برترین های کسب و کارورزشی

همه چیز در مورد فوتبالیست شدن

روش هایی ناب برای فوتبالیست شدن حرفه ای

نحوه فوتبالیست شدن در 6 ماه

بازیکن فوتبال شدن یکی از سخت ترین کارهای ممکن هست که با سختی می‌توان به برترین بازیکنان تبدیل شد . تمرینات فوتبال اکثر نسبت به سن و شرایط بدنی و قرار داشتن در یکی از پله هاي هرم تمرین میباشد. ولی ابتدا ما همۀ را مبتدی فرض کرده و دنباله رو یک هرم تمرین مفید ، ولی اگر خودتون رو در شرایط خاص و میدونید که در پله هایي از هرم تمرین بالاتری قرار دارید ، ایمیل بدید یا کامنت بزارید ، جوابتون رو حتما میدم و براتون یه برنامه تمرینی یا حتی حضوری ببینمتون و براتون یه نمره بدم و تو هرم تمرینی مناسب خودتون قرارتون بدم .

جهت دریافت نتایج زنده به سایت وان بال مراجعه نمایید.

ابتدا باید اسم این هرم تمرینی رو بگم : ” چگونه در شش ماه یک فوتبالیست حرفه اي شویم ”

بله امکان داره و حتمی هست ، طبق قوانین بدنی و آناتومی ساختار بدن ، این امر شدنیه اما برا کسانی که در رده سنی بین 18 تا 34 هستن ، بازم میگم آره 34 دور از ذهن خیلی از فوتبالدوست هاست که فردی بتونه بعد از سن 30 سالگی وارد فوتبال بشه.

اما این سایت متعلق به باشگاه یا موسسه اي نیست که بخوان برا سرمایه گذاری استعدادهایی که درگیر زندگی بودن و نمیتونن چندان بازی کنن رو حذف کنه ، این وبلاگ برا فوتبالدوست هاست که ایمان دارن و میدونن که  میتونن .

در کل روحیه جنگندگی و نیاز به بالاتر رفتن و ترقی ، در بحران 30 سالگی به بحبوحه میرسه و معمولا در این سن افراد به یک شرایط تعادل در زندگی میرسن ، پس از همین امروز پیگیر برنامه تمرینی خودتون باشید .

به جوونترها باید بگم که دور زدن و یا زودتر رسیدن به هدف در فوتبال در ده هزار نفر فقط برا یک نفر اتفاق میفته و نگید که شرایط نیست ، وقت نیست ، پول نیست ، همۀ این ها رو بزارید کنار و تمرین کنید ، با هر شرایطی که دارید و بدونید که میتونید.

میگید نه مشاوره بگیرید ، کامنت بزارید ، ایمیل بدید ، اس ام اس بدید ، مشاوره بگیرید و بعد می‌بینید که میتونید ، شدنیه ، نزارید که شما رو باشگاهها فیلتر کنن شما میدونید که چی کم دارید شما فقط “هرم تمرین ” رو کم دارید بله بله .

هرم تمرین همونطور که از اسمش پیداست ، برا هر نفر میتونه متفاوت باشه و برا بالارفتن ساخته شده و بهرهگیری میشه و هرم دارای پله کان هست که شما حالا باید در این پله ها قرار بگیرید و با یک نگاه به پایین و خیره شدن به بالا به طرف بالا حرکت کنید بله بله .

باید بگم که این پله ها رو سخت نگیرید هر روز یک پله هست که شما با تمرین در اون روز یا حتی استراحت در اون روز ، یک پله ترقی می کنید چون در هرم قرار دارید . استراحت برنامه ریزی شده خودش یک پیشرفت هستش .

مژده ، باید بگم  وقتی که شما به این قسمت در این مقاله می رسید یعنی فوتبالدوست هستید و برای خودتون هدفی دارید و تو ذهنتون به هدفتون بارها و بارها رسیدید بله شما با رسیدن به این قسمت نخستین پله از این ” هرم تمرین ” رو برداشتید تبریک میگم فاصله شما با آخرین پله یک پله کمتر شد شما به هدفتون نزدیکتر شدید .

در کل تمرینات فوتبال به این نوزده مورد ختم میشه :

1 – تمرینات ذهنی

2 – تمرینات استقامتی

3 – تمرینات سرعتی

4 – تمرینات کششی

5 – تمرینات جهشی

6 – تمرینات تکنیکی

7 – تمرینات درک توپ

8 – تمرینات ترکیبی تکنیکی و سرعتی

9 – تمرینات اصول طراحی

10 – تمرینات موقعیتی

11 – تمرینات ترکیبی موقعیتی و سرعتی

12 – تمرینات موقعیتی ترکیب شده در هم

13 – تمرینات موقعیتی تبدیل شده اجباری

14 – تمرینات نحوه برخورد در بازی هاي پربرخورد

15 – تمرینات شوت

16 – تمرینات استوپ

17 – تمرینات سانت

18 – تمرینات ترکیبی استوپ و سانت

19 – تمرینات ترکیبی استوپ و شوت

حالا باید از نخستین انتخاب شروع کنم به توضیح دادن که انتظار دارم با دقت مضاعف نخستین قسمت رو دنبال نمایید

1 – تمرینات ذهنی

هیچ کس نمیتونه بگه که ذهن در فوتبال اثر نداره اگر بگه حتما این آقا مربی ماهی هاست ، نه آدمها ، بگذریمو

تمرینات ذهنی شامل تمرینات :

1-1 — تمرینات دیداری

2-1 — تمرینات ادراکی

3-1 — تمرینات پردازشی

4-1 — تمرینات خودباوری

5-1 — تمرینات فرسایشی

میشه گفت عدم توفیق در فوتبال 99 درصد از فوتبالدوستان اینه که این تمرین رو نادیده گرفتند ، بله متاسفانه کمتر مربی وجود داره که این حقیقتو بدونه که ذهن بازیکنه که بازی میکنه نه پای اون ، شاید هم همۀ میدونن و شاید هم به این حقیقت ایمان دارن اما نمیدونن چطور باید این تمرینات رو انجام بدن .

تازه برخی از مربی ها بازیکنی که در پله هاي بالای ” هرم تمرین ” قرار داره و مفید و تکنیکی نسبت به پستش بازی میکنه رو با تمرینات بدنی مضاعف و دقت نکردن به ذهن بازیکن و اهمیت ندادن و یا کمتر اهمیت دادن به ذهن بازیکن ، اونارو خراب میکنن ، بله این اتفاق در استان بوشهر داره میفته ، چه بازیکنهایی داریم .

اما به علت نبود وقت و نداشتن باور از طرف بازیکن ، که تمرین ذهنی بالاترین درجه از تمرینات فوتبال هست ، بیشترشون فوتبال رو کنار میزارن و تعجب میکنن و میگن ” ما از این بازیکنهای فلان تیم بهتر بازی می‌کنیم اما اونا پارتی دارن ” ، نه نه حداقل بیشترشون نه ، اونها به تمرینات ذهنی اهمیت بیشتری دادن و بالاتر قرار گرفتن .

معرفی شغل فوتبالیست

اگر شما استعداد خوبی در فوتبال داشته و توانایی انجام تمرین و کار سخت برای ارتقاء و پیشرفت خود را دارید، پس این شغل مناسب شماست.

به عنوان یک فوتبالیست حرفه ای شما عضو یکی از تیم های داخلی و یا خارجی می شوید. بسته به سطحی که بازی می کنید، ممکن است شما کارهای دیگری از جمله مصاحبه با مطبوعات و یا آموزش به نوجوانان را انجام دهید. شما باید انسان رقابت پذیری بوده و بتوانید در یک تیم به خوبی کار کنید. همچنین باید خودتان را از نظر بدنی آماده و پرانرژی نگه دارید.

 اغلب فوتبالیست های حرفه ای یادگیری مهارت های فوتبالی خود را از سن نه، ده سالگی آغاز کرده و در تیم های نوپا، محلی و مدرسه ای بازی می کردند. به مرور با پیشرفت در بازی شان، در تیم های بزرگتر و حرفه ای تر وارد شدند.

مسابقات فوتبال معمولا در بعد از ظهرها و روزهای تعطیل برگزار می شود. در بسیاری موارد همراه تیم تان به شهرهای دیگر و گاهی به خارج از کشور سفر کرده و مدت زیادی را از خانه دور خواهید بود. در اغلب روز ها نیز تمرین دارید به خصوص در صبح های زود.

در فوتبال، بازیکن فردی است که بر پایهٔ قوانین فوتبال٫ فوتبال بازی می‌کند. در یک بازی فوتبال هر تیم ۱۱ بازیکن دارد که یکی از آن‌ها دروازه‌بان است و بقیه یا پدافندگر یا بازیکن میانه و یا مهاجم هستند.

 • دروازه‌بان : در بازی فوتبال به کسی که برای نگهداری و محافظت از دروازه می‌کوشد و مانع ورود توپ به داخل آن می‌شود دروازه‌بان می‌گویند. دروازه‌بان تنها بازیکنی است که می‌تواند از دستانش برای گرفتن توپ استفاده کند.
 •  مدافع/پدافندگر : مدافع یا پدافندگر بازیکنی است که در پشت هافبک‌ها قرار دارد و پیشترین و اولین هدفش پشتیبانی از دروازه‌بان است. وظیفهٔ اولیه او جلوگیری از حریف است برای گل زدن.
 •  هافبک/بازیکن میانه : هافبک یا بازیکن میانه بازیکنی است که جایگاهش بین پدافندگر(مدافع) و مهاجم است. وظیفهٔ اصلی آن‌ها بی بهره کردن تیم حریف از توپ است(که معمولاً با تکل انجام می‌شود)٫ تا توپ را به تصرف خود درآورند و برای مهاجمان خودی بفرستند
 •   فوروارد/مهاجم : فورواردها یا مهاجمان بازیکنانی هستند که در نزدیک‌ترین ردیف به دروازهٔ حریف بازی می‌کنند که مسئولیت گل زدن را دارند.

در ادامه با وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، بازارکار و فرصت شغلی، میزان درآمد فوتبالیست و برخی از فوتبالیست های معروف ایرانی آشنا می شوید.

وظایف فوتبالیست

فعالیت های روزانه شما به سطح تیم تان بستگی دارد ولی در همه سطوح شما فعالیت های زیر را انجام می دهید:

 • بازی در مسابقات لیگ
 • شرکت در جلسات تمرین به طور منظم برای بهبود مهارت های حرفه ای و حفظ و تقویت آمادگی جسمانی
 • کار کردن روی تاکتیک ها، اغلب همراه با تماشای مسابقات مختلف برای تحلیل نقاط ضعف و قوت خود
 • کار کردن با متخصصانی از جمله فیزیوتراپها، روانشناسان ورزشی و مربیان
 • حفظ رژیم های غذایی بر اساس توصیه های متخصصان تغذیه و پزشکان

همچنین گاهی شما در برنامه های تبلیغاتی محصولات مختلف شرکت کرده و گاهی نیز به مربیان فوتبال کودکان و نوجوانان کمک می کنید.

مهارت و دانش مورد نیاز

 • استعداد عالی در فوتبال – زیرا خیلی از نوجوانان و جوانان دوست دارند فوتبالیست شوند ولی واقعیت این است که اگر بخواهید به صورت حرفه ای فوتبال بازی کنید و درآمد خوبی داشته باشید باید در ابتدا و قبل از همه چیز استعداد بالایی در بازی فوتبال از خود نشان دهید
 • روحیه رقابتی – در فوتبال هم هماهنند سایر ورزش ها از ابتدا تا انتهای مسابقه هر فرد یا هر تیم به دنبال برد است و در طول مدت مسابقه حفظ روحیه رقابتی و اعتماد به نفس از الزامات پیشرفت می باشد
 • نظم و انضباط – مخصوصا در مسابقات تیمی که هر بازیکن نقش خاص و منحصر به فردی را بر عهده دارد بسیار مهم است. به عنوان مثال اگر در یک بازی فوتبال یک بازیکن که در پست دفاع بازی می کند به درستی به توصیه ها و دستورات مربی خود عمل نکند و بی انظباطی کند بدون شک در آن بخش از زمین تیمشان مورد حمله تیم مقابل قرار خواهد گرفت و آسیب پذیر می شود
 • تعهد برای بهبود عملکرد – به این معنی که هر مربی یا مدیر تیم به دنبال بهبود مستمر تیم تحت سرپرستی اش است و برای بهبود عملکرد تیم باید علمکرد تک تک بازیکنان بهبود یابد و این موضوع یک فرایند مستمر و بدون توقف است و در غیر این صورت عاقبت آن تیم را نمی توان پیش بینی کرد
 • مهارت های کار تیمی – بدون کار تیمی در فوتبال هیچ موفقیتی حاصل نخواهد شد.
 • تناسب اندام و استقامت در سطح خوب – همچون سایر ورزش ها شما به عنوان یک فوتبالیست برای اینکه 90 دقیقه در زمین فوتبال توانایی دویدن داشته باشید نیاز است که از آمادگی جسمانی خوبی برخورداد باشید
 • توانایی تحمل استرس بازی ها مخصوصا اگر در سطح حرفه ای و جهانی بازی می کنید
 • پشتکار و عزم راسخ – زیرا صحنه فوتبال بسیار رقابتی و گاهی اوقات بی رحم است و بدون پشتکار و اراده راسخ خیلی از اوقات ممکن است ناامید شده و دست از ادامه راه بردارید

 بازار کار و آینده شغلی فوتبالیست

در کشور ما چندین لیگ فوتبال در سطوح مختلف وجود دارد. شما بر حسب سطح بازی و در روند پیشرفت خود می توانید در هر کدام از تیم های این لیگ ها بازی کنید. شاید اغلب مردم فوتبالیست ها را افرادی با زندگی مرفه و ثروتمند بدانند، ولی این در خصوص برخی از آنها درست است. بسیاری از آنها زندگی معمولی دارند. در برخی از کشورها زنان نیز فوتبال حرفه ای دارند ولی در کشور ما به دلیل وجود محدودیت ها، زنان بیشتر از سطح معینی نمی توانند پیشرفت کنند. اگر بخواهید در این حوزه کاری بمانید، پس از پایان یافتن دوره بازی کنی، می توانید به عنوان مربی، داور، مدیر تیم، روزنامه نگار ورزشی و مدیر مراکز ورزشی کار کنید.

معمولا برای اینکه شما فوتبالیست شوید به مدرک تحصیلی خاصی نیاز ندارد اما مانند سایر مشاغل دارا بودن مدرک تحصیلی مرتبط و بالاتر به پیشرفت و فهم شما از کاری که انجام می دهید کمک می کند.

در ایران به دلیل اینکه مردم با فوتبال رابطه بسیار خوبی دارند و این ورزش طرفداران بسیار زیادی در همه جای کشور دارد لذا فرصت های شغلی آن زیاد است اما در عین حال رقابت بسیار زیادی هم در آن وجود دارد (البته رابطه هم زیاد وجود دارد) بنابراین اگر شما استعداد کافی برای فوتبالیست شدن دارید باید برای رسیدن به سطح لیگ برتر و حرفه ای تلاش مستمر کرده و سعی کنید خود را به تیم های حرفه ای تر نزدیک نمایید. البته آشنایی با مربیان بانفوذ در فوتبال و افراد تأثیر گذار در این حوزه به شما در ادامه راه کمک زیادی خواهد کرد.

میزان درآمد فوتبالیست

درآمد فوتبالیست ها به میزان زیادی به میزان تبحر و شهرت آنها و باشگاهی که در آن بازی می کنند ارتباط دارد. درآمد فوتبالیست ها می تواند علاوه بر توافقات و قراردادها، شامل پاداش عملکرد، حمایت های مالی از طرف سازمانها و افراد و… باشد.

نکته مهم اینکه درآمدهای چندصد میلیون و یا میلیاردی تنها به تعداد معدودی از بازیکنان فوتبال اختصاص دارد و سایر بازیکنان که در سطوح پایین تر بازی می کنند درآمدشان معمولی است و البته بسیاری از بازیکنان در تیم های معمولی تر هم درآمد پایینی نسبت به میانگین درآمد مشاغل دارند.

منبع : sofascore.com

دکمه بازگشت به بالا