده و عملکرد کلیه را درست می‌کند.

 1. خواب مناسب

عطاران چینی به‌طور سنتی گانودرما را برای کمک به و درمان بی‌خوابی توصیه می‌کنند. استفاده منظم از گانودرما می‌تواند به بهتر خوابیدن شما کمک کند.

 1. سلامت روان

در ژاپن، گانودرمای خشک‌شده برای درمان بیماری‌های عصبی که به دلیل استرس‌های محیطی هستند، تجویز می‌شود. یک پژوهش نیز نشان داد که مصرف منظم گانودرما می‌تواند به بیمارانی که آلزایمر دارند کمک کند. این ماده یک اثر آرام‌بخش دارد که مانند موادمخدر و هیپنوتیزمی نیست.

 1. آرامبخش عضلانی

گانودرما برای اثرات آرام‌بخش عضلانی و جلوگیری از درد استفاده می‌شده است. باور بر این است که این گیاه همچنین بی‌اشتهایی و ضعف در اثر بیماری‌های مزمن را درمان می‌کند.

 1. تقویت سیستم ایمنی بدن

گانودرما یک افزایش‌دهنده سیستم ایمنی بدن است. این قارچ‌ها نه‌تنها سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کنند، بلکه آن را تنظیم هم می‌کنند. تعادل متابولیک را تنظیم کرده و سنتز نوکلئیک اسید را در بدن بهبود می‌دهند. پلی‌ساکاریدها سطوح اینترفرون در بدن را با افزایش انتشار پروتئین از گلبول‌های سفید خون، افزایش می‌دهند. این گلبول‌های سفید به جلوگیری از گسترش بیماری کمک می‌کنند.

پژوهش‌ها نشان داده است که بیمارانی که گانودرما مصرف کردند، اثرات جانبی کمتری در شیمی‌درمانی و پرتودرمانی داشتند. بازیابی پس از جراحی نیز بهتر انجام شد.

 1. جلوگیری از پیری زودرس

پلی‌ساکاریدهای موجود در گانودرما باعث بهبود سنتز DNA شده و تقسیم سلولی را افزایش می‌دهد که باعث به تأخیر انداختن پیر شدن می‌شود. همچنین به طولانی شدن عمر کمک می‌کنند. این گیاه شگفت‌انگیز به مدیریت برخی شرایط تهدیدکننده بدن و بیماری‌های خودایمنی مانند سرطان و دیگر بیماری‌های عصبی، کمک می‌کند.

 1. کاهش وزن

اکسیژن برای سوزاندن چربی به‌عنوان سوخت بسیار ضروری است. سطوح بالای اکسیژن در متابولیسم بدن باعث کاهش وزن می‌شود. این کار باعث افزایش نرخ فراهم کردن اکسیژن برای خون می‌شود و انرژی بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد. افزایش سطح انرژی به شما کمک می‌کند تا به‌مدت طولانی‌تری ورزش کنید و درنتیجه به کاهش وزن کمک می‌کند.

 1. آنتیاکسیدانها

گانودرما منبع سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هاست. یکی از بالاترین منابع آنتی‌اکسیدان در گیاهان است. پپتید گانودرما یکی از قدرتمندترین آنتی‌اکسیدان‌هاست که در این گیاه یافت می‌شود. دیگر آنتی‌کسیدان‌ها شامل پلی‌ساکارید، ترکیب پپتید پلی‌ساکارید و ترکیبات فونولیک می‌شود.

 1. سرطان

گانودرما برای اثرات ضدسرطانی خود شناخته شده است. این ماده سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و با سلول‌های سرطانی مبارزه می‌کند. تولید را تحریک می‌کند که به مبارزه با انواع مختلف سرطان کمک می‌کند. اسید گانودرما که یک ترکیب موجود در گانودرماست به مبارزه با سرطان کبد کمک می‌کند.

این ماده با اثر فرونشانی از طریق تحریک تولید پروتئین در مغز استخوان مقابله می‌کند. در یک آزمایش، با 34 نفر با سطح پیشرفته سرطان به مدت 12هفته، 3 بار در روز گانودرما دادند. نتایج افزایش زیادی در سلول‌های T نشان داد.

نبود اکسیژن یکی از دلایل اصلی سرطان است. سلول‌های سرطانی در محیط خالی از اکسیژن زندگی می‌کنند. بنابراین سلول‌های سرطانی نمی‌توانند در یک محیط سرشار از سرطان زندگی کنند. پژوهش‌های آزمایشگاهی زیادی نشان داده است که گانودرما می‌تواند از متاستاز سرطان جلوگیری کند.

عصاره گانودرما در داروها برای جلوگیری از تکثیر سلول‌های سرطانی استفاده می‌شوند. علاوه‌براین، ترکیب کردن گانودرما با ، قدرت آن را افزایش می‌دهد تا رشد سلول‌های سرطانی را متوقف کند.

 1. عفونت

گانودرما سلول‌های ایمنی به نام ماکروفاژها را تحریک می‌کند که آنها باکتری‌های عفونی را هضم می‌کنند. این کار همچنین از پیشرفت عفونت‌های ثانویه جلوگیری می‌کند. همچنین درمقابل عفونت‌های مخمری نیز فعالیت می‌کند.

 1. استرس

گانودرما از سال‌ها قبل برای افرادی که و اضطراب داشتند، تجویز شده است. این ماده می‌تواند فوران احساسات در استرس و مزمن کاهش دهد. مانک‌های چین باستان از این قارچ برای آرامش ذهن خود به‌منظور مراقبه استفاده می‌کردند.

 1. سلامت پوست

کاربرد موضعی گانودرما می‌تواند برای التیام زخم‌های پوستی، ، پسوریازیس، نیش حشرات، زخم‌ها و خراش‌ها مؤثر باشد.

 1. عفونت مجاری ادراری

گانودرما همچنین می‌تواند عفونت مجاری ادراری را بهبود دهد. در یک پژوهش، به 88 نفر که از عفونت مجاری ادراری رنج می‌بردند به مدت 2 هفته گانودرما دادند. محققان متوجه شدند که گانودرما به مقدار زیاد بهتر از پلاسبو در برطرف کردن مشکل عمل کرد.

این ماده باعث مهار ردوکتاز آلفا-5 شد که یک آنزیم است که تستوسترون را به دی‌هایدروتستوسترون تبدیل می‌کند. این ردوکتاز آلفا-5 می‌تواند باعث تورم پروستات شده و در ادامه مشکلات جسمانی ایجاد کند. همچنین گانودرما جریان ادرار را در مردانی که علائم مجاری ادراری کم تا متوسط داشتند را بهبود بخشید.

 1. التهاب

عصاره گانودرما برای کاهش دردهای پس از تبخال که پس از التیام تبخال ایجاد می‌شوند، بسیار مؤثر است. ترکیبی از گانودرما و سان‌میوا (مخلوطی از چندین گیاه دارویی چینی) می‌تواند به کاهش آرتریت روماتوئید کمک کند. این ماده به کاهش ورم همراه با آرتریت روماتوئید کمک می‌کند. گانودرما همچنین برای گردن و دستان خشک‌شده نیز مؤثر است.

 1. قندخون

گانودرما برای کاهش قندخون بسیار مفید است. این قارچ شامل پلی‌ساکاریدهایی است که به اسم گانودران آ، ب و ث شناخته می‌شود که اثرات ارائه می‌دهند. میزان انسولین پلاسما را افزایش می‌دهد تا استفاده بافت کناری و متابولیسم کبد از گلوکز را افزایش دهد.

 1. تشعشعات

گانودرما اثرات پرتودرمانی را هنگام مبارزه مستقیم با تومورها بالا می‌برد. سیستم ایمنی را تقویت می‌کند که به بدن کمک می‌کند تا پرتودرمانی و شیمی‌درمانی را مدیریت کند. همچنین علائم پرتودرمانی مانند تهوع، استفراغ، تب، عفونت، ریزش مو و کاهش وزن را کاهش می‌دهد.

 

مقدار مصرف قارچ گانودرما

مقدار مصرف گانودرما به عوامل مختلفی مانند سن، سلامت و دیگر شرایط بستگی دارد. 2.6 گرم از عصاره گانودرما می‌تواند همراه با وعده‌های غذایی و سه بار در روز مصرف شود. برای بزرگسالانی که سرطان، هپاتیت مزمن و دیابت دارند، 600 تا 800 میلی‌گرم باید هر روز مصرف شود. برای فشارخون بالا، 55 میلی‌گرم گانودرما توصیه می‌شود. برای درمان بیماری پروتئین در ادرار، 100 گرم از گانودرما که در 300 میلی‌لیتر آب جوشانده شده، توصیه می‌شود.

فراموش نکنید که قبل از استفاده از این روش درمانی، حتماً با پزشکتان مشورت کنید.

طریقه مصرف قارچ گانودرما

به گفته برخی از کارشناسان بهترین روش مصرف قارچ گانودرما به صورت چای و دمنوش، هر روز صبح ناشتا و با معده خالی می‌باشد. با وجود اینکه قارچ گانودرما خوراکی است، اما به دلیل مزه‌ی تلخی که دارد بیشتر به صورت خشک شده، پودر، تنتور و چای استفاده می‌شود.

در طب سنتی چینی قارچ گانودرما را به طور کامل خشک کرده و سپس به قطعات کوچک خرد می‌کنند و از آن برای تهیه سوپ، قهوه و دمنوش قارچ گانودرما استفاده می‌کنند.

نکته‌ای که بهتر است فراموش کنید اینکه حتما از قارچ گانودرما ارگانیک و تا حد امکان از نوع ژاپنی آن استفاده کنید.

طرز تهیه دمنوش قارچ گانودرما

1-2 تکه بزرگ قارچ گانودرما خشک شده را با یک تکه شیرین بیان (برای رفع تلخی دمنوش قارچ گانودرما) بردارید و در یک قوری آب جوش بیندازید، بگذارید حداقل 15 دقیقه بجوشد (می‌توانید بین 1 تا 3 ساعت هم آن را بجوشانید)، از روی اجاق بردارید و بگذارید سرد شود و سپس بنوشید.

 • برخی افراد ممکن است خشکی گلو یا بینی، خون‌دماغ و یا مشکلات گوارشی را هنگام مصرف گانودرما تجربه کنند. دیگر اثرات جانبی شامل مدفوع خونی و خارش در نواحی بینی می‌شود.
 • برخی افراد ممکن است یبوست و یا اسهال را تجربه کنند. یبوست ممکن است در طی چند روز ناپدید شود.
 • اگر شما بیماری خودایمنی دارید، گانودرما مصرف نکنید.
 • زنان باردار و شیرده باید از مصرف گانودرما پرهیز کنند.
 • پیش و یا پس از جراحی و یا زایمان نیز گانودرما مصرف نکنید.
 • این امکان وجود دارد که گانودرما بتواند فشارخون پایین را بدتر کند و حتی با داروها تداخل داشته باشد. افرادی که این بیماری را دارند باید پیش از مصرف این ماده با پزشکشان مشورت کنند.
 • مقدار زیاد گانودرما می‌تواند خونریزی در افرادی که ترومبوسیتوپنی دارند را افزایش دهد. گانودرما حاوی آدنوزین است که ماده‌است که از چسبندگی پلاک‌های خونی به یکدیگر و ایجاد لخته جلوگیری می‌کند.
 • این ماده همچنین ممکن است باعث خونریزی معده در افرادی شود که زخم‌معده دارند. از مصرف این ماده تا التیام کامل زخم خودداری کنید.
 • گیجی نیز یکی دیگر از اثرات جانبی ممکن برای قارچ ریشی است. اغلب به دلیل کاهش فشارخون رخ می‌دهد و ممکن است باعث سبکی سر و حالت غش شود.
 • گانودرما برای ایجاد مشکلات تنفسی مشهور است. مشکلات در بینی و همچنین مشکل تنفسی و درد قفسه سینه رایج هستند. این مشکلات معمولاً به دلیل واکنش‌های آلرژیک ایجاد می‌شوند.
  اگر شما با هرگونه واکنش آلرژیک مواجه شدید، به‌سرعت کمک پزشکی بگیرید.
 • خارش نیز یکی دیگر از اثرات جانبی این گیاه است. می‌تواند باعث ایجاد دانه‌هایی در سراسر بدن شود. خارش معمولاً همراه با درد بدن همراه است.
 • مصرف بیش‌ازحد گانودرما می‌تواند باعث شیوع شود.

خوشبختانه بیشتر این اثرات جانبی موقتی بوده و در طول زمان از بین می‌روند. با نظارت پزشکی مناسب، شما می‌توانید این اثرات جانبی را کاهش دهید

 

دکمه بازگشت به بالا