اجتماعیبرترین های کسب و کار

وکیل خانم بهتر است یا آقا؟

وکلای زن توانایی بلقوه ای در حل پرونده های حقوقی دارند به دلیل صبوری و دقت بالا روی پرونده ها وقت بیشتری میگذارند تا پرونده بصورت موفقیت آمیز حل و فصل شود.ما در این مطلب ”توانایی وکیل پایه یک زن در دادگستری” قصد داریم به برخی از توانایی یک وکیل زن و خصوصیات بهترین وکیل زن در تهران اشاره کنیم همیطور نحوه اخذ یک وکیل پایه یک زن را بگوییم.همراه ما باشید…

چرا وکیل پایه یک زن ؟

دربسیاری از پرونده ها خصوصا پرونده های مربوط به خانواده،

برخی افراد نیازمند دریافت مشاوره حقوقی و تنفیذ وکالتنامه برای پیگیری امور حقوقی به وکیل زن هستند.

درجامعه اسلامی به خاطر برخی شرایط خاص اجتماعی برخی افراد حاضر نیستند که

رازهای زندگی و مشکلات زنا شویی خود را با وکیل مرد مطرح کنند؛

به همین جهت به دنبال وکیل زن و ترجیحا وکیل پایه یک زن می باشند که بتوانند راحت تر با او در ارتباط باشند .

حقوق و مزایا تفاوتی با وکیل مرد ندارد بلکه در نوع پرونده و سطح وکیل بستگی دارد،که آیا این وکیل،وکیل پایه یک است یا پایه دو یا کارآموز بسته به سطح وکیل و نوع پروندحقوقی، حقوق وکیل مشخص می شود.

حق الوکاله وکیل در ایران ثابت نیست و بسته به فعالیت وکیل و پرونده سبک و سنگین،نوع پرونده و سطح وکیل دارد.و حتی نوع فعالیت وکیل به عنوان مثال شخصی می باشد یا با یک موسسه همکاری می کند که مسلما با موسسه همکاری کردن درصدی از حقوق برای موسسه برداشته می شود اما از طرفی به سبب موسسه حقوقی اعتماد بیشتری به وکیل پیدا میکنند.

توانایی وکیل پایه یک خانم در محاکم قضایی

علی رغم طرز فکر برخی افراد مبنی بر عدم توانای در تعاملات و دعاوی حقوقی، همانطور که در مطالب گذشته این وبسایت عنوان شده است، هوش و ذکاوت، نظم و انضباط، پیگیری و سخنوری از مهمترین شاخصه های یک وکیل خوب است که این خصوصیات عموما در وکلای زن دیده می شود .

حضور وکلای مجرب زن که از هوش و ذکاوت و قدرت چانه زنی بالایی برخوردارند برای یک مجموعه وکلا و همچنین موکلان، می تواند یک امتیاز مثبت به شمار آید.

چالش های وکلای خانم

جایگاه زنان در دادگستری با گذشت زمان از ابتدای انقلاب تاکنون پیشرفت چشمگیری داشته است. از آنجا که توانایی وکیل پایه یک زن در دادگستری برکسی پوشیدِ نیست،به همین خاطر به صورت مختصر مطلبی در مورد این موضوع را به اشتراک می گذاریم.

حق الوکاله خانم

برخی از موکلان با این جمله”اگر می خواستم انقدر زیاد حق الوکاله بدم،که میرفتم سراغ یک وکیل آقا،نه اینکه یک وکیل خانم انتخاب کنم!!!“قصد تخریب وکلای زن را دارند. هیچ تفاوتی بین خانم و آقا بودن وکیل نیست و شخص(وکیل) متناسب به فعالیت هایی که کرده هزینه از موکل خود دریافت میکنه و هیچ ارتباطی بین زن یا مرد بودن وکیل نیست.

دیدگاه وکیل آقا به خانم

یکی دیگه از چالش های وکیل خانم وکلای آقا هستند،بسیار شنیدِ می شود که وکلای آقا نسبت به وکیل زن همچین حسی دارند(شما خانومها توی دادگاه احساسی برخورد می کنید و موکل را پررو میکنید،وکلای مرد قویتر و جلوی قاضی بهتر میتونن دفاع کنند.) یک وکیل خوب و با تجربه می داند در چه موقع احساسی،اقتدارانه و… در دادگاه برخورد که و ربطی به وکیل خانم یا آقای بودن ندارد،هردو باید با چیدمان استراتژی برتر از موکل خود به خوبی دفاع کنند.

اساتید

یه طرز تفکر اشتباه دیگه که برای خانم های وکیل چالش محسوب میشه (آقایون توی وکالت جسورترن و تواناتر و شجاعانه تر می تونن جلوی قاضی صحبت کنند.در صورتی که وکلای خانم ریز بین و نکته سنج هستند.) واقعا اگه بخوایم بگیم وکلای خانم ریز بین هستند و کلای آقا نه یا بلعکس وکلای آقا جسورتر هستند ولی وکلای زن نه خب مسلما یک طرز تفکر اشتباه می باشد.همانطور که گفتیم هردو وکیل باید هردو این خصوصیات را باهم داشته باشند تا یک وکیل موفق به شمار بی آیند.

خانواده

یکی دیگر از چالش های وکلای زن خانواده آنها می باشند. وکالت برای دختر خوب نیست،جامعه ناامن و مرد سالاره،این حرفه برات خطر داره و….

نگهبان جلوی دادگاه

خانم وکیل پوششتون و حجابتون را رعایت کنید…

مهم ترین ویژگی‌ها و مشخصات یک وکیل خوب

قبل از این که به طور جامع پاسخ سوال وکیل آقا بهتر است یا خانم؟ را مورد بررسی قرار دهیم، قصد داریم شما را با ویژگی‌های بهترین وکلا آشنا کنیم تا در حین انتخاب، به مشکل برنخورید و بتوانید خیلی سریع‌تر پرونده را به نفع خودتان خاتمه دهید.

همان طور که می‌دانید در حال حاضر وکلای خانم و آقای زیادی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها در حوزه‌های مختلفی تخصص دارند و اشخاص طبق میل خود می‌توانند در دعاوی گوناگون از آن‌ها کمک بگیرند. معمولا اکثر موکلین زن تمایل دارند پرونده‌های خود را به یک وکیل خانم بسپارند تا مورد رسیدگی قرار بگیرد.

برخی دیگر از افراد نیز به دلیل ماهیت خشن پرونده‌های کیفری، بیشتر از وکیل آقا جهت رسیدگی به پرونده کیفری خود بهره می‌گیرند. برای انتخاب کردن وکیلی خبره، لازم است قبل از هر چیزی به این نکته توجه کنید با این که وکلای پایه یک دادگستری از صلاحیت طرح تمام دعاوی مختلف برخوردار هستند اما وکیل خوب معمولا در موضوعی تخصصی فعالیت می‌کند و تمام تمرکز خود را بر روی یک زمینه قرار می‌دهد.

از دیگر ویژگی‌های یک وکیل خوب می‌توان به برخورداری از قدرت سخنوری و کلام گویا اشاره کرد. وکیلی که نتواند به طور واضح و رسا صحبت کند، قطعا به مشکل بر خواهد خورد زیرا در جلسات دادگاه برای دفاع از حق نیاز است اظهارات و ادعاهای خود را به شکلی مناسب بیان کند.

دقت داشته باشید وکیلی که انتخاب می‌کنید چه زن باشد چه مرد، باید از برخوردی محترمانه با موکلین برخوردار باشد و نسبت به کار خود نیز تعهد داشته باشید. پیگیری و رسیدگی به موقع، داشتن صبر و بردباری برای رسیدن به نتایجی مثبت، انجام کارهای ضروری در مواقع لازم، پایبند بودن به مقررات و قوانین دادگاه، ارائه مشاوره کامل به موکلین، برخوردار بودن از اعتماد به نفس کافی و وظیفه شناس بودن نیز به عنوان دیگر ویژگی‌های یک وکیل عالی شناخته شده‌اند که نباید نسبت به آن‌ها بی‌تفاوت باشید.

نکات طلایی جهت انتخاب وکیل

حال که به خوبی با ویژگی‌های یک وکیل خوب آشنا شدید و دانستید که وکیل آقا بهتر است یا خانم؟ در این بخش نیز مواردی که ذکر شده را نادیده نگیرید زیرا به بررسی ‌نکات مهم جهت انتخاب وکیل پرداخته‌ایم تا انتخاب وکیلی مناسب برای‌تان دشوار نباشد.‌

 • وسعت دعاوی حقوقی و کیفری موجب شده افراد عادی نتوانند در دادگاه به خوبی از خود دفاع کنند و اقدامات لازم را نیز انجام دهند. به همین خاطر هم انتخاب وکیل اهمیت زیادی دارد و نباید بدون آگاهی کافی، کاری را انجام دهید. توجه داشته باشید که انتخاب بهترین وکیل باید حتما مطابق با نوع هر پرونده صورت بگیرد.
 • سعی کنید وکیلی را برای پیگیری پرونده‌تان انتخاب کنید که تجربه و سابقه کاری طولانی داشته باشد.
 • در نظر داشته باشید که وکلای خوب با توجه به تجربه کاری‌شان، در بعضی از حوزه‌های حقوقی تسلط بیشتری دارند. پس طبق موضوع پرونده خود به دنبال محبوب ترین وکیل تهران باشید و سراغ اشخاصی بروید که در زمینه مورد نظر به صورت خبره و مجرب هستند.
 • وکیلی که دارای سابقه کار مفید در انجام پرونده‌های مختلف نیست و تمام مواد قانونی را هم نمی‌شناسد، نمی‌تواند به شما کمک کند مشکل‌تان را به بهترین شکل ممکن برطرف کنید. بنابراین وکیلی را انتخاب کنید که به خوبی نحوه دادرسی به موضوع دعاوی‌ را بشناسد و تمام تلاش خود را نیز به کار بگیرد تا حق کسی ضایع نشود.
 • از آن جایی که هم اکنون وکلای خانم‌ و آقای بیشماری در کشور مشغول به کار هستند، بهتر است بدون آگاهی کافی انتخاب نکنید و حتما از وکیلی کمک بگیرید که میزان پیروزی و برد او در پرونده‌های مختلف بالا است.
 • وکلایی که از قدرت کلام عالی برخوردار هستند و می‌توانند به خوبی جلسات را مدیریت کنند، نقش مهمی در موفقیت پرونده‌های گوناگون دارند، بنابراین از چنین افرادی غافل نشوید.
 • جهت انتخاب بهترین وکیل، حتما به مؤسسات حقوقی که از اعتبار کافی برخوردار هستند مراجعه کنید تا بر مشکلات‌تان افزوده نشود.
 • وکلای وظیفه شناس را در اولویت انتخاب خود قرار دهید زیرا وکیلی که وظایف خود را به خوبی می‌شناسد، تحت هیچ شرایطی برای انجام اقدامات ضروری کوتاهی نمی‌کند و هر گونه کاری که لازم است را به موقع انجام می‌دهد.
 • فراموش نکنید جنسیت وکیل، خیلی در روند کارتان تأثیری ندارد و بیشتر از هر چیزی مهارت و حرفه وی می‌تواند به شما کمک کند.
 • تا حد امکان سراغ وکلایی بروید که نسبت به حفظ راز موکلین خود مسئولیت پذیر هستند و از اطلاعات شخصی مهم‌‌تان نیز سوءاستفاده نمی‌کنند.
 • برای انتخاب بهتر وکیل، می‌توانید از مشاوره یا چند وکیل راهنمایی بگیرید و زمانی که آگاهی لازم را به دست آوردید، تصمیم خود را بگیرید. در نظر داشته باشید که تجربه وکیل اصلا به سن و سال او برنمی‌‌گردد و در حال حاضر وکلای جوان زیادی در این حرفه مشغول فعالیت هستند که آگاهی‌شان از وکلای سن بالا نیز بیشتر است.
 • یکی دیگر از معیارها جهت انتخاب بهترین وکیل، دستمزد است زیرا برخی از وکلا از تعرفه‌ای خاص که برای‌شان تعیین شده، تبعیت نمی‌کنند و از موکل درخواست هزینه‌ای بیشتر از حد معمول دارند.
 • به غیر از مسائل حقوقی و فنی، حتما حسن شهرت و خصوصیات اخلاقی وکیل مورد نظرتان را هم مورد بررسی قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که فردی امین را انتخاب کرده‌اید.
 • مواظب باشید فریب برخی افراد کلاهبردار را نخورید. امروزه در حوزه وکالت نیز کسانی پیدا می‌شوند که برای به دست آوردن یک‌سری منافع، به موکلین وعده‌های دروغین می‌دهند و اصلا مهارتی در این زمینه ندارند. در چنین وضعیتی نیز مسلماً پرونده با شکست مواجه خواهد شد.
 • خیلی به تبلیغات اعتماد نکنید و خودتان پرس‌و‌جوهای لازم را برای پیدا کردن وکیلی خبره انجام دهید. بهتر است بدانید به طور معمول تمام وکلا از تبلیغ کردن منع شده‌اند و اگر زمانی این کار را از طریق راه‌های مختلف انجام دهند، تخلف به حساب می‌آید. کسی هم که قانون شکنی می‌کند، مدافع خوبی برای پس گرفتن حق و حقوق‌تان نخواهد بود.
 • وکیل مورد نظرتان باید حتما از حداقل مدرک لیسانس برخوردار باشد و همچنین بتواند بدون مشکل، مشاوره‌ای دقیق به موکل خود ارائه دهد تا بعداً به دلیل عدم شناخت قوانین دادگاه، دچار مشکل نشوند.
 • اگر موضوع پرونده‌تان بسیار پیچیده است، می‌توانید هم ‌زمان از دو وکیل برای رسیدگی به آن کمک بگیرید تا سریع‌تر به نتیجه برسید.

آیا تفاوتی بین وظایف وکیل آقا و خانم وجود دارد؟

خیلی از اشخاصی که به دنبال پاسخ سوال وکیل آقا بهتر است یا خانم؟ هستند، فکر می‌کنند بین وظایف وکلای خانم و آقا تفاوتی وجود دارد. در حالی که بهتر است بدانید هیچ گونه فرقی در این زمینه وجود ندارد و تمام وکلا باید وظایف خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. البته امروزه نسل جدید با تفاوت‌های جنسیتی در حال مبارزه بوده و بیشتر افراد تحصیل کرده سعی بر این دارند که فرق گذاری موجود را از بین ببرند. برخی مواقع ممکن است وکیل‌های آقا و خانم ارجحیت‌ها و رفتارهای متفاوتی را از خود بروز دهند.

توجه داشته باشید این جمله به معنی بهتر بودن وکیل آقا یا خانم نیست و صرفا به شما نشان می‌دهد که طبق عملکردهای گوناگونی که در زمینه حوزه حقوق و وکالت موجود بوده، یک‌سری تفاوت میان رفتار وکلا دیده می‌شود. طبق آمار موجود و تحقیقاتی که در این حوزه انجام شده، بیشتر اوقات وکیل‌های خانم کارهای مربوط به پرونده خانوادگی را قبول می‌کنند زیرا در چنین پرونده‌هایی اغلب خشونت کم بوده و خانم‌ها نیز ترجیح می‌دهند از خطر دور باشند.

پس اگر به دنبال وکیلی کاربلد برای دعاوی خانوادگی هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از یک وکیل خانم کمک بگیرید تا با دقت بیشتری بر روی پرونده‌تان کار شود. البته ناگفته نماند که این امر به معنای موفق نبودن آقایان در این زمینه نیست و همچنین تمام خانم‌ها هم فقط در موضوعات خانوادگی حرفه ندارند. در حال حاضر آقایان در پوشش‌دهی دعاوی مهم و حساسی همچون دعاوی کیفری که اکثراً نیاز به جدّیت دارند، موفق‌تر عمل می‌کنند. به همین خاطر هم بیشتر موکلین برای حل پرونده کیفری خود از وکیل مرد کمک می‌گیرند.

فراموش نکنید که تمام وکلا دارای عملکردی شبیه هم نیستند اما وظایف وکیل زن و مرد به یک صورت بوده و این ویژگی‌های اخلاقی‌شان است که با هم فرق دارد. وکیلی هم که از تمام ویژگی‌های اخلاقی بارز برخوردار باشد، می‌تواند به موفقیت‌های بهتری دست یابد و توجه موکلین بیشتری را هم به کار خود جلب نماید.

دکمه بازگشت به بالا