پرایس اکشن فارکس چیست؟ معامله ارز با Price Action

پیش‌بینی درست قیمت‌ها، راز کسب سود و موفقیت در بازارهای مالی است. یکی از کاربردی‌ترین روش‌های برای بررسی شرایط در بازار فارکس، تحلیل تکنیکال است. ابزارهای متعددی برای تحلیل تکنیکال وجود دارد که پرایس اکشن یکی از آنهاست. پرایس اکشن در بازار مالی فارکس به‌قدری مهم است که تریدرها به‌عنوان یک استراتژی معاملاتی از آن استفاده می‌کنند.

مفهوم Price Action شاید در ظاهر پیچیده به نظر برسد اما در نوشته زیر این تکنیک معامله‌گری را با زبانی ساده بررسی کرده‌ایم. پاسخ سؤال «پرایس اکشن فارکس چیست؟» احتمالاً روی دید بلندمدت بسیاری از تریدرها تأثیر می‌گذارد. برای آشنایی با یکی از مهارت‌های پیش‌بینی تغییرات قیمت در فارکس همراهتان هستیم.

پرایس اکشن به زبان ساده؛ پیش‌بینی بازار با تحلیل الگوهای قیمت فعلی

قیمت‌ها در بازارهای فارکس، سهام، ارز دیجیتال و نفت دائماً در حال تغییر و نوسان هستند. تریدرهای فارکس یا سایر بازارهای مالی باتوجه‌به تغییرات و حرکات واقعی قیمت‌ها، معامله می‌کنند. پرایس اکشن در بازارهای فارکس به زبان ساده، نوعی تکنیک مؤثر در ترید و تحلیل در بازار است. پرایس اکشن در واقع مطالعه واکنش قیمت به سطح و تغییرات قبلی قیمت در بازار است.

ابزارهای مختلفی برای تحلیل تکنیکال فارکس وجود دارد که در ایران بورس آنلاین به آن‌ها پرداخته شده است؛ اما پرایس اکشن با بیشتر ابزارهای موجود تفاوت بزرگی دارد. در پاسخ «پرایس اکشن چیست؟» باید به سادگی‌اش اشاره کنیم. در تحلیل با استفاده از پرایس اکشن، اندیکاتورهای مختلف جایی ندارند و از هیچ محاسبه خاصی استفاده نمی‌شود. بنیادی‌ترین بخش بازار یعنی عرضه و تقاضا در پرایس اکشن بررسی می‎‌شود.

بررسی اوج و کف قیمت‌های قبل می‌توان یک دید آینده‌نگرانه از تغییرات آتی بازار فارکس کسب کرد. تریدرها با استفاده از تحلیل پرایس اکشن، نحوه واکنش بازار به خطوط حمایت و مقاومت قبلی را تحلیل می‌کنند. برای مثال، خط مقاومت قبلی بازار پس از آنکه شکسته شود، احتمالاً در آینده به‌صورت خط حمایت عمل خواهد کرد. البته، تحلیل پرایس اکشن همیشه به این سادگی نیست.

کاربرد پرایس اکشن در فارکس؛ ابزاری محبوب بین تریدرها

پرایس اکشن یک روش پرکاربرد برای تحلیل تکنیکال است که کارایی فوق‌العاده‌ای دارد. هنگام تحلیل Price Action به اندیکاتور یا ابزار دیگری نیاز ندارید. در واقع، مشاهده نمودارهای قیمتی به معنای استفاده از ایده‌های پرایس اکشن است. گاهی اوقات برای تحلیل نمودار نیازی به ترسیم خطوط مختلف نیست. تریدرهای موفق فارکس همان چیزی را می‌بینند که بقیه در همان لحظه مشغول تماشایش هستند.

اندیکاتورهای تکنیکال کاربرد مهمی در تحلیل و معامله دارند؛ اما فکر می‌کنید چند درصد از معامله‌گران بازار، هنگام تحلیل نمودار EURUSD در فارکس از اندیکاتور مک‌دی (MACD) استفاده می‌کنند؟ به نظر شما استفاده هم‌زمان از اندیکاتورهای MACD و RSI چقدر رایج است؟ حقیقت این است که پرایس اکشن و چارت‌های ساده، محبوب‌تر از نمودارهای شلوغ و پیچیده هستند.

هرچقدر که میزان کاربرد یک ابزار خاص بین معامله‌گران بیشتر باشد، شباهت بین نتایج تحلیل‌ها نیز بیشتر می‌شود. شباهت بین تحلیل‌های مختلف به معنای توافق جامع سرمایه‌گذاران روی یک سطح کلیدی است. اگر اکثر فعالان بازار فارکس یک نرخ را به‌عنوان خط حمایت معرفی کنند، احتمالاً روند بازار در واکنش به این حمایت یک جهش صعودی خواهد داشت. سادگی ابزار حرکات قیمت به معنای آسان بودن یادگیری‌اش نیست. آموزش پرایس اکشن مفاهیم پیچیده‌تری را در برمی‌گیرد.

استراتژی معاملاتی پرایس اکشن؛ سیگنال‌هایی واضح برای معامله در فارکس

استراتژی معاملاتی پرایس اکشن در بازارهای مالی نوعی برنامه‌ریزی برای انجام معاملات است. هدف از تعیین استراتژی معاملاتی در فارکس، کسب سود با کمترین میزان ریسک است. می‌توان گفت استراتژی معامله در فارکس، یک سیگنال است که زمان و مکان ورود به بازار یا خروج از آن را نشان می‌دهد. برنامه‌ریزی برای خریدوفروش یک مجموعه از دستورالعمل‌ها و شرایط است که ویژگی خاصی دارند.

یک برنامه خوب معاملاتی دقیق، قابل توضیح و بادوام است. استراتژی پرایس اکشن که محبوبیت زیادی بین تریدرهای باتجربه فارکس دارد، ترکیبی از سطوح حمایت و مقاومت با استراتژی‌های معاملاتی عادی است. انواع مختلف استراتژی مثل پین بار (Pin Bar) و اینساید بار (Inside Bar) در ترکیب با سطوح کلیدی برای تریدر سیگنال مشخص می‌کنند.

پرایس اکشن، مهم‌ترین نقاط نمودار و استراتژی معاملاتی نیز نوع اقدام در آن نقطه را مشخص می‌کند. بدین ترتیب می‌توان از ترکیب استراتژی‌هایی مثل پین بار با حرکات قیمت، سود کسب کرد. با شرکت در یک دوره آموزش پیشرفته فارکس می‌توانید تسلط فوق‌العاده روی استراتژی‌ها کسب کنید.

انواع پرایس اکشن در تحلیل قیمت‌های فارکس؛ الگوهای معاملاتی مختلف

در پاسخ به «پرایس اکشن فارکس چیست؟» باید به انواع مختلفش اشاره کنیم. استفاده از پرایس اکشن برای تحلیل تکنیکال در فارکس، تضمینی برای موفقیت نیست اما میزان خطا را به حداقل می‌رساند. تنها نمودار استفاده‌شده در تحرکات قیمت، کندل استیک یا نمودار شمعی است.  الگوهای معاملاتی مختلفی را می‌توان با استفاده از کندل استیک‌ها تعیین کرد. دو نوع اصلی پرایس اکشن را در ادامه بررسی کرده‌ایم.

1- پرایس اکشن اَل بروکس؛ استراتژی معاملاتی رایگان در فارکس

پرایس اکشن ال بروس (Al Brooks) یک استراتژی کارآمد برای کسب سود در بازارهای مالی است. برای استفاده از روش ال بروکس به برنامه خاصی نیاز نیست و نمودار کندل استیک کافی خواهد بود. از پرایس اکشن ال بروکس در نمودارهای دقیقه‌ای، روزانه یا هفتگی استفاده می‌شود. این روش رایگان است و استفاده از آن برای مبتدیان آسان و کم‌ریسک خواهد بود.

2- پرایس اکشن لنس بگز؛ معامله در فارکس با استفاده از خطوط حمایت و مقاومت

استراتژی پرایس اکشن لنس بگز، یکی دیگر از روش‌های معامله‌گری فارکس است که طبق تصمیم تریدر انجام می‌شود. در پرایس اکشن لنس بگز (Lance Beggs) حرکت و نوسان قیمت‌های فارکس بین خطوط حمایت و مقاومت را نشان می‎دهد. تریدرهای با استفاده از این اطلاعات می‌توانند در بهترین زمان ممکن معاملات را انجام بدهند.

مزایای پرایس اکشن در فارکس؛ سادگی و سرعت بالای تحلیل بازار

برای تحلیل بازارها از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که هرکدام کاربرد و روش خاصی دارند. سادگی و محبوبیت پرایس اکشن در بازار فارکس به معنای بی‌نقص بودنش نیست. در واقع پرایس اکشن، مرز بین تحلیل تکنیکال کلاسیک و مدرن است. تحلیل قیمت‌ها در بازار با استفاده از حرکات قیمت مزایای خاصی دارد که در بخش زیر مشاهده می‌کنید.

  • درصد بالای موفقیت استراتژی معاملاتی بر اساس پرایس اکشن.
  • سادگی و بی‌نیازی به استفاده از اندیکاتورها.
  • امکان انجام معامله در بازه‌های زمانی مختلف.
  • انجام سریع تحلیل بدون نیاز به چارت‌های شلوغ

یک ویژگی خاص پرایس اکشن، رایگان بودن آن است. این متد در هر برنامه برای بازارهای مالی مختلف به‌صورت رایگان اجرا می‌شود.

آموزش پرایس اکشن به زبان ساده در ایران بورس آنلاین

تحلیل تکنیکال به روش‌های مختلفی در بازارهای مالی انجام می‌شود. پرایس اکشن یا حرکات قیمت یک راهکار مدرن برای بررسی قیمت است که فارکس کاربرد فوق‌العاده‌ای دارد. با این ترفند می‌توان تغییرات و نوسان قیمت در آینده را بدون استفاده از اندیکاتور پیش‌بینی کرد. یادگیری پرایس اکشن برای تحلیل فارکس اگر به‌صورت اصولی انجام شود، تأثیر فوق‌العاده‌ای روی کسب سود از معاملات خواهد داشت.

ایران بورس آنلاین، یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌های فعال در زمینه فارکس است که خدمات مختلفی عرضه می‌کند. برگزاری دوره‌های آموزشی جامع در سطوح مختلف یکی از تخصص‌های ایران بورس آنلاین است. در این دوره‌ها مباحث مختلف فارکس مثل پرایس اکشن با زبانی ساده بررسی می‌شوند. در آموزش‌های فارکس ایران بورس، شرکت‌کنندگان روش انجام معاملات را به‌طوردقیق یاد می‌گیرند. کارشناسان مجرب این مجموعه از طریق آدرس iranbourseonline.info و شماره تماس 00971502939184 پاسخگویی سؤالات و ابهامات هستند.

دکمه بازگشت به بالا