اقتصادیبرترین های کسب و کار

فول نود ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

یکی از دانش‌هایی که توانسته تحول عظیمی را در علم اقتصاد ایجاد و انقلابی را در آن متبلور کند، فناوری ارز دیجیتال است که با بسط و گسترش مفاهیم مختلف و ایجاد راهکارهایی برای ثروت‌اندوزی، بسیار مورد استقبال و استفاده مردم قرار گرفته است. این دانش با برخورداری از مفهوم بلاک‌چین، توانست محبوبیت و اعتبار ویژه‌ای را برای خود کسب کند و به طور معجزه‌آسا و شگفت‌‌انگیزی، در مدت زمان بسیار کوتاهی، ارزش بسیار زیادی را پیدا بکند. در این بخش از مقاله می‌خواهیم به توضیح فناوری بلاک‌چین در آن بپردازیم و بدانیم بلاک ‌چین چیست

اصل و اساس فناوری بلاک چین پایه این است که داده‌ها و اطلاعات تراکنش‌های دیجیتال را به صورت امن و غیرمتمرکز نگهداری و از درز اطلاعات به دنیای خارج، جلوگیری کند. این امر سبب می‌شود تا سابقه تمامی تراکنش‌ها فقط در خود بلاک‌چین ذخیره گردد و در اختیار افراد سودجو و نهادهای متمرکز قرار نگیرد. به عبارت بهتر این دانش کمک می‌کند تا انجام معاملات و تراکنش‌های ارز دیجیتال به صورت کاملا غیرمتمرکز و بدون نظارت و دخالت نهادها و سازمان‌های مختلف انجام شود.

قابل ذکر است که کنترل شبکه‌های بلاک‌چینی، دست هیچ فرد و نهاد خاصی نیست و انجام هرگونه تغییر و تحول در این نوع شبکات، نیازمند اجرای فرآیندی به نام اجماع است تا همه اعضای فعال در شبکه، به طور یکسان و برابر در تغییرات شبکه سهیم باشند. این امر باعث می‌شود تا امنیت شبکه‌های بلاک‌چینی در کنار مولفه غیرقابل تغییر بودن افزایش پیدا بکند و سابقه تمامی تراکنش‌ها به طور کاملا شفاف و واضح، در اختیار عموم قرار بگیرد. بلاک‌چین به خاطر دستیابی به مولفه غیرمتمرکز بودن، اطلاعات و داده‌های هر تراکنش را به جای ارسال به یک سرور مرکزی، به مجموعه‌ای از سرورها تحت عنوان نود ارسال می‌کند. در سایت blockpost.ir میتوانید از اخبار روز و اطلاعات ارز دیجیتال اگاه شوید.

نود و فول نود چیست؟

نود

از لحاظ فیزیکی، به هر سیستم کامپیوتری که نرم‌افزار بلاک‌چین بر روی آن پیاده‌سازی شده و تحت عنوان یک پل، برای تبادل اطلاعات با دیگر سیستم‌های شبکه عمل می‌کند، نود یا گره می‌گویند که با وجود وظایف متفاوتی که دارند، در سه مورد اتفاق‌نظر دارند: اعتبارسنجی تراکنش‌ها، ذخیره یک نسخه از تراکنش‌های تایید شده و انتقال آنها به نود بعدی.

فول نود

نودی که تمامی اطلاعات موجود در بلاک‌چین را در خود ذخیره می‌کند و در فرآیند تایید تراکنش‌ها و تولید بلاک جدید تاثیرگذار است را فول نود می‌گویند که با مجموعه اقداماتی که انجام می‌دهد، باعث می‌شود تا امنیت شبکه حفظ شود.

انواع فول نودها

فول نود هرس شده

این نودها به اعتبارسنجی تراکنش‌ها می‌پردازند اما به خاطر صرفه‌جویی در فضای ذخیره‌سازی، فقط بخشی از تاریخچه بلاک‌چین را ذخیره می‌کنند و به عبارتی بلاک‌های قدیمی را حذف می‌کنند. این امر باعث می‌شود تا در صورت نیاز به تاریخچه بلاک‌چین، نود هرس شده به سایر نودها وابسته باشد.

فول نود بایگانی

فول نود بایگانی یک نوع از نود کامل است که به علت ذخیره‌سازی تمامی تاریخچه بلاک‌چین، به فضای ذخیره‌سازی و پهنای باند زیادی احتیاج دارد و می‌تواند در زمینه اهدافی مثل نگهداری اطلاعات و تحلیل تاریخچه تراکنش‌های شبکه، کاربرد داشته باشد که به 2 دسته فول نودهای بایگانی اضافه‌کننده و فول نود مستر نود، تقسیم‌بندی می‌شود.

فول نود مستر نود

مستر نود یک نود کامل است که مسئول نگهداری دفترکل بلاک‌چین و اعتبارسنجی تراکنش‌ها است که در الگوریتم اجماع اثبات‌سهام، مورد استفاده قرار می‌گیرد اما تفاوتش در مقایسه با سایر نودهای بایگانی، این است که در فرآیند ایجاد بلاک در بلاک‌چین نقشی ندارد.

فول نود بایگانی اضافه کننده بلاک

نودهای ماینر

این نوع نودها برای اعتبارسنجی از الگوریتم اثبات‌کار بهره می‌برند و با برخورداری از تمامی اطلاعات بلاک‌چین و قابلیت اضافه کردن بلاک‌های جدید به آن، به فعالیت می‌پردازند و بعد از بررسی و تایید خروجی کار ماینری که سریع‌تر به حل مسئله پیچیده ریاضی پرداخته است، آن را با فول نودهای دیگر به اشتراک می‌گذارند تا در صورت تایید اکثریت آنها، ماینر حق اضافه کردن بلاک را داشته باشد.

نودهای استیکینگ

این نوع نودها نیز مانند نودهای ماینر، وظیفه اعتبارسنجی تراکنش‌ها را برعهده دارند اما با الگوریتمی متفاوت موسوم به الگوریتم اثبات‌سهام. در این نوع از الگوریتم، نودها باید مقدار مشخصی از ارزهای دیجیتال را به عنوان وثیقه در شبکه استیک کنند و نیازمند به دسترسی مداوم به اینترنت دارند.

فول نود مرجع

از آنجایی که قابلیت دسترسی بلاک‌چین، محدودیتی برای افراد ندارد و همه می‌توانند در آن مشارکت و فعالیت کنند، در برخی از بلاک‌چین ها مانند بایننس ‌اسمارت‌چین، به منظور بررسی نودهایی که می‌خواهند به شبکه افزوده شوند، نودهای مرجعی در نظر گرفته می‌شود که توسط تیم توسعه‌دهنده تعیین شده است.

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم به بررسی نود، فول نود و انواع آن بپردازیم. نودها سیستم‌هایی هستند که با شبکه‌های بلاک‌چینی ارتباط برقرار می‌کنند و هرکدام، وظایف خاص خود را دارند. در این زمینه، فول نودها مهم‌ترین نودهای شبکه بلاک‌چین هستند که وظیفه تایید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک جدید در بلاک‌چین را برعهده دارند.

دکمه بازگشت به بالا