برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

نکاتی که هنگام خرید یک لایت باکس عکاسی باید مد نظر داشته باشید

لایت باکس عکاسی چیست؟

یکی از مهم ترین ابزارهای عکاسی که شما برای گرفتن عکس هایی با کیفیت از محصول مورد نظر خود به آن نیاز دارید لایت باکس می باشد. شما با استفاده از لایت باکس یا جعبه نور می توانید تصاویری تولید کنید که از نظر بصری جذاب باشند تا مشتریان به خرید آن محصول جذب شوند و این در امر فروش شما بسیار مهم است.در واقع برای عکاسی نزدیک از اشیا به طوری که جزئیات و عناصر آن کاملا مشخص باشد یا عکاسی پرتره به نور مناسب نیاز دارید که میز نور این کار را انجام می دهد. میز نور ها به طور کلی انواع متفاوتی دارند و از آن ها برای نصب تبلیغات، در سالن های سینما، عکس های رادیولوژی و… و همچنین عکاسی صنعتی، عکاسی کالا، مدلینگ و… استفاده می شود که در این مقاله به آن اشاره می کنیم.

لایت باکس یک سطح یا جعبه ای توخالیِ شفاف و نیمه شفاف است که از همه طرف بسته و نوردهی شده و تنها یک طرف آن برای جایگذاری محصول مورد نظر و ورود لنز دوربین باز است. روی سطح میز نور هیچ شکاف و منفذی وجود ندارد (البته در برخی از انواع آن برای عکاسی از بالا منافذی تعبیه شده است) و تصویری بر روی شی نمی‌افتد.لایت باکس از بالا و کناره ها نورپردازی می کند و نور را از تمام جهات به محصولی که در آن قرار دارد می تاباند.

لایت باکسلایت باکس ها هم به صورت آماده موجود می باشند و هم میتوانید آنها را در صورت نداشتن بودجه کافی، به آسانی در منزل با استفاده از کارتن، پارچه و لامپ بسازید. استفاده از لایت باکس ها نیز بسیار آسان می باشد تنها کافی است فاصله خود را از آن تنظیم کنید و با قرار دادن شی در زاویه مناسب و رعایت نکات جزئی دیگر شروع به عکاسی کنید.

مزایا و کاربرد لایت باکس:

_ با استفاده از لایت باکس محصولات عکاسی شده بسیار طبیعی به نظر می رسند و شما چه عکاس حرفه ای باشید یا غیر حرفه ای از دیدن عکس های خود لذت می برید.

_ با استفاده از لایت باکس نور به صورت یکدست و یکنواخت تابیده می‌شود و هیچ گونه اغراقی در تصویر آن به وجود نمی آید.همچنین زاویه، رنگ و دیگر مشخصات شئ به خوبی دیده می شوند.

_ وقتی از میز نور استفاده می کنید کمترین تفاوت بین عکس و کالای مورد نظر وجود دارد و این امری مهم بخصوص برای افرادی است که دارای آنلاین شاپ هستند و می خواهند کمترین تفاوت بین عکس و محصول وجود داشته باشد تا مشتریان از آن ها راضی باشند. لایت باکس چون دارای نور فانتزی نمی باشد این کار را به خوبی انجام می دهد.

_ یکی از مهم ترین مزایای لایت باکس عدم انعکاس شی از سطح خود می باشد که باعث می شود بازتاب نور در عکس مشخص نباشد. این ویژگی برای عکاسی از اشیایی که بازتاب نور دارند مانند جواهرات یا ساعت بسیار کاربردی می باشد.

بازتاب نور در اشیای کوچک به شکل لکه و در اشیای بزرگ به شکل تصویر دیده می شود، همچنین هنگام عکاسی از دو شی کنار هم که یکی از آن ها خاصیت بازتابندگی دارد باعث می شود تا تصویرش روی شی دیگری بیفتد، که نیاز به ادیت و فتوشاپ دارد و زمان زیادی از شما میگیرد در اینجا از میز نورلایت باکس استفاده می شود و این یکی از کاربردهای اساسی آن می باشد.

_ مصرف برق آن کم می باشد.

_ نصب آسان

معایب استفاده از لایت باکس:

_ عدم اجرای خلاقیت زیاد به دلیل این که میز نور به یک شکل ثابت است و خلاقیت زیادی نمی توان در آن به جز تعویض بک گراند و یک سری تغییرات جزئی به کار برد. لازم به ذکر است که بک گراند استاندارد به رنگ سفید و سیاه می باشد و اکثرا از این دو رنگ برای عکاسی استفاده می شود اما برای خلاقیت بیشتر می‌توانید از رنگ های شارپ مانند زرد، قرمز و یا متریال های مختلف مانند چوب استفاده کنید.

_ کاهش میزان نور: لایت باکس ها علاوه بر نور طبیعی به منبع نور مصنوعی نیاز دارند که در برخی موارد لازم است حساسیت دوربین را بالا ببرید و سرعت شاتر را کم کنید که باعث کم شدن کیفیت عکس می شود.

هنگام خرید لایت باکس باید به این نکات توجه کنید:

_ لایت باکس های عکاسی دارای تنوع چندان زیادی نمی باشند و همه ی آن ها برای یک هدف تولید شده اند از این رو می توانید متناسب با بودجه خود یکی از آن ها را خریداری کنید. تنها تفاوت لایت باکس ها در جنس پارچه های پوششی، منبع نور و سایز آن می باشد

اگر صاحب یک فروشگاه بزرگ هستید، یا تمایل به عکاسی از زاویه بالا دارید و یا حتی عکاسی مدلینگ انجام می دهید، برای عدم نگرانی از کمبود فضا و بک گراند و همچنین نور مناسب، شما قطعا به لایت باکس بزرگی نیاز دارید.

اما اگر مشغول عکاسی از جواهرات مانند گردنبند یا عکاسی از هر محصول کوچکتری هستید به میز نور کوچک تری نیاز دارید. به طور کلی توصیه می شود اندازه لایت باکس بین 10 تا 20 سانتیمتر از محصول مورد نظر بزرگتر باشد. لایت باکس ها هرچه بزرگتر باشند سنگین تر و گران تر می باشند و همچنین فضای بیشتری را نیز اشغال می کنند پس حتما هنگام خرید به این نکته توجه کنید.

_ منبع نور میز نور ها نیز بسیار مهم می باشد. به طور کلی دو منبع نور برای لایت باکس ها وجود دارد. LED وCFL.

روشنایی و ورودی نور ثابت لامپ های LED (از 110 تا 130 لومن بر وات) معمولا بهتر از CFL (از 70 تا 90 لومن بر وات) است زیرا بازدهی روشنایی و انرژی بیشتری دارند. همچنین لامپ های LED دارای قابلیت تنظیم نور می باشند و شدت سردی و گرمی مناسب را متناسب با سوژه تنظیم می کنند این کار باعث می شود تا در برخی موارد مانند عکاسی از غذا گرمای ساطع شده از نور لامپ روی ظاهر آن تاثیر نگذارد ( بر خلاف لامپ های رشته ای و هالوژن که به علت بازدهی انرژی ضعیف گرمای زیادی انتشار می کنند). از دیگر مزایای مهم لامپ های LED استفاده از آن ها در مدت زمان طولانی می باشد.

_ برخی از میز نور ها پرتابل (قابلیت جابه جایی) هستند و برخی ثابت. باید توجه کنید که از لایت باکس خود می‌خواهید در چه شرایطی استفاده کنید. نوع پرتابل و تاشوی آن بسیار سبک می باشد و برای استفاده در فضاهای کوچک و کسانی که مشغول عکاسی از طبیعت هستند و از مکانی به مکان دیگر می روند بسیار مناسب می باشد.

به طور کلی میز نور ها کاربرد های زیادی دارند و برای عکس های بی جان (در صنعت مد، جواهرات، غذا و…) از آنها استفاده می شود، شما می توانید متناسب با بودجه خود آن را خریداری کنید و به عکس های خود رنگ و جلوه ای تازه ببخشید.

تفاوت اتاق نور و خیمه عکاسی چیست؟

خیمه نور عکاسی که نوع قدیمی تری از اتاق های نور است یک مکعب پارچه ای از جنس پارچه شفاف است. خیمه نور برای عکاسی از محصولات مورد استفاده قرار می‌گرفت. این مدل به منبع نور جداگانه برای نورپردازی احتیاج دارد. هنگام استفاده از خیمه نور شما با محدودیت هایی روبرو هستید مانند: فضای مورد نیاز زیاد، هزینه خرید تجهیزات نورپردازی از جمله فلاش، سه پایه و شکل دهنده های نور.

امروزه مدل های جدیدتری با اسم لایت باکس (Lightbox) جایگزین مدل های قدیمی تر شده است. با استفاده از لایت باکس یا همان اتاق نور می توانید براحتی از هر مدل محصول عکاسی کنید. این مدل استودیو های کوچک با توجه به مزیت هایی که در اختیار شما قرار می دهند مورد استقبال عکاسان حرفه ای هم قرار گرفته است. برخی از آنها برای شرایط خاص از لایت باکس استفاده می کنند.

فواید عکاسی از محصول با اتاق نور

مزیت های لایت باکس ها عبارت است از:

  • عدم نیاز به نورهای فلاش یا فلات با توجه به وجود نورهای داخلی متصل به اتاق نور
  • عدم نیاز به دوربین حرفه ای برای عکاسی
  • امکان استفاده از لایت باکس در هر مکان و با هر مدل دوربین عکاسی یا حتی موبایل
  • باز و بسته شدن ساده و امکان حمل و نقل آسان
  • وجود بکگراند های مختلف رنگی و امکان اتصال راحت آنها
  • داشتن کیف برای حمل و نقل راحت
  • امکان تعویض راحت لامپ های LED در صورت خرابی
  • امکان تغییر شدت نور (کم و زیاد کردن نور)
  • صرف زمان کمتر برای ادیت عکس

در برخی از اتاق نور ها امکان تغییر دمای رنگ نیز وجود دارد. این موارد از تفاوت ها و مزیت های کلی اتاق نور در مقایسه با خیمه عکاسی است.

دکمه بازگشت به بالا