راه اندازی خط تولید شامپو

کارشناسان شرکت رادان ماشین موفق به طراحی و ساخت دستگاه ها و تجهیزات خط تولید مواد شوینده بهداشتی با ظرفیت تولید در هر شیفت کاری 6000 لیتر مایع ظرفشویی، دستشویی، انواع شامپوها، مایع لباسشویی و… مطابق مقررات و ضوابط وزارت صنایع و معادن، وزارت بهداشت و اداره استاندارد ملی ایران با 497 میلیون تومان شدند .  لازم به ذکر است که هزینه نصب و راه اندازی دستگاه های فوق رایگان می باشد .

دستگاه های خط تولید مواد شوینده ساخته شده در شرکت ماد استیل آسیا

دارای 2 و 5 سال گارانتی طلایی (تعویض تمامی قطعات الکترونیک و مکانیک ) و 10سال خدمات پس از فروش می باشد.

در خط تولید مواد شوینده نیمه اتوماتیک می تواند محصولات :مایع ظرفشویی، دستشویی، شامپوی سر،

شامپوی بدن، مایع لباسشویی، مایع نرم کننده حوله و لباس، مایع شیشه پاکن و…

و تمامی مواد شوینده بهداشتی بدون کلر را در انواع مختلف هر محصول تولید کرد.
برای بررسی بهتر خط تولید مواد شوینده نیمه اتوماتیک تصاویر و مشخصات فنی هر دستگاه از این خط تولید را به ترتیب قرار گرفتن در خط تولید مواد شوینده به نمایش گذاشته و طریقه تشخیص کیفیت و جنس به کار رفته و نحوه صحیح نگهداری را نیز بیان می کنیم:

1دستگاه یونیزه آب(RO):

ابتدا به کمک دستگاه یونیزه آب(RO) سختی آب را کاهش می دهیم حتما آب مصرفی در محصول شوینده بهداشتی باید دارای TDS کمتر از 40ppm باشد.

– ظرفیت تولید 1800 لیتر (تقویت شده)
– کاهش TDS آب (سختی آب)از 400ppm به 20ppm
– قطعات دستگاه تصفیه آب ساخت کشور تایوان و مونتاژ شرکت ماد استیل است
– دارای 24ماه گارانتی و 10سال خدمات پس از فروش

روش تشخیص دستگاه تصفیه آب باکیفیت بالا:

الف-کیفیت ساخت قطعات بین محصول تایوان و چینی به وضوح مشخص می باشد.

ب-حتما دستگاه دارای 4فیلتر ممبران 100گالنی باشد تا جمعا 400گالن(1800لیتر) آبدهی را داشته باشد.

چند نکته بسیار مهم جهت نگهداری هر نوع دستگاه تصفیه آب:

الف-در صورتی که دستگاه تصفیه آب دارید و این دستگاه در سالن تولید قرار دارد در فصل پاییز یا

زمستان در دمای محیطی بسیار سرد زیر4درجه، زمانی که در داخل دستگاه آب قرار دارد و دستگاه

خاموش می باشد جهت حفظ سلامت دستگاه حتما هوزینگ های آن را باز کنید زیرا در فصل زمستان با

کاهش دمای آب از 4درجه به صفر درجه، حجم آب افزایش می یابد و در صورتی که آب داخل هوزینگ های دستگاه باشد و این هوزینگ ها روی دستگاه بسته شده باشند افزایش حجم آب باعث شکسته شدن هوزینگ ها می شود.
در دماهای محیطی زیر4درجه فقط در زمانی که دستگاه روشن می باشد و آب در آن جریان دارد هوزینگ ها بسته شده باشد.

ب-فیلترهای ارزان قیمت داخل هوزینگ های پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب را در بازه زمانی

مشخص خود تعویض کنید تا عمر فیلتر های ممبران حفظ شود.

پ-دستگاه تصفیه آب چینی توانایی کار مداوم را ندارد و بخاطر سیستم شستشوی ضعیف فیلتر،

فیلترهای ممبران آن سریعتر اشباع می شوند و می بایست در زمان کوتاه تر فیلترهای آن را تعویض کرد.

این در حالیست که دستگاه تایوانی دائم کار بوده و سیستم شستشوی فیلتر قوی دارد و در صورت رعایت

تعویض فیلترهای ارزان قیمت پیش تصفیه، فیلترهای ممبران آن تا 2سال کار مداوم هم کارایی دارد.

ت-در صورتی که آب قبل از تصفیه دارای سختی بسیار بالایی باشد(بالاتر از 700ppm) پیشنهاد می شود

به صورت مکمل از یک سیستم پیش تصفیه صنعتی سه مرحله ای که قیمت مناسبی هم دارد استفاده کنید

تا علاوه و حذف برخی از املاح بزرگ و کاهش کمی سختی آب، عمر دستگاه و فیلترهای ممبران

دستگاه تصفیه آب اصلی شما حفظ شود و آب به میزان لازم سختی اش کاهش یابد.

2مخزن ذخیره سازی سه لایه و پمپ استیل آب

دستگاه تصفیه آب به آرامی و در مدت 24ساعت 1800لیتر آب را برای خط تولید شما تامین می کند این آب می بایست در یک مخزن پلی اتیلن ذخیره و سپس به کمک یک پمپ استیل در لحظه ای که قصد انجام فرمولاسیون را دارید به داخل میکسر ریخته شود.این مخزن حتما باید سه لایه بوده تا نور به داخل آن نتابد و در آن جلبک رشد نکند و ضمنا بهداشتی باشد تا مواد پلاستیکی مخزن داخل آب ذخیره شده وارد نشود.
– دارای مخزن سه لایه با ظرفیت 2000لیتر
-پمپ از جنس استیل
-قدرت یک اسب بخار
-دارای24ماه گارانتی و 10سال خدمات پس از فروش

روش تشخیص مخزن با کیفیت بالا:

الف – مخزن ذخیره سازی حتما سه لایه بوده و با مواد نو ساخته شده باشد، داخل آن را بو بکشید حتما باید بوی پلاستیک نو بدهد، برخی تولید کنندگان مخازن پلی اتیلن بخاطر سود جویی از مواد کهنه استفاده می کند تا مخزن ارزان تمام شود و این ارزانی به قیمت ورود مواد سمی به آب مصرفی شده و موجب بروز مشکلات فنی در تست محصول بهداشتی شوینده می شود.
ب – حتما پمپ استیل باشد زیرا پمپ های آب معمولی بخاطر زنگ زدگی اجازه استفاده در خط تولید مواد شوینده را ندارند.

نکات در مورد نگهداری:

الف – در زمستان کمی درب خروجی مخزن2000را آزاد تر بگذارید تا در محیط های تولید بسیار سرد یخ زدگی آب باعث ترکیدن مخزن2000 نشود.
ب – سطح زیر مخزن صاف باشد تا بر روی بدنه مخزن آب شده فشارهای نامتعارف وارد نشود.
پ – پمپ آب را بدون آب روشن نکنید.

3میکسر استنلس استیل:

آب ذخیره شده به وسیله پمپ آب طی چند دقیقه وارد میکسر شده و میکسر بارگیری می شود. فرمولاسیون مواد شوینده در این مرحله در میکسر شامپو  انجام می شود و پس از انجام فرمول، مایع شوینده آماده انتقال به پرکن برای بسته بندی می شود.

نوع موتور گیربکسی مخصوص تولید مایع ظرفشویی، شامپو و مواد شوینده با ویسکوزیته بالا
1- ظرفیت نامی 2000لیتر
2- زمان انجام فرآیند تولید برای شامپو و یا مایع ظرفشویی 2ساعت
3- دارای الکتروموتور موتوژن با قدرت4اسب بخار و گیربکس KS (کیفیت بالا)
4- کف میکسر جهت خروج کامل مایع محدبی می باشد همچنین سر میکسر دارای شاسی ضد تنش بوده تا از تاثیر تنش موتور گیربکس بر میکسر جلوگیری شود.
5- شیر تخلیه 2اینچی از کف برای اتصال به دستگاه پرکن
6- دارای 2 گرمکن ترموستاتی با توان 12000وات با روکش استنلس استیل و با قابلیت تنظیم دما دیجیتالی محلول داخل میکسر

7-دارای تابلو برق به همراه کنترل فاز و کنترل بار و محافظ جان با برند LS کره جنوبی

8- دارای سیستم خودشستشو داخل میکسر با پمپ جت 1 اسب

9- جنس بدنه و پره ها تماما از استنلس استیل304L مورد تایید اداره بهداشت و استاندارد ملی

10- دارای روغن گیر استنلس استیل جهت جلوگیری از تخلیه احتمالی روغن واسکازین گیربکس بر اثر خارج شدن احتمالی کاسه نمد گیربکس از حمل خود و تخلیه روغن واسگازین به داخل میکسر تولید مواد شوینده

دارای 5 سال گارانتی تعویض تمامی قطعات الکترونیک و مکانیک و 10سال خدمات پس از فروش

روش تشخیص میکسر با کیفیت بالا:
الف-جنس بدنه میکسر:

برای شناخت جنس بدنه میکسر ابتدا باید ضد خوردگی بودن آن مشخص شود اولین راه استفاده از آهنربا هست. استنلس استیل ضد خوردگی سری300 اصطلاحا استیل نگیر می باشد یعنی آهنربا نمی چسبد.خوب در صورتی که این آهنربا نچسبد تازه مشخص شده نگیر است دلیلی بر این که304 یا316 یا304L یا 316L باشد ندارد
بهترین روش برای تشخیص نوع استنلس استیل: باید قسمتی از استیل را به آزمایشگاه متالوژی برده تا در آزمایشگاه جنس بدنه میکسر مشخص شود .
ولی یکی از راحت ترین راه ها این است که شرکت های سازنده ورق های استنلس استیل نوع و مشخصات استیل را بر روی آن چاپ یا حک می کنند.
متاسفانه برخی سود جویان از استنلس استیل های سری 300به غیر از استنلس استیل304،316 یا 304L، 316L استفاده می کنند ولی به واسطه فقط نگیر بودن استیل ادعا می کنند استنلس استیل316 استفاده می کنند.

ب-کیفیت طراحی میکسر:

مدل طراحی دستگاه حاکی از دانش فنی قوی یا ضعیف آن ماشین ساز دارد، در طراحی های ضعیف متاسفانه علاوه بر نازیبا بودن دستگاه مشخص می شود که تولید کننده دستگاه بصورت تجربی کار کرده و دستگاه های پیچیده آن اصولی نبوده که سبب می شود دستگاه یا کارایی نداشته باشد و یا بسیار ضعیف باشد همچنین از طراحی جوش هم اطلاعی ندارد و این موجب کاهش شدید کیفیت ساخت دستگاه می شود.

پ-نوع روش جوشکاری و کیفیت پاس های جوشکاری شده(مناطقی که جوشکاری انجام شده) :

پاسها باید یکنواخت و با توجه به طرح جوش انجام شود تا اعوجاج در دستگاه پیش نیاید ضمنا در زمان جوشکاری منطقه ای که قرار است جوشکاری شود در صورت نیاز در حد استاندارد با توجه به متالوژی فلز پایه پیش گرم شود سپس جوشکاری انجام شود و بعد از انجام فرآیند جوشکاری فرآیند تنش گیری در منطقه مذکور انجام شود تا دستگاه بعد از چند ماه از ساختش تغییر حالت نداشته باشد.
توجه: بعضی از فرآیند ها از قبیل پیش گرم کردن و طراحی مهندسی جوش در ساخت دستگاه شاید برای اکثر مردم قابل تشخیص نباشد ولی به یقین می گوییم در صورت مشاهده جوشکاری نامنظم و کثیف مطمئن باشید سازنده فقط بصورت تجربی کار را انجام داده و هیچ اطلاعی از روش های مهندسی جوش ندارد و بعدها دستگاه دچار مشکلاتی از قبیل :تغییر حالت یا سوراخ شدگی مخزن از نواحی جوشکاری شده می شود.

ت-الکتروموتور و گیربکس دستگاه :

باید میزان حجم مواد در حال تولید و طراحی پروانه و قدرت الکتروموتور و گیربکس همه باهم همخوانی داشته باشند، در صورتی که اگر طرح پروانه یاهرکدام از موارد مذکور نامتناسب ساخته شده باشد می تواند علاوه بر این که زمان ساخت را افزایش داده و باعث وارد شدن فشار بیش از حد به الکتروموتور و گیربکس شده، موجب کاهش عمر دستگاه نیز می شود. همچنین طراحی ضعیف می تواند موجب ایجاد کف در دستگاه شود که این کف مانع از ورود برخی مواد اولیه به داخل مایع در حال ساخت می شود.

ث-کشور سازنده استنلس استیل:

معمولا استنلس استیل های چینی دارای کیفیت لازمه نمی باشند، بهترین استنلس استیل موجود در ایران که واقعا جنس اصلی و مطابق استانداردهای جهانی ساخته شده از کشور تایوان وارد ایران می شود و مشخصات آن بر روی بدنه چاپ و یا حک می شود.

چند نکته در مورد نگهداری میکسر:

الف حتما بعد از 30روز کاری روغن واسکازین داخل گیربکس را تعویض کنید و گیربکس را با واسکازین اتومات پر کنید.بدین ترتیب زمان تعویض واسکازین بعدی15 سال بعد خواهد بود.
ب حتما بعد از ریخت مواد در آب، درب میکسر را ببندید و بعد از اتمام ساخت محصول و تخلیه دستگاه، میکسر را بشویید
پ هیچ گاه برق میکسر را با 2شاخ یا 3شاخ به برق واحد تولیدی وصل نکنید زیرا نوک دوشاخ و یا سه شاخ اکسید می شود و این امر سبب تغییر جریان شده و به الکتروموتور دستگاه فشار می آورد حتما برق را مستقیم به تابلوبرق وصل کرده و از کلید برای خاموش و روشن شدن میکسر استفاده کنید.

4پرکن نیمه اتوماتیک و پمپ غلیظ کش

در نهایت محصول آماده و به کمک یک پمپ غلیظ کش سه اسب استنلس استیل 316 که با فرمان فلوتر برقی دستگاه پرکن عمل می کند مواد شوینده راهی مخزن دستگاه پرکن شامپو  می شود بوسیله دستگاه پرکن قوطی ها با دقت بالا (1 الی3گرم ) با سرعت بین 700الی1100 قوطی در ساعت پر می شوند.(بنا به ویسکوزیته مایع که هرچه به اصطلاح دارای غلظت بالاتر، سرعت تزریق به 700 نزدیکتر و هرچه غلظت پایین تر، سرعت تزریق بالاتر می شود.) این دستگاه، مایع ظرفشویی با ویسکوزیته25 که جزء مایع ظرفشویی های با ویسکوزیته بالا محسوب می شود را با سرعت1100قوطی یک لیتری در ساعت به راحتی پر می کند.

دکمه بازگشت به بالا