برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

جدیدترین متدهای پاکسازی لکه های سیاه سیب

در زمان برداشت میوه ی سیب در بسیاری از باغات باغداران با مشکل وجود لکه ­های سیاه روی میوه مواجه هستند و همواره به دنبال راهکاری برای از بین بردن این لکه ها از روی محصول باغ خود هستند، در این خبرنامه باغداران را با روش­های پاکسازی لکه های سیاه سیب آشنا می­کنیم.

لکه سیاه سیب چگونه ایجاد می شود؟

برای اینکه بدانید پاکسازی لکه­ های سیاه سیب چگونه است باید بدانید این لکه­ ها چگونه روی میوه­های سیب ایجاد شده اند؟ لکه ­های سیاه سیب قارچ­هایی هستند که در بهار همراه با بارندگی به درختان سیب شما حمله کرده و ایجاد لکه ­های سیاه روی سیب می‌کنند، این لکه­ ها به دو صورت می­توانند باشند، دسته ی اول قارچ ­هایی هستند که روی میوه ی سیب را پوشانده اند و با شستشو و یا دستمال کشیدن پاک می­شوند اما دسته دوم لکه ­هایی هستند که با دستمال کشیدن و یا شستشو از روی میوه ی سیب پاک نمی­شوند.

لکه ­هایی که پاک شدنی باشند تحت عنوان لکه دوده ای سیب شناخته می شوند، لکه دوده ای را می­توانید با شستشو به راحتی پاک کنید و اگر در رنگ گیری میوه ایجاد اختلال نکرده باشد می­توانید میوه­ها را پاکسازی کرده و به بازار عرضه کنید، اما لکه­ هایی که قابل شسته شدن و پاک شدن نباشند تحت عنوان بیماری لکه سیاه سیب شناخته می شوند و برای از بین بردن این لکه ها باید از ایجاد لکه روی میوه جلوگیری کرد در غیر این صورت میوه­های لک زده را باید از میوه­ های بدون لک جدا کرد و لک­ها را نمی­توان از روی میوه پاک کرد.

جلوگیری از ایجاد لکه ­های سیاه روی میوه ی سیب:

برای جلوگیری از ایجاد لکه­ های سیب روی میوه ­های سیب انجام اقدامات زیر به ترتیب الزامی است:

  • خرید نهال سیب مقاوم به بیماری لکه سیاه برای احداث باغ سیب

در بسیاری از نهالستان­های معتبر و مراکز تولید نهال ارقام مختلف سیب را بر پایه­های مقاوم به آفات و بیماری­ها پیوند می­زنند، یکی از بیماری­های مهم سیب که با استفاده از پایه­های مقاوم قابل کنترل و پیشگیری است بیماری لکه سیاه سیب است و باغدارانی که به تازگی قصد احداث باغ سیب دارند می­توانند با مراجعه به وبسایت نهالستان­هایی مانند نهالستان پالیز نهال به آدرس اینترنتی www.paliznahal.ir لیست ارقام مقاوم به بیماری لکه سیاه سیب را استعلام بگیرند.

  • رعایت اصول احداث باغ سیب

شاید باور نکنید که احداث باغ سیب بر مبنای اصول اولیه و علمی تا چه حد می­تواند در جلوگیری از ابتلای درختان شما به بیماری­های خسارت باری مانند لکه سیاه سیب می­تواند موثر باشد، یکی از مشکلات باغدارن در این زمینه نداشتن اطلاعات کافی علمی است، به عنوان مثال نداشتن اطلاعات دقیق سبب می­شود باغداران فاصله ی مناسب بین درختان را رعایت نکرده و با هدف برداشت بیشتر محصول باغ را متراکم احداث می­کنند.

فاصله کم بین درختان از جمله عوامل بسیار مهم در افزایش شدت بیماری لکه سیاه سیب است، فاصله کم اجازه ی عبور نور و هوا به میزان کافی نمی­دهد و درختان بیشتر درگیر این بیماری می­شوند و از طرفی بیماری می­تواند به سرعت از یک درخت به درخت دیگر انتقال پیدا کند.

علاوه بر رعایت فاصله مناسب، نحوه ی آبیاری اصولی، کود دهی و همچنین نحوه هرس اصولی و درست برای کاهش خسارت بیماری­هایی مانند لکه سیاه سیب و البته کاهش ریسک ابتلا به این بیماری­ها باید بر اساس اصول علمی انجام شود و این اطلاعات را باغداران می­توانند از مشاوران کاربلد در این زمینه دریافت کنند.

خبر خوب اینکه در بسیاری از نهالستان­های معروف و معتبر مشاورانی هستند که راهنمایی­های لازم و علمی برای احداث اصولی باغ سیب را به صورت رایگان در اختیار باغداران قرار داده و باغداران نباید هزینه ای بایت دریافت مشاوره پرداخت کنند.

  • کنترل بیماری در باغات مبتلا

باغداران همواره باید در مورد ابتلای درختان باغ خود به ویژه باغاتی که در مناطق سردسیری با میزان بارش بالا احداث شده اند هوشیار باشند، درختان باغ خود را به طور مرتب بازدید کرده و به محض مشاهده ی علائم لکه­های سیاه روی میوه ­ها و یا برگ­ها اقدامات کنترلی را انجام دهند.

اقدامات کنترلی در مورد درختان مبتلا شامل هرس شاخه­ها و میوه­های آلوده، سوزاندن شاخه­ها، برگ­ها و میوه ای آلوده و سم پاشی با سموم تماسی- نفوذی موثر و مفید، در نظر داشته باشید که در باغات مبتلا بیماری به شدت پس از وقوع بارندگی توسعه پیدا می­کند و بنابراین پس از هر بارندگی باغات را با سموم مناسب سم پاشی کنید.

در باغاتی که در سال گذشته ابتلا به این بیماری مشاهده شده است باغداران علاوه بر خارج کردن کامل برگ­های پاییزی و سوازندن آنها در باغ باید در ابتدای بهار و پیش از متورم شدن جوانه­ها سم پاشی انجام دهند تا قارچ عامل بیماری که در خاک وجود دارد و قرار است در ابتدای بهار درختان را مجددا آلوده کند از بین رفته و نتواند علائم لکه سیاه را روی میوه­ها ایجاد کند.

در مراکز فروش نهال سیب کارشناسان ماهر و کارآزموده ای حضور دارند که می­توانند راهنمایی­های لازم در خصوص پیشگیری از ابتلا به بیماری لکه سیاه سیب و یا درمان این بیماری را ارائه دهند، این مشاوره ها را همچنین می­توانید به صورت غیر حضوری و اینترنتی با مراجعه به وبسایت نهالستان دریافت کنید و نیازی به مراجعه ی حضوری و یا پرداخت هزینه به واسطه ی دریافت مشاوره نخواهید داشت.

کلام آخر:

باغداران باید بدانند که این بیماری می­تواند همراه با نهال آلوده به باغ ایشان منتقل شود و بنابراین به دلیل اینکه قیمت نهال سیب بدون گواهی سلامت پایین­تر از قیمت نهال سیب دارای گواهی سلامت است نباید ریسک ابتلای باغ خود به این بیماری خسارتزا را متحمل شوند، از طرفی در تاسیس باغ سیب از اهمیت انتخاب ارقام مقاوم و یا ارقامی که بر پایه­های مقاوم پیوند خورده اند غافل نشوید با این کار نیاز به کنترل شیمیایی در باغ وجود نخواهد داشت.

 

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

دکمه بازگشت به بالا