علمی و پزشکیبرترین های کسب و کار

چگونه المنت حرارتی بسازیم؟

بررسی چگونگي كاركرد المنت حرارتی، انواع و كاربرد هر كدام

 استفاده از انواع مختلف المنت حرارتی در بسياري از صنايع رونق زيادي پيدا كرده است. دليل ان هم توليد مقادير بالاي انرژي به شكل گرما در مدت زمان كوتاه،سادگی ساختار المنت حرارتي و البته خطرات حداقلي اين وسيله است.

شايد شما هم جزو افرادي باشيد كه فصل هاي سرد سال را به فصول گرم ترجيح ميدهيد، به هزار و يك دليل!اما تا به حال به اين فكر كرده ايد كه اگر وسيله ي مناسب گرمايشي در اختيار نبود گذران برف و باران چندان هم لذت بخش نميشد؟

اما امروزه توليد گرما به چه شكل است؟ امروزه پايه بسياري از وسايل گرمايشي اعم از گرم كننده هاي فضا و حتي وسايلي مانند سشوار و خشك كن قطعه اي الكتريكي است به نام المنت حرارتي. در ادامه این بخش از هیتر هدف به توضيح چگونگي كاركرد المنت حرارتی ،انواع و كاربرد هر كدام ميپردازيم.

المنت حرارتی چیست؟

المنت حرارتی، با توضيح ساده،يك سيم فلزي است كه با توجه به نوع فلز،مقاومت الكتريكي متفاوتي ميتواند داشته باشد.اين سيم فلزي به دور يك عايق نارسانا به شكل استوانه پيچيده است كه جنس استوانه ميتواند خاك نسوز يا سراميك باشد. با شروع جريان الكتريسيته از اين المنت حرارتی گرما توليد ميشود و در انواع زيادي از وسايل به كار برده ميشود.

المنت حرارتی وسیله‌ای است که انرژی الکتریکی را طی پروسه گرمایش ژول به حرارت تبدیل می‌کند. جریان الکتریکی که در المنت به حرکت درمی‌آید با مقاومت مواجه شده و در نتیجه موجب گرم شدن آن می‌شود. پروسه کار المنت به جهت حرکت جریان وابسته نیست.

امروزه از این وسیله در بسیاری از تجهیزات گرمایشی الکتریکی، دوش‌های آب گرم، توستر‌ها، اجاق‌ها، سشوار، خشک‌کن‌های لباس، هویه و دیگر وسایل خانگی استفاده می‌شود. وسایل گرمایشی ممکن است دارای یک، دو یا تعداد بیشتری المنت حرارتی باشند که ممکن است در پوششی سرامیکی درون آنها جاسازی شده باشد.

اما در جريان ساخت آن يك مسأله مطرح شد، پس از مقداري داغ شدن، خود ساختار المنت حرارتی شروع به سوختن كرد و در عمل كارايي خود را از دست داد. سازندگان براي حل اين مشكل جنس آن را به نيكروم تغيير دادند كه شامل ٨٠٪ فلز نيكل و ٢٠٪ فلز كرونيوم بود. اين المنت حرارتی پس از نخستين گرم شدن اكسيد ميشود و روي خودش لايه اي از كروم اكسيد شده ميسازد كه علاوه بر ويژگي ضد سوختگي، مانع از شكستن و اكسيد شدن بخش هاي داخلي المنت هم ميشود.

البته المنت حرارتی داراي توان هاي الكتريكي متفاوتي است كه بسته به وسيله مورد نظر نوع آن با توان مطلوب تعيين مي شود. به جز تنوع در توان و قدرت الكتريكي، المنت از نظر شكل، قيمت، جنس و بسياري جنبه هاي ديگر تنوع قابل ملاحظه اي دارد كه از دلايل محبوبيت اين محصول مي باشد.

یک المنت حرارتی معمولی در واقع کویل، ورقه‌ یا نواری است که تا حدود زیادی شبیه فیلامنت لامپ است. زمانی که جریان الکتریکی از این المنت عبور می‌کند، داغ و قرمز شده و انرژی الکتریکی عبوری از آن را به حرارتی تبدیل می‌کند که به همه جهات پیرامون آن به صورت موج منتقل می‌شود.

المنت های حرارتی اغلب از جنس نیکل یا آهن است. انواع نیکلی معمولاً از جنس نیکروم هستند (آلیاژی از فلزات و مواد شیمیایی دیگر) که 80 درصد آن نیکل و 20 درصد کرومیوم است. البته ترکیب‌های دیگری از نیکروم نیز در دسترس است ولی ترکیب ذکر شده رایج‌ترین آلیاژ مورد استفاده در ساخت این نوع المنت است. دلایل بسیاری برای رواج استفاده از نیکل در ساخت المنت حرارتی وجود دارد؛

نیکل نقطه ذوب بالایی دارد (حدود 1400 درجه سلسیوس)، اکسیده نمی‌شود (حتی در دمای بالا)، با گرم شدن خیلی منبسط نمی شود و مقاومتی منطقی دارد (مقاومتی نه خیلی پایین و نه خیلی بالا. مقاومت آن تنها حدود 10 درصد در دمایی بین دمای اتاق و باالاترین دمای عملیاتی افزایش می‌یابد). دیگر دلایل و نکات مربوط به استفاده از نیکل در ساخت را می توانید در اینجا مطالعه نمایید.

المنت حرارتی چگونه ساخته می‌شود؟

همه ما در مدرسه آموختیم که برخی از مواد، الکتریسیته را به راحتی از خود عبور می‌دهند و برخی دیگر چنین خاصیتی ندارند. به گروه اول مواد رسانا گفته می‌شود و دیگر مواد را مواد نارسانا یا عایق می‌نامند. رسانا و نارسانا را زمانی که در مورد مقاومت مواد در برابر جریان الکتریسیته صحبت می‌کنیم بهتر می‌توان درک کرد.

پس، رساناها مقاومتی اندک دارند (الکتریسیته راحت‌تر در آنها جریان می‌یابد) در حالی که مقاومت مواد عایق بیشتر است (الکتریسیته به زحمت در آنها جریان می‌یابد). در مدار الکتریکی یا الکترونیکی می‌توان از وسیله‌ای به نام مقاومت برای کنترل جریان الکتریکی استفاده کرد. برای مثال در بلندگوها می‌توان از یک صفحه مدرج برای افزایش و کاهش جریان استفاده کرد و در نتیجه صدا را زیاد و کم کرد.

مقاومت‌ها انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کنند. به بیان دیگر، مقاومت‌ها زمانی که جریان الکتریکی در آن حرکت می‌کند، داغ می‌شوند. ولی این تنها مقاومت‌ها نیستند که قادر به انجام چنین عملی هستند. حتی اگر به اندازه کافی از یک تکه سیم برق عبور دهیم داغ می‌شود. این ایده کلی لامپ‌های تنگستنی قدیمی است. درون این لامپ‌ها کویل سیمی نازکی به نام فیلامنت وجود دارد که با عبور جریان الکتریسیته، داغ شده و می‌تابد. حدود 95 درصد انرژی چنین لامپ‌هایی به صورت انرژی گرمایی هدر می‌رود.

حال بیایید نور و لامپ را فراموش کنیم. اگر حرارت درست همان چیزی است که برای ساختن المنت حرارتی می خواهیم چه؟ ناگهان درمی یابیم که انرژی هدر رفته در لامپ در واقع کاربردی نیز هست چرا که 95 درصد انرژی را به حرارت تبدیل می‌کند. تنها مشکل آن است که اگر لامپ را لمس کنید دست شما را می‌سوزاند ولی با فاصله گرفتن از آن حتی به اندازه یک متر، متوجه می‌شوید که گرمای این لامپ 100 واتی به زحمت به شما می‌رسد.

پس اگر بخواهیم یک المنت حرارتی تولید کنیم که درست از همان روش لامپ برای گرم کردن فیلامنت‌ها استفاده می‌کند چه باید کرد؟ باید فیلامنتی بزرگ‌تری بسازیم که شاید 20 تا 30 برابر قدرت بیشتری نسبت به لامپ دارد و می‌توان گرمای آن را حس کرد. همچنین المنت حرارتی مد نظر باید طوری ساخته شود که با گرم شدن زیاد، ذوب نشده و با گرم و سرد شدن مداوم خراب نشود و به جای سفید شدن و نور پراکندن، به رنگ قرمز درآید. موارد ذکر شده اساس کار المنت حرارتی است؛ وسیله‌ای الکتریکی که با عبور یک جریان الکتریکی قوی، حرارت تولید می‌کند.

انواع المنت حرارتی

انواع زيادي از المنت در صنعت استفاده ميشود كه در ادامه به توضيح پركاربرد ترين آن ها ميپردازيم:

١) المنت حرارتی كارتريج (فشنگي):

از ويژگي هاي مهم اين نوع المنت ميتوان به توليد گرماي بالا در حجم بسيار كوچك، مقامت در برابر شكستگي و ايمني بالا اشاره كرد.

اين المنت در انواع محيط ها مانند آب، روغن و گاز ميتواند توليد گرما كند و در صنعت بسيار پر استفاده است.

مثالي از كاربرد وسيله اي آن گرم كردن قالب هاي ريخته گري است.(به حرفه ي شكل و فرم دادن به فلزات و انواع آلياژ ها ريخته گري گويند.)

٢) المنت حرارتی توبولار (ميله اي):

المنت ميله اي، منعطف و ايمن است و ميتواند به انواع وسايل الكتريكي متصل شود مثل مهره ها و قطعات نگه دارنده.

اين ويژگي به اين نوع المنت اين امكان را ميدهد كه در ابعاد گسترده در تمامي شاخه هاي صنعت مورد استفاده قرار بگيرد.

مثالي از كاركرد آن، استفاده در بخاري برقي و وسايل گرم كن مايعات است. (عكس ١)

٣) المنت حرارتی گرم كننده زغالي(كويل هيتر):

اگر در جايي بحث محدوديت فضا مطرح باشد،اين نوع المنت حرارتی امتياز ويژه اي پيدا ميكند، زيرا بسيار كوچك و قابل انعطاف است و البته محل اتصال برق ورودي در ابتداي اين المنت تعبيه شده است و براي گرم كردن لوله هاي باريك استفاده ميشود.

٤) المنت حرارتی بلت(حلقه اي،كمربندي، تسمه اي):

ويژگي اين المنت انتقال حرارت با برقراري تماس فيزيكي و به طور خاص از طريق سيلندر هاي تزريقي است كه در صنعت توليد پلاستيك و ذوب المينيوم كاربرد دارد.

از اين نوع براي گرم كردن ماردون و نازل هاي حرارتي هم استفاده ميشود.

٥) المنت حرارتی ضد اسيد(رتيسنت):

اين مدل از المنت همانطور كه از نامش مشخص است، در صنايعي كاربرد دارد كه با مواد اسيدي سر و مار دارند، بعنوان مثال صنعت آبكاري و وان هاي اسيدي.

با توجه به نوع اسيد كاربردي، جنس اين المنت حرارتی ميتواند شيشه اي، استيل يا تيتانيوم باشد كه هركدام كيفيت ، قيمت و كاربرد متفاوتي دارند.

المنت حرارتی در گونه‌های مختلف زیادی وجود دارد. برخی اوقات نیکروم به تنهایی برای ساخت المنت استفاده می‌شود. در دیگر مواقع در ماده‌ای سرامیکی جاسازی می‌شود تا بادوام‌تر شود. سرامیک به خوبی در برابر دماهای بالا مقاومت کرده و با سرد و گرم شدن پی‌در‌پی خراب نمی‌شود.

اندازه و شکل المنت حرارتی تا حدود زیادی به ابعاد محلی که قرار است در آن جاسازی شود و فضایی که باید گرم کند بستگی دارد. سشوار دارای المنت‌‌های دایره‌ای شکلی است که باید هوای دمیده شده درون را گرم کند. رادیاتورهای الکتریکی المنت‌های حرارتی بلندی دارند چرا که باید گرمای تولید شده را در منطقه وسیع‌تری پرتاب کنند. اجاق‌های الکتریک دارای المنتی حرارتی کویل شکلی هستند که درست به اندازه ظروف آشپزی طراحی شده است.

المنت‌های حرارتی در برخی موارد کاملاً قابل رؤیت هستند. برای مثال نوارهای حرارتی نیکروم جاسازی شده در دیواره توسترها را به راحتی می‌توان دید. رادیاتورهای الکتریکی دارای میله‌های هستند که با داغ شدن به رنگ قرمز روشن درمی‌آیند در حالی که کنوکتور دارای المنت حرارتی دایره‌ای شکل مخفی است که در مقابل فن‌های الکتریکی قرار می‌گیرد.

در برخی دستگاه‌ها مانند کتری‌های الکتریکی، که لازم نیست دما به بیش از دمای جوش آب ( 100 درجه سلسیوس) برسد، المنت‌ها دمای کمتری دارند و به همین دلیل به رنگ قرمز در نمی‌آیند. برخی دستگاه‌ها نیز به کلی المنت حرارتی را برای امن‌تر شدن، به صورت کاملاً مخفی استفاده می‌کنند. دوش‌های الکتریکی و اتو مو از جمله دستگاه‌هایی هستند که المنت حرارتی آنها به منظور جلوگیری از برق گرفتگی، در پوششی قرار داده شده و مخفی می‌شود.

المنت حرارتی یکی از کاربردی‌ترین اختراعات وسایل گرمایشی و الکتریکی است که کاربردهای خانگی و صنعتی بسیاری دارد. این وسیله جایگزین مناسبی برای روش‌های سنتی گرمایش است که علاوه بر اتلاف کمتر انرژی، پاک نیز هست.

معرفی المنت حرارتی صنعتی

المنت حرارتی صنعتی برای گرم کردن فضای داخلی ساختمان های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این المنت در اندازه و شکل های مختلف به فروش می رسد. المنت ها سال هاست که در صنایع و ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. خصوصا ساختمان های صنعتی با المنت ها عملکرد بهتری دارند. با وجود فضای گرم و مطبوع ساختمان های صنعتی، نیروی کار بهتر و با کیفیت تر کار می کند.

المنت حرارتی دستگاهی است که انرژی برقی را به انرژی حرارتی تبدیل می کند. این تبدیل انرژی تا حد زیادی به آلیاژ ها و موادی که در ساخت المنت استفاده شده اند، ارتباط دارد. برای ساخت المنت ها از سیم های کوچک و بزرگ استفاده می شود. این سیم ها رسانای گرما هستند و در زمان مشخصی می توانند فضای اطراف شما را گرم و مطبوع کنند. برخی بر این باور هستند که هر چقدر طول این سیم ها بیشتر باشد، گرما هم بیشتر خواهد بود.

المنت ها یکی از ایمن ترین و با دوام ترین محصولات برای گرم کردن ساختمان به حساب می آیند. آن ها بدون ایجاد کربن، یک محصول سازگار با محیط زیست هستند. کربن ماده ای است که در دستگاه های گرمایشی مشابه تولید می شود و برای محیط زیست ضرر دارد.

با استفاده از المنت ها می توانید از آسیب به محیط زیست بکاهید. در مجموع دستگاه های المنت یک راه حل مقرون به صرفه نسبت به بسیاری از محصولات گرمایشی هستند. در ادامه این مقاله قصد داریم به صورت مفصل به این محصول بپردازیم. در ادامه درباره گرمایش در ساختمان، ماهیت المنت ها، طراحی المنت و نکات مراقبت از المنت حرارتی صحبت کنیم.

گرمایش در ساختمان

گرم نگهداشتن فضای داخلی ساختمان اهمیت زیادی دارد. با استفاده از منابع متعدد خارجی و داخلی از جمله المنت حرارتی صنعتی می توانید ساختمان را گرم نگه دارید. راه حل های بی شماری برای گرم کردن یک ساختمان وجود دارد. با این حال همه این راه حال ها به نتیجه یکسانی منتهی نمی شوند.

متناسب با نوع ساختمان، برخی از روش های گرم کردن ساختمان مثل استفاده از المنت حرارتی گزینه ایده آل تری به نظر می رسند. یکی از مزایایی که دستگاه های المنت نسبت به روش های دیگر دارند، مقرون به صرفه بودن آن هاست. استفاده از المنت ها یک روش کارآمد و قابل اطمینان است. در ادامه به مزایای استفاده از المنت حرارتی اشاره می کنیم تا با اهمیت استفاده از آن بیشتر آشنا شوید.

مزایای استفاده از المنت حرارتی

·         ایمن و قابل اعتماد بودن

در روش گرم کردن ساختمان با المنت حرارتی خبری از مواد سوزاننده و گاز قابل اشتعال نیست. این یک مزیت برای کسانی است که نگران خطرات ناشی از آتش سوزی هستند. در واقع می توانیم بگوییم که استفاده از انرژی الکتریکی یک راه فوق العاده امن برای گرم نگه داشتن یک ساختمان است. معمولا در قطعات المنت حرارتی دستگاه های متحرک کمتری وجود دارد. این قطعات متحرک کم، موجب دوام هر چه بیشتر دستگاه می شوند؛ زیرا به تعمیرات کمی نیاز دارند.

·         مقرون به صرفه و کارآمد

یکی از مهم ترین مزیت هایی که دستگاه المنت حرارتی صنعتی دارد، مقرون به صرفه بودن آن است. بر خلاف دستگاه های گرمایش نفتی و گازی، دستگاه های المنت مقرون به صرفه تر هستند. برق ارزان قیمت ترین منبع انرژی برای گرمایش ساختمان است. به نظر می رسد که در طی سال های آینده این آمار همچنان ثابت باقی بماند. شما می توانید از المنت های برقی برای استفاده در ساختمان یا اتاق های متعدد استفاده کنید.

با استفاده از یک المنت حرارتی صنعتی می توانید به راحتی در هزینه های بلند مدت صرفه جویی کنید. نصب این سیستم های برقی بسیار راحت است و زمان زیادی نمی خواهد. به این ترتیب می توانید با هزینه کم و در زمان کوتاهی المنت را نصب کنید. در ضمن طول عمر و دوام دستگاه های المنت بسیار طولانی است. به این ترتیب سال ها می توانید از این دستگاه استفاده کنید. همه این موارد دلیلی بر مقرون به صرفه بودن دستگاه های المنت برقی هستند.

·         سازگاری با محیط زیست

همانطور که می دانید با مصرف انرژی حرارتی کربن زیادی در طبیعت آزاد می شود که برای محیط مضر است. المنت ها برای اینکه کار کنند و فضای گرمی برای شما فراهم کنند، به سوزاندن چیزی نیاز ندارند. از همین رو هیچ ماده مضری مثل کربن توسط دستگاه های المنت حرارتی آزاد نمی شود. این مزیتی است که دوست داران محیط زیست از آن استقبال می کنند. در ضمن خطر انتشار و نشت گاز در این سیستم گرمایشی وجود ندارد. این سیستم یک راهکار ایمن برای گرم نگه داشتن ساختمان در ابعاد مختلف است.

المنت حرارتی صنعتی چیست؟

در گذشته از بخاری های سنتی به وفور استفاده می شد. رفته رفته سیستم های گرمایشی تکامل پیدا کردند و در ابعاد مختلف رشد کردند. به مرور زمان انسان متوجه این مسئله شد که استفاده از انرژی برق یک راهکار ساده تر برای گرم کردن ساختمان است. المنت ها دارای بار الکتریکی هستند که آن را به گرما تبدیل می کنند. برای ساخت این دستگاه های المنت از سیم پیچ ها یا نوار های نیکروم استفاده می شود.

این نوار های بلند به شکل رشته های لامپ تولید می شوند و هر چقدر بلند تر باشند، توان بیشتری برای تولید و انتقال حرارت دارند. وقتی دستگاه المنت حرارتی صنعتی را به برق وصل می کنید، انرژی برق درون رشته ها به حرکت در می آید. این نوار ها می توانند انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل کنند. المنت ها به رنگ قرمز می درخشند و انرژی گرمایی را در همه جهات پخش می کنند.

همانطور که گفتیم سیم ها از نیکروم ساخته شده اند. نیکروم یکی از آلیاژ های فلزی است. برای ساخت نیکروم از کروم(20 درصد) و نیکل(80 درصد) استفاده می شود. نقش نیکروم در ساخت و عملکرد المنت حرارتی بسیار پر رنگ است. به طور کلی نیکروم در صنعت ساخت لوازم گرمایشی یک نقش مهم دارد. از ویژگی های این آلیاژ می توانیم به نقطه ذوب بالا، مقاومت خوب و عدم انبساط اشاره کنیم. همه این ویژگی های منحصر به فرد، نیکروم را به یکی از گزینه های ایده آل برای ساخت المنت حرارتی صنعتی تبدیل کرده است.

مراقبت از المنت حرارتی

برای اینکه یک دستگاه به خوبی کار کند و دوام زیادی داشته باشد، باید مورد نگهداری و مراقبت قرار بگیرد. دستگاه های المنت از این قاعده مستثنی نیستند. وقتی در المنت حرارت بالا می رود، نقاط داغی در آن تشکیل می شود. یکی از دلایل ایجاد این نقاط داغ، اکسیداسیون است. اکسیداسیون برای دستگاه های صنعتی بسیار مضر است. این اکسیداسیون می تواند آسیب های جدی به دستگاه المنت وارد کند.

یک فلز اکسید شده در برابر انواع آسیب ها ضعیف است و به مرور زمان سبب خرابی المنت می شود. به طور کلی نباید دستگاه المنت را در معرض رطوبت یا آب قرار دهید. به یاد داشته باشید که نگهداری و تمیز کردن دستگاه المنت اهمیت زیادی دارد. برای اینکه المنت حرارتی به خوبی نگهداری شود، مطمئن شوید که جای آن خشک، ایمن و بدون آلودگی خواهد بود.

یکی از آسیب هایی که باید در برابر آن از المنت ها مراقبت کنید، رطوبت است. هرگونه آلاینده ای باید از المنت دور بماند. روغن ها از جمله این مواد هستند. برای اینکه از این آلودگی ها اجتناب کنید، بهترین کار این است که کار و تعمیرات دستگاه المنت با دستکش انجام شود. در زمان حمل و نقل به همه این نکاتی که گفتیم دقت داشته باشید. چه در طول استفاده و چه در طول حمل و تعمیرات باید نکات ایمنی استفاده را رعایت کنید. نکته آخر اینکه به صورت منظم دستگاه المنت را بررسی کنید.

طراحی المنت حرارتی

طراحی یکی از مراحل ساخت و تولید المنت ها به حساب می آید. عوامل مختلفی وجود دارند که بر طراحی این المنت ها تاثیرگذار هستند. تقریبا 20 تا 30 عامل مختلف وجود دارد که بر این طراحی اثر می گذارد. ولتاژ، ماده اولیه، دما و اندازه المنت از مهم ترین این فاکتور هاست. سوال های بیشماری وجود دارد که در زمان طراحی باید پرسیده شوند. هر یک از فاکتور هایی که به آن ها اشاره کردیم، یک محصول متفاوت را می سازند. این محصولات متنوع برای مکان های خاصی به کار گرفته می شوند و مشتریان مخصوص به خود را دارند.

در نهایت با استفاده از یک المنت حرارتی صنعتی می توانید فضای داخلی ساختمان های صنعتی و تجاری را گرم کنید. این دستگاه ها با سیم پیچ های متعدد ساخته می شوند و دوام بالایی دارند. نکته ای که درباره این دستگاه ها وجود دارد، نحوه مراقبت از آن هاست. المنت ها به هیچ وجه نباید در معرض رطوبت قرار بگیرند. در صورتی که المنت در کنار رطوبت یا مایعات قرار بگیرد، دچار آسیب های جدی می شود.

بهترین فضا برای نگهداری کردن از یک المنت فضایی خشک و عاری از هرگونه رطوبت است. در طول استفاده از المنت ها باید هر چند وقت یک بار آن ها را مورد بررسی قرار دهید تا از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. تمیز کردن فاکتور مهم دیگری است که نباید فراموش کنید. به طور کلی سلامت و دوام دستگاهی همچون المنت حرارتی صنعتی تا حد زیادی به مراقبت و نگهداری از آن ارتباط دارد.

خرید المنت صنعتی

خرید المنت صنعتی یکی از اقداماتی است که باید برای راه اندازه یک کسب و کار در نظر بگیرید. المنت برقی وسیله ای است که فضای داخلی یک ساختمان را گرم می کند. برای بسیاری از ساختمان های صنعتی که فضای خنک و سرد اولویت دارد، وجود المنت برقی بسیار مهم است. این المنت می تواند در زمان کمی فضای داخلی ساختمان را گرم کند. برای ساخت این دستگاه ها از مواد اولیه مختلفی استفاده می شود.

این مواد اولیه هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. میزان مقاومت و شرایط نگهداری برای هر یک از آن ها هم با دیگری تفاوت دارد. با استفاده از این دستگاه می توانید از هزیه های تعمیرات آینده جلوگیری کنید. این المنت ها با محیط زیست سازگار هستند. در ادامه این مقاله قصد داریم درباره اهمیت استفاده از المنت صنعتی، ماهیت المنت، نحوه کار المنت های صنعتی، انتخاب المنت برقی صنعتی، المنت برقی فولاد ضد زنگ، المنت برقی آلومینیوم و اهمیت کنترل دما در ساختمان صنعتی صحبت می کنیم.

المنت صنعتی برقی و اهمیت استفاده از آن

گرمایش در یک محیط صنعتی شامل موارد زیادی می شود. در واقع المنت برقی شامل دستگاه هایی می شود که از جریان برق برای گرم کردن فضای اطراف استفاده می کند. جریان الکتریکی از این دستگاه عبور می کند و فضای اطراف را گرم نگه می دارد. بهره وری انرژی در هر ساختمانی خصوصا ساختمان های صنعتی بسیار اهمیت دارد.

تولید کنندگان در سراسر جهان در حال تولید محصولاتی با بهره وری انرژی کارآمد هستند. همانطور که گفتیم بهره وری انرژی فاکتوری است که باید در زمان خرید تجهیزات به آن توجه کافی داشته باشید. دلایلی وجود دارد که برای ارتقا تجهیزات گرمایشی و خرید المنت صنعتی به شما کمک می کند. در ادامه به این دلایل می پردازیم.

صرفه جویی در هزینه های کسب و کار

در صورتی که از تجهیزات قدیمی استفاده می کنید، احتمالا هزینه های انرژی بسیار زیاد و آزاردهنده است. با خرید المنت صنعتی جدید می توانید راندمان مصرف انرژی را افزایش دهید. محصولات امروزی با راندمان بالا هزینه کمتری دارند. به جز اینکه المنت صنعتی به صرفه جویی در انرژی کمک می کند، هزینه عملیاتی کمی در طول استفاده دارد. به یاد داشته باشید که با خرید المنت صنعتی می توانید در طول سالیان زیادی از آن استفاده کنید. با وجود این دستگاه نیازی نیست که نگران تعمیرات متعدد باشید. همه این فاکتور ها خیال شما را از بابت هزینه ها و مصرف انرژی راحت خواهد کرد.

وقتی بهره وری در یک دستگاه بالا باشد، به معنای سازگاری آن با محیط زیست هم است. این قانون درباره خرید المنت صنعتی هم صادق است. سیستم المنت صنعتی برقی برای محیط زیست کمترین مشکل را ایجاد می کند. دستگاه های المنت برقی انرژی کمتری مصرف می کنند؛ در نتیجه در هزینه های شما هم صرفه جویی می شود.

المنت صنعتی چیست؟

المنت برقی از مواد رسانای عایق تشکیل شده است و برای اهداف گرمایشی و حفظ تعادل یک ساختمان به کار می آید. علاوه بر آن ویژگی عایق در مواد اولیه این دستگاه ها برای اهداف گرمایشی بسیار کارآمد است. مواد اولیه برای ساخت این المنت ها مختلف است. سرامیک، پلاستیک یا سیلیکون از مواد اولیه بخش های مختلف یک المنت است.

ویژگی هایی مثل مقاومت الکتریکی و انبساط حرارتی در هر یک از این مواد متفاوت است. سیمی که در این دستگاه استفاده می شود، به شکل های مختلفی پیچیده می شود. انواع سیم های موج دار، مارپیچ یا مستقیم در دستگاه قرار می گیرند. برای معلق نگه داشتن این سیم ها معمولا از سرامیک و میکا استفاده می شود.

المنت صنعتی برقی چگونه کار می کند؟

سوالی که برای بسیاری از مصرف کنندگان پیش می آید، این است که المنت صنعتی چگونه کار می کند؟ این المنت ها از مهم ترین دستگاه ها برای بسیاری از ساختمان ها هستند. با شناخت نحوه کار این دستگاه خواهید دانست که چگونه انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل می کند. این دستگاه ها با یک جز الکتریکی مقاوم جریان الکتریکی را عبور می دهند و از آن برای گرم کردن استفاده می کنند. برای اینکه این روند به خوبی انجام شود، از هادی ها استفاده می شود. هادی ها رسانای خوبی برای انتقال الکتریسیته هستند.

المنت صنعتی فولاد ضد زنگ

برای ساخت لوازم گرمایشی از مواد اولیه مختلفی استفاده می شود. یکی از این مواد اولیه فولاد ضد زنگ است. فولاد ضد زنگ یکی از مقاوم ترین موادی است که در برابر زنگ زدگی هم مقاومت می کند. اگر مقاومت در برابر زنگ زدگی و طول عمر دستگاه برای شما اهمیت دارد، استفاده از المنت های فولاد صد زنگ گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. فولاد ضد زنگ از سایر مواد اولیه تیره تر است و باید در زمان خرید، به این نکته توجه داشته باشید.

معمولا برای ساخت پایه های المنت صنعتی از فولاد ضد زنگ استفاده می شود. یک المنت حرارتی صنعتی در برابر حرارت مقاومت بالایی دارد و از بین نمی رود یا تغییر شکل نمی دهد. المنت حرارتی باید به اندازه کافی در برابر زنگ زدگی مقاوم باشد و از کیفیت بالایی برخوردار باشد. هر چقدر کیفیت المنت بالا تر باشد، دوام و عملکرد آن ها افزایش پیدا می کند. به طور کلی قبل از خرید یک المنت صنعتی حتما جنس آن و ویژگی هایی را که دارد، بررسی کنید. یکی از نکاتی که باید در زمان استفاده از المنت صنعتی در نظر بگیرید، محل قرارگیری آن است. المنت برقی نباید در معرض رطوبت قرار بگیرد. رطوبت یا آب باران می تواند عملکرد دستگاه را تحت تاثیر قرار دهد.

المنت صنعتی آلومینیوم

برای ساخت المنت صنعتی برقی باید از مواد افزودنی مثل سیلیکون، آهن، مس، منیزیوم و کروم استفاده کنید. همانطور که می دانید به طور کلی یک آلومینیوم مقاومت بالایی در برابر انواع آسیب ها دارد. المنت صنعتی برقی آلومینیوم در برابر ضربه و خوردگی مقاومت بالایی دارد و به راحتی از بین نمی رود.

برای ریخته گری آلومینیوم از تجهیزات مختلفی استفاده می شود. آلومینیوم یک ماده همه کاره است و در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر آن با خرید یک المنت صنعتی آلومینیومی می توانید به محیط زیست هم کمکم کنید. المنت صنعتی برقی آلومینیومی به خوبی قابل بازیافت است. شما می توانید با این المنت ها به محیط زیست کمک کنید.

اهمیت کنترل دما در یک ساختمان صنعتی

همانطور که در بالا اشاره کردیم، حفظ دمای متعادل در یک ساختمان صنعتی یا تجاری بسیار پر اهمیت است. خصوصا در ساختمان های تجاری که بازدیدکنندگان رفت و آمد دارند، باید به فکر سیستم های گرمایشی باشید. با حفظ دمای مطلوب در یک ساختمان، می توانید بهره وری کارکنان را تا حد زیادی افزایش دهید. برای اینکه دستگاه مورد نظرتان را انتخاب کنید، حتما در زمان خرید المنت صنعتی جای نصب آن را در نظر بگیرید.

المنت ها انواع مختلفی دارند. یکی از رایج ترین مدل های المنت که حتما تا به حال با آن رو به رو شده اید، المنت فنری است. این المنت ها از آهن و نیکل ساخته شده اند و ساختاری متفاوت با دیگر انواع المنت دارند. این المنت مقاومت الکتریکی بالایی دارد؛ از همین رو می تواند انرژی الکتریکی بیشتری را به جریان درآورد. المنت ها جریان حرارتی را به حرکت در می آروند تا به تبدیل به گرما شود.

المنت فنری با جریان بیشتر حرارت، فضای اطراف را راحت تر و سریع تر گرم می کند. المنت حرارتی فنری با اندازه ها و شکل های مختلفی تولید می شود. به این ترتیب استفاده از آن در انواع دستگاه ها با شکل های مختلف رایج است. المنت فنری یکی از انواع المنت هاست که در ساختمان های مختلف استفاده می شود. به طور کلی المنت ها انواع بسیار متنوعی دارند.

انتخاب المنت صنعتی

برای اینکه المنت مورد نظرتان را پیدا کنید و خرید المنت صنعتی را انجام دهید، باید انواع آن ها را با ویژگی های مختلف مورد بررسی قرار دهید. المنت برقی بخش مهمی از ساختمان های صنعتی و سیستم های گرمایشی آن هاست. وقتی نوبت به خرید چنین دستگاهی می رسد، باید ابتدا اطلاعات لازم را جمع آوری کنید. برای اینکه به محصول مورد نظر برسید، باید از خودتان سوال هایی را بپرسید:

المنت حرارتی مورد نظر باید به چه دمایی برسد؟

المنت حرارتی باید چند ساعت فعال باشد و کار کند؟

پاسخ دادن به هر یک از این سوال ها در زمان انتخاب المنت صنعتی برقی به شما کمک می کند. المنت ها انواع مختلفی دارند. شما می توانید با شناخت آن ها با ویژگی ها و مزایایشان آشنا شوید و خرید المنت صنعتی را انجام دهید.

در نهایت با خرید المنت صنعتی می توانید فضای ساختمان را در بهترین حالت نگه دارید. این المنت ها با مواد اولیه مختلفی تولید می شوند و هر کدام ویژگی های مختلفی دارند. در ساختمان های صنعتی دمای هوای اطراف بسیار اهمیت دارد؛ زیرا در بهره وری کارکنان نقش مهمی دارد. در زمان خرید و انتخاب یک المنت اندازه و قدرت آن را در نظر داشته باشید. هر چقدر دستگاه بزرگ تر باشد، فضا را زودتر گرم می کند. مواد اولیه ای که برای ساخت المنت استفاده می شوند، در عملکرد آن هم تاثیر به سزایی خواهد داشت.

اما كدام يك از وسايل روزمره ما داراي اين قطعات پركاربرد هستند؟

به طور كلي ميتوان گفت امروزه اكثر وسايلي كه به هر نوع توليد گرما ميكنند داراي المنت حرارتی هستند. مثل بخاري هاي برقي، سماور برقي، سشوار، ماشين ظرف شويي، ماشين لباس شويي، آب گرم كن، اتو، چاي ساز و …

آموزش ساخت المنت حرارتی

نکته مهم قبل از دانستن روش ساخت یا همان بخاری برقی ساده، آشنایی مختصر و کوتاه با المنت است. در واقع المنت؛ یک رشته سیم دارای مقاومت الکتریکی (معمولا مقاومت ها از جنس کروم و نیکل و یا نیکل- کروم در بازار یافت می شوند) است که به دور یک استوانه عایق نارسانا پیچیده شده که جنس آن از سرامیک یا خاک نسوز است. این رشته سیم خاصیت داغ شوندگی و تحمل جریان الکتریکی بالا را دارد، لذا با گذشتن جریان برق از آن گرما تولید می شود.

حال برای ساختن یک المنت ساده حرارتی (هیتر برقی) باید به نکاتی توجه کرد نظیر اینکه از سیم های المنت به تنهایی نمی توان استفاده کرد چون احتمال اتصال الکتریکی یا برق گرفتگی وجود دارد و حتی ممکن است انتقال دما کند صورت گیرد که این امر موجب شکستگی سیم المنت می شود.

به همین دلیل است که سیم های المنت را درون روکش های عایق قرار می دهند تا احتمال برق گرفتگی و اتصال الکتریکی به صفر برسد و همچنین انتقال دهی دما بهتر شود.

ساخت یک المنت حرارتی ساده یا همان هیتر

جریان الکتریسیته به زبان ساده یعنی برق. حال میانید که برق چگونه تولید می شود؟ وقتی یک رسانا مثلا یک تکه سیم مسی در یک میدان مغناطیسی حرکت کند در سیم (رسانا) برق تولید می شود.

میدان مغناطیسی چیست؟ در واقع خطوط نیرو هستند که از قطب مثبت یک آهن ربا خارج و به سمت قطب منفی آن ادامه پیدا میکنند. برای درک میدان مغناطیسی میتوان یک آهن ربای میله ای شکل به طول مثلا ۱۰ سانتی متر روی کاغذ آچار گذاشته و مقداری براده آهن روی کاغذ میریزیم و سپس صفحه را می لرزانیم و براده ها در مسیرهای مشخص شکل می گیرند که در واقع جهت میدان مغناطیسی را نشان میدهد.

N یعنی قطب مثبت و یا همان شمال.

S یعنی قطب منفی یا همان جنوب.

در واقع کره زمین به مانند یک آهن ربا است که جهت خطوط مغناطیسی از قطب شمال خارج شده و به سمت قطب جنوب ادامه پیدا می کند. حال این برق یا همان جریان الکتریسیته تولید شده این خاصیت را دارد که اگر در یک رسانا جریان پیدا کند گرما را تولید نماید.

که تولید گرما به چند پارامتر نظیر طول رسانا L و سطح مقطع رسانا A و مقاومت رسانا که به طور خلاصه در فرمول ذیر تفسیر و توضیح داده  شده است بستگی دارد.

مقاومت سیم با R نمایش و واحد آن اُهم  Ω است.

طول سیم با L نشان داده میشود و واحد آن m است.

سطح مقطع سیم با A و واحد آن برحسب متر مربع m^2)) می باشد.

ρ)) یا ضریب هدایت الکتریکی؛ که برای جنس های مختلف رسانا مثل مس، طلا و نقره متفاوت است.

تا به اینجا متوجه شدیم که برق چگونه تولید میشود و اگر از یک رسانا عبور کند گرما تولید می شود و اینکه برای بدست آورن مقاومت بیشتر باید طول سیم L بیشتر، سطح مقطع آن کوچکتر A و P بزرگتر باشد.

P: در واقع همان توان تلف شده یا همان گرمای تولید شده است.

R: مقاومت رسانا که توضیح داده شده است.

I: شدت جریان برحسب آمپر که به منبع تولید انرژی الکتریسیته بستگی دارد که هر چه بیشتر باشد گرمای بیشتری تولید می کند.

قبلا توضیح داده شده که طول بیشتر، گرمای بیشتری را ایجاد میکند. و نمونه آن را میشود در سیم المنت داخل لامپهای قدیمی که به صورت حلزونی و مارپیچ شکل داده شده است دید یا در سیم المنت بخاری برقی.

حال با این تفاسیر چگونه میتوان یک المنت یا همان بخاری برقی ساده بسازیم؟

لوازم مورد نیاز

سیم المنت. منبع تغذیه (مثل یک باتری). بست سوسماری. کلید قطع و وصل.

وقتی کلید وصل شود جریان برقرار شده و مطابق فرمولهای ذکر شده و تعاریف برق و الکتریسیته و شکل بالا، در المنت گرما تولید می شود، به همین سادگی.

نکته

این روش تولید گرما، انرژی الکتریسیته زیادی را مصرف میکند که معمولا مقرون به صرفه نیست. بدین معنی که در اثر عبور جریان و گرمای تولید شده در رسانا ممکن است رسانا بیش از حد داغ و برافروخته و در نهایت قرمز و نورانی شود که این اساس تولید لامپهای پرمصرف قدیمی بوده است.

در نهایت

با برق و الکتریسیته و چگونگی ساخت المنت ساده آشنا شدید. لذا در فصل سرما، وسایل گرمایشی مختلفی در بازار موجود است که میتوان از آنها استفاده نمود. در این بین میتوان با داشتن دانش چگونگی ساخت المنت حرارتی ساده، یک سیستم گرمایشی کوچک و ساده و حتی قابل حمل را در منزل برای مواقع ضروری تهیه نمود.

سوالات متداول

آیا ساخت المنت با سیم مفتول امکان پذیر است؟

بله اما بهتر است برای ساخت المنت حرارتی از سیم المنت استفاده کنیم.

ساخت المنت با قاشق چگونه ساخته می شود؟

ما آموزش آن را در این سایت نداریم زیرا استاندارد نیست.

آموزش نحوه اتصال المنت به برق را بگویید؟

در این مقاله به صورت مختصر و ساده نحوه اتصال المنت به برق شرح داده شده است.

آیا ساخت بخاری برقی با المنت سرامیکی امکان پذیر است؟

بله اما بهتر است یک متخصص این کار را انجام دهد.

با توسعه جوامع و افزایش روزافزون گرایش به مصرف لوازم برقی در خانواده ها میزان مصرف برق خانگی نیز افزایش یافته است و طبق آمارها مصرف برق خانگی در ایران 5/2 برابر استاندارد جهانی است یعنی در بخش خانگی و تجاری کشور ۳۷ درصد از انرژی مصرف می شود.

المنت میله ای استخری 

این نوع المنت حرارتی مخصوص استخر به وسیله برق (تک فاز / سه فاز) قادر به تامین دمای مورد نیاز استخرهای مختلف در ابعاد و حجم های گوناگون می باشد که در صورت سفارش قابلیت تامین گرمایش استخر به صورت آبگرم را دارا می باشد. این نوع المنت به صورت میله ای تولید شده و تا عمق 2 متری قابل استفاده می باشد .

نکته بسیار مهم

المنت برقی استخری تولید شده کارگاه المنت سازی هیترهدف  در ظرفیت های مختلف و با استفاده از قطعات تولید داخلی به صورت انحصاری این کارگاه ساخته می شود و هرگونه نمونه مشابهی که در سایت های دیگر می بینید تقلبی بوده و احتمال خطر و برق گرفتگی نیز وجود دارد

المنت استخر تک فاز

المنت استخری تک فاز معمولا اگر با برق معمولی کنتور در نظر گرفته بشوند تا حداکثر 32 آمپر می توانید استفاده کنید

توجه داشته باشید که المنت 3000 وات تک فاز که 13/5 آمپر برق مصرفی اش می باشد برای حجم تا 2000 لیتر در نظر گرفته شده و برای حجم 10 هزار لیتر گرمایشی ایجاد نمی کند حتی اگر زمان زیادی روشن بماند ( استخر تلفات گرمایی زیادی دارد به علت سطح رو باز)

برای استفاده از المنت های 7500 و 9000 وات تک فاز که آمپری بیشتر از توان کنتور نیاز دارند باید فیوز کنتور را به آمپر بالاتری ارتقا داده و همچنین از سیستم کابل کشی قوی مطمئن شوید.

المنت استخر سه فاز

در المنت های استخری 3 فاز توان المنت به 3 قسمت مساوی تقسیم می شود و هم در آمپر مصرفی صرفه جویی می شود هم طول عمر المنت بیشتر می باشد .

نکته : آمپر مصرفی یک سوم المنت های تکفاز می باشد.

 اجزای سازنده المنت استخری

1.المنت  (نقطه گرم )

2.بوشن

3.لوله اتصال (نقطه سرد )

4.کلگی پلاستیکی

 1. کابل

 المنت استخری سرامیکی روکش دار

المنت استخری سرامیکی ساخته شده توسط کارگاه المنت سازی هیترهدف جدید ترین تولید با تکنولوژی جدید و نو می باشد .

تفاوت المنت سرامیکی با المنت میله ای 

المنت میله ای دارای روکش ضعیف تری نسبت به روکش المنت سرامیکی دارند (گوشت روکش ضخیم تر می باشد )

راندمان حرارتی المنت سرامیکی حدود 1/5 برابر المنت میله ای می باشد .(مصرف برق کمتر حرارت بیشتر )

طول عمر بیشتر المنت های سرامیکی نسبت به میله ای

نکته : المنت های میله ای استخری از نظر زمان گرم کردن سریعتر عمل می کنند و همچنین قیمت آن ها بسیار به صرفه تر و ارزان تر می باشد ، معمولا در اکثر استخر های تفریحی که مدت استفاده چند بار در ماه می باشد ، این المنت ها کارایی بهتری دارند و اگر دنبال جنس مرغوب تری هستید بهتر است که المنت میله ای استخری ایتالیایی انتخاب کنید .

کاربرد المنت استخری سرامیکی

از این نوع المنت ها بیشتر در مصارف صنعتی و کشاورزی نظیر (پرورش ماهی کپور – قزل آلا -خاویار – زینتی -گرمابی -تیلاپیا ) و همچنین گرم کردن استخر آبیاری گلخانه های صنعتی و…

لیست قیمت المنت استخری سرامیکی

حجم گرمایش لیتر قیمت المنت سرامیکی استخری وات / توان آمپر / جریان ولتاژ برق
 3000 تماس بگیرید 2000 9 220 تک فاز
5000 تماس بگیرید 3000 13 220 تک فاز
5000 تماس بگیرید 3000 4/5 380 3 فاز
10000 تماس بگیرید 4500 6/8 380 3 فاز
15000 تماس بگیرید 5000 7/5 380 3 فاز
20000 تماس بگیرید 5500 8 380 3 فاز
30000 تماس بگیرید 6000 9 380 3 فاز

نکته : اگر حجم استخرتان بیشتر از 30 هزار لیتر بود برای هر 30 هزار لیتر یک عدد المنت 6000 وات سرامیکی در نظر بگیرید.

نحوه استفاده و نصب و راه اندازی از المنت های استخری

این المنت های را کافی است در گوشه استخرهای خود در داخل آب قرار داده و مناسب با حجم استخر منتظر گرم شدن استخر باشید .

میانگین زمانی که المنت نیاز دارد تا استخرتان را گرم کنید حدود 10 ساعت می باشد .

این المنت ها هیچ خطری برای انسان در حال شنا نداشته و ندارد ، ولی برای اطمینان بیشتر وقتی آب استخر گرم شد برق المنت قطع کنید سپس المنت را از استخر خارج کنید با این کار هم احساس امنیتی بیشتری دارید هم رسوب زیاد بر روی المنت جمع نمیشود که عمل اصلی سوختن المنت می باشد

نکته :

برای کنترل بهتر این المنت ها و امنیت بیشتر لازم است از تابلو فرمان که شامل کنتاکتور و محافظ جان استفاده گردد .

نکته مهم

این المنت ها حتما باید به کابل قوی و جداگانه وصل شود زیرا هم آمپر زیادی مصرف می کند هم ممکن است در متراژ زیاد افت ولتاژ در شبکه برق وجود داشته باشد.

دمای مناسب استخر

مطالعات پزشکی حاکی از آن است که دمای 26 درجه سانتی گراد مناسب ترین دما برای آب استخرهای تفریحی از حیث حفظ سلامت بدن شناگران به شمار می رود.

-محدوده متداول دمای آب استخرهای مختلف بر مبنای توصیه انجمن عبارت است

استخرهای تفریحی 29 درجه سانتی گراد

استخرهای درمانی 35 درجه سانتی گراد

استخرهای قهرمانی 28 درجه سانتی گراد

استخرهای غواصی 32 درجه سانتی گراد

استخرهای سالمندان 32 درجه سانتی گراد

استخرهای هتل ها  30 درجه سانتی گراد

نکته

فقط جکوزی های آبگرم 40 درجه سانتی گراد می باشد

-به منظور کاهش نرخ تبخیر آب استخر دمای هوا باید به اندازه 1 تا درجه سانتی گراد بالاتر از دمای آب باشد.

منبع حرارتی سیستم های این هیتر ها ، المنت مخصوص گرمایش آب استخر می باشد که حداکثر میزان افزایش دمایی استخر تا ۴۰ درجه از دمای ثابت استخر می باشد.

در محیط های معتدل 20 تا 30 درجه سانتیگراد از جدول زیر می توانند استفاده نمایند.

مزایای استفاده از المنت های استخری کارگاه المنت سازی هیترهدف

 • راندمان بالا المنت های میله ای
 • افزایش میزان دمای سیال استخر
 • استفاده از بهترین قطعات تولیدات داخلی در مونتاژ المنت استخری
 • تامین آبگرم ملایم در جهت افزایش رفاه مصرف کنندگان
 • کارکرد بدون صدا و بدون نیاز به استفاده از سوخت های فسیلی در جهت تامین گرمایش استخر
 • بهترین جایگزین موتور خانه های قدیمی در جهت تامین گرمایش استخر
  بدون نیاز به استفاده از دودکش
 • قابلیت اتصال به سیستم ژنراتورهای برق
 • بهترین گزینه برای استفاده در منازل – ویلا ها و یا پرورش ماهی و میگو
 • قابلیت استفاده در محیط های تولید آبزیان
 • قابلیت تامین دمای مورد نیاز استخر از طریق سیستم گرمایش از داخل استخر
 • قابل استفاده با برق خانگی برای استخرهای کوچک
 • قابلیت استفاده با برق صنعتی برای محیط های تولیدی یا استخرهای عمومی و بزرگ
 • بدون نیاز به استفاده از منبع کویل دار یا پوسته ای در جهت افزایش دما
 • بدون نیاز به استفاده از مبدل های استخری
 • تولید شده به صورت قابل حمل
 • ایمنی بسیار بالا نسبت به سیستم های گازی یا گازوئیلی
 • قابل استفاده در استخرهای روباز یا بسته
 • کمترین میزان مصرف انرژی
 • بالاترین سطح بازدهی
 • قیمت مناسب نسب به پکیج و موتورخانه
دکمه بازگشت به بالا