برترین های کسب و کارعمومی

آشنایی با خطاهای اینورتر ال اس

خطاهای اینورتر ال اس یکی از اصلی‌ترین مواردی هستند که کارشناسان باید در بهره برداری، راه اندازی و تعمیرات و نگهداری اینورتر مدنظر قراردهند. در این مطلب از ال اس کالا قصد داریم که شما را با انواع کدهای خطای اینورتر ال اس آشنا کنیم؛ پس با ما همراه باشید!

انواع خطاهای اینورتر ال اس

به طور کلی خطاهای اینورتر LS را میتوان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

  • خطاهای سخت افزاری
  • خطاهای نرم‌افزاری

خطاهای سخت افزاری

این خطاها ممکن است به دلیل مشکلات در تغذیه قدرت، خروجی ولتاژ یا جریان نامناسب یا مشکل در ولتاژ ورودی، خرابی قطعات الکترونیکی، مشکل در اتصالات سیم‌ها، کانکتورها و ترمینال‌ها، فعال شدن مکانیزم‌های حفاظتی در برابر اتصال کوتاه، افزایش دما، اضافه ولتاژ، اضافه جریان و غیره اتفاق بیفتند. مثلاً اتصال نادرست یا کاهش کیفیت اتصال می‌تواند باعث اختلال در جریان برق و انتقال داده شود. همچنین ممکن است خطاهای اتصال باعث ایجاد نویز یا تداخل الکترومغناطیسی در سیستم شود. این مکانیزم‌ها طراحی شده‌اند تا از خطرات جدی مانند خرابی قطعات یا آسیب به سیستم پیشگیری کنند.

خطاهای نرم‌افزاری

این قبیل خطاها ممکن است به دلیل خطا در تنظیم پارامترهای کنترل، عدم تنظیم صحیح جریان مرجع یا ولتاژ مرجع، مشکل در ارتباط بین اینورتر و سایر دستگاه‌ها مانند سنسورها، کنترلرها یا سیستم‌های مانیتورینگ به وجود بیایند. همچنین دمای بسیار بالا یا پایین در محیط اطراف اینورتر و رطوبت بالا در محیط می‌تواند منجر به خرابی قطعات الکترونیکی، ایجاد تداخل الکترومغناطیسی و آسیب به سیستم خنک‌کننده شود.

کدهای خطای اینورتر ال اس

خطای GF

این خطا نمایانگر خطای اتصال به بدنه است. ابتدا اینورتر را بدون موتور تست می‌کنیم اگر مشکل همچنان باقی بود، به علت خطای سخت افزاری اینورتر یا کنترل برد است. اگر بدون موتور خطا نداشتیم و فقط با اتصال موتور این خطا ظاهر گردید، مشکل از نشتی موتور یا ایراد کلاف‌ها است.

خطای OV

زمانی‌که بار زیادی به موتور وصل بوده و موتور در حال حرکت باشد و به اینورتر فرمان توقف بدهیم؛ بار، موتور را می‌چرخاند؛ یعنی حالت ژنراتوری ایجاد می‌شود و  موتور چرخانده شده توسط بار، ولتاژ زیادی تولید می‌کند. از طرف دیگر چون خازن‌های اینورتر توانایی تحمل ماکزیمم 400 VDCرا دارند و ولتاژ بالاتر به آنها آسیب می‌رساند، مدارات حفاظتی اینورتر فعال شده و خروجی  با اعلا م خطای OVقطع می‌شود.

خطای LV

این خطا بیانگر کم بودن میزان ولتاژ است. ابتدا ولتاژ ورودی را بررسی کرده و از نبود افت ولتاژ در شبکه اطمینان حاصل نمایید. در برخی اینورترها می‌توان با پارامتر خاصی سطح تشخیص افت ولتاژ در ورودی را کاهش داد تا اینورتر به ازای سطح پایین‌تری از ولتاژ قطع نماید و در واقع حساسیت آن کاهش پیدا کند.

خطای OH

این خطا بیانگر این است که فن دستگاه به درستی عمل نمی‌کند. در صورت عملکرد صحیح فن، جریان اینورتر را مشاهده نمایید. اگر جریان بیش از حد مجاز بود نشان دهنده ی وجود مشکل مکانیکی و یا زیاد بودن بار است. اگر جریان در حد مجاز بود بیانگر گرم بودن فضای اطراف اینورتر است. از یک فن خارجی استفاده کنید.

خطای OC

این خطا نمایانگر اضافه جریان خروجی است. این خطا علت‌های متفاوتی دارد. موتور را کاملا از اینورتر جدا نموده و یک بار اینورتر را به تنهایی راه اندازی کنید. وجود خطا در این حالت نمایانگر مشکل سخت افزاری اینورتر است. در صورت مشاهده نشدن خطا، بار را کاملا از موتور جدا کرده و فقط موتور را به تنهایی به کمک اینورتر اتصال دهید. فرکانس را بر روی 5 هرتز قرار دهید به صورتی که حرکت شفت موتور به طور واضح مشاهده شود. اگر حرکت نرم بود نمایانگر سالم بودن اینورتر است. وجود هرگونه حالت پله‌ای نمایانگر خرابی سخت افزاری اینورتر(IGBT)  است.

خطای OL2

این خطا نمایانگر بار زیاد اینورتر است. ممکن است افزایش ناگهانی بار و یا خرابی موتور منجر به این خطا شده باشد. موتور را کاملا از اینورتر جدا نموده و یک بار اینورتر را به تنهایی راه اندازی نمایید. وجود خطا در این حالت نمایانگر مشکل سخت افزاری اینورتر است. در صورت مشاهده نشدن خطا بار را کاملا از موتور جدانموده و فقط موتور را به تنهایی به کمک اینورتر اتصال دهید. فرکانس را بر روی 5 هرتز قرار دهید به صورتی که حرکت شفت موتور به طور واضح مشاهده گردد. اگر حرکت نرم بود نمایانگر سالم بودن اینورتر است. وجود هرگونه حالت پله ای در این حالت نمایانگر خرابی سخت افزاری اینورتر(IGBT)  است.

پس از اطمینان از سالم بودن موتور و اینورتر، بار را اتصال دهید و گشتاور راه اندازی را افزایش دهید. سعی کنید در این مرحله برای تست از فرکانس متوسطی استفاده نمایید. فرکانس را بیش از حد کم یا بیش از حد زیاد انتخاب نکنید.

در صورت امکان به ترتیب موتور و اینورتر را جایگزین نموده و مجددا بررسی کنید. در صورت رفع نشدن مشکل، اینورتر قوی‌تری انتخاب کنید.

در بالا به چند مورد از خطاهای رایج اینورتر ال اس اشاره کردیم. از اینکه تا انتهای مطالب با همراهی کردید، کمال تشکر را داریم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از مشاوره تخصصی کارشناسان ما در ال اس کالا بهره بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا