اجتماعیبرترین های کسب و کار

مقایسه دستگاه سندبلاست و واترجت

دستگاه سند بالاست خشک

کفسابی در گذشته برای انجام عملیات لایه برداری سطوح و از بین بردن زنگ آهن، از دستگاه سندبلاست خشک استفاده می شد. این تجهیز از ترکیب شن و هوای کمپرس شده برای جرم زدایی، رنگ بری و… استفاده می نمودند. به این ترتیب که هوا را به عنوان سیال و ذرات شن و ماسه را به عنوان ذرات ساینده در نظر گرفته و با پاشش آنها به سمت سطح هدف به از میان برداشتن آلودگی های بسیار عمیق می پردازد. این دستگاه ها تجهیزات پیچیده ایی نداشته و تنها شامل کمپرسور هوا، دیگ مخصوص و نازل های پاشش می باشد.

دستگاه واتر جت صنعتی و سندبلاست با آب

دستگاه واتر جت صنعتی سنگسابی، اساس کلی دستگاه کارواش صنعتی افزایش فشار آب ورودی به وسیله پمپ قدرتمند و پاشش آن به سطح مورد نظر پس از عبور از نازل های مخصوص می باشد. دستگاه شوینده فشار قوی مجهز به پمپ مکنده، موتور حرکتی، نازل های گوناگون و شلنگ فشار قوی می باشند که توانایی از بین بردن آنواع آلودگی ها را دارند.

پیچ تنظیم فشار و انواع نازل های متنوع، باعث افزایش سرعت نظافتی دستگاه و به کار گیری آن برای نظافت سطوح حساس شده است. اما گاهی برای رنگ بری و زنگ زدایی از سطوح تنها پاشش آب پرفشار کافی نبوده و به ماده ساینده تری نیاز است. در این صورت می توان با اتصال نازل سند بلاست به دستگاه به آب در حین خروج شن و سنگ و سایر ذرات ساینده را اضافه نمود تا فرایند لایه برداری و کفسابی گرانیت با کیفیت بهتر انجام پذیرد.

سندبلاست خشک بهتر است یا سند بلاست با آب؟

سندبلاست خشک یا سند بلاست با آب هریک از دو روش گفته شده به عنوان دو تکنیک در نظافت و لایه برداری همواره مطرح بوده اند اما این سوال برای کابر پیش می آید که کدام بهتر است و مزایا و معایب هرکدام چیست. از آنجایی که پهنای شستشو دبدر سندبلاست خشک محدود بوده نظافت نقاط کوچک به حجم بیشتری از مواد زبر و خشن نیاز می باشد. این درحالی است که با استفاده از نازل های متنوع و قابل نصب بر روی سندبلاست با آب با افزایش پهنای شستشو می توان در کنار افزایش سرعت نظافت در مصرف آب نیز صرفه جویی نمود.

– سطح صدای تولیدی

سطح صدای تولیدی در کارواش صنعتی  صدای تولید شده از دستگاه های سند بلاست خشک در مقایسه با دستگاه واترجت صنعتی بسیار بالا تر می باشد. به علاوه در بسیاری از موارد انتخاب یک کارواش صنعتی آب گرم در فشار مناسب می تواند نتیجه ای مشابه با استفاده از دستگاه سند بلاست خشک را ارائه دهد. برای مثال به منظور نظافت زنگ زدگی ها و نمک های چسبیده به سطوح به راحتی با استفاده از واترجت آب گرم با دماهای بالاتر از ۶۰ درجه می توان  تمامی این آلودگی ها را برطرف نمود.

– حفاظت از کاربر

حفاظت از کاربر با دستگاه واترجت در شرایط یکسان، زباله ها های تولید شده به روش سند بلاست خشک تقریبا ۴۰ برابر بیشتر است. از آنجایی که در نظافت با این دستگاه از شن و ماسه خشک در حجم زیاد استفاده می شود، باعث پراکنندگی و انتشار ذرات گرد و غبار در محیط شده که می تواند به راحتی به داخل دستگاه تنفسی نفوذ نموده و موجبات بیماری های تنفسی افراد را ایجاد نمایند. از این رو برای جلوگیری از ایجاد بیماری نیاز به سیستم تهویه در محیط می باشد.

– حفاظت از سطح

در سندبلاست خشک علاوه احتمال آسیب به سطوح بسیار زیاد بوده و ممکن است باعث ایجاد خسارت به سطح گردد. دستگاه های سند باست به سطوح فلزی و مخصوصا روی آسیب وارد نموده و با تشکیل جرقه، احتمال انفجار را افزایش می دهند. در حالی که سندبلاست با آب با از بین بردن آلودگی ها از انواع سطوح، بدون ایجاد آسیب، درخشش را به آنها باز می گرداند.

– حفاظت از محیط زیست

سند بلاست با آب روشی جایگزین و دوستدار محیط زیست است و می تواند بدون استفاده از مواد شوینده سطوحی عاری از آلودگی ایجاد می نمایند. هر چند که این دستگاه ها به گونه ایی طراحی شده اند که در صورت لزوم می توانند از برای نظافت با کیفیت تر یا ضد عفونی سطوح استفاده نمایند.

– صرفه جویی در زمان

دستگاه های سند بلاست برای از بین بردن لایه های ضخیم آلاینده یا رنگ به زمان بیشتر و مواد بیشتری نیاز دارند، در حالی که یک واترجت صنعتی با اتصال به نازل مخصوص می تواند به سرعت لایه های ضخیم را از بین می برند. از این رو کار آیی و بهره وری بالاتری را ارائه می دهد. اسکرابر ها به عنوان پرکاربردترین دستگاه نظافت و شستشوی مکانیزه سطوح نقش مهمی در نظافت محیط های گوناگون از جمله مراکز سازندگان جاروبرقی ها برای کسب بالاترین کیفیت از نظافت در دستگاه های نظافت صنعتی خود، از سیستم های فیلتراسیون برای نگهداری انباشته شدن جلبک، گرد و خاک و سایر باکتری ها یک مشکل شایع در استخر ها به حساب می آید.

مزایای دستگاه واترجت در نماشویی

از ویژگی های واترجت میتوان به سبک بودن در کنار کارایی راحت تر اشاره کرد ، که با وجود فعال سازی با برق تک فاز در شستن نماهایی که کثیفی کمی دارند کاربرد دارد ، اما نمی توان برای اجرای سطح یک نماشویی روی ان حساب کرد. قدرت پرتابه اب از این دستگاه تنها برای شستشوی سطحی مناسب است و معمولا در کمتر پروژه ای از سوی افراد فنی ما پیشنهاد می شود و هزینه ای به مراتب کمتر داشته و سرعت عمل کار شست و شو بسیار بالا بوده و نماشور می تواند به سادگی با راپل از ان استفاده کند.

مزایای دستگاه سندبلاست در شستشوی نما

سندبلاست معجزه ای است که در صنعت می توان از ان نام برد ، زیرا با افزایش قدرت خروجی اب از ان در کنار امکان تزریق سیلیس برای پاک سازی سنگ هایی مانند تراورتن و برخی نماهای اجری و امکان پیاده سازی هر نوع مواد دیگری از جمله دیسکلر و پولیش ، یو اف و سی ای پی در ان به عنوان دستگاه اصلی نماشویی ساختمان محسوب می شود. منظور از سطح یک این خدمات استفاده از این وسیله کاربردی است و زمانی که شما عزیزان اقدام به استعلام قیمت می کنید اگر افراد فنی و معتبر باشند به هیچ وجه واترجت را پیشنهاد نمی کنند زیرا سندبلاست است که می تواند سطح نما را به شکل کاملا اصولی شستشو دهد.

هزینه نماشویی با دستگاه سندبلاست بر اساس متر مربع و متناسب با میزان کثیفی و نوع و جنس نما و میزان مواد به کار رفته تعیین و اعلام می شود و بر اساس استاندارد سنجی این دستگاه تا 10 سال کارایی بالایی داشته و سر نازل های مخصوصی را برای افزایش کاربرد سندبلاست طراحی ، مهندسی و تولید کرده اند. برای شستن شیشه ها، این دستگاه یک خطر بالاست زیرا با قدرت زیادی که دارد می تواند موجب شکستگی یا اسیب جدی شود و برای همین منظور از واترجت استفاده می شود.

در کدام نماها استفاده از واترجت پیشنهاد می شود؟

برای شستشوی پروفیل پنجره های دوجداره و نماهای ترکیبی فریم لس و کرتین وال و شستشو برخی شیشه ها که دارای مقاومت مناسبی هستند ، واترجت یک پیشنهاد مناسب است اما شاید بتوان با ارفاق برای کامپوزیت نیز از واترجت استفاده کرد اما برای نماشویی کامل برای ساختمان های سنگی و اجری واترجت تنها به عنوان یک شستشو دهنده سبک و سطحی محسوب می شود.

برای شستن قسمت های داخلی درب و پنجره ها نیز واترجت یک دستگاه پر قدرت به حساب می اید ، پس دقت شود که با گفتن این موارد این اشتباه پیش نیاید که کار با این دستگاه راحت و پیش پا افتاده است و به طور کلی باید واترجت را کنار گذاشت. در واقع شستشو با واترجت بسیار پر کاربرد است اما برای موارد خاصی که در بالا اشاره کردیم و در گروه ویوپارس نیز 10 دستگاه نو ساخت و مجهز در خدمت بوده و در موارد مورد تقاضا مورد استفاده قرار می گیرد.

چه نوع موادی در سندبلاست تزریق می شود؟

 سیلیس مهمترین ماده ای است که برای پاک سازی لایه های زیرین سنگ ها و آجرها و همچنین از بین بردن شن و ماسه باقی مانده در سطح نما در عملیات ساختمانی کاربرد دارد که سندبلاست برای تزریق این مواد به همراه اب در سطح نما تعبیه و طراحی شده است. خود سیلیس از ماده های معدنی متعددی ترکیب شده و نیاز است تا دستگاه بتواند به خوبی این مواد را در خود حل کرده و همراه اب با یک چرخه هدایت شونده قوی به سطح سنگ تزریق کند. زمانی که نماشویی با سندبلاست مطرح می شود در کنار ان نانو کاری سطح نما نیز قد علم می کند زیرا با تمیزی حداکثری سطح ساختمان این قابلیت ایجاد می شود که مواد نانو بهتر در سطوح نفوذ کرده و ماندگاری شفافیت و پاکیزگی را بالا می برد

تمیز کردن سطح

عمر و کارایی هر پوشش محافظ به میزان تمیزی بستر سطح قبل از عملیات رنگ آمیزی و پوشش دهی وابسته است. استاندارد مورد استفاده برای رنگ آمیزی سطوح ISO 8501-2 می باشد. حتی حضور لایه ای نازک از روغن می تواند مانع چسبیدن پوشش یا رنگ به سطح شود. تمیز کننده های شیمیایی تجاری هم امکان استفاده برای تمیز نمودن سطح را دارند ولی ابتدا باید این اطمینان حاصل شود که این مواد آسیبی به سطح وارد نمی کنند.

اگرچه روغن می تواند با هردو روش سندبلاست یا واترجت ، در فرایند آماده سازی سطوح از بین برود، لایه ای از آلودگی همچنان ممکن است باقی بماند و مانع چسبیدن پوشش و رنگ به سطح شود. به همین دلیل تمیز کردن روغن و گریس به عنوان یک مرحله مستقل به حساب آمده که باید انجام شود.

عملیات سندبلاست حجم زیادی گرد و خاک و ضایعات تولید می کند که لازم است قبل از پوشش دهی تمام آنها از سطح تمیز شوند. در مقابل، هیچ آلودگی روی سطح باقی نمی گذارد. همچنین می تواند نمک های حلال را نیز از سطح جدا کند. در جداول زیر میزان تمیز شدن آلودگی سطوح در شرایط مختلف با استفاده از دو روش مورد ارزیابی قرار گرفته است:

آلودگی سطح و میزان رفع آنها در روش های مختلف
سطح آلودگی میزان نمک باقی مانده (μg/cm2)
قبل از تمیز کردن سندبلاست واترجت
استیل A-36 نورد شده سولفات فسفات کلراید نیترات 40 0 2 0 3 0 2 6 0 0 1 0
استیل A-285 نورد شده سولفات فسفات کلراید نیترات 5 0 4 0 5 1 3 11 0 0 1 1
پوسته مبدل حرارتی سولفات فسفات کلراید نیترات   7 0 17 0 4 0 31 3 0 0 0 0
لوله آب زنگ زده سولفات فسفات کلراید نیترات   5 1 28 6 2 2 32 1 1 0 1 1

میزان آلودگی به جا مانده در سطوح
آلودگی میزان ماده باقی مانده (μg/cm2)
واترجت سندبلاست
 نیکل 0.006 0.057
 روی 0.063 1.512
 منیزیم 0.003 0.031
 کلسیم 0.121 1.989
 مس 0.033 0.25
 آلومینیوم 0.003 0.352
 سرب 0.015 0.045
 آهن 0.018 9.54
 پتاسیم 0.414 0.513
 سدیم 0.855 42.03
 کلراید 0.846 62.55
 سولفات 0.21 1.26

همانطور که مشاهده می شود یکی از مزایای استفاده از ، حذف آلودگی های قابل حل در آب از سطوح می باشد. میزان حذف این آلودگی ها در روش واترجت نسبت سندبلایت به میزان قابل توجهی بیشتر است. آلودگی های باقی مانده بعد ازاستفاده از روش سندبلاست تاثیر منفی زیادی در پوشش دهی سطح بعد از تمیز کردن آن خواهد داشت.

زبری سطح:

یکی از ملزومات پوشش دهی ، امکان چسبیدن مواد به سطح است. مطالعات نشان داده است که چسبندگی مواد با افزایش زبری سطح افزایش پیدا می کند. قابلیت روش سندبلاست برای ایجاد زبری در سطح می تواند متضمن ایجاد پیوند فیزیکی مناسب بین مواد پوشش دهنده ، سطح ، طول عمر و اجرای پوشش دهی دارد.

در شکل زیر، تاثیر مواد ساینده سندبلاست روی سطحی که برای اولین بار مورد پاشش مواد ساینده قرار می گیرد نشان داده شده است. از این ابزار همچنین برای برداشتن آلودگی ها از سطح استفاده می شود. مطالعات نشان می دهد سندبلایت می تواند پوشش سطوح را بردارد ولی سطح زیرین را نیز تخریب می کند و موادی از آن را از سطح جدا می کند.

مسایل زیست محیطی

سندبلاست سالهاست که برای آماده سازی و نگهداری سطوح مورد استفاده قرار می گیرد. با این وجود به دلیل تولید گرد و غبار و آلودگی زیاد، از جنبه زیست محیطی مورد پذیرش قرارنگرفته است. سندبلاست تاثیر زیادی در محیط زیست ،‌سلامتی و ایمنی کارکنان دارد که شامل موارد زیر می شود:

آلودگی هوا ، دفع ضایعات ،‌ ضایعات خطرناک و آلودگی صوتی. همچنین موادی که برای آماده سازی سطوح مورد استفاده قرار می گیرند مواد خطرناکی هستند که استنشاق آنها برای سلامتی خطرناک است.

در جدول زیر، خطرات ممکن برای سلامتی بیان شده است:

آلودگی خطرات احتمالی برای سلامت
 آلومینیوم تحریک دستگاه تنفسی
فلز آرسنیک درمعرض بودن بیش از اندازه با این ماده موجب افزایش احتمال ابتلاء پرسنل به سرطان پوست، ریه و غدد لنفاوی می شود. همچنین موجب بروز نوروپاتی و بیماری های عروقی می گردد.
کادمیوم در معرض بودن بیش از اندازه با کادمیوم می تواند منجر به اضمحلال توبول های کلیوی شود (صدمه به کلیه). این بیماری می تواند با افزایش سطح پروتئین در ادرار، افزایش فشار خون،‌ بیماری های انسداد ریوی نظیر برونشیت مزمن و تورم نسوج ریوی، و افزایش احتمال بروز سرطان و ریه و پروستات نمایان شود.
کرومیوم سوزش پوست و خطر ابتلا به تورم ریه
کبالت التهاب مزمن ریوی و افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه. همچنین بروز درماتیت تماسی آلرژیک با تماس با پوست
مس تحریک دستگاه تنفسی
سرب در معرض بودن بیش ازاندازه با سرب موجب انواع نوروپاتی (ضعف عضلانی، درد، و فج اندام) همچنین افزایش فشار خون، کم خونی، از دست دادن عملکرد کلیه، نازایی مردان، و افزایش خطر ابتلا به سرطان می گردد.
نیکل خطر ابتلا به سرطان ریه و آسم

مقایسه اقتصادی

مطاعات نشان داده است که دو سوم هزینه پوشش دهی و رنگ آمیزی صرف آماده سازی سطح و نیروی انسانی کار می شود.  شکل زیر درصد هزینه آماده سازی سطح را در صنعت رنگرزی نمایش می دهد.

مقایسه هزینه واترجت صنعتی و سندبلاست

در یک پروژه نمونه، به ابعاد ۱۰۰،۰۰۰ فوت مربع، با فرض اینکه یک بار به طور کامل از واترجت صنعتی و یک بار از سندبلاست برای رنگ برداری و آماده سازی سطح استفاده شود، جداول زیر ارائه می گردد.

نوع هزینه هزینه صرفه جویی شده کل
واترجت سندبلاست
مواد معمولی 30,600 323,200 201,400
مواد خطرناک 36,000 765,000 729,000

در این جدول مشاهده می شود که استفاده از واترجت موجب صرفه جویی ۹۳۰،۴۰۰ دلاری در رنگ برداری می شود.

در ادامه به بررسی جزیی هزینه های و سندبلاست پرداخته می شود:

هزینه واترجت صنعتی سند بلاست
نگهداری ۲۰ ساعت در سال ۲۴۰ ساعت در سال
دستمزد کارگران ۱۸،۷۴۴ دلار در سال ۲۵،۳۴۴ دلار در سال
هزینه مواد اولیه ۰ ۷۵،۳۳۰ دلار در سال
هزینه ملزومات اولیه برق: ۳،۵۵۷دلار در سال آب: ۳۷۱دلار در سال برق: ۲۶۲ دلار در سال هوا: ۱۲۵ دلار در سال
هزینه دفع و مدیریت پسماند ۱۵۷۰ دلار در سال ۷۳۵۸ دلار در سال
هزینه ایمنی و سلامت ۶۷۰ دلار در سال ۱۶۸۰ دلار در سال

اطلاعات جدول فوق به صورت خلاصه در جدول زیر آمده است:

هزینه($) واترجت صنعتی سند بلاست
کارگر ۱۹،۰۴۴ ۲۸،۹۴۴
مواد ۰ ۷۵،۳۳۰
دفع پسماند ۱۶۷۰ ۷۴۶۱
ملزومات اولیه ۳۸۷ ۳۹۲۸
ایمنی و سلامت ۶۷۰ ۱۶۸۰
هزینه کل ۲۱،۷۷۱ ۱۱۷،۳۴۳

نتیجه گیری

با توجه به مطالب ارائه شده، هر دو روش واترجت صنعتی و سندبلاست برای آماده سازی سطوح و نظافت صنعتی مورد استفاده صنایع مختلف هست ولی نکات زیر موجب شده است که استفاده از واترجت بسیار بهینه تر و مناسب تر باشد:

 – آسیبی به سطح زیرین پوشش رنگ وارد نمی کند

 – از نظر اقتصادی بهینه است

 – سازگار با محیط زیست

 – مناسب از نظر ایمنی و سلامت

دکمه بازگشت به بالا