برترین های کسب و کارعمومی

علت کم برگ شدن درخت گردو

علت کم باری درخت گردو که باید بدانید!

گاه اتفاق می افتد باغدار پس از کاشت باغ گردو از همان سال های اول متوجه مشکلاتی می شود و یا بعد از رشد درخت به طور کامل باردهی بسیار بالا و نزدیک به چهل سال بیشتر یا کمتر متوجه کم شدن ناگهانی یا تدریجی بار درخت گردو می شود. هر کدام از اینها علل دلایل خاص خود را دارد. به خاطر همین باغدار جویای علت می شود تا بتواند کم شدن بار درخت را بفهمد. برای فهمیدن این موضوع شما باید موضوع را از هر طرف مورد بررسی قرار دهید تا علت اصلی آن را جویا شوید.

بررسی تمام جوانب کم بار بودن درخت گردو

همانطور که در بالا گفته شد شما باید جوانه یه کم بار بودن درخت گردو را مورد بررسی قرار دهید. ما در زیر می خواهیم چندین نکته اساسی که باعث کم بار شدن درخت گردو می شود را نام ببریم.

الگوی رشد

شما نباید سال اول با کم شدن بار درخت گردو نگران باشی. البته باید دقت کنید علاوه بر کم شدن بار درخت گردو علائم ظاهری دیگری نداشته باشد. چون ممکن است این درخت مانند درختان دیگر برای خود الگوی رشد داشته باشد. ممکن است یک نژاد درخت گردو چندسال باردهی خوب و سال بعدی باردهی کم داشته باشد. زمانی یک باغدار باید احساس خطر کند که علاوه بر کم بودن بار گردو یک تغییر ظاهری دیگر اتفاق بیفتد. مانند افت کیفیت و همچنین تغییر در ظاهر برگ ها و یا تنه درخت ایجاد شود.

مدیریت غلط و اشتباه

یکی از عواملی که باردهی نهال گردو چندلر را تحت تاثیر قرار می دهد، مدیریت و اشتباه یک باغدار است. اگر یک باغدار آشنایی کامل در مورد مراقبت و نگهداری از باغ گردو نداشته باشد، نتایج چندان جالبی به دنبال نخواهد داشت. وقتی شما میزان دقیق آبیاری، کوددهی و سمپاشی را نمی دانید، یا اینکه بر اساس ظاهر درختان عامل بیماری که درخت را تحت تاثیر قرار داده است را نمی‌ شناسید؛ حتما منتظر کم بار شدن درخت گردو باشید.

میزان آبیاری درخت گردو

دقت نکردن در میزان و نحوه آبیاری درختان گردو مسئله ساز است. نهال گردو با توجه به مقاومت بالایی که در برابر انواع بیماری و آفت ها از خود نشان می دهد، در مورد میزان دقیق آبیاری حساس می باشد. یک باغدار و کشاورز موظف است در مراقبت و نگهداری درخت گردو به روتین منظم آبیاری درخت گردو توجه داشته باشد.

میزان دقیق آبیاری درختان سردسیری و گرمسیری با توجه به شرایط باغ گردو باید به صورت منظم انجام شود. حتی درختانی که بصورت دیمی کاشت می شود، معمولاً این طور استناد می‌ شود به آبیاری احتیاج ندارند، اگر میزان بارندگی کاهش یافت، باغدار موظف است تا به آبیاری صحیح آن بپردازد. آبیاری خیلی زیاد و خشکسالی و مداوم باعث تاثیر منفی بر روی عملکرد درخت گردو می شود.

البته این علت کاملا ثابت شده است. اگر دقت کنید، از اواسط تا اواخر تابستان که هوا گرم است و کشاورز با کمبود ذخایر آبی روبرو می‌ شود. بیشتر از ۷۰ درصد گردو های موجود در بافت پوستشان پوسته پوسته شده و رنگ پریدگی خیلی شدیدی دارد. همین کم آبی یا برعکس رطوبت خیلی زیاد باعث تاثیر منفی بر روی باردهی درخت گردو دارد.

کاهش فتوسنتز

از مهمترین دلایلی که باعث می شود تا عملکرد درخت شما ارتقا پیدا کرده و رشد خیلی خوبی داشته باشد، تا باغ گردو بتواند بازدهی خوبی داشته باشد، انجام فرآیند فتوسنتز می باشد. فتوسنتز فرآیندی است که طبق آن نور خورشید توسط برگ های سبز رنگ درخت گردو جذب و سپس به مواد غذایی تبدیل می شود، هم باعث باردهی بالای درخت و هم افزایش طول عمر اقتصادی آن را به همراه دارد. اگر بنا به هر دلیلی فتوسنتز درخت شما کاهش پیدا کند، باعث کاهش باردهی درخت نیز می‌ شود. برخی از موارد که کاهش فتو سنتز را به همراه دارد عبارتند از:

    هرس نادرست:

 وقتی باغدار با اصول درست هرس کردن درخت گردو آشنایی نداشته باشد، مطمئنا در سال های بعدی باعث کاهش بار درخت گردو می شود. دقت کنید گاهی کشاورز هرس را انجام می دهد، ولی متاسفانه به جای شاخه های زاید و اضافه، شاخه های باردهی و حیاتی را قطع می کند.

    فاصله کاشت نامناسب نهال گردو

گاهی باغدار جثه نهال گردو را در نظر می‌ گیرد و بدون اطلاع از نژاد آن برای اینکه بتواند نهال های بیشتری را کشت کند، با یک فاصله اندک نهال گردو را کنار یکدیگر می کارد. ولی به این موضوع فکر نمی کند که بعد از ۲۰ یا ۳۰ سال این ‌نهال ها به درختان تنومندی تبدیل شده و تمامی شاخه ها و برگ ها به یکدیگر سایه می اندازد. تنها راه چاره برای جلوگیری از این مشکل حذف کردن بعضی از درختان گردو است.

    بیماری درخت و آفت زدگی مربوط به برگ‌

بیماری درخت گردو و آفت زدگی آن یک مسئله کاملا پیچیده می باشد. چند بیماری وجود دارد، تاثیر مستقیمی بر روی برگ درختان گذاشته و تولید کلروفیل آنها کاهش می دهد. همین امر باعث تغییر رنگ برگ درخت شده، از سبز به سمت زرد و نارنجی تغییر رنگ داده، کاهش جذب نور خورشید و کاهش میزان فتوسنتز درخت گردو را به همراه دارد.

    کاهش کلروفیل درخت

کاهش کلروفیل درخت باعث کاهش فتوسنتز می شود. از آنجایی که درخت گردو یک درخت پربار است و ریشه های آن بسیار وسیع در خاک رشد می کند، بنابراین یک کشاورز موفق باید سالانه به فکر تغذیه خاک باغ باشد تا مواد مغذی و تاثیرگذار از ریشه ها جذب و به شاخه، برگ و میوه برسد. یکی از مواد مغذی که برای افزایش فتوسنتز مورد استفاده قرار می گیرد و فیلم مایع و همراه کودهای حاوی آهن دار است.

برسی برخی از بیماری هایی که باعث عدم باردهی درخت گردو می شود:

رشد گال توسط باکتری Agrobacterium tumefaciens ایجاد می شود و معمولاً مربوط به درختان جوان است. شایع ترین علامت ، تومورها (رشد بیش از حد) است که در ریشه ها ، دقیقاً بالای یا زیر خط خاک ظاهر می شود. درختان آلوده و دارای به گال به تدریج قادر به انتقال آب و مواد مغذی به قسمت های بالای درخت نخواهند شد. در نتیجه ، آنها به آرامی ضعیف می شوند و در نهایت می میرند. این باکتری می تواند سالها در خاک زنده بماند و باعث این سوال شود که چرا درخت گردو بار نمی دهد.

سوختگی درخت گردو:

سوختگی درخت گردو یک بیماری باکتریایی است که توسط Xanthomonas juglandis ایجاد می شود.  شایع ترین بیماری درخت است که بر شاخ و برگ و آجیل تأثیر می گذارد. بیشتر اوقات در فصل بهار و شرایط مرطوب ظاهر می شود. برخی از علائم این است که هسته ها کوچک می شوند ، پژمرده می شوند ، مومیایی می شوند یا تغییر رنگ می یابند.

ضایعات ممکن است در پوست و برگ درخت ظاهر شود ، در حالی که شاخه های جدید آلوده ممکن است از بین بروند. بارندگی از شیوع سریع بیماری جلوگیری می کند ، زیرا باکتری ها از طریق آب باران به بافتهای سبز جدید منتقل می شوند و این نوع بیماری نیز بر روی آجیل رشد یافته نیز تاثیر می گذارد و باعث بار ندادن درخت گردو، می شود.

آفات و بیماری های رایج :

دسته: قارچ

    آنتراکنوز پنومونیا لپتوستیلا :

    علائم :

ضایعات قهوه ای تا سیاه روی برگها ، دمبرگها ، شاخه ها و / یا پوسته ها که به سمت مرکز محو می شوند و ممکن است توسط هاله کلروتیک احاطه شوند. لکه ها ممکن است با هم ادغام شوند و لکه های بزرگ نکروزه ای تشکیل دهند که معمولاً نزدیک به حاشیه برگ  درخت گردو قرار دارند. ضایعات روی شاخساره ها ، دمبرگ ها و میانه برگ ها کشیده می شوند.

    علت :

وجود قارچ، بیماری بر گردوی انگلیسی تأثیر می گذارد و در اروپا گسترده است. این بیماری همچنین شناخته شده است که در اقیانوس آرام شمال غربی ایالات متحده رخ می دهد، یکی از بیماری هایی که بر روی بار ندادن درخت گردو تاثیر زیادی دارد.

    مدیریت :

کنترل آنتراکنوز در گردو  با استفاده از اسپری های قارچ کش مناسب انجام می شود. اقدامات لازم می تواند به کاهش شدت بیماری کمک کند و شامل: از بین بردن بقایای برگ از اطراف گیاهان ، جلوگیری از خیس شدن شاخ و برگ هنگام آبیاری ، فاصله کافی از درختان برای افزایش گردش هوا و استفاده از کود ازته در بهار برای به تأخیر انداختن بلوغ برگ و کاهش رشد ضایعات بسیار مناسب است.

    پوسیدگی ریشه آرمیلاریا (قارچ ریشه ای) Armillaria mellea

    علائم :

برگهای کوچک و بی رنگ که زود می ریزند. مرگ شاخه ها؛ مرگ گیاه؛ خوشه های قارچ عسلی رنگ ممکن است در پایه گیاه جوانه بزند.

قارچ در ریشه های مرده در خاک زنده می ماند و باعث عدم باردهی درخت گردو، می شود.

    مدیریت :

پوسیدگی ریشه آرمیلاریا به محض استقرار در یک باغ نمی تواند به طور موثری کنترل شود. گیاهان بیمار یا مرده باید ریشه کن شوند و برداشته شوند. کاشت پایه های مقاوم موثرترین روش پیشگیری از بیماری است.

    کپک پودری Phyllactinia guttata

    علائم :

لکه های سفید کوچک و پودری روی برگها و آجیل گیاه دیده می شود. لکه ها پخش می شوند تا کل برگ را بپوشانند. ممکن است اجزای بار دهی کوچک قارچی سیاه قابل مشاهده باشد. برگچه های جوان با بالغ شدن ممکن است چروکیده شوند.

ظهور بیماری با درجه حرارت متوسط ​​، گردش خون ضعیف در اطراف گیاه و شرایط سایه ای باعث این بیماری در درخت گردو می شود.

    مدیریت :

بیماری بر روی گردو آنقدر شدید نیست که بتوان آن را کنترل کرد.

    دسته بندی: ویروسی

بیماری Blackline ویروس رول برگ گیلاس (CLRV-W)

    علائم :

کاهش تدریجی قدرت درخت. برگها زرد و آویزان است.

برگ زدایی زودرس رخ می دهد و به دنبال آن شاخساره های انتهایی از بین می روند. ممکن است سوراخ های کوچک یا ترک در محل پیوند وجود داشته باشد و بافت زیرین آن تغییر رنگ دهد و همین علت بار ندادن درخت گردو، می شود.

    علت

ویروس

ویروس ممکن از چوب پیوند آلوده یا گرده آلوده سرایت می کند.

    مدیریت

با استفاده از پیوند و چوب بدون ویروس از درخت گردو می توان از ورود بیماری به مناطق آلوده جلوگیری کرد. در مناطقی که بیماری غیر معمول است ، حذف فوری درختانی که به عنوان آلوده شناخته می شوند می تواند از گسترش جلوگیری کند.

دکمه بازگشت به بالا