کفش زیره نسوز چیست؟

با ویژگی های بهترین زیره کفش نسوز بیشتر آشنا شوید

انسان ها همواره به دلیل محافظت از جان و جسم خود در برابر خطرات و آسیب های مختلف تدریجا رو به پوشش های مناسب آورده اند. کفش از جمله نادر ترین اشیایی می باشد که در تحقیقات باستان شناسی بدست آمده است. امروزه کفش ها تنوع ظاهری و عملکردی مختلف دارند، از کفش های مجلسی تا کار و انواع کفش زیره نسوز و عایق.

کفش ایمنی از روزگاران گذشته مورد استفاده بشر و شغل های گوناگون آن ها بوده است و یکی از ملزومات مشاغل پر خطر محسوب می شود، برای اینکه کفش های ایمنی که مخصوص یک شغل است را بشناسیم باید خصوصیات آن شغل را بدانیم و در مورد نحوه استفاده از آن ها و شغلی که در آن ها به کار برده می شود آگاهی کامل داشته باشیم. حفاظت از اعضای بدن یکی از وظایف مهم و اساسی هر شغلی می باشد و برخی از شغل ها از جمله شغل های بسیار حساس می باشند که باید حفاظت از بدن را در انجام آن ها، حتما جدی گرفت.

 انتخاب کفش باید با رعایت اصول استاندارد و همچنین بر اساس نوع استفاده از آن صورت گیرد ، همانطور که در زمستان کفش مخصوص فصل زمستان و در تابستان نیز کفش مخصوص فصل تابستان را می پوشیم و در مهمانی ها از یک نوع کفش و برای بیرون رفتن از کفش دیگر استفاده می کنیم باید در شغل ها و کار های مختلف نیز به همان اندازه دقیق بوده و از کفش ها و لباس های مخصوص به همان کار را استفاده کنیم .

 یکی از روش های مهم پیش گیری از حوادث در شغل های متفاوت و حساس استفاده از وسایل و لوازم و لباس کار مناسب و حفاظت از آن ها می باشد . از جمله این شغل های حساس و مهم آتش نشانی و برق کاری و تراشکاری و همچنین استفاده از مواد پرتوزا و … می باشد . دست ها و پاها از ارزشمندترین اعضای بدن می باشند که برای حفاظت از آن ها در برابر سوختگی ، بریدگی و خوردگی و … باید از دستکش ها و کفش های مناسب استفاده کرد .

 پاها از اجزای اصلی بدن می باشند که دارای استخوان های زیادی می باشند و برای اینکه دچار آسیب دیدگی نشوند باید در پوشش آن ها دقت شود و از آن ها محافظت نمود و از کفش های مناسب استفاده کرد ، گاهی انسان ها در مشاغل مختلف مثل آتش نشانی مجبور می شوند به مدت طولانی کفش در پاهای خود نگه دارند و مشغول کار شوند.

کفش نسوز ضمن اینکه باید از پاها محافظت کند باید هیچ گونه ناراحتی برای انگشتان پا ایجاد نکند و موجب حساسیت های پوستی نشود بنابراین کفش نسوز مناسب کفشی است که پا در آن کاملا احساس راحتی کند و در هنگام پوشیدن های طولانی مدت پا را تحت فشار قرار ندهد .

از این رو در انتخاب یک کفش مناسب تنها جنبه زیبایی مطرح نیست و باید کفش طوری باشد که از آسیب دیدن های پا در برابرگرما و سرما و شرایط نا مناسب و نا همواری های زمین جلو گیری کند . بنابراین برای هر کاری کفشی تولید شده و تنوع زیادی در کفش ها به وجود آمده است و برای کار های سخت تر مانند آتش نشانی نیز کفش های مخصوص تولید شده است تا از پا محافظت کند.

کفش نسوز به کفشایی گفته می شود که در مقابل آتش و حرارت مقاوم می باشد و از لحاظ قابلیت اشتعال بودن بررسی شود . قابلیت اشتعال به این معنی می باشد که در چه زمانی شعله ور می شود و طی چه مقدار زمان به طور کامل می سوزد . این کفش ها توسط آتش نشان ها و تراش کار ها و سایر افرادی که با آتش سر و کار دارند استفاده می شود .

کفش های نسوز علاوه بر اینکه باید پا را از آتش و مواد سوزنده و … محافظت کنند باید دارای پنجه های قوی نیز باشند تا در موقع افتادن اشیاء و وزن های سنگین نیز از قطع انگشتان پا جلو گیری کنند . قبل از پوشیدن و استفاده از کفش نسوز باشد و ایمنی آن بررسی شود و از سالم بودن آن مطمئن بود .

در مکان هایی که آتش سوزی می شود امکان خطر اتصال و جرقه و آتش افروزی های زیاد ، افزایش پیدا می کند ، بنابراین کفش های نسوز باید عاری از هرگونه میخ و .. باشند یا به عبارتی از کفش های میخ دار در این گونه کار ها استفاده نشود تا از برق گرفتگی محافظت کند و همچنین این کفش ها تا جایی که امکان دارد باید ساق دار باشند تا از ساق پا ها نیز محافظت کند .

کفش نسوز در مقابل حلال های نفتی و روغنی مقاوت زیادی دارد و همچنین عایق حرارتی می باشد .

کفش ایمنی نسوز دارای رویه ای با چرم طبیعی گاوی می باشند و زیره آن ها نیز ضد لغزش و عایق الکتریسیته و ضد سایش بوده و همچنین سبک و قابل انعطاف می باشد و در برابر حرارت 320 درجه سانتی گراد مقاوم می باشند و از تزریق مواد P.U آلمانی و نیز RUBBER به صورت ترکیبی ضد اسید غلیظ در دو مرحله ایجاد می شود .

سر پنجه کفش نسوز از فولادی آب کاری شده استفاده شده است که در برابر ضربه ی 200 ژول مقاوم می باشد و تحمل این وزن را دارد و دارای تائیدیه آزمون سر پنجه ای می باشد .

آستر از پارچه ای نسوز و بهداشتی و چرمی تشکیل شده است .

کفش ایمنی نسوز دارای پد پاشنه ، ساق کوتاه ، ساق بلند و کفی طبی ضد بو بوده و همچنین ضد عرق و ضد قارچ می باشد.

کفش نسوز قادر به تحمل دمایی تا حدود 150 درجه سانتی گراد می باشد و علاوه بر این ویژگی ، کفش های نسوز گرما را به داخل کفش منتقل نمی دهند . کفش های ایمنی نسوز از دو لایه زیر تشکیل شده اند که این ویژگی باعث می شود تا بتوانند بالاترین دما ها را تحمل کنند.

چرمی که در تولید کفش های نسوز استفاده می شود نوعی چرم می باشد که از ورود گرما و همچنین مواد داغ به داخل کفش جلو گیری می کند.بنابراین کفش های ایمنی نسوز برای محیط های گرم مناسب می باشند و همچنین لایه فلزی که در جلوی آن ها وجود دارد باعث می شود تا در صورت برخورد وسیله ی سنگین وزن ، پای افراد آسیبی نبیند .

اهمیت زیره کفش چیست؟

دقیقا همه ما انسانها برای در امان ماندن از خطرات احتمالی و مراقبت از اتفاقات و رخداد های محیط زیستی نیاز به اقلامی هستیم که مارا در مقابل این مسائل ایمن کند و ار آنجایی که انسان ها با گذر زمان و طی تحقیقات و اندیشه ها با توجه به خواسته های انسانی به یک سری از معلوماتی دست پیدا می کند که باعث می شود پیشرفت در هر سمت و سوی محیط زیستی اتفاق بیوفتد و این حرکت و پیشرفت باعث می شود.

به نوع جنس های مصارفی ما انسان ها را در برابر اتفاقات ایمنی حفاظتی ایجاد کند که در اینجا به یک نوع محصول تا در نوع خود کاربرد عمیقی در صنعت کفش و مراقبت از پای کاربر را دارا می باشد اشاره خواهیم کرد. از آنجایی که برای حفاظت از پا در هر شرایط محیطی نیاز به پوشیدن کفش می باشد تا از قلب دوم انسان مراقبت لازم را داشته باشد برای تولید همچین پوششی نیاز به زیره کفش می باشد که این محصول بتواند تمام ویژگی های لازم برای ایمن کردن و راحت بودن پا در داخل کفش را به کاربر انتقال دهد.

پس در اینجا متوجه این شده ایم که زیره کفش یکی از متریال های مهم در تولید کفش می باشد و در موقع تولید این قسمت از کفش که زیره می باشد باید تمام معیار های لازم در آن رعایت شود و در واقع کفش تنها به خودی خود و با داشتن رویه بهتر و یا با استفاده از چرم طبیعی نمی تواند کارایی بهتری داشته باشد باید در این میان به نوع زیره مصرفی در کفش نیز دقت لازم را داشته باشیم.

انواع زیره کفش ایمنی و ویژگی آنها

در کفش طبی زیره ای در نظر گرفته می شود که موقع راه رفتن هیچ آسیبی به پا و کمر وارد نکند و تمام نقاط مهم در تولید این کفش ها برای سلامتی در نظر گرفته می شود تا به مصرف کننده آسیبی نرسد. که در اینجا با استفاده از مواد TPU  یا همان پلی یورتان ترموپلاستیک باعث شده این تضمین را برای مصرف کننده ایجاد کند.

زیره کفش اشاره شده نه تنها در کفش های طبی استفاده می شود بلکه درتمام کفش های مصرفی برای عموم نیز در نظر گرفته می شود که موقع پیاده روی در محیط های عمومی و حتی کاری دچار مشکل جسمانی نشوند.

مشخصات زیره TPU

این نوع زیره با ترکیب مواد های ترمو و پی یو به دست می آید که با فرآیند و تکنولوژی بهتر تولید می شود. و می توان به یکی دیگر از  محبوبیت این زیره به وزن آن اشاره کرد. که دارای وزن کمتری نسبته به زیره های پلاستیکی بوده و مقاومت خوبی در برابر سایش دارد. و این نوع محصول در وزن های 200 الی 380 گرم برای هر جفت کفش به تولید می رسد.

مشخصات زیره P.V.C

این نوع زیره وزن بیشتری نسبت به   PU  و TPU   دارد و به علت مصرف مواد اولیه باعث شده سختی و خشکی خاصی به خود بگیرد و دارای وزن بیشتر می باشد. و از لحاظ عایق حرارتی کارایی بهتری نداشته باشد و در محیط های گرم و سرد کارایی بهتری نمی تواند نشان دهد.

البته این مورد را نیز در نظر داشته باشیم که برای تولید کفش های طبی  و راحتی به هیچ عنوان از این زیره نباید استفاده کرد. تولید کنندگان کفش خود نیز این مورد را در نظر دارند و فقط در کفش های کالج زنانه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات زیره کفش ترمو

این نوع زیره ها در نوع خود بی نظیر هستند. ترمو یکی از مواد هایی می باشد که بوی خوبی از خود به مشام می رساند. و باعث میشود پا بوی بد ندهد.

این زیره بهترین عایق حرارتی می باشد و در محیط های سرد و گرم عملکرد بهتری دارد. زیره ترمو وزن بیشتری نسبت به محصولات دیگر دارد ولی از لحاظ سایش کیفیت خوبی دارد و مقاوم می باشد. این زیره به خاطر مواد اولیه علاوه بر محکم بودن محصول مقاومت خوبی به وجود می آورد و شکستگی در این زیره ها وجو ندارد.

مشخصات زیره لاستیک

در این نوع زیره ها از لاستیک استفاده می شود که این متریال در صنعت های مختلفی کاربرد دارد. مثلا در تولید تایر ماشین و حتی در تولید تسمه نوار نقاله و تسمه های صنعتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. ولی در صنعت کفش بخاطر کیفیت بالا در برابر حرارت و حتی سایش و خورندگی در این زیره مورد مصرف قرار می گیرد.

ولی این مورد را نیز در نظر داشته باشیم که زیره پلاستیک دارای وزن بیشتری می باشد. و حالت سفتی و خشک به خود می گیرد و بیشتر در مصارف کفش های مردانه بوت قرار می گیرد.

مشخصات زیره نسوز RUBBER

این زیره از مواد خاص P.U  و مواد RUBBER   و با ترکیب مواد های ضد اسیدی این محصول تولید می شود که شباهت زیادی به لاستیک دارد. و می توان در صنعت لاستیک سازی نیز از آن استفاده کرد. این زیره به علت مواد اولیه، وزن بیشتری دارد و کیفیت بالایی در برابر مواد های مذاب داراست که با ترکیب مواد اولیه زیره در موقع تولید می توان درجه مقاومت آن را افزایش داد.

اصولا در ایران از این زیره در درجه حرارت 200 الی 800 تولید می شود که این مقدار درجه حرارت محیط مصرف کفش مشخص میکند. که در واقع برای تولید مورد مصرف در کارگاه های عمرانی، کارخانه های صنعتی و کارخانه های تولید شمش قرار می گیرد.

چرا که در محیط هایی با حرارت بالا و وجود مذاب کارایی بهتری دارد. شما می توانید از فروشگاه ثقال مارکت ثقال و را خریداری نمایید.

زیره نسوز اصولا کارایی های بهتری دارد چرا که از این نوع زیره در کفش های آتشنشانان نیز استفاده می شود. زیره نسوز ویژگی های خاص خود را دارد این زیره مقاوم در برابر حرارت بوده و عملکرد بهتری در مقابل سایش و برش دارد. و بخاطر نوع مواد مصرفی در تولید کفش در مقابل لیز خوردگی نیز کاربرد دارد.

چرا پوشیدن کفش نسوز مهم است؟

این کفش ساخته شده با متریال مناسب، یک محافظ خوب برای پاهاست و سلامت فرد را تضمین می کند. البته هر نوع کاری ویژگی های خاص خود را دارد و هر کارگر باید کفش ایمنی مناسب حرفه خود را بپوشد.  همچنین انواع خاصی از کفش های ایمنی برای جوشکاران و صنعت فولاد وجود دارد که تقریبا همه کارگران از آنها استفاده می کنند. اما انتخاب آنها بسته به موارد مختلف، متفاوت خواهد بود.

ضرورت استفاده از این کفش برای جوشکارها و صنعت فولاد باید با این مؤلفه ها سنجیده شود.

  • محیط های کاری
  • خطرات
  • حفاظت های مورد نیاز
  • اجزای مورد استفاده در کفش نسوز جوشکاران و صنعت فولاد
  • محصولات متنوع برای جستجو

این میان دو مؤلفه مهم محیط کار و اجزای مورد استفاده در ساخت کفش عایق حرارت برای صنعت فولاد و ریخته گری را با هم مرور می کنیم.

محیط های کاری

تقریبا در هر صنعتی، فعالیتی به نام جوشکاری وجود دارد. برخی از افراد مشغول در این جایگاه شغلی جوشکار تمام وقت هستند، در حالی که برخی دیگر مجبورند این کار را به صور پاره وقت و یا فقط گاهی اوقات انجام دهند. البته یک جوشکار تمام وقت بیشترین خطر سوختگی ناشی از جرقه های جوش را دارد، اما این بدان معنا نیست که یک جوشکار پاره وقت باید کمتر مراقب باشد یا از کفش های محافظ ساده تری استفاده کند. رعایت اصول ایمنی در هر محیط کاری، شرط واجب برای کارکنان است.

در هنگام وقوع حادثه باید از هر کارگر، 100 درصد محافظت شود. در بسیاری از مواقع یک جوشکار مجبور است در انواع مکان‌ها، کثیف، چرب، گرد و غبار کار کند و اغلب باید روی زانوها یا روی پله‌های پله کار خود را به اتمام برساند. در چنین وضعیت هایی مهم است که کفش عایق حرارت را در کنار دیگر تجهیزات محافظت فردی در اختیار داشته باشد.

می دانیم که در صنعت فولاد نیز جوشکارانی وجود دارند. صنعت فولاد دارای حوزه‌ های کاری متفاوتی است. از بارگیری مواد خام گرفته تا کوره‌ ها، تکمیل محصول، انبارداری و نگهداری. شرایط کار در صنعت فولاد اصلا ساده نیست. وجود گرد و غبار، روغن و آب، قطعات فولادی تیز روی زمین، ابزارهای عظیم در همه جا، سطوح فولادی برای راه رفتن، مخلوط های با سیمان یا حتی سطوح ناهموار و دیگر مواردی از این دست همیشه کارگران را در معرض خطرات و ریسک های مختلف قرار می دهد.

برای همین است که استفاده از کفش ایمنی مناسب و در مواقع لزوم پوشیدن کفش نسوز برای آنها بسیار حیاتی است. همچنین مهم است که کارفرمایان زمان خرید کفش عایق حرارت بهترین گزینه ها را جستجو کرده و سلامت کارگر را فدای قیمت های پایین بازار نکنند.

اجزای مورد استفاده در کفش عایق حرارت جوشکاران و صنعت فولاد

کفش عایق حرارت جوشکار و صنعت فولاد بر اساس برخی ترفند های فنی ساخته شده است تا کفش را محکم‌ تر کند و از کاربر در برابر شرایط سخت چنین محیط‌ هایی محافظت نماید. اجازه دهید برخی از رایج ترین ترفند های ساخت و ساز مورد استفاده برای افزایش مقاومت کفش عایق حرارت جوشکاران و صنعت فولاد را به شما نشان دهیم تا زمان خرید کفش عایق حرارت به این موارد توجه ویژه داشته باشید.

1. مواد مورد استفاده در زیره کفش نسوز:

زیره کفش عایق حرارت بسیار مهم است. چون تمام وزن بدن روی این قسمت قرار دارد و باید بتواند بهترین حفاظت ممکن را ارائه نماید. از این رو انتخاب متریال مناسب برای تولید و تهیه آن یک امر حیاتی است. طبق نظر کارشناسان گفته می شود که بهترین زیره PU ، EVA یا لاستیک تک چگالی است.

 EVA سبک ترین نوع زیره برای کفش عایق حرارت است. PU رایج ترین این مواد است در حالی که لاستیک تک چگالی سخت ترین آنهاست. این متریال ها معمولا در برابر مواد شیمیایی، گرما، لغزش و سایش مقاوم ‌ترین هستند. در بازار دیده ایم که اغلب کفش عایق حرارت را با PU یا EVA فروخته می شود تا کفش را سبک جلوه کند.

به یاد داشته باشید که استفاده از لاستیک خالص در تولید کفش عایق حرارت وزن کفش را بالا می برد. انتخاب شما باید به نیاز شما بستگی داشته باشد. یعنی به این مهم توجه کنید که خرید کفش نسوز با خاصیتی بین سبکی و محافظت برایتان اهمیت دارد یا فقط به بهترین محافظت و استحکام نیاز دارید.

2. کلاهک پا:

فولاد به دلیل استحکام و آلومینیوم به دلیل سبک تر بودن برای تولید کلاهک پا در کفش عایق حرارت ، توصیه می شوند. اما گاهی مواد پلاستیکی هم مورد استفاده هستند. زیرا گرما را منتقل نمی کنند.

3. سیستم های بسته شدن و آزاد سازی سریع کفش:

کفش عایق حرارت معمولا دارای سیستم ‌های بستن نواری یا سگکی هستند. برخی از این محصولات همچنین دارای سیستم آزاد سازی سریع هستند که در صورت بروز تصادف کمک می کند تا کفش را به سرعت درآورید.

4. صفحات “PR” مقاوم در برابر سوراخ شدن:

می توانید بین مواد فولادی یا پارچه بافته یکی را انتخاب کنید. فولاد در برابر اجسام تیز و بسیار نازک بهتر عمل می کند. اما از طرف دیگر صفحات فولادی تنها حدود 85 درصد از سطح زیره را می پوشانند. در حالی که پارچه بافته شده تمام سطح کفش نسوز را تحت پوشش دارند. علاوه بر این، پارچه های نسوز انعطاف پذیرتر و غیرفلزی هستند. بنابراین گرما را منتقل نمی کنند.

5. حمایت اضافه در برخی قسمت ها:

برای خرید کفش عایق حرارت ، معمولا وجود تکه های اضافه در قسمت پنجه پا ترجیح داده می شود. زیرا محافظت اضافی را برای ناحیه پنجه به ارمغان می آورد که در چنین محیط های کاری می تواند باعث ماندگاری کفش شما شود. در عین حال وضعیت پا را نیز در بهترین حالت ممکن حفظ می کند.

6. دوخت:

معمولا کفش عایق حرارت برای جوشکارها و صنعت فولاد با درزهای معمولی ساخته می شوند. اما تعداد کمی از آنها دارای دوخت مقاوم در برابر شعله کولار برای محافظت بیشتر هستند. مهم است که زمان خرید کفش نسوز به نوع دوخت آن نیز توجه کنید.

دکمه بازگشت به بالا