اقتصادیبرترین های کسب و کار

اهمیت تایم‌فریم‌ها در تحلیل فارکس

برای هر فردی که قصد معامله در بازار سرمایه را دارد و یا می‌خواهد به شکل حرفه‌ای آن را دنبال کند، شناخت و کسب آگاهی از مفاهیم مرسوم آن، نیاز مهم و ضروری به شمار می‌رود. در بازار بورس مفاهیم خاصی وجود دارد که هرکدام نقش مؤثری در نحوه انجام معامله و خرید و فروش سهام ایفا می‌کنند. یکی از این اصطلاحات، تایم فریم می‌باشد. انتخاب تایم فریم در تحلیل سهام بورسی بسیار حائز اهمیت است و از آن در جهت پیش‌بینی روند آتی و رفتار سهام استفاده می‌کنند. از همین رو در این مقاله از سری مقالات آموزشی سعی داریم تا به موضوعات پیرامون تایم فریم یا دوره زمانی بپردازیم. با ما همراه باشید.

تایم فریم چیست؟

تایم فریم به زبان ساده، به بررسی تغییرات قیمت در یک بازه زمانی گفته می‌شود. این بازه زمانی می‌تواند مثلاً تایم فریم یک‌ساعته، روزانه یا ماهانه باشد و انتخاب هر تایم فریم به استراتژی معاملاتی و اینکه کدام بروکر حساب سنتی دارد و می توان از آن استفاده کرد، بستگی دارد.

مولتی تایم فریم چیست؟

زمانی که در تحلیل یک سهم از چند تایم فریم استفاده کنیم، به اصطلاح مولتی تایم فریم گفته می‌شود. این امر باعث می‌گردد تا پیش بینی بهتری از روند قیمتی داشته باشیم.

مولتی تایم فریم یا دوره چند زمانی به زبان ساده‌تر برای نمودار قیمتی سهام در چند دوره زمانی مختلف تعریف می‌شود. همان‌طور که تا حدی اشاره شد، انتخاب چند تایم فریم برای تحلیل سهام، دقت بیشتر و داده‌های موثرتری را برای تصمیم به خرید یا فروش سهام، به همراه دارد. تحلیل چند زمانه، اطلاعات شفاف‌تر و تأثیرگذارتری را به معامله‌گران می‌دهد. در مولتی تایم فریم امکان دارد شما هم‌زمان تایم فریم‌های 1 ساعته، تایم فریم 4 ساعته و یا روزانه را تحلیل کنید تا دست شما برای تصمیم‌گیری بازتر شود.

انواع تایم فریم‌های معاملاتی

انتخاب تایم فریم بر مبنای بازه زمانی مختلف صورت می‌گیرد. بر همین اساس می‌توان تایم فریم‌ها را بر پایه زمان‌بندی‌ها به انواع گوناگون تقسیم کرد و با توجه ‌به آن، رفتار حرکتی سهم در آن دوره زمانی تحلیل می‌شود:

1- تایم فریم کوتاه‌مدت:

همان‌طور که از نام این تایم فریم مشخص است، دوره زمانی‌های کوتاه‌مدت برای این نوع از تایم فریم انتخاب می‌شود.

 • تایم فریم در بازه زمانی 5 دقیقه‌ای که در تحلیل M5 مشخص می‌شود.
 • تایم فریم در بازه زمانی 15 دقیقه‌ای که در تحلیل M15 مشخص می‌شود.
 • تایم فریم در بازه زمانی 30 دقیقه‌ای که در تحلیل سهم M30 مشخص می‌شود.
 • تایم فریم در بازه زمانی 1 ساعته که حرکت قیمتی سهم را در یک ساعت گذشته و با نماد H1 نشان میدهد.
 • تایم فریم روزانه برای بازه زمانی یک‌روزه برای تحلیل سهم با نماد Daily مشخص می‌شود.
 • تایم فریم در بازه زمانی یک‌هفته‌ای که برای این دوره زمانی با نماد Weekly مشخص می‌شود
 • تایم فریم در بازه زمانی ماهانه که در دوره زمانی یک‌ماهه با نماد Monthly مشخص می‌شود

2- تایم فریم میان‌مدت

هرچقدر انتخاب تایم فریم از بازه زمانی یک‌ماهه بالاتر می‌رود، تایم فریم از حالت کوتاه‌مدت فاصله می‌گیرد و معمولاً بازه‌های زمانی دوماهه، سه‌ماهه و شش ماهه را به‌عنوان تایم فریم میان‌مدت می‌شناسیم و در تحلیل سهم استفاده می‌کنیم.

3- تایم فریم بلندمدت

بر اساس بازه‌های زمانی، وقتی دوره زمانی بلندمدتی برای تحلیل سهم انتخاب می‌کنیم، تایم فریم بلندمدت شناخته می‌شود. به طور معمول بازه زمانی بالای 9 ماهه، یک‌ساله و بیشتر را در دسته تایم فریم بلندمدت محسوب می‌کنیم. معمولا در تحلیل‌ها از این تایم فریم به ندرت استفاده می‌گردد.

کاربرد تایم فریم در تحلیل تکنیکال

در تحلیل تکنیکال معمولاً تحلیل‌گر به دنبال پیدا کردن نقاط مهم نموداری برای تعیین سیگنال خرید و یا سیگنال فروش است. انتخاب تایم فریم مناسب برای سهم در تحلیل تکنیکال این امکان را برای تحلیلگران بورس می‌دهد تا بتوانند ریسک معامله خود را در بهترین بروکر فارکس کاهش دهند و تحلیل دقیق‌تری نسبت به سهم مورد نظر داشته باشند.

همچنین تایم فریم، تحلیلی از مدت زمانی که ممکن است طول بکشد تا معامله به نتیجه مطلوب برسد را پیش‌روی تحلیلگران و معامله‌گران می‌گذارد.

نحوه انتخاب تایم فریم در تحلیل تکنیکال

متاتریدر یکی از ابزارهای مهم در تحلیل تکنیکال است. در این نرم‌افزار طبق شکل زیر می‌توان تایم فریم را برای سهم دلخواه انتخاب کرد و به تحلیل آن سهم پرداخت. همان‌طور که ملاحظه می‌شود، در انتخاب تایم فریم، گزینه‌های مختلفی از تایم فریم، مثل ساعتی و روزانه وجود دارد و با انتخاب آنها می‌توان نمودار سهم را در آن دوره زمانی تحلیل کرد.

نکات مهم تایم فریم در تحلیل تکنیکال

باتوجه‌به مطالب ذکر شده، انتخاب تایم فریم برای تحلیل سهام از اهمیت بالایی برخوردار است هر چقدر در تعیین تایم فریم مناسب، دقت بیشتری داشته باشیم، تصمیم بهتری برای انجام معامله می گیریم. در این قسمت نکاتی را اشاره می‌کنیم که می‌توان در تحلیل تکنیکال برای تایم فریم در نظر گرفت.

بهترین تایم فریم برای معامله‌گری

در قسمت‌های بالایی انواع تایم فریم‌ها را بررسی کردیم. به‌واقع هر چه بازه زمانی انتخابی کوتاه‌تر باشد، ما جزئیات و دقت بیشتری در تحلیل داریم. اما این نکته را هم باید در نظر گرفت که با چه بازاری طرف هستیم.

به طور معمول در بازار بورس ایران، تایم فریم‌های روزانه و هفتگی، بیشتر استفاده می‌شوند اما این نکته را هم نباید فراموش کنیم که برای معاملات بلندمدت در آن وجود دارد، می‌توان بازه تایم فریم را بلندمدت گرفت تا دید کلی در مورد سهم به دست بیاوریم.

تایم فریم‌های پرکاربرد در تحلیل تکنیکال

در بازار بورس، کندل های قیمتی در هر لحظه در حال تغییر هستند. این کندل ها اطلاعات قیمتی از جمله اولین قیمت،حداقل و حداکثر قیمتی در روز را ارائه می‌دهند. در طی روز تایم فریم‌های دقیقه‌ای مثل 15 دقیقه‌ای یا 30 دقیقه‌ای برای تحلیلگران کاربرد زیادی دارد، چرا که می‌توانند با جزئیات، رفتار و حرکت سهم را نسبت به دوره‌های زمانی کوتاه، کوتاه بسنجند. از طرف دیگر معمولاً برای افزایش گستره دوره زمانی، تایم فریم‌های ساعتی مثل تایم فریم 4ساعته انتخاب می‌شود تا رفتار سهم قابل ارزیابی باشد.

به همین ترتیب تایم فریم روزانه نیز برای اکثر معامله گران بورس از کاربرد ویژه‌ای برخوردار است.

ضرورت استفاده از چندین تایم فریم

ممکن است شما بازه زمانی کوتاه‌مدت را برای تحلیل سهم انتخاب کرده باشید و به نتیجه خوبی برای ورود به سهم برسید اما در تایم فریم بلندمدت‌تر، تحلیل نموداری، نتیجه متفاوتی را ارائه دهد. یا ممکن است سهم شما در بورس در طی یک ساعت هیچ معامله‌ای در آن صورت نگیرد و عملاً داده‌ای در آن دوره زمانی نداشته باشید؛ بنابراین در تحلیل تکنیکال اگر می‌خواهید حرفه‌ای‌تر تحلیل کنید، بهتر است از چندین تایم فریم برای تحلیل نمودار سهم خود استفاده کنید تا نتیجه بهتر و مطلوب‌تری از آن کسب کنید.

بهترین تایم فریم بورس ایران

تایم فریم، گسترهٔ زمانی مختلفی را شامل می‌شود. از یک دقیقه، پانزده دقیقه تا یک ساعت و همین‌طور تا روزانه و هفتگی. اول باید تصمیم گرفت که ما در چه بازه زمانی می‌خواهیم تحلیل کنیم و می‌توانیم نسبت به آن خروجی بهتری بگیریم و تحلیل ما اعتبار بیشتری پیدا کند.

برای تصمیم‌گیری در مورد انتخاب تایم فریم استراتژی زمانی بسیار مهم است. اگر سهمی که قصد خرید آن را داریم، برای بلندمدت نگه‌داری می‌شود، بهتر است از تایم فریم‌های ماهانه و بازه زمانی بلندتر استفاده کنیم.

اگر سهم را به‌قصد نوسان گیری و یا کوتاه‌مدت می‌خواهیم خرید کنیم، بهتر است تایم فریم را روی تایم فریم ساعتی و یا روزانه انتخاب کنیم تا تحلیل بهتری داشته باشیم.

معمولاً در بورس ایران تایم فریم روزانه به دلیل اینکه داده مؤثرتری را ثبت می‌کند برای تصمیمات کوتاه‌مدت و تایم فریم‌های ماهانه برای تحلیل‌های بلندمدت استفاده بیشتری می‌شود و برای تحلیل سهم کاربرد ویژه‌ای دارند.

بهترین تایم فریم در فارکس

در بازارهای جهانی نظیر فارکس، می‌توان تایم فریم‌های دقیقه‌ای را انتخاب کرد چرا که به ‌راحتی در دقیقه تصمیم‌گیری برای خرید یا فروش صورت می‌گیرد و معامله می‌تواند در دوره زمانی کوتاه انجام شود.

همچنین ابزار ساخته شده برای تایم فریم با توجه ‌به ویژگی‌های فارکس منطبق است و بازار آن عمق بیشتری نسبت به بازار بورس ایران دارد. بنابراین تایم فریم‌های دقیقه‌ای و کوتاه‌مدت گزینه مناسبی برای بازارهایی مثل فارکس می‌تواند باشد.

تایم فریم در ارز دیجیتال همچون تایم‌ فریم‌‌های بورس، تغییرات قیمت در ثانیه، یک دقیقه، 5 دقیقه، 15 دقیقه، یک ساعت، چهار ساعت، هفتگی، ماهانه و سالانه قابل بررسی است. معامله‌گران ارز دیجیتال بیشتر ترجیح می‌دهند از تایم فریم‌های کوتاه مدت استفاده کنند.

معرفی اندیکاتور تایم فریم

در نرم‌افزارهای تحلیل تکنیکال نظیر متاتریدر، اندیکاتور تایم فریم و اندیکاتور مولتی تایم فریم قابل تنظیم است. همچنین این اندیکاتورها می‌تواند به‌صورت مجزا دانلود و در نرم‌افزار تحلیلگر اجرا شود.

شکل زیر نمونه‌ای از یک اندیکاتور مولتی فریم را نشان می‌دهد که با نمادهای MT4 و MT5 مشخص می‌گردند. در این اندیکاتورها هر رنگ یک تایم فریم جداگانه را به تصویر می‌کشد و همان‌طور که مشاهده می‌شود می‌توان به‌صورت هم‌زمان چند تایم فریم را در یک سهم مورد ارزیابی قرارداد.

بهترین تایم فریم برای نوسان گیری

نمی‌توان یک تایم فریم را برای تمام معامله‌گران مفید دانست در واقع می‌توان گفت بهترین تایم فریم معاملاتی اصلا وجود ندارد و هر معامله‌گر براساس ریسک‌پذیری و استراتژی معاملاتی خود باید تایم فریم مورد نظر خود را بیابد.

جمع‌بندی

تایم فریم و انتخاب آن، از مفاهیم اساسی در تحلیل تکنیکال بازار سرمایه است. انتخاب درست تایم فریم و نیز آگاهی از کاربردهای آن در تحلیل سهام بورس، راه درست و بهتری را در جهت تحلیل داده‌های سهم به ما می‌دهد که ما در این مطلب سعی کردیم تا به تعریف و نحوه استفاده از تایم فریم در تحلیل تکنیکال بپردازیم و بهترین نوع تایم فریم‌ها را شرح دهیم.

در پایان باید بگوییم کسب مهارت در تحلیل و خریدوفروش سهام در بورس، نیاز به افزایش سطح آگاهی و شناخت بیشتر از این بازار دارد.

سوالات متداول:

تایم فریم یعنی چه؟

تایم فریم یا دوره زمانی، به قسمتی از نمودار تحلیلی سهام گفته می‌شود که در طی یک دوره زمانی مشخص تعریف می‌شود. هر سهم در طی زمان با قیمت‌هایی که در هر روز ثبت می‌کند، تشکیل یک نمودار می‌دهد که تحلیلگران بازار، از تایم فریم برای تحلیل نمودار سهام استفاده می‌کنند.

تایم فریم دیلی چیست؟

بهترین تایم فریم در فارکس چیست؟

انتخاب تایم فریم مناسب برای معاملات فارکس به استراتژی معامله‌گری و هدف‌های شخصی شما بستگی دارد. تایم فریم‌های کوتاه‌مدت ممکن است حرکت‌های سریعتر و نوسانات بیشتری داشته باشند، در حالی که تایم فریم‌های بلندمدت معمولاً به تحلیل روندهای بزرگتر و پایدارتر اجازه می‌دهند. تریدرها به طور معمول ترکیبی از تایم فریم‌ها را برای تحلیل انتخاب می‌کنند.

تایم فریم ثانیه‌ای چیست؟

تایم فریم در بازه زمانی یک ثانیه که در تحلیل نمودار M1 مشخص می‌شود.

تایم فریم ماهانه چیست؟

تایم فریمی است که در بازه زمانی ماهانه مورد بررسی قرار می‌گیرد. نماد تایم فریم ماهانه monthly (M) است.

تایم فریم 4 ساعته چیست؟

تایم فریمی است که در بازه زمانی 4 ساعت مورد بررسی قرار می‌گیرد. به بیان دیگر قیمت سهم براساس 4 ساعت بررسی می‌شود.

کدام بروکرها بونوس دارند؟

 • بروکر اچ وای سی ام
 • بروکر آرون گروپس
 • بروکر آمارکتس
 • بروکر اپوفایننس
 • بروکر ارانته
 • بروکر اف ایکس چویس
 • بروکر آی اف سی مارکتس
 • بروکر تریدرز وی
 • بروکر فارکس چیف
 • بروکر کپیتال اکستند
 • بروکر کلایمکس پرایم
 • بروکر لایت فایننس
دکمه بازگشت به بالا