زمان مصرف کود پتاس برای درختان میوه

نحوه و زمان مصرف کود پتاسیم برای درختان میوه، پسته، گردو و برنج

یکی از ملزومات کشاورزی امروز، استفاده از کود پتاسیم برای درختان است. چرا که موجب پرورش و بهبود محصولات نهایی می شود. اما نحوه و میزان مصرف این کودهای پتاس بالا برای هر کدام از گیاهان و درختان مانند گردو، میوه، مرکبات، سیب، برنج، گردو و گل ها و گیاهان آپارتمانی متفاوت است. در این مقاله از نهالستان ارغوان نهال به طور مختصر چگونگی مصرف کودهای پتاسیم برای انواع گیاهان را توضیح می دهیم و در انتها نیز به دلایل افزایش قیمت نهال می پردازیم. با ما همراه باشید.

اهمیت استفاده از پتاسیم بالا برای گیاهان

پتاسیم یکی از عناصر موجود در طبیعت است که برای حیات تمامی موجودات روی زمین از جمله انسان ها، حیوانات و گیاهان بسیار مهم است. و درختان باعث رشد بهتر ریشه می شود و مقاومت و استحکام برگ ها، ریشه و ساقه های گیاه را بیشتر می کند. همچنین از یخ زدگی و سوختن گیاهان جلوگیری می کند و باعث گسترش منظم آب در اندام های مختلف آن ها می شود. علاوه بر این باعث جلوگیری از پژمردگی و تغییر شکل گیاه می شود و مقاومت آن را در برابر حشرات و بیماری های مختلف بیشتر می کند.

 امروزه برای درختان و گیاهان، در انواع مختلف مایع و جامد، و با ترکیبات مختلف در بازار وجود دارد. از رایج ترین انواع آن ها که برای انواع گیاهان مناسب هستند، است. این کودها هر سه عنصر حیاتی برای رشد گیاهان یعنی پتاسیم، فسفر و نیتروژن را دارند. علاوه بر این سایر مواد مورد نیاز برای پرورشی آن ها مانند کلسیم را نیز در ترکیبات خود جای داده اند. البته به دلیل اهمیت بالا بودن میزان پتاسیم در این کودها، مقدار پتاسیم نسبت به سایر مواد به طور قابل توجهی بالاتر است.

نحوه و زمان مصرف پتاس برای درختان و گیاهان مختلف

هر کدام از گیاهان و درختان، نیازهای متفاوتی نسبت به هم دارند. علاوه بر این مهم است که این گیاهان را در چه زمینی کاشته ایم و قبل از این به چه میزان از هر کدام از مواد مغذی برخوردار شده اند. بنابراین لازم است قبل از اینکه محصول خود را در زمین بکارید، نسبت به  خود اقدام کنید. در این صورت مشخص می شود که نوع خاک و اندازه پی آچ آن چیست و مقدار هر کدام از مواد مغذی داخل آن چقدر است. همچنین می فهمیم آیا آن زمین برای کاشت محصول جدید مناسب است و به چه میزان به مواد مغذی و  نیاز دارد.

برای نتیجه بهتر می توانید از  کمک بگیرید و از آن ها بخواهید  تا محصول بهتری به دست بیاورید. در ادامه به طور مختصر نحوه و زمان مصرف کودهای پتاسیم برای برخی از درختان و گیاهان را توضیح می دهیم:

 کود پتاسیم برای درختان پسته

دریافت پتاسیم در درختان پسته، بعد از عنصر نیتروژن، بیشتر از سایر مواد مغذی و سایر عناصر است. مصرف کودهای پتاسیم برای درختان پسته باعث تقویت مغز و درشت تر شدن آن می شود. علاوه بر این از حجوم آفات و بروز بیماری های مختلف نیز جلوگیری می کند. بهترین زمان رساندن عنصر پتاسیم به درخت پسته، زمانی است که دانه ها تشکیل شده و در حال رشد و پر شدن هستند. بنابراین خاک زمین های کاشت پسته، قبل و بعد از برداشت محصول احتیاج به این کودها ندارند.

کود پتاسیم برای درختان گردو

هنگام کاشت درختان گردو، می توان از پتاسیم برای بالا بردن مقاومت درخت در برابر بیماری ها و خشکسالی، تقویت مغز گیاه و رشد بهتر آن استفاده کرد. مصرف کودهای سولفات پتاسیم برای درختان گردو بهترین گزینه است. چرا که باعث خوش طعم شدن مغز و شور نشدن خاک می شود. بهترین زمان اضافه کردن این کودها به خاک کشاورزی برای کشت گردو نیز پس از برداشت محصول و در فصل پاییز است. این کودها باید در خاک کاشت درخت و در عمق 10 تا 15 سانتی متری چال شوند. بنابراین بهتر است از پراکنده کردن آن ها در زمین بپرهیزید.

کود پتاسیم برای گیاهان و گلهای آپارتمانی

یکی از کودهای مورد نیاز و مفید برای گل ها و گیاهان آپارتمانی، کودهای حاوی پتاس است. در واقع مصرف کودهای پتاسیم علاوه بر اینکه برای درختان مفید است، در رشد بهتر گیاهان آپارتمانی و بالا رفتن مقاومت و استحکام آن ها نیز بسیار موثر است. میزان، نحوه و زمان مصرف برای هر گیاهی متفاوت است. بهترین کود برای آن ها نیز کودهای ان پی کی است که حاوی همه عناصر اصلی از جمله پتاسیم، فسفر و نیتروژن است. این مقدار باید در طور سال و در فصول رشد گیاهان و در فواصل منظم به خاک اضافه شود.

نقش عنصر پتاسیم در رشد بهتر درختان میوه و پر بار شدن محصول بسیار مهم است. در واقع پتاسیم باعث افزایش اندازه و وزن میوه ها و کنترل میزان آب و قند در میوه می شود. علاوه بر این باعث رشد بیشتر ریشه و مقاومت میوه ها و شاخ های درخت و رشد بهتر آن ها می شود. بهترین زمان مصرف کود پتاسیم برای درختان میوه به نوع آن بستگی دارد. اما به طور کلی هنگامی که شکوفه ها به میوه تبدیل شدند باید از این کود برای رشد بهتر میوه ها استفاده کرد. کوددهی تا پایان برداشت میوه باید 2 تا 3 بار تکرار شود.

 کود پتاسیم برای درختان سیب

سیب درختی یکی از میوه های پر مصرف در زندگی افراد است. به همین دلیل به بار آمدن محصول خوب و پر بار بسیار مهم است. مصرف کودهای پتاسیم برای درختان سیب باعث پر بار شدن و سالم بودن محصول، و بالا رفتن مقاومت آن ها در برابر بیماری ها می شود. قبل از کاشت باید با آزمایش خاک، از میزان پتاسیم موجود در خاک مطلع شویم. اما به طور کلی برای هر درخت به میزان 100 گرم کود پتاسیم کافیست. این مقدار باید با ریزش گلبرگ های گل درخت آغاز شود تا شرایط برای میوه دادن بهبود پیدا کند.

کود پتاسیم برای برنج

پتاسیم برای برنج باعث افزایش مقاومت آن در برابر بیماری ها، سهولت انتقال نشاسته از برگ ها به دانه ها، استحکام بیشتر، افزایش رشد و جذب بهتر نیتروژن می شود. اما باید گفت میزان نیاز به کودهای پتاسیم برای برنج نسبت به سایر درختان و میوه ها کمتر است. میزان و زمان مصرف انواع کود پتاسیم برای برنج نیز بسیار مهم است. به طور معمول 2 یا 3 ماه قبل از کاشت، این کودها به عمق 15 سانتی متری خاک اضافه می شود. پتاس موجود در نیز نباید بیشتر از 0.30 درصد باشد.

 نحوه خرید انواع کود

قبل از اینکه دست به انتخاب و خرید کودهای مختلف بزنیم ابتدا باید خاک کشاورزی خود را به دقت بررسی کرده باشیم و قصد داریم چه گیاهی بکاریم. پس از آن باید بدانیم  برای درختان و گیاهان ما چیست و پس از آن بهترین مرکز خرید آن محصول را پیدا کنیم. چنانچه را برای خرید این محصولات انتخاب کنید، با متخصصین فروش این مرکز در مورد نوع و میزان مورد نیاز از انواع کودها مشورت کنید و از قیمت انواع کودهای پتاسیم 1 تا 50 کیلویی نیز مطلع شوید. در صورت نیاز نیز می توانید با کارشناسان ارغوان نهال در این زمینه مشورت کنید. برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در سایت وجود دارد در زمان های مشخص تماس بگیرید.

به نقل از:

plantshop.me

 australianplantsonline.com.au

دکمه بازگشت به بالا