برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

تکثیر درخت مو چگونه است؟

درخت انگور که در اصطلاح رایج باغداران با نام درخت مو شناخته می‌شود با روش‌های گوناگونی به تکثیر و تولید می‌رسد که در این مقاله به شرح جزییات برخی از این شیوه‌های برجسته و نکات تخصصی مربوط به آنها می‌پردازیم. طول عمر نهال انگور نسبت به سایر ارقام نهال میوه به حدی زیاد است که تحت عنوان درختان مادام العمر لقب گرفته است و به صورت رونده رشد می‌کند، میوه این درخت نیز به صورت خوشه‌ای رشد می‌کند و بسته به نوع نژاد گونه دارای اندازه‌های متفاوتی است.

شاخص‌ترین روش تکثیر نهال انگور

در قسمت‌های قبلی مقاله گفته شد که عملیات ازدیاد و تکثیر نهال انگور با روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد اما به جز روش پیوند که درختانی مثمر و بسیار مقاوم تولید می‌کند، روش‌های تکثیر بذر و قلمه زنی جز شاخص‌ترین روش‌های تکثیر نهال انگور به شمار می‌آید.

خرید نهال انگور برای برخی باغداران مقرون به صرفه نیست و برخی خود اقدام به تکثیر و ازدیاد نهال انگور می‌کنند، لذا برای این کار باید دانش و تخصص کافی و همچنین تجربه لازم را داشته باشند تا عملکرد مطلوب‌تری را از خود به نمایش بگذارند، توجه داشته باشید که برای انتخاب شیوه‌ی مناسب تکثیر درخت مو باید شرایط اقلیمی منطقه و بافت خاک را نیز در نظر بگیرید و با توجه به میزان سرمایه‌ی در دسترس و موارد گفته شده بهترین شیوه را انتخاب کنید.

ازدیاد درخت مو با روش تکثیر بذر

تکثیر و ازدیاد درخت مو یکی از روش‌های زمانبر و رایجی است که تنها برای ارقام هسته دار کاربرد دارد و این امر نوعی محدودیت برای این روش تکثیر است و شما در این روش باید به دقت عمل بسیار بالایی با صبر و حوصله‌ی فراوان و البته هزینه‌ی نسبتا بالا از هسته یا همان بذر انگور به تکثیر نهال جدید بپردازید.

در این روش هسته انگور را پس از جداسازی از بافت میوه خشک کرده و برای مدتی تحت دمای پایین نگهداری می‌شود و سپس داخل یو دستمال نمدار قرار می‌دهند تا جوانه بزند و در شرایطی ویژه آن را داخل خاک قرار می‌دهند تا ریشه زایی کند؛ جالب است بدانید که در این مرحله برلی تسریع در فرآیند ریشه زایی می‌توان از هورمون‌های ریشه زایی استفاده کرد تا تکثیر نهال با سرعت بیشتری انجام شود.

در این روش به نور و گرمای بذر نیز باید توجه ویژه‌ای داشت؛ چرا که در این شرایط بذر ممکن است جوانه بزند و سبز شود.

ازدیاد درخت مو با روش قلمه زدن

در روش قلمه زدن که رایج‌ترین روش برای تکثیر درخت مو است، نهال تکثیر شده به روش غیر جنسی از لحاظ ظاهری و همچنین صفات کاملا شبیه پایه اصلی خود (پایه مادر) است و باغدار یا متصدی نهالستان باید توجه داشته باشد که در این روش شرایط زمانی، مکانی را در نظر داشته باشد به این صورت که فصل مناسبی را برای انجام این کار انتخاب نمایید تا ریسک حاصل از شکست بهدصفر برسد.

در مرحله‌ی بعدی باید شاخه‌ی مناسبی را که کمتر از دوسال سن دارد از درخت مثمر و جوانی به اندازه ۲۵ سانتی متر در فصول باردهی جدا نمود و در خاک قرار داد، البته ناگفته نماند که عملیات کاشت قلمه نیز خود دارای اصولی خاص است به این گونه که نباید قسمت‌های انتهایی قلمه دارای جوانه باشد زیرا ممکن است قلمه‌ی زیر خاک رفته دارای جوانه انرژی بسیاری را از خاک بگیرد.

قبل از ریشه زایی قلمه‌ها بهتر است نیاز سرمایی آنها را رفع نمایید تا سریع‌تر ریشه دار شوند و پس از ریشه دار شدن قلمه می‌توان انتظار رویش نهال جدید مشابه نهال مادری را داشت که برای تکثیر درخت مو بیشترین بازدهی را خواهید داشت.

ازدیاد درخت مو با روش کشت بافت

یکی از تکنیک‌های نوین برای تکثیر و ازدیاد درخت مو، روش کشت بافت است که تنها با استفاده از یک برگ درخت مو با تجهیزات دانشگاهی مجهز اقدام به تکثیر درخت مو نمود.

توجه داشته باشید که این روش ذکر شده علاوه بر زمانبر بودن بسیار پرهزینه نیز می‌باشد که برای تکثیر درخت مو در تعداد زیاد در نهالستان مناسب نخواهد بود و به باغداران نیز توصیه نخواهد شد، در ضمن قیمت درخت مو تکثیر شده با این روش نیز نسبتا بالا خواهد بود.

نتیجه گیری

در این مقاله با روش‌های متعدد تکثیر و ازدیا درخت مو آشنا شدید اما در این میان مقرون به صرفه‌ترین، کم ریسک‌ترین و پربازده‌ترین روشی که برای تکثیر درخت مو استفاده می‌شود روش قلمه زدن است؛ چرا که با توجه به ویژگی‌های نهال انگور، قلمه زدن سازگارترین روش خواهد بود به شرطی که شاخه‌ی مناسبی را از نهال مادری سالم و مرغوب در ابعاد و اندازه‌های مناسب تهیه کرده باشید.

تمامی آموزش‌های لازم و تکمیلی برای تکثیر نهال انگور در این روش را می‌توانید از کارشناسان مجرب نهالستان برتر نهال که اقدام به تولید و درخت مو کرده‌اند، دریافت نمایید و سپس اقدام به تکثیر نهال مو و یا خرید درخت مو از این مجموعه نمایید.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

دکمه بازگشت به بالا