برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

راه حل طب سنتی برای زود انزالی

زودانزالی چیست؟

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که ممکن است افراد در طول زندگی زناشویی خود تجربه کنند زود انزالی است که این روزها تبدیل به معضلی جدی شده و ابعادی از زندگی را تحت شعاع خود قرار داده است.

مشکل انزال زودرس، برای بسیاری از مردان، یک مساله آزاردهنده است. گفتنی است که تقریبا از هر سه مرد، یکی دچار انزال زودرس می‌باشد. برای درمان این بیماری بهتر است تحت نظر بهترین پزشک طب سنتی در تهران قرار بگیرید تا هر چه زودتر روند درمان خود را طی کنید.

انزال زودرس، به حالتی گفته می‌شود که مرد با وجود تحریک و نعوظ کامل بالافاصله بعد از شروع نزدیکی جنسی و دخول به ارگاسم و انزال می رسد و توانایی ارضای جنسی همسر خود را از دست می دهد.

زمان طبیعی انزال در مردان بین ۲ الی ۶ دقیقه می باشد که کم تر یا بیشتر بودن آن زودانزالی یا دیر انزالی نامیده می شود. معمولا انزال زودرس بین ۳۰ ثانیه تا ۲ دقیقه بعد از شروع دخول صورت می‌گیرد.

از نظر اکثر پزشکان الو پزشک انزال زودرس، انزالی است که در کمتر از دو دقیقه، بر خلاف میل شخص و بدون کنترل او اتفاق بیفتد، که بر طبق آن فرد از زمان انزال و یا کیفیت رابطه زناشویی، ناراضی است؛ این نارضایتی می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد.

گفتنی است تعریف زودانزالی زمانی مصداق دارد که زوجین، نزدیکی مرتب و منظمی داشته باشند یعنی اگر توالی روابط زناشویی کم، مثلا در ماه یک بار یا حتی کمتر از آن باشد، نمی‌توان تشخیص مطمئنی از این مشکل را داد.

 

علت زود انزالی در مردان

به نقل از سایت دکتر گویا زود انزالی از جمله کژکاری‌های جنسی در مردان است اما نمی‌توان آن را اختلال جنسی نامید از علل انزال زودرس می‌توان به این موارد اشاره کرد:

فاکتور ژنتیکی

در بعضی افراد به صورت ژنتیکی کمبود سروتونین یا نقص برخی گیرنده های سلولی عامل این مشکل است.

تغییرات هورمونی

هورمون های تیروئید روی زود انزالی تأثیر گذار هستند.

عفونت پروستات (پروستاتیت)

در افرادی که زود انزالی دارند میزان عفونت پروستاتی بیشتر است.

اضطراب و استرس

فشارهای روانی مختلفی که در فرد تنش و اضطراب به وجود می‌آورند، می‌توانند منجر به تاخیر یا تعجیل در انزال شوند؛ به طور مثال درگیری‌های بین زوجین، ارگاسم نامناسب یا به ارگاسم نرسیدن شریک جنسی در روابط قبلی، نامناسب بودن زمان و مکان آمیزش همگی می‌توانند ایجاد تنش کنند و این تنش می‌تواند منجر به زودانزالی یا حتی دیر انزالی شوند.

اختلال نعوظ

یکی از انواع ناکارآمدی جنسی است که در آن آلت تناسلی مرد به نعوظ کامل نمی‌رسد یا نمی‌تواند در حالت برانگیختگی باقی بماند؛

این اختلال به دلیل ایجاد تنش در فرد و تأثیرات روانی مانند کاهش اعتماد به نفس و مشکلات فیزیولوژیکی مثل عدم گردش خون مناسب و انقباض و انبساط‌های مداوم که دارد، می‌تواند موجب کاهش کیفیت رابطه جنسی شود و بر روی انزال اثر گذار باشد.

افسردگی

افسردگی می‌تواند تأثیرات منفی بر روی فعالیت‌های هورمونی فرد داشته باشد و همچنین از پیامدهای افسرگی کاهش یا افزایش شدید میل جنسی‌ است که می‌تواند روی کیفیت رابطه‌ی جنسی، ارگاسم و میزان تحریک جنسی اثرگذار باشد.

استرس و تنش

از جمله مهم‌ترین مشکلات و پیامدهایی که زود انزالی برای افراد دارد بهم خوردن روابط زوجین، کاهش اعتماد بنفس و درنتیجه دور باطلی است که سبب ایجاد استرس و تنش ذهنی می‌شود.

علت اصلی زود انزالی از نظر متخصصان طب سنتی

از نظر طبیبان سنتی، رسوب سودا در اطراف آلت تناسلی، رقت منی، ضعف مغز و اعصاب و ضعف نیروی ماسکه از جمله اصلی‌ترین دلایل زود انزالی می‌باشد.

درمان زود انزالی با خمیردندان و سایر کرم ها

اخیرا تبلیغات گسترده‌ای در مورد بعضی کرم‌ها و اسپری‌ها می‌شود که ترکیب اکثر آنها ماده‌ای بی‌حس‌کننده به نام گزیلوکایین یا لیدوکایین است.

امّا باید توجه داشت که استفاده از خمیردندان یا این کرم‌ها و اسپری‌ها می تواند این مشکلات را به همراه داشته باشد:

 • رفته‌ رفته برای بیمار عادت می‌آورند به نحوی که باید به طور دائم از آنها استفاده کند.
 • میزان لذت جنسی در مرد کاهش می‌یابد.
 • به تدریج آثار درمانی آنها کم می‌شود و بیمار باید مقادیر استفاده شده را زیاد کند که کاری است خطرناک؛ چراکه مواد بی‌حس‌کننده از راه پوست و مخاط به راحتی جذب خون می‌شوند و مصرف مقادیر بیش از حد آنها خطر مسمومیت دارویی در مرد به همراه دارد.
 • استفاده از کرم‌ها و اسپری‌ها که گاهی نیز توسط مراکز غیرمجاز تولید می‌شوند، احتمال عفونت‌های دستگاه تناسلی به‌ویژه در خانم‌ها را زیاد می‌کند.
 • همچنین احتمال بروز حساسیت پوستی برای زوجین وجود دارد و نیز احتمال بروز اختلالات نعوظ با استفاده از این داروها محتمل است.

درمان زود انزالی با حنا

افرادی که به زود انزالی( از نوع سرد) مبتلایند می‌توانند با استفاد از حنا تا حدودی این مشکل را حل کنند؛ زیرا حنا دارای خواصی است که می تواند ضخامت پوست صورت و بدن را افزایش دهد و در نتیجه با افزایش ضخامت پوست، میزان تحریکات کم تر شده و افراد مدت زمان بیشتری را می توانند، مشغول باشند.

برای استفاده از حنا کافی است که پوست آلت را پس از نعوظ، با مقداری حنا و آب ماساژ داده و پس از ۱۰ دقیقه با آب ولرم شستشو شود.

راه های درمان زود انزالی در طب سنتی

در کنار داروهای شیمیایی که معمولا از سوی روان‌پزشک برای رفع این مشکل تجویز می‌شود، که البته گاهی باعث وابستگی نیز می‌شود، روش‌های درمانی دیگری در طب مکمل وجود دارد که می‌تواند بسیار اثربخش و فاقد عارضه جانبی باشد.

قابل ذکر است که هر شخص می‌بایست باتوجه به طبعش (طبع سرد و گرم) نوع ماده غذایی را انتخاب کند. به طور مثال اگر شما فردی گرم مزاج هستید می‌توانید برای درمان زود انزالیتان از آب انار، تخم کاهو و برگ کاهو، شیر خشت با آب هندوانه، دوغ محلی تازه، آش تمبر هندی، سماق، ، ، آلبالو، هلو، ریواس، عرق کاسنی، تمبرهندی، دم کرده گشنیز و یک دوش آب گرم استفاده کنید؛ و اگر طبعی سرد دارید کندر، اسپند، کره به همراه عسل بسیار سودمند است.

همچنین دمكرده گل شقايق و دارچين و همچنين  و پخته سنجد در روغن زيتون باعث دير انزالي يا به اصطلاح سفتي كمر مي شود. هسته انبه، هسته عناب و هسته تمبرهندی از بهترین گیاهان دارویی در درمان انزال زودرس و بهبود رابطه است.

همچنین نوشیدن روزانه دو بار دم‌کرده گل میخک نیز توصیه شده است. نوشیدن دم‌کرده زنجبیل و  و مصرف روزانه سیر نیز مفید است.

توصیه می‌شود از مصرف ترشی‌ها یا خوراکی‌های ترش مزه پرهیز شود، زیرا این خوراکی باعث تسریع انزال می‌شود. البته خرفه، کنجد سیاه، اسپند و گشنیز نیز مفید هستند که بهتر است مصرف این گیاهان براساس مزاج فرد (گرم یا سرد) و از سوی متخصص طب سنتی تجویز می‌گردد.

نوشیدن دم‌کرده زنجبیل و عسل برای درمان انزال زودرس از نوع سرد بسیار موثر است

عوامل تشدید کننده زود انزالی

 • زندگی ماشینی و صنعتی
 • مشغلات فراوان فکری
 • مشکلات اقتصادی
 • رفتارهای ناهنجار و خلاف شرع
 • آلودگی صوتی
 • تغذیه نامناسب
 • فعالیت بدنی کم
 • آلودگی آب و هوا
 • امواج الکترومغناطیس فراوان و …

روش تشخیص طبع آلت تناسلی

همان طور که در موارد فوق گفته شد، اگر شخصی برای درمان زود انزالی از راه طب سنتی اقدام نماید، در مرحله اول باید مزاج دستگاه تناسلی را تشخیص داده و اگر سوء مزاج وجود داشته باشد، آن را برطرف کند.

 • مزاج گرم در آلت تناسلی
 • رگ ها در آلت برجسته و ضخیم می باشد و به خوبی قابل مشاهده است.
 • موهای زائد زبر و پرپشت می رویند.
 • آب منی به سرعت و با جهش خارج می شود.
 • آلت رشد خوبی دارد.
 • مزاج سرد در آلت تناسلی
 • رگ ها در آلت و بیضه پنهان می باشند و به راحتی قابل مشاهده نیستند.
 • موهای زائد کم پشت و نازک هستند.
 • سرعت تخلیه منی کند می باشد.
 • رشد آلت کم است.
 • مزاج تر( رطوبتی در آلت تناسلی)
 • منی کم مایه و آبکی است.
 • حجم منی زیاد است.
 • کندی در نعوظ مشاهده می شود.
 • رشد عرضی آلت بیش تر از طولی است.
 • مزاج خشک در آلت تناسلی
 • منی پرمایه و غلیظ است
 • حجم منی کم می باشد
 • آلت تناسلی مرد نحیف و لاغر می باشد
 • به علت وجود باد زیاد، نعوظ آلت تناسلی خوب است.
 • آلت تناسلی گرم و خشک

در این حالت منی با شدت بیرون می ریزد و با کم ترین تماس به انزال می رسد. اسپرها در بیش تر موارد بارور هستند و خیلی سریع و با شدت آرزوی جماع می کنند و با نیرومندی هر چه تمام تر آلت تناسلی برمی خیزد؛ اما از جماع نیز به سرعت فارغ می شوند

حجم منی در این حالت بیش تر از حالت گرم و خشک بوده و منی سریع تخلیه می گردد. بیضه ها بزرگ هستند و قدرت نعوظ خیلی بالا نیست. افراد در این حالت خواب های جنسی زیاد می بینند و آلت دراز و کلفت است.

آلت سرد و تر

تمایل جنسی در این حالت کم است، منی مایع کمی دارد و موها کم تر دیده می شود. اندازه آلت کوچک بوده ومنی کم تر منجر به باردار خواهد شد.

منی غلیظ و پرمایه است، حجم منی کم است، تمایل به جماع زیاد است؛ اما  توانایی جنسی کم است، نعوظ خوب است، اندازه آلت تناسلی متوسط و در عرض نحیف است.

درمان گران طب سنتی در حالتی که سوء مزاج های شدید را مشاهده کنند، درمان را آغاز خواهند کرد. درمان با پاک سازی کل بدن و یا اندام انجام خواهد شد. البته از آن جایی که درمان منجر به ضعف و سستی می گردد،تنها در صورت لزوم اجرا می شود.

دارویی مفید برای در طب سنتی

نسخه با نام ادویه مُمسِک در بازار ایرانیافت می شود که در آن از مفردات موجود در ایران، هند، پاکستان، عراق استفاده شده است. برای درمان دائمی این مشکل باید این دارو را هر شب به مدت 90 روز نیم ساعت قبل از شام، 3 گرم از این ادویه را با یک فنجان آب ولرم، بنوشید؛ اما اگر هدف درمان نیست و بیمار صرفا درزمان همبستری راه حلی را می خواهد، باید حداقل 20 روز پشت سر هم، هرشب 3 گرم از این پودر را مصرف کرده نماید . اثرات ادویه ممسک پس از 3 ساعت در بدن ظاهر شده و تا یک ساعت باقی است.

عوامل تاثیر گذار بر انزال زود رس

به صورت کلی بسیاری از افراد شب را برای انجام دادن این کار مناسب می دانند.  اگر شما نیز شب را انتخاب کرده اید، باید حدودا 3 ساعت قبل از شروع این کار، شام را سرو کرده باشید. البته پس از خواب شبانه و قبل از طلوع افتاب نیز می تواند انتخاب مناسبی باشد.

آرامش و حفظ خونسردی یکی از عوامل مهمی است که می تواند در رسیدن به انزال زود رس، بسیار تاثیر گذار باشد. به شما پیشنهاد می کنیم، قبل از شروع رابطه ابتدا زن را تحریک کرده و سپس فعالیت را آغاز نمایید.

برای درمان زود انزالی یکی از روش ها می تواند، کاهش فواصل نزدیکی باشد. با کاهش دادن فواصل نزدیکی می توانید این مشکل را تا حدودی برطرف نمایید.

·        استفاده از کاندوم های بی حس کننده

امروزه کاندوم ها در انواع مختلفی در بازار وجود دارند که یک نمونه از آن ها کاندوم های بی حس کننده می باشد. استفاده از این نوع کاندوم ها برای افرادی که در ابتدای روابط هستند، توصیه می شود.

·        وضعیت مناسب هنگام نزدیکی، برای درمان زود انزالی

به صورت کلی اگر رو و مرد پشت باشد، بسیار آسان تر می توان از انزال جلوگیری کرد.

·        تکنیک فشار در درمان زود انزالی

گاهی با کمی فشار دادن آلت تناسلی می توان از انزال جلوگیری کرد. فشار دادن به این صورت است که قبل از انزال سر و یا ته آلت را کمی فشار می دهید، تا از گردش خون در آن ناحیه جلوگیری شده و انزال به تعویق بیوفتد.

·        تکنیک توقف و شروع در درمان زود انزالی

شاید بتوان گفت که یکی از موثرترین روشها که باعث می شود تا کاهی فرد بیش از ۱۰ دقیقه نزدیکی داشته باشد و از لذت آن هم نیز کم نمی شود.یکی از روشهای موثر برای رهایی از انزال زودرس روش start & stop نام دارد. در این روش شما به فعالیت جنسی پرداخته و بعد از آنکه تحریک شما به حداکثر رسید و درست پیش از آنکه انزال شوید، دست از فعالیت برداشته و برای مدت کوتاهی هیچ تحریکی انجام نمی دهید. هر چند در ابتدا ممکن است مشکل به نظر برسد ولی به مرور زمان شما از لذت جنسی زیادی بهره مند خواهید شد.

یکی از بهترین راههای انجام این روش آنست که در ابتدا از روش ۴ به ۱ شروع و بعد به تدریج آنرا افزایش داده و به ۹ به ۱ برسانید. یعنی در آمیزش های اول چهار بار آلت خود را وارد واژن نموده و بعد مکث کنید و دوباره چهار بار وارد نموده و مجددا چند ثانیه صبرکنید و همین طور ادامه دهید تا نهایتا به انزال برسید. بسته به وضعیت بدنی خود میتوانید در طول چند هفته یا چند ماه تعداد دفعات تحریک را بتدریج افزایش داده و در نهایت به بهترین حالت آن یعنی نه بار ورود آلت تناسلی و یکبار توقف(۹ به ۱) برسانید

داروی گیاهی آیورودا (طب سنتی هندی)

آیورودا سیستم بهبودی سنتی هندی است. این سیستم برپایه‌ی هزاران گیاه برای درمان هرچیزی از دیابت گرفته تا التهاب است. تصور می‌شود داروهای خاص آیورودیک، ازجمله کانچ بیج، کامینی ویدراوان راس و یووانامریت واتی، زمانی که به‌صورت کپسول روزی دو بار با آب ولرم مصرف شوند، زودانزالی را درمان می‌کنند. داروی آیورودیک همچنین برای درمان اختلال نعوظ استفاده می‌شود.
یک مطالعه‌ی طب جنسی در سال 2017 دریافت مردانی که از داروی آیورودیک استفاده می‌کنند، افزایش کم اما قابل‌توجهی در زمان انزال حین سکس را مشاهده می‌کنند. عوارض جانبی شناخته شده شامل:
• درد شکم
• سرگیجه
• درد خفیف
• کاهش میل جنسی

داروی گیاهی چینی

مصرف هفتگی یا روزانه‌ی داروی گیاهی چینی، به‌خصوص قرص های ییموساکه یا قرص‌های کیلین، ممکن است زودانزالی را ازطریق افزایش بنیه‌ی جنسی و بهبود انرژی درمان کنند. همان مطالعه ی طب جنسی دریافت که انواع مختلفی از داروهای گیاهی چینی می‌توانند زمان انزال را حدود دو دقیقه افزایش دهند. عوارض جانبی شناخته‌شده شامل موارد زیر است:
• شکم درد
• سرگیجه
• درد خفیف
• کاهش میل جنسی

کرم های موضعی

کرم‌های بی‌حسی موضعی بدون نسخه حاوی موادی هستندکه می‌تواند زودانزالی را با کاهش احساس و به تاخیر انداختن انزال درمان کنند. کر را 10 تا15 دقیقه قبل از سکس روی آلت خود بمالید تا بیشترین اثر را داشته باشد. مطالعه ی طب جنسی سال 2017 دریافت که کرم‌های موضعی می‌توانند زمان انزال را چند دقیقه افزایش دهند. اگرچه کرم‌های موضعی معمولا به‌خوبی تحمل می‌شوند، اما می‌توانند موجب موارد زیر شوند:
• درد خفیف
• احساس سوزش خفیف
• کاهش میل جنسی
• از دست دادن موقتی حس

اسپری لیدوکائین

اسپری لیدوکائین همانند کرم‌های موضعی می تواند زودانزالی را با بی‌حس کردن آلت و کاهش حساسیت بیش‌ازحد درمان کند. 10 تا 15 دقیقه قبل از سکس از اسپری استفاده کنید تا بهترین کارایی را داشته‌باشد. عوارض جانبی شناخته‌شده‌ شامل کاهش میل جنسی و از دست رفتن موقتی حس است.
مکمل‌های زینک
زینک نه تنها ایمنی بدن و رشد سلولی را تقویت می‌کند، بلکه ماده‌ی معدنی ضروری است که به تولید تستوسترون کمک کرده و میل جنسی و انرژی شما را افزایش می‌دهد. تحقیقات مشخص کرده‌است که بین کمبود زینک و اختلال عملکرد جنسی در مردان یک ارتباط قطعی وجود داردف درنتیجه مصرف 11میلی‌گرم زینک روزانه (مقدار توصیه‌شده) ممکن است زمان انزال را بهبود بخشد.
یک مطالعه در سال 2009 روی موش‌ها نشان داد که مکمل‌های زینک می‌توانند تستوسترون را افزایش دهند، که ممکن است مشکلات جنسی از جمله زودانزالی را بهبود ببخشد. استفاده‌ی بیش‌ازحد از زینک ممکن است موجب موارد زیر شود:
• تهوع
• استفراغ
• اسهال
• آسیب به کلیه و معده
• مزه‌ی فلز در دهان

دکمه بازگشت به بالا