برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

آیا لیزر کیوسوئیچ برای برطرف کردن آسیب‌های شدید مفید است؟

لیزر کیوسوئیچ چیست؟

لیزر کیوسوییچ اشعه‌ای با طول موج معین (1064 نانومتر) است که با استفاده از دستگاه خاصی بر روی پوست تابانده می‌شود. این اشعه با نفوذ به لایه‌های توسط رنگ‌دانه‌ها جذب می‌شود و همین موضوع باعث تغییر رنگ پوست و از بین بردن لک‌ها یا رنگ‌های مصنوعی موجود در پوست می‌شود. لیزر کیوسوئیچ را می‌توان برای یکدست کردن رنگ پوست در همه قسمت‌های بدن استفاده کرد. این لیزر برای درمان لک‌های ایجاد شده در اثر تغییرات هورمونی، افزایش سن، عوامل ارثی، بارداری و برخی بیماری‌ها و داروها مناسب است.

لیزر کیوسوئیچ در واقع یک طبیب درمانگر است که برای انواع آسیب‌های پوستی راهکاری را ارائه می‌دهد. اصلی‌ترین کاربرد این روش از بین بردن لک‌های پوستی است که در اثر بارداری یا افزایش سن ایجاد شده‌اند. این لک‌ها معمولا به رنگ قهوه‌ای بوده و به‌طورکلی نسبت به رنگ طبیعی پوست تیره‌تر هستند.

علاوه بر این ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید لک‌هایی روی قسمت‌های مختلف بدن نظیر دست‌ها، بازوها، پاها، گردن و… ایجاد شده باشد. با لیزر کیوسوئیچ می‌توان این لک‌ها را از بین برد یا حداقل آن‌ها را کمرنگ‌تر کرد. همچنین با استفاده از این روش می‌توان اثرات رگ‌های سطحی روی پوست را که به رگ‌های عنکبوتی معروف هستند نیز از بین برد.

درصورتی‌که در چهره فرد جای جوش، کک‌ومک و زخم به‌صورت یک لکه تیره باقی مانده باشد، با لیزر کیوسوئیچ قابل رفع است. همچنین می‌توان خال‌های ریز یا خال‌هایی که با گذشت زمان رنگی شده‌اند را نیز از بین برد. لیزر کیوسوئیچ گزینه مناسبی برای از بین بردن لک‌هایی است که به دلیل ماه‌گرفتگی یا خورشیدگرفتگی ایجاد شده‌اند. با استفاده از این لیزر می‌توان آثار تتو در قسمت‌های مختلف بدن را از بین برد یا آن را به‌طور کامل پاک کرد. از این روش می‌توان برای رفع قارچ ناخن نیز استفاده کرد.

لیزر کیوسوئیچ مناسب چه کسانی است ؟

برخورداری از سلامت عمومی یکی از اصول استفاده از هر روش درمانی از جمله لیزر سوئیچ است. درصورتی‌که فرد به بیماری‌های پوستی یا خود ایمنی مبتلا باشد نمی‌تواند از این روش استفاده کند. همچنین هر فردی که به نوعی با لک‌های پوستی درگیر است یا از انجام یک خال‌کوبی پشیمان شده است، می‌تواند از این روش برای از بین بردن خال‌کوبی یا لک‌ها استفاده کند.

همچنین این روش درمانی در افرادی که پوست روشن‌تری دارند تاثیر بهتری خواهد گذاشت. به همین دلیل پزشکان به افرادی که پوست خیلی تیره‌ای دارند، استفاده از روش دیگری را توصیه می‌کنند.

اگر از لیزر کیوسوئیچ برای درمان لک‌های صورت استفاده می‌شود، فرد نباید تب‌خال داشته باشد. همچنین اگر هنوز مدت زیادی از بهبود تب‌خال او نمی‌گذرد و ویروس تب‌خال هنوز در بدن اوست نیز بهتر است استفاده از این روش را مدتی به تاخیر بیندازد. این روش برای خانم‌هایی که تحت درمان برای باردار شدن هستند، مناسب نیست.

همچنین اگر فرد در محل درمان به حساسیت‌های پوستی مبتلا باشد یا عفونت یا زخم بازی داشته باشد تا زمان برطرف شدن حساسیت و زخم نباید از لیزر استفاده کند. ازآنجایی‌که وظیفه دفع رنگ‌دانه‌های پوست بر عهده سیستم لنفاوی است، افرادی که در این سیستم مشکل دارند نمی‌توانند از لیزر کیوسوئیچ استفاده کنند.

روش به‌کارگیری این لیزر چگونه است؟

درمان با لیزر کیوسوئیچ روشی بدون درد است. اما ممکن است گرمای اشعه تابانده شده به پوست باعث ایجاد سوزش در پوست شود. به همین دلیل پزشک قبل از درمان ناحیه را با استفاده از پمادهای بی‌حسی، بی‌حس می‌کند. بعد از آن با استفاده از دستگاه لیزر کیوسوئیچ، مقدار کنترل شده‌ای از اشعه به سطح موردنظر تابانده می‌شود.

این اشعه به لایه‌های پوست نفوذ می‌کند و رنگ‌دانه‌های پوست را می‌شکند. رنگ‌دانه‌های ریز شده از طریق ماکروفاژهای پوستی به دیگر قسمت‌های بدن می‌روند و در نهایت از طریق سیستم لنفاوی بدن دفع می‌شوند. البته پوسته‌پوسته شدن پوست بعد از درمان نیز به از بین رفتن رنگ‌دانه‌ها کمک می‌کند.

تعداد جلسات و مدت‌زمان ماندگاری

معمولا تعیین تعداد جلسات موردنیاز برای درمان آسیب‌های پوست با لیزر کیوسوئیچ به تصمیم پزشک وابسته است. پزشک بسته به شرایط فردی بیمار، نوع خال یا خال‌کوبی و دیگر لک‌های پوستی، سطح درمان، نوع پوست، رنگ پوست و… جلسات موردنیاز برای درمان را تعیین می‌کند. در حالت عمومی، تعداد جلسات موردنیاز برای لک‌های کمرنگ‌تر که در سطح کوچک‌تری قرار دارند، 3 جلسه است. اما برای مساحت‌های بیشتر و لک‌های پررنگ‌تر ممکن است نیاز به 5 یا 6 جلسه لیزر نیز باشد. فاصله هر جلسه معمولا یک ماه است اما بنا بر تشخیص پزشک ممکن است کمتر یا بیشتر نیز بشود.

اگر در طول درمان با لیزر کیوسوئیچ، توصیه‌های پزشک به‌طور کامل رعایت شود، اثرات آن بدون هیچ‌گونه عارضه‌ای تا آخر عمر باقی خواهند ماند. در دوران درمان دوری از نور خورشید و استفاده از کرم‌های ضد آفتاب تجویز شده توسط پزشک مهم‌ترین نکته است. چراکه نور خورشید باعث تیره شدن محل‌های تابش و ایجاد لک‌های جدید پوستی می‌شود. بنابراین با رعایت این موارد می‌توان برای همیشه پوستی صاف و یکدست بدون لک‌های مزاحم داشت.

هزینه استفاده از لیزر کیوسوئیچ

هزینه لیزر کیوسوئیچ به عوامل مختلفی بستگی دارد. اینکه قصد درمان چه آسیبی را دارید، یکی از مهم‌ترین فاکتورها است. بعد از آن باید میزان و سطح آسیب و محل آن نیز بررسی شود. طبیعتا هرچه سطح لک، جای جوش، کک‌ومک، خال‌کوبی یا تتو بیشتر باشد یا شخص قصد برداشتن تعداد بیشتری از خال‌های خود را داشته باشد، باید هزینه بیشتری بپردازد. علاوه بر آن اندازه خال‌ها نیز در تعیین هزینه موثر است. نوع پوست، سن، رنگ پوست، رنگ خال‌کوبی یا تتو، تعداد جلسات موردنیاز و زمان هر جلسه از مواردی است که در تعیین هزینه لیزر موثر خواهد بود.

معایب و مزایای لیزر کیوسوئیچ

مهم‌ترین مزیت لیزر کیوسوئیچ کم‌خطر بودن آن است. اگر به دنبالی روشی سریع برای از بین بردن لک‌های پوستی و آثار خال‌کوبی می‌گردید، لیزر کیوسوئیچ یکی از بهترین‌ها است. با استفاده از این روش بدون درد و دردسر از شر تتوها و خال‌کوبی‌های کهنه و قدیمی خلاص خواهید شد. می‌توانید خال‌های مادرزادی را از بین ببرید و با برطرف کردن جای جوش و زخم‌های کهنه و کک‌ومک پوستی صاف و یکدست به خود هدیه دهید.

لیزر کیوسوئیچ یکی از روش‌های بسیار کم‌خطر و کم عارضه برای رفع لک‌های پوستی، کک‌ومک و است. معمولا در ساعات اولیه بعد از انجام لیزر محل درمان قرمز و متورم می‌شود. این عوارض بعد از چند ساعت یا نهایتا یکی دو روز برطرف می‌شوند و جای هیچ‌گونه نگرانی نیست. علاوه بر این ممکن است لک‌هایی به رنگ قرمز یا قهوه‌ای روی پوست ایجاد شود که بعد از مدتی برطرف می‌شوند. این لک‌ها در کنار پوسته‌پوسته شدن محل درمان نشانه بهبودی است و بعد از برطرف شدن آن‌ها می‌توان تغییرات پوست را احساس کرد. برطرف شدن این موارد نیازمند زمان است. پس بهتر است کمی صبوری به خرج دهید.

در مواردی که از لیزر کیوسوئیچ برای از بین بردن خال‌کوبی و تتو استفاده می‌شود، ممکن است بعد از چند جلسه خال‌کوبی‌ها پررنگ‌تر شوند. این موضوع به این دلیل است که رنگ‌دانه‌های خال‌کوبی و تتو به سطح پوست آمده‌اند و به همین دلیل رنگ آن را بیشتر کرده‌اند. این موضوع کاملا طبیعی است و بعد از گذشت چند جلسه کمرنگ‌تر خواهد شد. استفاده از لیزر کیوسوئیچ باعث ایجاد زخم‌های ریزی در محل درمان می‌شود. این زخم‌ها دردناک یا عفونی نیستند و حدود چهار یا پنج روز بعد از هر جلسه لیزر بهبود پیدا می‌کنند.

توصیه و مراقبت ها

  • در جلسات مشاوره درباره بیماری‌ها و حساسیت‌ها، داروهایی که مصرف می‌کنید و انتظارات و ترس‌های خود با پزشک صحبت کنید.
  • اگر سابقه کلوئید یا گوشت اضافه بعد از ترمیم زخم را دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
  • حداقل از یک ماه قبل از لیزر کیوسوئیچ از گرفتن حمام آفتاب یا سولاریوم خودداری کنید. ترجیحا از کرم‌های برنزه کردن پوست نیز استفاده نکنید.
  • دو روز قبل از انجام لیزر، موهای ناحیه درمان را با تیغ بزنید.
  • درصورتی‌که از لیزر برای درمان لک‌های صورت خود استفاده می‌کنید، در روز عمل آرایش نکنید و پوست خود را کاملا تمیز نگه دارید.

مراقبت‌های بعد از لیزر کیوسوئیچ

  • تا یک روز بعد از لیزر از رفتن به حمام یا شستن محل درمان خودداری کنید.
  • درصورتی‌که پزشک کرم یا پمادی برای شما تجویز کرده، آن را به‌موقع مصرف کنید.
  • از دست‌کاری یا کندن زخم‌های بعد از لیزر خودداری کنید. این کار باعث ایجاد لک‌های ماندگار بر روی پوست خواهد شد.
  • در روزهای بعد از لیزر از نور مستقیم آفتاب دوری کنید. در صورت خروج از خانه حتما از کرم‌های ضد آفتاب تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید. این کرم‌ها علاوه بر محافظت از پوست در برابر آفتاب، برای بهبود زخم‌های بعد از لیزر نیز اثرگذار است.

آیا استفاده از لیزر کیوسوئیچ به بافت‌های اطراف ناحیه درمان آسیب می‌رساند؟

یکی از نگرانی‌هایی که در خصوص استفاده از این لیزر وجود دارد این است که استفاده از آن سبب تخریب بافت‌های اطراف و از بین بردن رنگ‌دانه‌های طبیعی پوست شود. باید بدانید که با دستگاه لیزر کیوسوئیچ می‌توان ناحیه درمان را به‌طور دقیقی هدف قرار دارد. درواقع این روش کاملا انتخابی است و پزشک اشعه را تنها به بخشی که رنگ‌دانه‌های آن تغییر کرده است وارد می‌کند. این لیزر تنها توسط قطعات رنگی پوست جذب می‌شود و به رنگ‌دانه‌های طبیعی پوست آسیبی نمی‌رساند. به همین دلیل آسیبی به بافت‌های جانبی وارد نمی‌شود و تنها رنگ ناحیه موردنظر تغییر می‌کند.

چرا کیوسوئیچ به نسبت دیگر روش‌ها برای از بین بردن تاتو مناسب‌تر است؟

از خطرات و عوارض بسیار محدود این روش که بگذریم، بر اساس تحقیقات لیزر کیوسوئیچ تاکنون بیشترین تاثیر را روی رنگ‌دانه‌های تغییر یافته با رنگ‌های تتو و خال‌کوبی داشته است. این لیزر دارای طول موج‌های مختلفی است که با استفاده از آن‌ها می‌توان رنگ‌های مختلف تتو را در سطوح مختلف پوست از بین برد. تصمیم‌گیری درباره طول موج مناسب به رنگ تتو، محل آن، سطح تتو یا خال‌کوبی، کهنه یا جدید بودن تتو، نوع پوست و تکنیک خال‌کوبی بستگی دارد. با توجه به همه این موارد می‌توان با استفاده از لیزر کیوسوئیچ انواع تتو و خال‌کوبی را بدون درد یا سوختگی از بین برد.

آیا لیزر کیوسوئیچ برای برطرف کردن آسیب‌های شدید مفید است؟

با استفاده از این لیزر می‌توان لک‌های با مساحت زیاد را نیز برطرف کرد. اما اگر تعداد لک‌ها یا حجم کک‌ومک در چهره شما خیلی زیاد باشد، نمی‌توان کیوسوئیچ را برای رفع آن استفاده کرد. درواقع پزشکان معتقدند که این روش برای برطرف کردن لک‌های پوستی نقطه‌ای موثر است. درصورتی‌که تعداد لک‌ها خیلی زیاد باشد و در حجم گسترده‌ای از بدن پراکنده شده باشند، بهتر است به روش‌های دیگری برای از بین بردن آن‌ها فکر کرد.

آیا می‌توان این روش را با دیگر روش‌های درمانی ترکیب کرد؟

بله. ازنظر علمی لیزر کیوسوئیچ با دیگر روش‌های درمانی تداخلی ندارد. شما می‌توانید این روش را به‌صورت ترکیبی با دیگر روش‌ها به کار بگیرید. البته تصمیم‌گیری درباره این موضوع کاملا بر عهده پزشک است.

برای انجام لیزر کیوسوئیچ به کجا مراجعه کنیم؟

کلینیک دکتر هنرور یکی از بهترین کلینیک‌های زیبایی و پوست و مو در تهران است که با استفاده از به‌روزترین دستگاه لیزر کیوسوئیچ، خدمات رفع لک‌های پوستی و از بین بردن تتو و خال‌کوبی را انجام می‌دهد. در این کلینیک پزشکان حاذق پایتخت دور هم جمع شده‌اند تا زیبایی را بار دیگر به شما هدیه دهند.

دکمه بازگشت به بالا