اقتصادیبرترین های کسب و کارعمومی

برای ایجاد امنیت بیشتردرمنزل مسکونی

۱ایمنسازی ورودیهای خانه، اولین اقدام برای بالا بردن امنیت خانه است

اولین کاری که برای طراحی داخلی منزل به ذهن می‌رسد در واقع استفاده از در‌های ایمن است. مطالعات نشان می‌دهد در 40 درصد سرقت‌ها، سارقان بدون هیچ زحمتی وارد خانه شده‌اند. بنابراین تا حد امکان از درهای ضد سرقت برای ورودی‌های خانه استفاده کنید.

طراحی داخلی رستوران تهران: همچنین زمانی که قصد خروج از منزل را دارید، حتما منافذ و لولاهای در را بررسی کنید. در صورتی که قفل درها مشکل پیدا کرده‌اند، در اولین فرصت برای تعمیر آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهید.
یکی دیگر از اقداماتی که می‌توان برای امنیت درها در نظر گرفت این است که حتماً از چشمی روی در و زنجیر استفاده کنید. همچنین در هنگام خرید در برای منزل علاوه بر زیبایی به جنس و ایمنی در هم توجه کنید.

۲نقش پنجرهها را در بالا بردن امنیت خانه را دست کم نگیرید

طراحی داخلی مجتمع اداری: بعد از درها که کانون اصلی نفوذ به خانه هستند، پنجره‌ها در درجۀ دوم برای ورود به خانه قرار می‌گیرند.
امروزه با توجه به استقبال از پنجره‌های بزرگ در ساخت و ساز این موضوع بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. بنابراین حتما چفت‌ها و گیره‌های پنجره‌ها را به صورت مرتب و دوره‌ای بررسی کنید و در صورت نیاز آن ها را تعویض نمایید.
مخصوصا پنجره‌های پشتی و آن‌هایی که در معرض دید همسایگان قرار ندارند، بیشتر امنیت خانه را به خطر می‌اندازند و برای نفوذ انتخاب خوبی هستند پس از آن‌ها غافل نشوید. همچنین می‌توانید از محافظ‌های فلزی توری برای پنجره‌ها استفاده کنید.

 ۳بالا بردن امنیت خانه و سیستمهای ضد سرقت 

یکی از رایج‌ترین و مفیدترین کارهایی که می‌توان برای بالا بردن امنیت خانه انجام داد، استفاده از سیستم‌های ایمنی و دارای زنگ خطر است. این سیستم‌ها در هنگام فعال شدن، ورود افراد را کنترل می‌کنند و با درخواست رمز یا روش‌های دیگر، هویت صاحب‌خانه را تأیید می‌کنند.

از مزایای دیگر این سیستم‌‌ها برای امنیت خانه این است که می‌توانند وقوع آتش سوزی را تشخیص دهند و به شما اطلاع دهند. حتی می‌توانید با استفاده از برنامه‌های کنترل از راه دوری که بر روی تلفن همراه یا کامپیوتر نصب می‌شوند، هر لحظه وضعیت خانه را بررسی کنید.

یک سیستم ضد سرقت، معمولاً از حسگرها، دوربین‌ها و … تشکیل شده است و با یک مکانیزم کاملاً هوشمند تا حد خیلی زیادی از نفوذ جلوگیری می‌کند. سارقان معمولاً ریسک ورود به خانه‌های دارای چنین سیستمی را نمی‌پذیرند.

 ۴نقاط تاریک و کور اطراف حیاط، امنیت خانه را به خطر میاندازند

برای جلوگیری از ورود سارقانی که در شب قصد نفوذ دارند می‌توانید اطراف خانه را تا حد ممکن روشن نگه دارید. چون حرکت کردن در تاریکی برای سارقان راحت‌تر خواهد بود.

 • از چراغ‌های تایمردار و یا چراغ‌های حساس به حرکت استفاده کنید که با ورود افراد روشن می‌شوند.
 • این چراغ‌ها را در بالای درهای ورودی و اطراف خانه نصب نمایید.

 ۵بالا بردن امنیت خانه و کلیدهای یدک 

یکی از کارهایی که تقریباً بین همۀ ایرانی‌ها مشترک است، قرار دادن کلیدهای یدک در جایی بیرون از خانه، مانند زیر گلدان‌ها یا درزهای دیوارهای بیرونی است؛ تا در صورتی که کلید اصلی را به همراه نداشتند پشت در نمانند. اما همان طور که مشخص است با این کار ورود را برای سارقان بسیار راحت‌تر می‌کنید و امنیت خانه را به خطر می‌اندازید.

 • می‌توانید کلیدهای یدک را به دست همسایگان و افراد مطمئنی که در اطراف خانۀ شما زندگی می‌کنند بسپارید که بسیار معقولتر به نظر می‌رسد.

۶بالا بردن امنیت خانه و شناسایی همسایهها 

همسایه‌ها نقش خیلی مهمی در بالا بردن امنیت خانه شما دارند. سعی کنید تا حد امکان با آن‌ها آشنا شوید و از رفت و آمد با اشخاص مشکوک یا اعتماد کردن بی‌جا به آن‌ها خودداری کنید. همسایه‌ها معمولاً کسانی هستند که خیلی راحت‌تر از بقیه می‌توانند اعتماد شما را جلب کنند و به نحوی تمام راه‌های نفوذ خانه را متوجه می‌شوند. همچنین می‌توانند مکان اشیا و وسایل قیمتی شما را به راحتی بفمند.

 • سعی کنید قبل از ایجاد هرگونه صمیمیت و دوستی با همسایه‌ها، کاملاً آن‌ها را بشناسید.

 ۷وسایل خانه را در معرض دید قرار ندهید

یکی دیگر از اقداماتی که باید برای امنیت خانه و پیشگیری از سرقت انجام دهید این است که پرده‌ها را تا حد امکان بکشید تا وسایل خانه کمترین دید را از بیرون داشته باشند. زیرا سارقان با دیدن وسایل قیمتی داخل خانه وسوسه می‌شوند.

 • دکوراسیون را به طریقی بچینید که اگر مجبور به کنار زدن پرده‌ها هم شدید وسایل قیمتی آن‌چنان از بیرون جلب توجه نکنند.
 • وسایلی مانند دوچرخه و اسکوتر را در حیاط قرار ندهید یا در صورت مجبور بودن حتماً قفل مناسبی برای آن‌ها تهیه کنید. وجود این وسایل امکان فرار را برای سارقین فراهم می‌کند.

۸فضای اطراف خانه را باز نگه دارید

اگر شما هم به تزئین اطراف خانه با انواع درخت‌ها و بوته‌ها علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم که از گل‌ها و بوته‌های کوچک برای این کار استفاده کنید.

 • وجود درخت‌ها و گلدان‌های بزرگ در اطراف خانه محل مناسبی برای مخفی شدن سارقان خواهد بود و امنیت خانه را تهدید می‌کنند.
 • در صورت وجود درخت در اطراف خانه، به موقع آن را هرس کنید تا شاخ و برگ آن‌ها مانع دید شما نشود.

۹بالا بردن امنیت خانه و مسافرت 

آمار سرقت معمولا در هنگام مسافرت‌های نوروزی و تعطیلات به شدت بالا می‌رود. اگر قصد مسافرت دارید و یا به هر دلیلی مدتی را دور از خانه خواهید بود نیازی نیست کل محل از نبود شما باخبر شوند!
در این مواقع تنها آشنایان مورد اعتماد خود را مطلع سازید و از آن‌ها بخواهید حداقل روزی یک بار به منزل شما سر بزنند.

 • از گذاشتن پیغام در مورد مسافرتتان روی پیغام‌گیر تلفن منزل خودداری کنید.
 • همه چیز را از قبل برای مسافرت مهیا کنید. سعی کنید وسایل مورد نیاز را در داخل پارکینگ به ماشین منتقل کنید.
 • از بیرون بردن چمدان‌های بزرگ که باعث جلب توجه می‌شوند خودداری کنید.

رعایت اصول ایمنی در این مواقع بیش از هر زمان دیگری لازم است. شاید این موارد به ظاهر بی اهمیت باشند اما به شدت امنیت خانه را به خطر می‌اندازند.

 ۱۰اشیای قیمتی را در گاوصندوق نگهداری کنید

یکی از اقدامات مهم دیگری که باید برای پیشگیری از سرقت منزل و بالا بردن امنیت خانه انجام دهید این است که اسناد مهم و اشیای قیمتی را در دسترس قرار ندهید، یا حتی‌الامکان آن‌ها را در خانه نگه ندارید.
حتماً اگر چنین وسایلی را در خانه نگداری می‌کنید به فکر یک گاوصندوق مطمئن باشید. نمونه‌هایی که در دیوار جاسازی می‌شوند بسیار مطئمنتر هستند اما اگر امکان نصب آن‌ها برای شما وجود ندارد، استفاده از نمونه‌های دیگر هم تا حد زیادی مانع از به سرقت رفتن اشیای مهم شما می‌شوند.
یک لیست از وسایل ارزشمند و قیمتی خود تهیه کنید و از وسایل عتیقه عکس بگیرید تا در صورت به سرقت رفتن آن‌ها بتوان راحت‌تر اطلاعاتشان را در اختیار پلیس قرار داد و شناسایی آن‌ها به سادگی انجام گیرد.

 ۱۱سارقان را با صحنهسازی به اشتباه بیاندازید

می‌توانید هنگام بیرون رفتن از خانه با صحنه سازی وانمود کنید که کسی در خانه حضور دارد. برای مثال با روشن گذاشتن تلویزیون یا یک لامپ این توهم را ایجاد کنید که در خانه هستید.
اگر نمی‌توانید برای نصب سیستم حفاظتی هزینه کنید، با نصب برچسب‌های جعلی این سیستم‌ها به طوری که در معرض دید قرار گیرند توهم تجهیز خانه به سیستم ضد سرقت را بوجود بیاورید.

۱۲بالا بردن امنیت خانه و تعویض قفلها 

اگر مستأجرید و مدام در حال اسباب‌کشی به منازل جدید هستید، حتماً قبل از هر اقدامی با کسب اجازه از صاحب ملک قفل‌ها را عوض کنید. چون امکان دارد کسانی که قبل از شما در آنجا زندگی کرده‌اند کلیدهای یدکی و اضافی برای خود درست کرده باشند  یا کلیدها را در اختیار دیگران قرار داده باشند.
بنابراین شرط عقل حکم می‌کند برای امنیت خانه قفل‌ها را عوض کنید. شاید اینکار کمی هزینه داشته باشد اما ارزش وسایل داخل خانه بسیار بیشتر از چند عدد قفل است.

دکمه بازگشت به بالا