اجتماعیبرترین های کسب و کار

اندازه تلويزيون شهری چقدر است؟

تلویزیون شهری چیست؟

درواقعتلویزیون شهری ای اس آی لایت اصطلاحی میباشد در خصوص تابلو های غول پیکری  که اغلب در کنار چهار راه ها، اتوبان ها، استادیوم های ورزشی، بزرگراه ها یا پارک ها بر روی دکل های بزرگی نصب می شوند و تصاویر ویدیویی را به طور رنگی پخش می کنند. در ادامه باید گفت هر تلویزیون شهری از کنار هم قرار گرفتن کابینت های مجزایی که ماژول نامیده میشود، در ابعاد تقریبا یک متر مربع ساخته شده که  هر کابین شبیه به یک تلویزیون کوچک، قسمتی از تصویر بزرگ در صفحه نمایش اصلی را ایجاد می نماید.

امروزه کابینت های سازنده ی تلویزیون شهری از سایزهای مختلفی تشکیل شده است و  آن نیز از LED یا SMD تشکیل شده اند. ماژول ها همان بلوک های مربع و یا مستطیل شکلی هستند که با قرار گرفتن تعدادی از آنها کنار هم کابینت ها بوجود می آیند. با این حال خود ماژول ها نیز از لامپ های بسیار کوچکتری تحت تکنولوژی  LED یا SMD ساخته میشود که هرکدام از این پیکسل ها در فاصله ی معینی از پیکسل مجاور خود قرار دارد و همین فاصله های متفاوت در ماژول های مختلف باعث ایجاد تنوع در کیفیت و تراکم  در تلویزیون های مختلف میشود.

 به فاصله میان پیکسل ها در ماژول، دات پیچ Dot Pitch گفته میشود که بر حسب میلی متر اندازه گیری میشود و میتواند فاصله مرکز تا مرکز دو پیکسل مجاور را نیز محاسبه کند. دات پیچ ها را با حرف P به همراه عددی که فاصله پیکسل(برحسب میلی میتر) را مشخص میکند نمایش میدهند. بنابراین هرچقدر که میزان عدد P کمتر باشد، بدین معناست که فاصله smd ها از هم کمتر می شود و در نتیجه تعداد smdهای استفاده شده در متر مربع هم بیشتر است که با این سطح تراکم و تصویری که در نهایت ایجاد میشود شفاف تر و واضح تر است.

انتخاب نوع ماژول یا تلویزیون p به ارتفاعی که تابلو از سطح زمین نصب خواهد شد بستگی دارد که این تراکم تلویزیون با فاصله از زمین رابطه عکس دارد. یعنی هرچه ارتفاع تابلواز زمین کمتر باشد تلویزیون‌های با تراکم بیشتر، مناسب تر است که واضحتر دیده شود و هرچه فاصله از زمین بیشتر باشد، می توانیم از تلویزیون با تراکم کمتری استفاده کنیم که وضوح زیادی لازم نیست.

ابعاد تلويزيون شهری

مطمئنا برای تمام افرادی که علاقمند به بهره مندی از تلویزیون شهری در تبلیغات، افزایش پرستیژ کاری و رویداد مد نظر خود می باشند، این امر مهم است که ابعادمناسب تلویزیون چه اندازه بایستی باشد. گفتن اینکه تلویزیون های بزرگ تر، بهتر اند، آسان است اما با درنظر گرفتن آیین نامه اجرایی ساماندهی تبلیغات شهری و همچنین امکان وجود برخی محدودیت های محیطی چه درفضای باز چه بسته کاملا واضح است که در دست داشتن اعداد و آگاهی از برخی دستور العمل ها درمورد نسبت اندازه صفحه نمایش با عوامل مختلف محیط روند انتخاب مناسب را راحت تر خواهد نمود.

البته ابعاد تلویزیون شهری فقط یک عدد دقیق و غیر قابل انعطاف نیست چرا که همانند تلویزیون داخل منزل متناسب با ابعاد محل قابل نصب، میزان بودجه، بهترین فاصله دید برای نزدیک ترین فرد تا دورترین و بسیاری ملاحظات دیگر در یک چشم‌انداز درست، مطابق سلیقه مشتری تهیه می شود. در ادامه توضیحات سعی می کنیم مشتری را بیشتر با روند انتخاب ابعاد تلویزیون شهری آشنا کنیم.

اندازه صفحه نمایش تلویزیون LED، نسبت طول به عرض، (PPI) یا تعداد پیکسل در هر اینچ، ارتفاع تلویزیون و زاویه دید اصطلاحاتی هستند که هنگام تهیه تلویزیون شهری بیشتر می شنوید، هر کدام به نوعی در ابعاد تلویزیون شهری موثر هستند.

-اندازه صفحه نمایش تلویزیون LED:

ابعاد تلویزیون شهری به اندازه محل نصب نمایشگر و حداکثر فاصله چشم بیینده تا تلویزیون وابسته است. چنانچه تلویزیون فول کالر در فاصله دور نصب شده یا مخاطبان وسیع تری را تحت پوشش قرار میدهد یا هنگام نصب در مکان های شهری با تردد سریع بایستی ابعاد آن بزرگتر در نظر گرفته شود. اندازه صفحه نمایش را با اندازه گیری قطر صفحه نمایش محاسبه بر حسب اینچ بیان می کنند که هر اینچ تقریبا معادل 2.5 سانتی متر می باشد.

فاصله مناسب تلویزیون با نزدیکترین به بیننده  ۱٫۵ برابر قطر صفحه ‌نمایش است. صفحه نمایش با کنار هم قرار دادن ماژول های ال ای دی ساخته می شوند هر بلوک ال ای دی دارای ارتفاع 16 سانتی متر و طول32سانتی متر می باشد. با کنار هم قرار دادن این بلوک ها اندازه صفحه نمایش نزدیک به اندازه دلخواه به دست آورید(طول تابلو مضربی از 32 سانتی متر و ارتفاع تابلو مضربی از 16 ساتی متر ).

همچنین مساحت صفحه نمایش تلوزیون شهری را از تقسیم حد متوسط فاصله ی دید(یعنی میانگین فاصله نزدیک ترین بیننده تلویزیون و دورترین ببینده مورد نظر ) بر 10 میتوان برآورد کرد یا بعبارتی دیگر حداکثر فاصله دید با ضرب مساحت تلویزیون شهری در عدد ۱۰محاسبه می شود. در این فاصله دید متن و تصاویر به راحتی قابل رویت و خواندن می باشند کماآنکه تصاویر از فواصل دور نیز کاملا مشخص هستند. حداقل فاصله دید به روش تبدیل دات پیچ تلویزیون شهری به متر نیز قابل محاسبه است.مثلا ابعاد تلویزیون شهری با دات پیچ 15 میلی متر حداقل فاصله دید مناسب آن15 متر است که لازم به ذکر است تابلو از 7 متری نیز رویت می شود.

 –  نسبت طول به عرض (aspect ratio):

هنگام خرید تلویزیون فروشند عددی مثل یکی از این اعداد 4:3 ، 16:9 ، 16:10 بیان می کند که نسبت تصویرنامیده شده و گزینه بسیار  مهم در ابعاد تلویزیون شهری محسوب می شود.

برای شروع محاسبه، باید از نسبتابعاد تلویزیون شهری آگاه باشیم. معمولا این ابعاد  16:9  است یا در بعضی موارد می تواند نسبت تصویر 16:10 باشد. مثلا تلویزیون دارای نسبت تصویر 16:9 در نمایشگرهای فول اچ دی اغلب اندازه طول 1920 و اندازه عرض 1080 بوده پس با تقسیم طول بر عرض عدد 1.78 حاصل می شود  که معادل تقسیم 16 بر 9 می باشد و این عدد بیانگر همان نسبت 16:9 است.بیان می کند که برای هر 16 واحد عرض، 9 واحد ارتفاع خواهد بود.

محاسبات

با استفاده از قضیه فیثاغورث، شما می دانید که در صورت اضافه کردن مربع های قد (9) و عرض (16)، شما مقدار مربع خالص (قطر) را می گیرید. در مورد نسبت 16: 9، داریم

 16 2 + 9 2 = 337

که با جذر  (√337) اندازه قطر صفحه نمایش 18.4 محاسبه می شود. به این معنی است که وقتی ارتفاع 9 واحد و عرض 16 واحد باشد، قطر آن 18.4 واحد خواهد بود.

– (PPI) یا تعداد پیکسل در هر اینچ:

 PPIبه عنوان یک عنصر تبلیغاتی مهم در صفحات نمایشگر مختلف بیان می شود. دات پیچ ها )فاصله بین مرکزهر پیکسل ) هرچه کمتر باشد در هر اینچ تصویر پیکسل بیشتری وجود خواهد داشت که موجب کیفیت تصویر می شود.

– زاویه دید (View angle):

زاویه هر LED  حدودا 120 تا 160 درجه می باشد. زاویه دید LED ها در کیفیت دیده تصویر تلویزیون شهری تاثیرگذار است. مثلاً زاویه ال ای دی 120 درجه است یعنی نمایشگر تا زاویه ۱۱۰ درجه از مقابل تلوزیون قابل دید دارد. در محیط های شهری اصطلاحاتی ازقبیل زاویه دید 170 درجه، در اغلب نمایشگرها بیان می شود یعنی مثل این است که شما  موازی نمایشگر باشید و کمی گردن خود را به سمت نمایشگر بچرخانید کنید و تصویر را با کیفیت قابل قبول ببینید!!! سیستم بصری انسان دارای زاویه ای از 135 درجه به صورت افقی است.

–  ارتفاع مناسب تلویزیون نیز باید مورد توجه قرار گیرد:

انتخاب ارتفاعی که نمايشگر های غول پيكر شهری باید روی آن قرار بگیرد، یک قاعده کلی و عمومی دارد. تلویزیون های ال ای دی سبک تر با قاب شفاف در مدل و سایزها متفاوت می باشند. در نظر داشته باشید که می‌خواهید تلویزیون خود را روی دیوار نصب کنید یا روی سازه ای به نام پایه. اگر قصد دارید تلویزیون خود را روی دیوار نصب کنید، فقط نیاز به دانستن میزان سطح در دسترس برای استند دارید و اینکه مطمئن شوید مصالح و مواد مکان نصب توانایی تحمل وزن تلویزیونی که می‌خواهید بخرید را دارد.

با این حال، اگر قصد دارید از براکت دیواری تلویزیون استفاده کنید، چند فاکتور وجود دارد که باید در ذهن خود داشته باشید. شما نیاز به یک براکت دیواری دارید که سایز تلویزیون مورد نظر شما را پشتیبانی کرده، متناسب با میزان سنگینی تلویزیون باشد و به خوبی به دیوار متصل شده تا ابعاد تلویزیون به صورت مطمئن روی دیوار نصب شود. اگر شما قصد ندارید تلویزیون خود را بر روی یک دیوار قرار دهید، باید از پایه تلویزیون استفاده کنید .

ابعاد تلوزیون شهری 

اجاره تلویزیون شهری به عواملی از جمله سایز و وزن تلویزیون شهری که در انتخاب اندازه فونداسیون -تعداد پایه‌ها و انتخاب جنس ستون‌ها علاوه بر استحکام اسکلت آن نیز بسیار موثر است. به عنوان مثال برای نصب یک تلویزیون شهری در سایز ۳ در ۵ متر با یک پایه باید گودالی را در متراژ ۱٫۵ در 2 متر حفر کرد که توصیه  به شما این است که برای ساخت تلویزیون شهری از دو پایه استفاده کنید؛ چرا که علاوه بر استحکام بنا و نیز بالا بردن توان تحمل بنای تلویزیون شهری، میتواند در برابر بادهای با سرعت بالا از سازه محافظت کرده و مانع سقوط آن شود ولی متاسفانه زیبایی سازه یک پایه را ندراد.

پس از سپری شدن مرحله حفر فونداسیون، نصب آرماتورها و ریختن بتون اکنون نوبت ساخت اسکلت می‌رسد. شما این امکان را در اختیار دارید که برای انجام این کار از قوطی‌های پروفیل در سایز ۱۲ سانت در ۱۲ سانت استفاده کنید. که روی صفحه ستون‌هایی که در فونداسیون کار گذاشته شده نصب می‌گردند.

پیشنهاد ما برای شما عدد شش است؛ ولی باید در نظر داشت که اکثر پیمانکاران چهار عدد را برای پایه تلویزیون شهری استفاده می کنند. لازم به ذکر است که قطر داخلی بایستی به اندازه ای باشد که یک نفر براحتی بتواند از درون آن عبور کند. همچنین باید دقت داشت که ارتفاع سازه به گونه ای باشد برق شهری از بالای سازه عبور نکند که مشکلی در زمان ساخت سازه برای سازندگان آن بوجود نیاید.

یکی دیگر از مسائلی در ساخت تابلوهای شهری به آن دقت داشت امنیت تلویزیون شهری می‌باشد که از جنبه نرم افزاری و سخت افزاری بایستی بتوان امنیت تلویزیون‌ها افزایش داد.  برای نصب و راه اندازی تلویزیون شهری از تیم حرفه ای بهره میبرد و همچنین تلویزون ها از لحاظ نرم افزاری دارای قفل می‌باشند که احتمال هرگونه سوء استفاده ای را کاهش دهند.

درجه حرارت محل نصب تلویزیون شهری

یکی از مهمترین عواملی که برای تلویزیون شهری اهمیت بسیار زیادی دارد درجه حرارت محیطی میباشد. چرا که پاوری که در تلویزیون شهری مورد استفاده قرار گرفته که منبع تغذیه انرژی تلویزیون است حداکثر تا 50 درجه سانتیگراد میتواند کار کند.. به همین خاطر درمناطق و محیط های گرمسیر که در تابستان دما به 5۰ درجه سانتیگراد می رسد توصیه بر این است که از تهویه مناسب (فن بزرگ یا کولرگازی) به گونه ای  که درجه خودکار آن را روی 50 درجه سانتیگراد گذاشته شده استفاده کنند تا به محض بالا رفتن دمای درون سازه از 50 درجه سیستم تهویه به شکل اتومات کار نماید و دما را به تعادل برساند. ولی در مناطق سرد سیر احتیاج به استفاده از تهویه  نیست.

هزینه ای که برای سازه تلویزیون غول پیکر نیاز است

در طراحی و ساخت تلویزیون شهری کیفیت کار به هزینه ای که میخواهید برای آن اختصاص دهید رابطه ی مستقیم دارد و طبیعتا هرچقدر هزینه ی بیشتری شود از کیفیت و استحکام بیشتری برخوردار خواهد بود و برعکس. به گونه ای که در استفاده از کیفیت کامپوزیت ها یا طراحی نمای کامپوزیت و یا استفاده از کرکره برقی به جایی درب ورودی وهمینطور مقاوم سازی سازه نوع تهویه استفاده شده و اجرای بی نقص و زیبای پروژه میتوان تاثیر هزینه تخصیص داده شده را دید.

برای تامین برق با توجه به بودجه مالی مورد نظر میتوانید برق سه فاز تامین کنید و یا اینکه برق تک فاز با آمپر بالا را خریداری کنید و همچنین به منظور محافظت از نوسان ولتاژ تلویزیون شهری میتوانید از دستگاه UPS و یا از محافظ های معمولی استفاده نمایید.

امنیت سازه تلویزیون شهری

  • یکی از موضوعاتی که در طراحی ساخت تلویزیون شهری از اهمیت ویژه ای برخوردار است مسئله امنیت آن میباشد که بتواند هم از نظر قطعات سخت افزاری و هم نرم افزاری آن را پوشش دهد.
  •  دسترسی اپراتور بایستی بسیار امن باشد.
  • مسئولیت برنامه دهی و تعمیر یا راه اندازی سازه بایستی  برعهده یک شخص خاصی که از طرف ارگان مربوطه صلاحیتش تایید شده باشد
  •  برنامه نویسی از راه دور برای  سایر کاربران نیز امکان پذیر نباشد.
  • همچنین بایستی دارای قفل نرم افزاری باشد که مورد سوء استفاده افراد سودجو از تلویزیون شهری شما نیز قرار نگیرد.

استعلام قیمت تلویزیون شهری

شما این امکان را دارید که تلویزیون های شهری را به شکل خرید یا اجاره براساس تراکم و رزولیشن  و ابعاد تهیه نمایید. به منظور اطلاع از قیمت تلویزیون شهری میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

منبع: alibaba.com

دکمه بازگشت به بالا