برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

جراحی بینی صورت کشیده و انتخاب فرم بینی مناسب

جراحی بینی یا جراحی رینوپلاستی به منظور تغییر شکل و بهبود ظاهر بینی انجام می‌شود. در صورتی شما صورت کشیده دارید و می‌خواهید آن را تغییر دهید، جراح پلاستیک عمل بینی صورت کشیده را برای شما در نظر خواهد گرفت. جراح بعد از بررسی پرونده پزشکی و ظاهر بینی و صورت شما برای جراحی بینی صورت کشیده، تصمیم‌گیری نهایی را انجام داده و تغییرات لازم بر بینی که ممکن است شامل برداشتن مقداری از بافت بینی، افزودن بافت به بینی یا تغییر شکل استخوان‌ها و غضروف‌های بینی باشد را مشخص می‌کند.

تاثیر ظاهر صورت بر انتخاب نوع جراحی بینی

علاوه بر سلیقه و خواست متقاضی، ظاهر صورت او نیز تاثیر قابل توجهی بر انتخاب نوع جراحی بینی خواهد داشت. در واقع، هماهنگی بین شکل بینی و سایر ویژگی‌های صورت از جمله اندازه و شکل چهره، چشمان، لب‌ها و فک می‌تواند بر نتایج نهایی جراحی بینی تاثیر بسزایی داشته باشد پس لازم است پزشک پلاستیک با بررسی دقیق عواملی که در ادامه بررسی خواهد شد، بهترین تصمیم و انتخاب را متناسب با ظاهر و شرایط فرد پیش پای او قرار دهد:

شکل چهره:

انواع مختلف شکل چهره، اعم از: مربعی، گرد، بیضی و مثلثی، می‌تواند نوع جراحی بینی را تحت تاثیر قرار دهد. مثلاً، افراد با چهره گرد اغلب نوک بینی تیزتر را انتخاب می‌کنند تا چهره‌شان استحکام بیشتری پیدا کند.

اندازه بینی:

اگر بینی شما بسیار بزرگ یا بسیار کوچک است، نوع جراحی بینی باید با اندازه دیگر قسمت‌های صورت هماهنگ باشد. مثلا؛ فردی با بینی خیلی بزرگ نیاز دارد اول بینی را کوچک‌تر کند و بعد به رسیدن به نوع خاصی از فرم بینی باشد.

نسبت بینی و لب‌ها:

نسبت بینی و لب‌ها نیز می‌تواند در تعیین نوع جراحی بینی تأثیر داشته باشد. برای مثال، اگر لب‌های شما بسیار بزرگ و پُر رنگ هستند، ممکن است تغییر شکل بینی به منظور تعادل برقرار کردن این نسبت مورد نیاز باشد.

شکل و اندازه چشمان:

شکل و اندازه چشمان فرد در تعیین نوع جراحی بینی تاثیر دارد. اگر فاصله بین چشمان فرد زیاد بوده وچشمان بزرگی داشته باشد، نیاز به تغییر شکل بینی برای ایجاد تعادل بین این قسمت‌های صورت خواهد بود.

ظاهر صورت:

قالب صورت و ویژگی‌هایی چون ظاهر لب‌ها و فک نیز از عوامل تاثیرگذار بر انتخاب نوع جراحی بینی است تا در حد امکان بعد از عمل هم تعادل و هماهنگی بین اجزای مختلف صورت برقرار باشد.

اندازه و شکل بینی:

ظاهر بینی فرد که شامل اندازه، انحراف، برجستگی یا فلت می‌شود، بر نوع جراحی پیشنهادی از طرف جراح پلاستیک تاثیرگذار خواهد بود.

ملاک های انتخاب نوع بینی

در جراحی بینی علاوه بر در نظر گرفتن زیبایی بینی و هنر جراح باید منطق ریاضی را هم در نظر گرفت و جراح بایستی، علم ریاضی و منطق قوی نیز داشته باشد. به این صورت که زاویه بین بینی و لب بالا نباید خیلی زیاد باشد و بینی از زاویه کنار و روبه رو باید با سایر اجزای صورت همخوانی داشته باشد.

یک عمل بینی خوب

یک عمل خوب عملی است که تعادل میان بینی با ابروها و همچنین فاصله با لب بالا را رعایت کرده باشد زیرا کوچکترین ایراد در این تعادل باعث نتیجه نامطلوب و نارضایتی بیمار می شود. همچنین این عدم تناسب باعث احساس ناهماهنگی در چهره فرد می شود.

به طور کلی برای رسیدن به نتیجه خوب از عمل خود باید به بینی مادرزادی خود و سایر اجزای صورتتان توجه کنید. اگر تنها به دنبال فرم زیبای بینی و یا تقلید از فرم بینی افراد معروف باشید، نتیجه ی آن چیزی به جز پشیمانی برای شما ندارد و صورت و چهره شما را مصنوعی نشان می دهد.

برای رسیدن به چهره ای زیبا، می توانید در زمان مشاوره و با گفتن خواسته ها و علایق خود و با مشورت پزشک به یک تصمیم خوب در انتخاب نوع بینی و اندازه آن دست یابید. زاویه و نسبت های بین بینی و سایر اجزای صورت بین افراد مختلف و خانم ها و آقایان متفاوت است و هر کدام نیاز به معاینه شخصی و حضوری برای به دست آوردن فرم بینی مناسب خود دارند.

بهترین فرم بینی برای صورت های کشیده

بهترین مدل بینی برای صورت کشیده در واقع با توجه به سلیقه هر فرد متفاوت خواهد بود. با این حال، برخی از ویژگی‌هایی که برای صورت‌های کشیده توصیه می‌شود عبارتند از:

 • بینی با حجم متناسب و هماهنگ با اجزای دیگر صورت
 • نوک بینی توپ در جهت ایجاد تعادل و گردی بیشتر به صورت
 • ایجاد لبه‌های منحنی در اطراف نوک بینی و بخش‌های جانبی
 • ایجاد تناسب با سایر ویژگی‌های صورت مثل چشم، لب و فک

مزایا و معایب عمل بینی صورت کشیده

مزایا عمل بینی صورت کشیده

 • تغییر و بهبود شکل و ظاهر صورت
 • بهبود و رفع مشکلات تنفسی
 • افزایش اعتماد به نفس و حس رضایت

معایب عمل بینی صورت کشیده

 • ریسک‌های جراحی شامل:عفونت، خونریزی، تشکیل جیوب هوایی، واکنش‌های آلرژیک، و قرمزی و تورم طولانی مدت
 • خطر و احتمال عدم رضایت از نتیجه عمل
 • دوره نقاهت نسبتا طولانی

مراقبت های قبل و بعد از عمل بینی صورت کشیده

مراقبت‌های قبل از عمل:

 • مشاوره با جراح: در جلسه مشاوره باید در مورد انتظارات، آمادگی جسمانی و روانی، و همچنین همه جزئیات مربوط به عمل بینی صحبت کنید.
 • آزمایشات پیش از جراحی: جراح ممکن است از شما بخواهد قبل از عمل برخی آزمایشات معمول از جمله:آزمایش خون، آزمایش ادرار، و سایر آزمایشات بالینی را انجام دهید.
 • مصرف داروها: ممکن است قبل از در صورت نیاز داروهای ضد التهاب یا ضد درد برای فرد تجویز شود.

مراقبت‌های بعد از عمل:

 • استراحت کافی داشته باشید
 • از انجام فعالیت‌های سنگین تا حداقل یک هفته خودداری کنید
 • از مسکن‌ها و ضد التهاب‌ها با نظارت پزشک استفاده کنید
 • تغذیه سالم و مناسب داشته باشد
 • به دستورات جراح درباره مراقبت‌های بعد از جراحی بینی به طور دقیق عمل کنید
 • گوش به زنگ عوارض احتمالی باشید

انتخاب بهترین دکتر برای عمل بینی صورت کشیده

انتخاب بهترین دکتر برای عمل بینی صورت کشیده بستگی به عواملی چون ۱)تخصص و تجربه جراح، ۲) نظرات و تجربه‌های قبلی بیماران و ۳) دسترسی به منابع اطلاعاتی معتبر و ۴) مشاوره حضوری یا آنلاین با شخص دکتر دارد.

در نهایت لازم به ذکر است که قبل از تصمیم‌گیری نهایی، مشورت با چند دکتر متخصص و بررسی نظرات و تجربه‌های بیماران قبلی می‌تواند در انتخاب بهترین جراح برای عمل بینی صورت کشیده و اعتماد به او مفید واقع گردد.

دکمه بازگشت به بالا