برترین های کسب و کارعمومی

چگونه سایز دامن را اندازه بگیریم؟

اندازه گیری دقیق را در خیاطی دست کم نگیرید! بسیاری از مشکلاتی که پس از دوخت لباس‌هایی مثل دامن دیده می‌شود، حاصل اندازه گیری نامناسب است. پس اگر می‌خواهید زحمت خیاطی شما به خوبی دیده شود و نتیجه مطلوبی حاصل شود، این مقاله را به دقت بخوانید. توجه داشته باشید که نکته‎‌های موجود در این مقاله بخشی از آموزش‌هایی است که در کلاس «نازک دوزی» زنانه به هنرجویان ارائه می‌شود. پس در یادگیری این نکات که به راحتی در اختیارتان قرار گرفته شده است، توجه کافی داشته باشید.

اگر کمی با خیاطی و مفاهیم اولیه آن آشنا باشید حتما این نکته را می‌دانید که دوخت دامن یکی از ساده‌ترین مواردی است که هر خیاط را دست به قیچی می‌کند. اما همین دامن ساده که در ظاهر دوخت خیلی راحتی به نسبت سایر لباس‌ها دارد، نکات ریزی دارد که اگر آن رعایت نشود ماحصل و نتیجه خوبی حاصل نمی‌شود. به عنوان مثال اندازی گیری دامن مهم‌ترین و شاید اصلی‌ترین نکته‌ای است که هر خیاط باید به آن توجه کند تا در نهایت دامن خوش‌برش و متناسب با فرم اندام شخص داشته باشد. در ادامه با هنر مادر باشید تا در مورد آموزش اندازه گیری دامن با شما صحبت کنیم.

1- اندازه گیری دور کمر به صورت حلقه وار با متر

شاید اولین نکته ای که برای اندازه گیری دامن باید به آن توجه داشته باشید، همین اندازه گیری دور کمر باشد. توجه داشته باشید که اگر اندازه گیری دور کمر درست نباشد، دامن دوخته شده به درستی در بدن فرد نمی‌ایستد و همین نکته موجب می‌شود که شما در نهایت از دامن دوخته شده خود رضایت کافی نداشته باشید.

برای اندازه گیری دور کمر تنها کافی است گودترین قسمت بدن خود را که کمی بالاتر از ناف است در نظر بگیرید. در این حالت متر را به شکل هلالی دور کمر خود نگهدارید (به صورتیکه متر حالت صاف روی کمر داشته باشد و اندازه گیری ها دقیق ایجاد شود) و اندازه مشخص شده را روی کاغذ بنویسید. نوشتن اندازه مشخص شده روی کاغذ برای بالابردن دقت کار الزامی است پس به هیچ عنوان این مرحله ساده را رد نکنید.

2- اندازه گیری باسن کوچک، دومین مرحله برای اندازه گیری دامن

دومین مرحله از اندازه‌گیری‌های دامن، اندازه گیری دور باسن کوچک است. اما باسن کوچک را چطور می‌توان اندازه‌گیری کرد؟ حدودا ده الی یازده سانتی‌متر پایین‌تر از کمر یا همان محل استخوان برجسته لگن را باسن کوچک صدا می‌زنند البته تمام این موارد و عبارت‌های تخصصی خیاطی در مورد آناتومی بدن در حین به شما ارائه می‌شود. این قسمت را نیز به صورت حلقه‌وار و به شکلی که متر کاملا صاف در محل قرار گیرد اندازه‌گیری می‌کنیم.

توجه داشته باشید که مهم ترین بخشی که در اندازه گیری لباس باید به آن توجه کنید، اندازه گیری دقیق است. پس توجه کنید که دقیقا عددی که روی متر مشاهده می کنید را به عنوان سایز در نظر بگیرید. در هنگام اندازه گیری نیازی نیست که به وجود فضایی برای دوخت توجه کنید. تنها تمرکز خود را برای دریافت اندازه دقیق بگذارید.

3- اندازه گیری باسن بزرگ، برجسته‌ترین بخش بدن

مرحله سوم اندازه گیری، اندازه گیری باسن بزرگ است. در این قسمت شما باید متر را در برجسته ترین نقطه باسن که به اصطلاح به برجستگی های ماهیچه سرینی معروف است قرار دهید و اندازه مشخص شده را پس از مشاهده سایز، یادداشت کنید.

توجه داشته باشید که برای اندازه گیری باسن بزرگ حتما به حلقه متر توجه کنید تا کاملا صاف دور بدن قرار گیرد چرا که پرخطاترین بخش برای اندازه گیری دامن همین باسن بزرگ است.

4- مرحله چهارم، اندازه گیری قد دامن

به صورت کلی اندازه گیری قد دامن به سلیقه و نوع مدل دامن انتخابی بستگی دارد اما این به معنایی نیست که برای اندازه گیری قد دامن نیاز به هیچ حساسیتی نیست.

توجه داشته باشید که برای اندازه گیری قد دامن بایستی از قسمت پشت و برجسته ترین بخش باسن بزرگ اندازه گیری را انجام دهید تا خطای اندازه گیری کمتر شود. به همین صورت ادامه دهید و قد دامن را به هر سایزی که دلخواه و مدنظرتان بود اندازه گیری کنید. البته هر مدل دامن اندازه قد مشخصی دارد که با شناخت آن بهتر می‌توانید به قد دامن مورد نظر خود برسید. به همین خاطر ما در ادامه در مورد انوع قد دامن که قبل از باید با آن آشنا باشید با شما صحبت می‎‌کنیم.

5- قد دامن مینی، متر را تاحد ران اندازه‌گیری کنید

قد دامن مینی کوتاه ترین مدل دامنی است که در ژورنال ها مشاهده می شود. این دامن های کوتاه سایزهای متفاوتی دارد اما حداقل قد آن از زیر باسن شروع شده و حداکثر قد آن تا روی ران ها ادامه دارد. بلندتر یا کوتاه تر شدن این دامن باعث می شود تا اندام به خوبی در آن نمایان نشود و زیبایی دامن گرفته می شود.

قد دامن میدی، دامن های با قدمتوسط

دامن میدی از نوع مدل هایی است که به دلیل قد مطلوبی که دارد، طرفداران زیادی دارد. این نوع دامن ها نهایتا تا سر زانو می رسد. به همین خاطر اگر قصد برش دامن میدی را دارید، بایستی تا متر را از قسمت پشت و روی باسن بزرگ (برجسته ترین بخش باسن) قرار دهید و سپس متر را تا روی زانو پایین بیاورید. در نهایت عدد نشان داده شده روی متر را به عنوان قد دامن دلخواه خود یادداشت کنید.

قد دامن بلند، ماکسی و پوشیده از پشت کمر تا قوزک پا

دامن های ماکسی که به عنوان دامن های پوشیده و بلند هم معروف هستند، قد دامن بلندی دارند اما این قد دامن بلند به این معنا نیست که نباید در اندازه گیری قد آن دقت کرد.

به صورت کلی دامن های ماکسی تا قوزک و مچ پا می تواند ادامه داشته باشد اما اگر بلندتر باشد باز هم نمای خوبی در تن ندارد و زیبایی و جلوه مناسبی هم به عنوان دامن ماکسی ایجاد نمی کند. برای اندازه گیری قد این دامن باید متر را از پشت کمر تا روی قوزک پا بیاورید و در نهایت اندازه گیری کنید.

سه اندازه مهم که برای اندازه گیری قد دامن باید به آن توجه کنید

در اندازه گیری قد دامن علاوه بر توجه کردن به مدل و نوع دامن باید به حساسیت های آن نیز توجه کنید. به عنوان مثال، برای بالابردن دقت در اندازه گیری قد دامن بایستی قد اندازه را از سه جهت از پشت وسط باسن تا زمین، نوار کمر خط پهلو تا زمین و خط وسط پیش تا زمین را اندازه گیری کنید. مساوی بودن تمامی این انداره ها می تواند دقت اندازه گیری شما را بیشتر کند.

البته عدم تساوی این سه سایز به معنی خطا در اندازه گیری شما نیست چرا که اکثر افراد پلاس سایز و یا افرادی که سایز نرمالی ندارند، اندازه تا زمین از خط وسط پشت آن ها و خط وسط پیش تا زمینشان برابر نیست.

پس از اندازه گیری دقیق، با رسم الگوی دامن خیاطی را آغاز کنید

حالا پس از اینکه تمام اندازه گیری را به صورت دقیق انجام دادید به راحتی می توانید با رسم الگتوجه به سایز یکی از مهمترین اصول هنر خیاطی است. کدام خیاطی را دیده اید که بدون گرفتن اندازه های بدن، کار دوخت لباس را برای شما شروع کند؟ حتی اگر دنیا را داشته باشد. همه تجربه آن را داشته ایم که پیراهن، کت، شلوار یا حتی کفشی خریده ایم یا دوخته ایم که اندازه تنمان نبوده است. به همین خاطر هرکس باید حداقل سایزهای اصلی خود را بداند. همه افرد سایز کلی شلوار، پیراهن و پای خود را می دانند تا در هنگام خرید لباس راحت تر بتوانند انتخاب کنند.

اما خیلی از مواقع هست که قصد داریم از یک خیاط بخواهیم لباسی برای ما بدوزد. در بسیاری از مواقع امکان مراجعه به خیاط نیست و او از ما می خواهد که خودمان کار گرفتن اندازه های بدن را انجام دهیم. اگر در میانه راه از دوخت دامن منصرف شدید می توانید براحتی خرید دامن زنانه به صورت آنلاین را تجربه کنید.

نحوه صحیح اندازه گرفتن بدن برای دوخت و خرید لباس

سایز گرفتن اندازه قد

برای اندازه گیری قد خود باید کنار یک دیوار بایستید. کمر و گردنتان را صاف کرده و به روبرو نگاه کنید. دقت داشته باشید که پاشنه پا هم باید به دیوار چسبیده باشد. سپس یک مداد یا خودکار را به کف سرتان بچسبانید (به صورت کاملا صاف و عمود بر دیوار) و با نوک آن روی دیوار علامت بزنید. سپس با متر از کف زمین تا علامت را اندازه گیری کنید تا اندازه قد کامل شما مشخص شود.

⦁ سایز گرفتن اندازه دور سینه

برای اینکه بتوانید دور سینه خود را اندازه گیری کنید، باید متر را به صورت کامل درست از زیر بغل، دور قفسه خود بچرخانید. دقت داشته باشید که متر فشاری به بدن شما وارد نکند تا سینه ها در هنگام اندازه گیری دور سینه جمع نشوند. همچنین بهتر است در هنگام گرفتن اندازه دور سینه، راست بایستید.

⦁ سایز گرفتن اندازه دور باسن

برای گرفتن اندازه دور باسن باید متر را از روی ناحیه برجستگی باسن دور بدنتان بچرخانید. نه بالاتر، و نه پایین تر. همچنین دقت داشته باشید که متر به بدن فشار نیاورد و باسن در هنگام اندازه گیری فشرده نشود.

⦁ گرفتن اندازه کارور جلو

کاور در واقع فاصله بازو های راست و چپ است. برای اندازه گرفتن کارور جلو باید متر را از روی قفسه سینه، و بالای سینه ها، بین نقطه اتصال بازو چپ و راست بگیرید تا اندازه کارور جلو مشخص شود. دقت داشته باشید که بهتر است برای گرفتن اندازه کارور جلو کمرتان را راست نگه دارید اما قفسه سینه را جلو ندهید.

⦁ گرفتن اندازه کارور پشت

برای دوختن لباس باید اندازه کارور پشت را هم بگیرید. گرفتن اندازه کارور پشت درست مانند گرفتن اندازه کارور جلو است. باید فاصله بین نقطه اتصال بازوهای چپ و راست را اندازه بگیرید.

⦁سایز  گرفتن اندازه قد شلوار یا دامن

برای گرفتن اندازه قد شلوار یا دامن، باید یک خط فرضی از قسمت ناف تا کنار بدن را در نظر بگیرید و متر را آنجا گذاشته تا ارتفاع مورد نظر اندازه بگیرید. ارتفاع مورد نظر شما طبیعتا قد شلوار یا دامن را مشخص می کند.

دکمه بازگشت به بالا