برترین های کسب و کارحوادث

تفاوت عینک جوشکاری معمولی و اتوماتیک چیست؟

عینک جوشکاری چیست؟

یا ایمنی یکی از ابزار آلاتی است که جوشکارها برای محافظت از چشمانشان در برابر گرما، اشعه شدید فرابنفش یا مادون قرمز و پرش قطعات جوش در حین عملیات جوشکاری و برش از آن استفاده می‌کنند. اگر از این عینک کار استفاده نشود، احتمال بروز سوختگی شدید، فوتوکراتیت یا فلش جوشکاری زیاد می‌شود. استفاده از عینک جوشکاری شفاف موجب محافظت از چشم در برابر گرما و پاشش قطعات جوشکاری می‌شود.

با وجودی که عینک محافظ جوشکاری از چشم در برابر انواع جوش و برش محافظت می‌کنند، کاربرد آنها در عملیات جوشکاری قوس الکتریکی مناسب نیست. عینک‌های جوشکاری با لنزهای با درجه تیرگی شماره 3 یا 5 طراحی می‌شوند. استفاده از این لنزها در عملیات لحیم‌کاری مشعل، لحیم‌کاری سخت و برشکاری مفید هستند. در جوشکاری قوس الکتریکی باید از لنز تیره‌تر استفاده شود. تمام عینک‌های جوشکاری باید استاندارد بوده و گواهی‌نامه‌های لازم را داشته باشند. انتخاب عینک جوشکاری مناسب برای یک عملیات خاص اهمیت ویژه‌ای دارد.

فیلتر نوری مورد استفاده در عینک‌های جوشکاری باید مناسب آن نوع جوشکاری یا برشکاری خاص باشد. برای مثال، فیلتری که برای جوشکاری گاز استفاده می‌شود، برای جوشکاری قوس الکتریکی مناسب نیست. برای جوشکاری قوس الکتریکی و برش پلاسما باید از عینک‌های خود تیره ‌شونده استفاده کرد تا اپراتور قدرت دید بهتری قبل از شروع قوس و پس از خاموش‌شدن آن داشته باشد.

مقایسه عینک جوشکاری شیشه‌ای و عینک جوشکاری با لنز پلی کربنات

قیمت عینک برشکاری: به تازگی عینک‌های جوشکاری علاوه بر لنزهای شیشه‌ای سنتی با عدسی‌های پلی کربنات نیز ساخته می‌شوند. حال این سوال مطرح می‌شود که این دو عینک چه تفاوتی با هم دارند؟

عدسی‌های جوشکاری شیشه‌ای و پلی کربنات

این دو عدسی‌ مزایای متفاوتی دارند. در نهایت با توجه به سلیقه و ترجیح خودتان بگیرید که از کدام نوع عینک استفاده کنید. اینطور نیست که یکی از این عینک‌ها جدید و بهتر باشد و دیگری قدیمی و ضعیف‌تر. هم شیشه و هم پلی کربنات از چشمانتان در حین جوشکاری محافظت می‌کنند. اگر نمی‌دانید عدسی‌های جوشکاری شیشه‌ای و پلی کربنات چه تفاوتی با هم دارند، با ما ادامه این مطلب را دنبال کنید.

  • معمولا نمی‌توان از پلی کربنات در صفحه‌های عدسی تخت استفاده کرد. از این عدسی معمولا در ، ماسک یا عینک جوشکاری استفاده نمی‌شود. برعکس، می‌توان از شیشه در عدسی‌های تخت و منحنی استفاده کرد.
  • قیمت پلی کربنات کمتر بوده و احتمال شکستن آن در صورت افتادن کم است. شیشه نیز نسبت به خط و خش مقاوم‌تر است و کیفیت نوری بالاتری در مقایسه با پلی کربنات دارد.

اگر می‌خواهید یکی از این دو نوع عینک جوشکاری را انتخاب کنید، توجهتان را به نکات زیر جلب می‌کنیم:

  • عدسی‌های جوشکاری شیشه‌ای به شکل صفحه‌های جوشکاری تخت، لنزهای تخت و لنزهای منحنی‌شکل تولید شده و در فریم عینک و کلاه ایمنی استفاده می‌شوند.
  • عدسی‌های جوشکاری پلی کربنات تنوع چندانی در درجه تیرگی ندارند. اگر از شیشه استفاده کنید، گزینه‌های بیشتری برای انتخاب درجه تیرگی دارید.
  • مسلما جنس عدسی‌های جوشکاری شیشه‌ای از شیشه است و می‌دانیم که شیشه می‌شکند؛ ولی اگر عدسی‌های جوشکاری پلی کربنات را بیندازید، هیچوقت نمی‌شکنند. پلی کربنات مقاومت بالایی به ضربه دارد و نشکن است.
  • عدسی‌های جوشکاری پلی کربنات زود خش برمی‌دارند. یعنی عمر عدسی‌های شیشه‌ای نسبت به پلی کربنات بیشتر است؛ البته به شرط اینکه از دستتان نیفتند و نشکنند.
  • عدسی‌های جوشکاری شیشه‌ای کیفیت نوری بالایی دارند اما کیفیت نوری عدسی‌های پلی کربنات نسبت به شیشه‌ای به‌شدت پایین‌تر است.
  • اگر از عینک‌های جوشکاری استفاده کنید که صورتتان را به طور کامل می‌پوشانند، ایمنی بیشتری خواهید داشت.
  • عدسی‌های جوشکاری پلی کربنات نسبت به عدسی‌های شیشه‌ای ارزان‌قیمت‌تر و در نتیجه مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند.

استفاده از عینک جوشکاری اتوماتیک موجب محافظت از صورت و چشمان شما در برابر پاشش قطعات جوش و اشعه فرابنفش و زیر قرمز می‌شود. معمولا عینک‌های اتوماتیک دارای حسگر قوس الکتریکی بوده و بسته به مدل‌های مختلف، درجه تیرگی بین 5 تا 13 را کنترل می‌کنند. همچنین، حالت گریند یا سنگ‌زنی این عینک‌ها نیز برای استفاده از سنگ فرز مناسب است. این عینک‌ها در حین جوشکاری تیگ، میگ و استیک و نیز برشکاری پلاسما قابل استفاده هستند. در عینک جوشکاری از فناوری‌های لنز جدید استفاده می‌شود و به‌این‌ترتیب همیشه می‌توانید محیط و قطعه را خیلی خوب و واضح ببینید.

از کلاه ایمنی جوشکاری اتوماتیک نیز استفاده می‌شود و طراحی آن به گونه‌ای است که در کاربردهای مختلف می‌توانید از آن استفاده کنید. در کلاه‌های ایمنی جوشکاری معمولا فضایی برای ماسک جوشکاری اتوماتیک نیز وجود دارد. در صورتی که ماسک را نخواهید، می‌توانید آن را بردارید و فقط از عینک استفاده کنید. افزون‌براین، گاگل‌های ایمنی اتوماتیک معمولا یک هدبند انعطاف‌پذیر دارند و به کمک آنها می‌توانید عینک را به‌راحتی تنظیم کنید. در بخش زیر به چند مورد از ویژگی‌های مهم عینک جوشکاری اتوماتیک می‌پردازیم:

وجود این فناوری در عینک ایمنی اتوماتیک باعث می‌شود طیف کاملی از رنگ‌ها را ببینید. همچنین چشمتان کمتر خسته می‌شود و می‌توانید در طول مدت‌زمانی طولانی و بدون خستگی جوشکاری کنید. کاربرد گاگل جوشکاری اتوماتیک در فضاهای محدود که امکان استفاده از کلاه‌های ایمنی استاندارد جوشکاری فراهم نیست، موجب ایمنی بیشتر شما می‌شود. همچنین، ماسک اتوماتیک قابلیت قابل جداشدن از عینک را دارد و در مجموع این گاگل قابلیت انعطاف و تطبیق خوبی با شرایط دارد. حسگر قوس الکتریکی دائما قوس را مشاهده و درجه تیرگی را کنترل می‌کند تا بتوانید بهتر روی عملیات جوشکاری تمرکز کنید.

تفاوت عینک جوشکاری معمولی و اتوماتیک

هر دوی این عینک‌ها برای محافظت از چشمان اوپراتور در حین جوشکاری طراحی شده‌اند اما تفاوت‌هایی با هم دارند. در بخش‌های فوق در مورد هرکدام به تفصیل بحث کردیم. در مجموع، عینک‌های جوشکاری اتوماتیک حرفه‌ای‌تر بوده و امکانات و دامنه کاربرد بیشتری دارند.

بهترین نوع عینک جوشکاری

عینک‌های جوشکاری در انواع و برندهای مختلفی تولید می‌شوند. هرکدام نیز ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند. در این راهنما تلاش کردیم تا در این مورد اطلاعات مفیدی را در اختیارتان بگذاریم. تصمیم‌گیری برای انتخاب هر عینک به فاکتورهای مختلفی مانند بودجه خرید، نوع و میزان جوشکاری، راحتی کار با عینک‌ها و موارد دیگر بستگی دارد. قبل از خرید عینک کمی مطالعه کنید و در نهایت با توجه به تمام مسائل گفته شده انتخاب مناسبی داشته باشید.

سوالات متداول

عینک جوشکاری چیست؟

عینک جوشکاری یا ایمنی یکی از ابزار آلاتی است که جوشکارها برای محافظت از چشم در برابر گرما، اشعه شدید فرابنفش یا مادون قرمز و پرش قطعات جوش در حین عملیات جوشکاری و برش از آن استفاده می‌کنند.

تفاوت عینک جوشکاری معمولی و اتوماتیک چیست؟

هر دو برای محافظت از چشمان اوپراتور در حین جوشکاری طراحی شده‌اند اما تفاوت‌هایی با هم دارند اما عینک‌های جوشکاری اتوماتیک حرفه‌ای‌تر بوده و امکانات و دامنه کاربرد بیشتری دارند.

دکمه بازگشت به بالا