مزایای سرویس دوره‌ای کولر آبی و عیب یابی آن

مزایای سرویس دوره‌ای کولر آبی چیست؟

با تغییر فصول وسایل گرمایشی و سرمایشی برای مدتی بلااستفاده می‌مانند و در این مدت تحت تاثیر گردوغبار و تغییرات جوی دچار فرسایش و مشکلاتی می‌شوند. این مشکل در خصوص کولر‌های آبی که در معرض تابش خورشید و بارش برف و باران و گرد و خاک قرار دارند بیشتر اتفاق می‌افتد. بنابراین هنگام استفاده  در آغاز فصل گرم باید حتما کولر سرویس شود و در صورت نیاز به تعمیر کولر آبی؛ جهت رفع مشکلات ان اقدام گردد. البته سرویس دوره‌ای کولر آبی صرفا مختص زمان راه‌اندازی کولر نیست.

همانگونه که اشاره شد، کولر آبی در معرض تغییرات جوی و نزولات و گردوغبار است. به همین دلیل ممکن است قطعات داخلی آن در طول فصول سرد که نیازی به استفاده از کولر نیست، دچار آسیب شوند. با انجام سرویس دوره‌ای کولر آبی می‌توان از بروز خسارت جلوگیری کرد. لازم است در سرویس کولر آبی موارد زیر حتما رعایت شود:

 • شستشو یا تعویض پوشال‌های کولر
 • شستشوی داخل کولر و تمیز کردن رسوبات کف سینی کولر
 • تمیز کردن مخزن حلزونی
 • بررسی عدم پارگی و پوسیدگی تسمه
 • روغن کاری و سرویس دینام کولر و یاتاقان‌ کولر آبی
 • تنظیم شیر شناور کولر
 • در صورت لزوم عایق بندی کف کولر
 • بررسی سالم بودن و اتصال درست برزنت

سرویس کولر ابی در فصول سرد سال نیز شامل موارد زیر می‌باشد؛

 • بستن و قطع کردن شیر فلکه
 • جمع‌آوری و بستن شلنگ‌های کولر
 • تخلیه آب داخل کابین کولر
 • باز کردن و جمع کردن تسمه‌

عوامل موثر بر افزایش باد کولر هنگام تعمیر کولر آبی

خدمات تاسیسات ساختمان از جمله کولر آبی خیلی پیچیده نیست! به‌طور خلاصه می‌توان گفت اگر سرویس کولر آبی درست انجام شده باشد، کارایی و هوادهی آن بی‌نقص بوده و منجر به افزایش باد کولر آبی می‌شود.

    انتخاب درست کولر آبی: نوعی از کولر آبی را انتخاب کنید که قدرت هوادهی‌‌اش متناسب با فضای مورد نیاز شما باشد. همچنین لطفا به برچسب انرژی توجه کنید.

    جانمایی کولر آبی: هر چه فاصله کولر آبی از فضایی که می‌خواهید خنک شود، بیشتر باشد اتلاف انرژی آن بیشتر و کارایی آن کمتر می‌شود.

    سایه بودن محل نصب کولر آبی: سعی کنید جایی که کولر آبی نصب می‌شود، در سایه باشد تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود. هر چه بیشتر کولر آبی در معرض آفتاب باشد انرژی بیشتری صرف خنک کردن هوای وارد شده به کولر آبی می‌شود که طبیعتا کارایی کولر را کم می‌کند. همچنین می‌توانید از سرویس کولر آبی در تهران استفاده کنید و بدون تغییر دادن جای آن برای کولر آبی یک سایه ‌بان درست کنید. این کار هزینه زیادی ندارد و تاثیر هزینه آن را به خوبی در قبض برق پرداختی مشاهده خواهید کرد! برای این کار نیز می‌توانید از متخصصین سرویس کولر آبی خدمات تاسیسات غرب تهران کمک بگیرید.

    تنظیم دقیق جای کولر آبی: به مرور زمان و با توجه به لرزش دایمی ناشی از موتور کولر آبی، این امکان وجود دارد که اتصال کولر به کانال هوا که معمولا از طریق یک پارچه برزنتی صورت می‌گیرد به‌خوبی برقرار نشده و هوا از آن نشت کند؛ این مورد مانع افزایش باد کولر آبی می‌شود، پس برای سرویس کولر آبی این نکته را هم در نظر بگیرید.

نکات لازم برای نگهداری درست و تعمیر کولر آبی

به یاد داشته باشید راه درست را برای تعمیر و سرویس کولر آبی در محل انتخاب کنید! با توجه به اینکه کولرهای آبی، معمولا یک شکل هستند و در یک ردیف قرار دارند، ممکن است اشتباهی کولر همسایه خود را سرویس کنید که البته کار بدی نیست ولی مشکل شما را حل نمی کند! در قدم اول از یک نفر بخواهید که یک بار کولر را روشن و خاموش کرده تا متوجه شوید که کولر درست را انتخاب کرده‌اید.

مواظب باشید نصاب کولر آبی، پایه‌های کولر را مستقیما روی آسفالت یا ایزوگام پشت بام قرار ندهد؛ چرا که این موضوع، باعث آسیب ‌دیدگی پشت بام خواهد شد. پایه‌ ها حتما باید روی زیر پایه‌‌ای مسطح قرار بگیرند که فشار را پخش کنند و در نتیجه بتوانید سرویس کولر آبی را به بهترین نحو انجام دهید.

برای افزایش باد کولر آبی، در مرحله اول اول پمپ آب را روشن کنید تا حدود 10-15 دقیقه پوشال‌‌ها خیس شوند و سپس کولر را روشن کنید. از این طریق می‌توانید استفاده بهتری از کولر آبی خود داشته باشید.

کولر را در ساعت‌های اوج مصرف روشن نکنید و همچنین نگذارید بیش از 6-7 ساعت پیوسته روشن باشد. این امر هم منجر به افزایش تصاعدی هزینه برق می‌شود و هم از عمر کولر آبی شما کم می‌کند.

انتخاب کولر آبی با ظرفیت مناسب

برای نصب و راه‌اندازی کولر آبی لازم است قبل از هر چیز یک کولر آبی متناسب نیازتان بخرید. منظور از متناسب بودن کولر، توجه به ظرفیت کولر است. زیرا اگر ظرفیت کولر با متراژ فضای داخلی تناسب نداشته باشد، مشکلات متعددی به وجود خواهد آمد. انتخاب ظرفیت پایین کولر در یک محیط با متراژ بالا، موجب خنک نشدن فضا خواهد شد. به همین دلیل کاربر برای رسیدن درجه مطلوب کولر را برای ساعات طولانی با دور تند روشن خواهد کرد. این کار موجب فشار مضاعف بر دینام و نهایتا سوختن آن خواهد شد. از طرف دیگر اگر ظرفیت کولر آبی بیش از اندازه باشد مشکلاتی مانند هزینه برق زیاد و خنکی بیش از حد بوجود خواهد آمد.

نحوه محاسبه ظرفیت کولر آبی

منظور از ظرفیت کولر آبی میزان هوادهی (Airflow) کولر است که بر مبنای فوت مکعب در دقیقه (Cubic Feet Per Minute) و با علامت اختصاری CFM بیان می‌شود. به این ترتیب زمانی که ظرفیت کولر به صورت 3500 CFM مشخص می‌شود یعنی هوادهی کولر 3500 فوت مکعب در هر دقیقه است. همانگونه که مساحت با واحد مربع (مترمربع) محاسبه می‌شود، حجم یک محوطه نیز با واحد مکعب (متر مکعب) مشخص می‌شود.

برای محاسبه حجم باید طول و عرض مکان مورد نظر را ضربدر ارتفاع دیوار نمایید. به این ترتیب حجم فضای داخلی را بر حسب مترمکعب محاسبه کرده‌اید. سپس با تبدیل مترمکعب به فوت مکعب می‌توانید کولر گازی مناسب با فضای داخلی خود را انتخاب نمایید. برای این کار فقط کافی است مترمکعب را در عدد 35.314 ضرب کنید. به این ترتیب حجم فضایی که بر مبنای مترمکعب محاسبه کرده‌اید به فوت مکعب تبدیل می‌شود و دیگر برای انتخاب ظرفیت کولر آبی مشکلی نخواهید داشت.

تعرفه و هزینه های نصب و تعمیر و سرویس کولر آبی

هزینه تعمیر کولر و تعرفه ی خدمات سرویس کولر آبی به نوع خدماتی که شما دریافت می‌کنید، بستگی دارد. هزینه خدماتی چون شستشو و جرم گیری کولر تا تعویض قطعات مختلف آن با سرویس کامل کولر آبی ، متفاوت است. اما به طور میانگین قیمت تعمیر کولر آبی متغیر خواهد بود. همچنین اگر قطعه‌ای در کولر آبی شما نیاز به تعویض داشته باشد، هزینه تعویض قطعه جدا از اجرت کار به فاکتور شما افزوده خواهد شد.

کولر آبی با چه برند و مدل‌هایی در مجموعه خدمات تاسیسات غرب تهران تعمیر می‌شود؟

نوع برند کولر آبی محدودیتی در ارائه خدمات خدمات تاسیسات غرب تهران ندارد، نصب و راه اندازی و تعمیر انواع کولر آبی با برند و مدل‌های مختلف مانند زیر انجام خواهد شد:

 • نصب و تعمیر کولر آبی ارج
 • و تعمیر کولرآبی برفاب
 • نصب و تعمیر کولر آبی آبسال
 • نصب و تعمیر کولر آبی رومیزی
 • نصب و تعمیر کولر آبی سلولوزی
 • نصب و تعمیر کولر آبی بدون تسمه
 • نصب و سرویس کولر آبی الکترواستیل
 • تعویض بدنه کولر آبی

منبع مقاله:

aireserv

دکمه بازگشت به بالا