آیا قوانین خرید خانه در دبی همانند قوانین دیگر شهرهای امارات متحده عربی است؟

همه آنچه درباره خرید ملک در امارات باید بدانید

کشور امارات متحده عربی با توجه به امنیت بالا، توسعه سریع در زمینه‌های مختلف و همین طور نزدیکی به ایران، یکی از مهم‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاران ایرانی برای اقامت و شروع کسب‌وکار است. در این مقاله شما را با همه آنچه باید درباره خرید ملک در امارات بدانید آشنا می‌کنیم. شرایط خرید ویلا در دبی چیست؟ آیا اخذ اقامت امارات با خرید ملک در دبی امکان‌پذیر است؟ شرایط خرید خانه در امارات چیست؟ مراحل خرید ملک در امارات چه هستند؟ قیمت خانه در امارات چقدر است؟ برای خرید ملک در امارات چه هزینه‌هایی باید بپردازیم؟ در این مقاله به همه این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم.

اما پیش از هرچیز کمی با خانه‌ها و پروژه‌های مسکونی در امارات متحده عربی آشنا می‌شویم. بیشتر خانه‌های امارات ویلایی یا آپارتمانی هستند. قیمت خانه در امارات و شیخ‌نشین‌های مختلف آن تقریبا برابر است، اما از سال 2002 که به اتباع خارجی اجازه مالکیت داده شده، دبی با افزایش قیمت ملک روبه‌رو شد.

در دبی پروژه مسکونی بسیار بزرگی به‌نام نخل دبی وجود دارد که حدود ۶۱ کیلومتر به ساحل این شهر اضافه کرده است. املاک بی‌نظیری مانند نخل دبی که 5 کیلومتر داخل آب‌های ساحل جمیرا قرار دارد، از مناطق بسیار خوب برای خرید ملک در دبی است. حالا برای خرید ملک در امارات چه دبی را انتخاب کنید و چه سایر شیخ‌نشین‌ها، به هر حال شرایط خرید خانه در امارات تقریبا یکسان است. در ادامه به برخی از این شرایط اشاره می‌کنیم.

شرایط خرید ملک در امارات برای اخذ اقامت

اگر هدفتان از خرید ملک در امارات اخذ اقامت است، پیش از هر چیز باید بدانید فرایند بسیار دشواری است. خیلی‌ها با هدف اخذ اقامت اقدام به خرید ملک در امارات کردند، ولی در این زمینه موفق نشدند. با این حال در این بخش شما را با شرایط ملکی آشنا می‌کنیم که باید برای اقدام به اخذ اقامت امارات بخرید. ولی توصیه می‌کنیم پیش از هر کاری، حتما با مؤسسه‌های حقوقی معتبر مشورت نمایید. چون بعضی شرکت‌ها با وعده اخذ اقامت امارات شما را ترغیب به خرید ملک در امارات می‌کنند که معمولا این‌گونه نمی‌شود.

ارزش ملکی که در امارات می‌خرید، حتما باید بیش از یک‌میلیون درهم باشد. اگر ملکی چندین مالک داشت، هرکدام از سهام‌داران باید یک‌میلیون درهم سهم داشته باشند. ملک موردنظر باید تکمیل و آماده بهره‌برداری هم باشد. یعنی نمی‌توانید خانه‌های نیمه‌ساز یا پروژه‌هایی را که در حال ساخت هستند، به‌منظور اخذ اقامت خریداری کنید. نکته قابل‌توجه اینکه اقامت هر ۶ ماه باید تمدید شود. با اخذ چنین اقامتی هم، نه خود خریدار و نه وابستگان او، اجازه کار ندارند. اگر می‌خواهید از طریق خرید ملک در امارات ویزا دریافت کنید، حتما باید این مدارک را به مقامات مربوطه ارائه دهید:

۱. سند ملک،

۲. تعهدنامه خریدوفروش،

۳. کپی پاسپورت،

۴. کپی ویزا،

۵. و شش قطعه عکس.

مراحل و شرایط خرید ملک در کشور امارات متحده عربی، شیخ‌نشین‌های دبی، ابوظبی، شارجه، عجمان، فجیره ،ام‌القوین و رأس‌الخیمه برای اتباع خارجی روند خاصی ندارد، چون این سازوکار در امارات نوپاست. پس حتما باید با شرکت‌های معتبری طرف قرارداد شوید که در این زمینه تخصص دارند. ضمن آنکه توصیه می‌شود برای خرید ملک در امارات سراغ پروژه‌هایی بروید که قبل از شما اتباع خارجی دیگری از آن خرید کرده‌اند.

این‌طوری مطمئن می‌شوید که همه مراحل و شرایط قانونی در این پروژه‌ها رعایت می‌شوند و سرمایه‌گذاران دیگری هم از نقاط دیگر جهان هستند که با آن شرکت مربوطه قرارداد بسته‌اند. البته باید توجه داشته باشید که پس از امضا قرارداد، اجرای کامل مفاد آن الزامی است. پس در امضای قرارداد کاملا هوشیار باشید. در بیشتر مواقع هم مالیاتی به املاکی که مالکیت مطلق دارند تعلق نمی‌گیرد. فقط مبلغ ۱٫۵درصد به‌عنوان حق ثبت دریافت می‌شود.

نکته بسیار مهمی که دوباره روی آن تأکید می‌کنیم، اینکه از آنجا که مقررات خاصی برای خرید خانه در امارات وجود ندارد، حتما باید با شرکت‌های معتبر وارد معامله شوید. در غیر این صورت ممکن است سرمایه خود را از دست بدهید.

همه مراحل خرید ملک در امارات

با توجه به اینکه درصد زیادی از معاملات ملکی در امارات متحده عربی، بین فروشندگان و خریدارانی انجام می‌گیرند که خودشان ساکن این کشور نیستند، سازمان املاک امارات نحوه انجام معاملات ملکی را به‌صورت بسیار شفاف مشخص نموده است. آن‌ها همه مشاوران املاک را موظف به انجام آن کرده‌اند. اگر خریدار و فروشنده طبق این چهارچوب معامله خود را پیش ببرند، هیچ‌کدام از طرفین تحت هیچ شرایطی به مشکلی بر نخواهند خورد.

اگر هم متوجه شدید مشاور املاکی قوانین را زیر پا گذاشته و طبق مراحل قانونی عمل نمی‌کند، حتما این موضوع را با وکیل خود در میان بگذارید. در ادامه ریزمراحل خرید ملک در امارات را برایتان آماده کرده‌ایم. پس حتما این جزئیات را با دقت مطالعه کنید و در فرایند خرید ملک در امارات مراحل قانونی را به طور کامل و بادقت طی نمایید.

مرحله اول: امضای قول‌نامه توسط خریدار و ارائه چک سپرده

قول‌نامه در واقع توافق‌نامه‌ای است که بین خریدار و فروشنده امضا می‌شود. همه کلیات و جزئیات معامله باید در آن مشخص شوند. این جزئیات شامل قیمت توافقی، تاریخ انتقال سند، نحوه پرداخت، مسئولیت هرکدام از طرفین در پرداخت هزینه‌های انتقال سند و ارائه مدارک لازم هستند.

معمولا تاریخ انتقال سند 30 تا 45 روز بعد از امضا قول‌نامه تعیین می‌شود تا هرکدام از طرفین زمان کافی برای تهیه مدارک لازم برای انتقال سند داشته باشند.

خریدار همزمان با امضا قول‌نامه چکی به‌مبلغ ۱۰درصد از کل ارزش معامله را به‌نام فروشنده صادر می‌نماید که توسط مشاوران املاک تا روز انتقال سند نگهداری می‌گردد.

اگر خریدار به هر دلیلی از معامله منصرف شد، مشاور املاک مربوطه می‌تواند چک خریدار را به فروشنده تحویل دهد. اگر هم فروشنده از معامله منصرف شد، باید ۱۰درصد از کل معامله را فورا به حساب خریدار واریز نماید.

مرحله دوم: دریافت قول‌نامه از سازنده ملک توسط خریدار و فروشنده

حدودا ۲ هفته قبل از تاریخ انتقال سند خریدار و فروشنده باید به‌همراه هم به دفتر سازنده ملک مراجعه نموده و درخواست صدور برگه قول‌نامه را ارائه دهند.

توجه داشته باشید که در این مرحله شما به‌عنوان خریدار ملک در امارات حتما باید به‌همراه فروشنده آن ملک به دفتر سازنده مراجعه کنید.

مرحله سوم: انتقال سند و پرداخت مابقی پول ملک به فروشنده

مرحله آخر هم حضور خریدار و فروشنده و نماینده مشاور املاک، در یکی از دفاتر سازمان املاک امارات جهت تکمیل فرایند خرید ملک در امارات و انتقال سند و پرداخت وجه معامله به فروشنده است. در این مرحله باید مابقی پول ملک را که مقداری از آن را پیش‌پرداخت کرده بودید، به‌طور کامل به حساب فروشنده ملک واریز نمایید. از این به بعد شما صاحب ملک خواهید بود.

هزینه‌های قانونی انتقال ملک در امارات

همان طور که می‌دانید، به‌جز پولی که برای خرید ملک در امارات پرداخت می‌کنید، هزینه‌هایی دیگری هم هستند که باید بپردازید. البته این هزینه‌ها نه‌فقط در امارات، بلکه در سایر کشورهای دنیا هم وجود دارند. هر جا که خانه‌ای خریدوفروش می‌شود، حتما هزینه‌هایی هم علاوه‌بر پول خود خانه، بین طرفین ردوبدل می‌شوند. در ادامه به مهم‌ترین هزینه‌هایی که برای انتقال قانونی ملک در امارات باید پرداخت کنید اشاره می‌کنیم:

۱. ۲ تا ۵هزار درهم به شرکت سازنده،

۲. هزینه انتقال سند به‌میزان 4درصد از کل مبلغ خرید،

۳. کمیسیون آژانس املاک به‌میزان 2درصد از کل مبلغ خرید،

۴. ۲ تا ۴هزار درهم هزینه دفاتر انتقال سند.

البته هزینه‌های دیگری هم هستند که پس از خرید ملک در امارات باید همیشه پرداخت نمایید. این هزینه‌ها عبارت‌اند از: شارژ سرویس و نگهداری ملک، هزینه تعمیر ساختمان یا برج، هزینه نگهداری باغ و فضای سبز مجتمع و هرگونه امکانات دیگر.

این هزینه‌ها در برخی پروژه‌های مسکونی ثابت بوده و در برخی دیگر بین 10 تا 30 درهم برای هر مترمربع در سال محاسبه می‌شود. البته چنین هزینه‌هایی برای خانه، در همه دنیا همین طور است. در ایران هم برای زندگی در برج‌ها و پروژه‌های مسکونی چنین هزینه‌هایی پرداخت می‌کنیم.

نکته قابل‌توجه اینکه هزینه انتقال نیز جزو هزینه‌های خرید ملک در امارات است. اگر ملک دسته دوم خریداری نمائید، مالک حدود 2 تا 5درصد مبلغ معامله را از خریدار مطالبه می‌کند.

نکته آخر اینکه اگر اقدام به خرید ملک در امارات کردید، حتما توجه داشته باشید که خریدار و فروشنده ملک باید کمیسیون مشاور املاک را که حدود یک‌درصد قیمت فروش است، به‌اتفاق پرداخت نمایند. یعنی هزینه بنگاه را هر دو طرف باید پرداخت نمایند؛ که البته می‌توانید در این زمینه با فروشنده به توافق برسید. پس هنگام برنامه‌ریزی برای خرید ملک در امارات حتما سایر هزینه‌هایی را که در این فرایند باید بپردازید محاسبه کرده و مطمئن شوید که از تمکن مالی کافی برای پرداخت آن‌ها برخوردار هستید.

سخن پایانی درباره خرید ملک در امارات

کشور امارات با همه شیخ‌نشین‌هایش رشد اقتصادی سریعی دارد، طوری که طی سال‌های گذشته این رشد حدود ۲۵درصد در سال بوده است. در میان شهرهای امارات، بیشتری تقاضای خرید ملک در دبی است، چون دبی به شهری بین‌المللی با امکانات مدرن و جذابیت‌های تماشایی تبدیل شده است.

شما هم اگر قصد خرید ملک در امارات را دارید، پیش از هر اقدامی با مطالعه دقیق این مقاله، با شرایط و مراحل خرید ملک در امارات و همین طور هزینه‌های اضافی که برای خرید خانه در امارات باید پرداخت نمایید، آشنا شوید. توصیه بسیار مهم اینکه برای خرید ملک در دبی یا سایر شیخ‌نشین‌های امارات متحده عربی حتما از مشاوره وکیل کاربلد و مؤسسه حقوقی معتبری استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا