سیم آیفون تصویری چند رشته است

در روش اصولی، ابتدا جعبه تقسیم فلزی۴۰*۴۰ سانتی متر و یا بزرگتر در پارکینگ نصب می کنیم. حتی المقدور، در انتهای مسیر عمودی لوله ها که بدون کمترین خم به جعبه تقسیم وارد شوند. سپس از هر واحد یک رشته سیم ۴ زوج و یا ۶ زوج ۰/۶ فویلدار را مستقیما به داخل جعبه تقسیم می کشیم.

در این روش، متراژ سیم افزایش می یابد. اما به هیچ عنوان به مشکلی چه هنگام نصب و چه سال ها بعد بر نخواهیم خورد. ضمن این که در روش قبل، تمام مسیر سیم۱۰ زوج باید کشیده شود. در روش اصولی، سیم ۴ یا ۶ زوج کشده می شود. پس هر چند از لحاظ متراژ شاید تا ۴ برابر افزایش داشته باشیم. اما از لحاظ قیمت تفاوت زیادی نخواهد داشت.

مکان نصب مانیتور داخل واحد

نکته دیگری که حائز اهمیت است. مکان نصب مانیتور داخل واحد می باشد. که همان موقع کار گذاشتن قوطی آیفون تصویری هوشمند باید مد نظر قرار بگیرد.از نصب مانیتور در مکانی که احتمال تابش مستقیم نور خورشید در طول روز وجود دارد اجتناب نمایید.از نصب مانیتور در مکان هایی که احتمال وجود حرارت دارند خود داری نمایید. مانند بالای رادیاتور و داخل آشپزخانه حداقل۱متر فاصله بین منبع حرارت. مانند رادیات شوفاژ و مانیتور باید وجود داشته باشد.

از نصب قوطی درست بالای کلید های روشنایی خودداری کنید. زیرا سیم مانیتور بر روی کلید ها می افتد. امکان رها شدن گوشی و دهنی آیفون هنگام روشن و خاموش نمودن کلیدهای روشنایی وجود دارد. از لحاظ حرفه ای هم جنبه خوشی برای برق کار نخواهد داشت. حداقل فاصله ۳۰ سانتی متر را بین قوطی های کلید و پریز چه به صورت افقی و چه عمودی رعایت نمایید.

حتی المقدور، سر سیم های آیفون و کانکتور را قلع اندود کنید. به جای لنت برق، از وارنیش حرارتی با قطر مناسب استفاده نمایید.به هیچ عنوان در مسیر آیفون تصویری، از سیم های دو تکه که با پیچیدن و لنت برق به هم سیم ها را وصل نمودید استفاده ننمایید.

نکاتی پیرامون نصب پنل دم دری آیفون تصویری

اولین نکته مهم مکان نصب است. سعی کنید، مکان نصب را طوری در نظر بگیرید؛ که در معرض تابش مستقیم نور خورشید نباشد. همچنین تا جای ممکن در معرض ریزش مستقیم باران هم نباشد.نکته دوم، این است که حالت ایده آل نصب آیفون آن است؛ که مکان آیفون جایی باشد، که علاوه بر درب آدم رو، بتوان درب پارکینگ را نیز روئیت کرد.

ارتفاع نصب از نکات دیگری است که باید مد نظر قرار داد. ارتفاع لنز دوربین آیفون و نه خود قوطی باید از کف تمام شده بین ۱۴۰ تا ۱۵۰ سانتی متر باشد.سعی کنید قوطی آیفون تصویری را هنگام سنگ کاری کار بگذارید. لبه خارجی آیفون باید با لبه سنگ مماس باشد. نه داخلتر و نه به سمت خارج.

اگر سنگ کاری جلوی درب دارای طرحی است.(مثل وجود نوار های ۵ سانتی که داخل تر از سنگ اصلی نصب می شوند.) یا نوع سنگ طوری است،(سنگ آنتیک و سنگ های تیشه ای) که امکان نفوذ آب و قطرات باران را بداخل پنل فراهم می سازد. باید از آن ممانعت بعمل آورد. اگر در مرحله سنگ کاری است؛ با کتیبه کردن حداقل ۵ سانت، سنگ اطراف پنل را عایق کنید.

اگر هنگام نصب است، توسط چسب آکواریوم حداقل۱ سانت، اطراف قوطی پنل را عایق می کنیم. تا از نفوذ آب به داخل پنل جلوگیری شود.اگر قوطی را در هنگام سنگ کاری، کار می گذارید. داخل و پشت مهره های قوطی پنل که محل نصب پیچ باین روزها که هر کاری به لطف فناوری و اینترنت به‌سادگی امکان‌پذیر شده است، ضریب امنیت خانه‌ها دغدغه جدیدی برای افراد به شمار می‌رود.

ازاین‌رو، آیفون تصویری هم چندین سال است که به بازار آمده است. برای نصب آیفون تصویری تجهیزات مدرنی نیاز است که یکی از آنها سیم برق آیفون تصویری است. در این مقاله از سایت ، در مورد سیم برق آیفون تصویری و نحوه سیم‌کشی آن صحبت می‌کنیم.

ويژگی‌های سیم برق آیفون تصویری

سیم یا کابل آیفون تصویری معمولاً 4 رشته است. این سیم باید دارای روکش عایق باشد تا بتواند در برابر آتش‌سوزی و حرارت مقاومت کند. همچنین باید انعطاف‌پذیری خوبی داشته باشد و ضد خوردگی باشد.

رشته‌های داخلی این سیم هم معمولاً از جنس مس ساخته می‌شوند که رسانایی خوبی دارند و جریان برق را به‌خوبی عبور می‌دهند. در مقاله به طور کامل درباره سیم‌های مسی و تفاوت آن با کابل آلومینیمی سخن گفتیم.

برای اینکه آیفون تصویری به‌درستی کار کند باید با دقت سیم‌کشی شود. به همین دلیل بهتر است برای این کار از یک فرد متخصص برق‌کاری کمک بگیرید. چون اگر خودتان بخواهید دست‌ به‌کار شوید و درست این کار را انجام ندهید ممکن است با مشکلات زیادی مانند قطعی، باز نشدن درب خانه با پنل آیفون، زنگ نخوردن آیفون و … مواجه شوید.

معرفی اجزای مختلف آیفون تصویری

برای نصب و سیم‌کشی آیفون تصویری ابتدا باید اجزای مختلف آن را بشناسید. البته برندهای مختلفی هستند که آیفون تصویری تولید می‌کنند، اما اجزای همه آن‌ها تقریباً مثل هم است. تمام آیفون‌های تصویری دارای قسمت‌های زیر هستند:

  • پنل خارجی
  • مانیتور
  • ترانس
  • درب باز کن

پنل خارجی

می‌توان گفت که پنل خارجی آیفون تصویری مهم‌ترین بخش آن است. پنل خارجی همان چیزی است که در کنار درب خانه‌ها نصب می‌شود و دکمه‌های زنگ روی آن قرار دارند. روی پنل خارجی آیفون تصویری بخش‌های مختلفی ازجمله دوربین، میکروفن، بلندگو، دکمه‌های زنگ و چراغ‌هایی برای روشنایی پنل تعبیه شده است.

مانیتور

مانیتور همان بخشی از آیفون تصویری است که در داخل ساختمان نصب می‌شود و شما می‌توانید تصویر فردی که در خیابان قرار دارد را درون آن ببینید. این مانیتور باید به پنل خارجی متصل شود تا شما بتوانید تصویر داخل خیابان را ببینید.

اجزایی که بر روی مانیتور آیفون تصویری قرار دارند گوشی، بلندگو، میکروفون و دکمه‌هایی هستند که برای تنظیمات تصویر استفاده می‌شوند.کاربرد هر آیفون با دیگری متفاوت است. بعضی از آیفون‌ها از تصاویر، عکس هم می‌گیرند. در برخی از آن‌ها گوشی وجود ندارد و میکروفون روی خود مانیتور آیفون قرار گرفته است.

ترانس

برای اتصال برق به آیفون تصویری به ترانس نیاز است. ترانس، برق 220 ولت را از منبع برق می‌گیرد و آن را به برق 12 ولت تبدیل کرده و به پنل آیفون تصویری و درب باز کن می‌رساند.

درب باز کن

یک دکمه بر روی مانیتور داخلی آیفون تصویری وجود دارد که با فشار دادن آن درب ساختمان باز می‌شود. اگر دیده باشید یک قسمت مشکی‌رنگ بر روی اکثر درب‌ها وجود دارد که به آن درب باز کن میگویند. این وسیله مشکی‌رنگ در را باز می‌کند. این قسمت برای باز کردن درب زنجیر آن را می‌کشد و درب ساختمان را باز می‌کند.

درب بازکن‌ها دو نوع هستند: درب بازکن‌های کله‌گاوی و درب بازکن‌های زنجیری. درب بازکن‌های کله‌گاوی همان قسمت مشکی‌رنگ بر روی درب ساختمان‌ها هستند که البته بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند زیرا امینت بالاتری دارند.

نحوه سیم‌کشی آیفون تصویری

هر برندی از آیفون تصویری روش سیم‌کشی متفاوتی دارد، اما راهنمای درون جعبه آیفون، اطلاعاتی را در مورد سیم‌کشی آیفون در اختیار شما قرار می‌دهد. این اطلاعات شامل چگونگی قرار گرفتن اجزای مختلف آیفون مانند پنل و گوشی، رنگ سیم‌ها و روش نصب هرکدام از آن‌ها است.

سیم‌ها به‌ طور کلی در آیفون تصویری چهار رنگ هستند. رنگ سیم‌های آیفون تصویری معمولاً سفید، زرد، آبی و قرمز هستند که هرکدام باید به قسمت مخصوص به خود متصل شوند. در آیفون‌های تصویری سیم‌ها به‌وسیله پیچ به مانیتور آیفون و پنل آن وصل می‌شوند.درمجموع سه روش کلی برای سیم‌کشی آیفون تصویری وجود دارد:

  1. سیم‌کشی جداگانه

این روش سیم‌کشی معمولاً برای ساختمان‌های کم واحد استفاده می‌شود. در این روش برای هر واحد از ساختمان به‌صورت جداگانه سیم‌کشی آیفون تصویری انجام می‌شود و یک کابل به جعبه ‌تقسیم می‌آید. بعد، همه این کابل‌ها که از واحدهای مختلف می‌آیند به‌وسیله یک کابل 10 زوج به پنل آیفون تصویری منتقل می‌شوند.

  1. سیم‌کشی خط به خط

سیم‌کشی خط به خط معمولاً برای ساختمان‌هایی با تعداد واحد زیاد کاربرد دارد. برای این نوع سیم‌کشی از هر واحد 4 رشته سیم کشیده می‌شود و بعد به یک سیم تبدیل می‌شود. این یک سیم از واحدها به جعبه‌ تقسیم کشیده می‌شود و یک سیم هم از جعبه ‌تقسیم به پنل می‌رود.

  1. سیم‌کشی موازی

این نوع سیم‌کشی بسیار مقرون ‌به‌ صرفه است و تقریباً 80 درصد در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کند. به این دلیل که در این سیم‌کشی یک سیم برق آیفون تصویری با تعداد زیادی رشته استفاده می‌شود که به هر واحد از ساختمان می‌رود. این رشته سیم در نهایت به جعبه‌ تقسیم می‌رود و از آنجا هم به پنل آیفون تصویری وصل می‌شود.

رنگ سیم‌های آیفون تصویری

در بیشتر آیفون‌های تصویری ۴ سیم با رنگ‌های مختلف وجود دارند. هرکدام از این سیم‌ها یک وظیفه‌ای را انجام می‌دهند. این رنگ‌ها معمولاً سفید، زرد، قرمز و آبی هستند که در ادامه به کاربرد هرکدام از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

سیم سفید

این سیم مهم‌ترین سیم در عملکرد آیفون تصویری است. آیفون تصویری نام خود را از این سیم می‌گیرد، زیرا سیم سفید مسئول انتقال تصویر است. البته نبود هر کدام از سیم‌ها به معنی کار نکردن آیفون تصویری است، اما چون این سیم تصویر را به ما نشان می‌دهد از بقیه سیم‌ها مشهورتر است!

سیم آبی و زرد

این دو رشته سیم برای اتصال جریان برق به آیفون تصویری کاربرد دارند و به‌عنوان فاز و نول هم شناخته می‌شوند، زیرا منفی و مثبت بودن را نشان می‌دهند. سیم آبی منفی و سیم زرد مثبت است. را در این مقاله بخوانید.

سیم قرمزکابل آیفون از چندین زوج هادی مس یا آلومینیوم تشکیل شده و جهت انتقال صدا و تصویر به آیفون استفاده می شود. کابل آیفون معمولا به دو نوع شناخته می شود: آیفون معمولی و دیگری آیفون تصویری. هایپر صنعت فامکو ارائه دهنده انواع سیم آنتن می باشد.

  • کابل آیفون صوتی (معمولی)
  • کابل آیفون تصویری

فروش کابل آیفون تصویری

هادی های داخل کابل های آیفون در سطح مقطع های 0.4، 0.5 و 0.6 موجود هستند و به صورت زوجی در یک دیگر تابیده می شوند. تعداد هادی این کابل ها 2 الی 10 عدد زوج می تواند باشد. تعداد زوج های لازم در سیم کشی آیفون ساختمان، به تعداد واحد های ساختمان و برند آیفون بستگی دارد.

این هادی ها از جنس مس یا آلومینیوم هستند. سیم های مسی برای مسافت های طولانی گزینه مناسب تری می باشند. این سیم ها توسط یک لایه فویل آلومینیوم و یک شیلد (یک رشته سیم مفتولی بدون روکش)، از نویز و امواج مزاحم محافظت می شوند. یک رشته نخ ابریشم در این کابل ها قرار دارد که دو کاربرد دارد: اول جهت سهولت در شکافتن سیم در هنگام نیاز و دوم جهت ایجاد اصطکاک و ثابت نگه داشتن سیم ها استفاده می شود.

انتخاب کابل آیفون مناسب

همانطور که در ابتدا اشاره شد کابل آیفون تصویری از انواع می باشد. برای نصب آیفون های صوتی و تصویری نیاز به کابل های متفاوتی داریم. برای آیفون صوتی بهترین کابل 0.5 فویلدار و برای آیفون تصویری 0.6 فویلدار است. هرچند برای آیفون های صوتی به طور معمول از کابل های 0.5 و 0.4 بدون فویل استفاده می شود اما به جهت حفظ کیفیت صدا توصیه می شود در صورت امکان از کابل های فویلدار استفاده شود.

برای آیفون های تصویری نیز می توان از کابل های 0.5 فویلدار استفاده کرد. برای انتقال صدا و تصویر به بهترین شکل ممکن توصیه می شود از کابل های مسی برای آیفون تصویری استفاده شود اما به دلیل گرانی این کابل ها امروزه از آلیاژ های مس (کابل CC) نیز استفاده می شود. در هنگام استفاده از آلیاژ های مس به دو نکته باید توجه شود: اول اینکه آلیاژ های نامرغوب می توانند ضعیف تر از آلومینیوم عمل کنند و دوم اینکه این آلیاژ ها در متراژ های بالا جوابگوی نیاز مصرف کننده نیستند.

نحوه سیم کشی آیفون

سیم کشی صحیح و مرغوب بودن سیم داخل کابل از مهم ترین عناصر سیم کشی آیفون است؛ به این دلیل که حتی با خرید بهترین برند آیفون در صورتی که سیم کشی و جنس سیم مناسب نباشد تصویر و صدا کیفیت لازم را نخواهد داشت. برای راه اندازی سیستم آیفون به یک منبع تغذیه، گوشی آیفون یا مانیتور، قفل دربازکن و پانل جلوی در نیاز داریم. نحوه سیم کشی آیفون برای آیفون های صوتی و تصویری متفاوت است.

دکمه بازگشت به بالا