برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

دستگاه موبایل یاب مدارس چگونه کار می‌کند؟

یکی از معضلاتی که در مدارس کشور وجود دارد، ورود موبایل به مدرسه است. همانطور که می‌دانید ورود و استفاده از گوشی تلفن همراه توسط دانش آموزان در مدارس ایران ممنوع است. دستگاه موبایل یاب به آسانی گوشی را شناسایی می‌کند. به همین دلیل استفاده از آن در مراکز آموزشی مثل مدارس و دانشگاه‌ها در حال افزایش است.

دستگاه موبایل یاب مدارس چیست ؟

دستگاه موبایل یاب یک دستگاه الکترونیکی است که برای شناسایی موبایل از طریق فلزات موجود در گوشی طراحی شده و به آن راکت بازرسی بدنی فلزیاب، اسکنر موبایل یاب و گوشی یاب مدرسه نیز می‌گویند. از این دستگاه در مدرسه، دانشگاه، مراکز آموزشی دیگر و امتحانات نهایی مثل کنکور استفاده می‌شود و کارایی خوبی در شناسایی انواع ابزارهای الکترونیکی مانند گوشی، هندزفری، فلش مموری، ساعت هوشمند و … دارد.

دو مدل با کیفیت که به عنوان راکت موبایل یاب در مدارس استفاده می‌شوند، عبارتند از : راکت MD101 و سوپر اسکنر 3003b1.

دستگاه موبایل یاب چگونه کار می‌کند؟

دستگاه موبایل یاب یک فلزیاب است و اشیاء مختلف را از روی فلز موجود در آنها شناسایی می‌کند. فرقی ندارد فلز آهن باشد، یا طلا و یا هر فلز دیگر مانند مس، آلومینیوم و …. وقتی راکت موبایل یاب را روش می‌کنید، یک میدان مغناطیسی تا فاصله 15  سانتی در سطح آن ایجاد می‌شود. حالا اگر این راکت را حرکت دهید و اشیائی مانند موبایل در این محدوده وجود داشته باشد، آن را شناسایی می‌کند و شروع به بوق زدن می‌کند. علاوه بر بوق از طریق ویبره هم هشدار و اطلاع رسانی انجام می‌شود. کنار دسته راکت یک شاسی برای سوئیچ وضعیت آلارم بین بوق و ویبره وجود دارد.

از آنجایی که اساس شناسایی راکت موبایل یاب، فلز است، پس تفاوتی ندارد که گوشی تلفن همراه روشن باشد، یا خاموش. در هر دو صورت توسط دستگاه شناسایی می‌شود.این دستگاه ها معمولاً با باطری 9 ولت کار می‌کنند. اگر از باطری قابل شارژ استفاده شود، با اتمام شارژ دیگر نیازی به تعویض باطری نیست و می‌توانید با شارژ مجدد دستگاه، دوباره از آن استفاده کنید. با شارژ کامل دستگاه، حداقل یک هفته می‌توانید از آن استفاده کنید.

برای مشکل شناسایی دکمه و سگک کمربند توسط راکت موبایل یاب چه کار کنیم ؟

فلزیاب بودن دستگاه موبایل یاب ممکن است مشکلاتی را در زمان شناسایی پیش بیاورد. برای این دستگاه فرقی نمی‌کند که همراه شما موبایل باشد، یا چاقو یا سکه و هر فلز دیگر. در هر صورت همه آنها را شناسایی می‌کند و بوق می‌زند. سوالی که بیشتر کاربران می‌پرسند این است که آیا راهی وجود دارد که دستگاه فقط موبایل را شناسایی کند و فلزاتی مانند سگک ، سوئیچ ماشین، دکمه فلزی لباس، سکه و موارد اینچنینی را تشخیص ندهد ؟

بله این امکان وجود دارد. اگر دستگاهی که خریداری کرده‌اید قدرت و حساسیت بالایی دارد و موبایل را از فاصله 10 سانتیمتری هم شناسایی می‌کند، خبر خوبی برای شماست. چونکه از فاصله بیشتر مثلا 8-10 سانتیمتری دیگر فلزات ریز شناسایی نمی‌شوند، اما گوشی موبایل شناسایی می‌شود. در بعضی مدل‌ها امکان کاهش حساسیت راکت هم وجود دارد. یعنی با فشردن یک دکمه حساسیت آن کاهش یافته و فقط موبایل شناسایی خواهد شد و دکمه و سکه و فلزات کوتچک تشخیص داده نمی‌شود.

آیا امکان دور زدن راکت موبایل یاب مدرسه وجود دارد ؟

خیر. هیچ روشی برای دور زدن راکت ها وجود ندارد و حتی در حالت خاموش هم موبایل را تشخیص می‌دهند. البته به شرطی که دستگاه با کیفیت خریداری کنید و عمل بازرسی بدنی را به درستی انجام دهید. در این صورت به هیچ وجه دانش آموزان نمی‌توانند از سد آن عبور کنند و گوشی خود را باید تحویل شما بدهند.

دکمه بازگشت به بالا