برترین های کسب و کارعمومی

چه لباس کارهایی متناسب با مشاغل مختلف وجود دارد؟

هر کسی باید در محل کار خود از لباس کار مناسب استفاده کند. اما چیزی که بیش از همه اهمیت دارد، این است که انتخاب لباس کار متناسب با شغل فرد باشد.امروزه تقریبا برای هر شغلی مخصوص وجود دارد. زیرا بیشتر کسب و کارها به اهمیت استفاده از لباس کار یک‌ شکل پی برده‌ اند.بنابراین هر سازمان و شرکتی با انتخاب لباس کار مناسب برای کارکنان خود، در تلاش برای ایجاد وجهه اجتماعی و همچنین تبلیغ برای کسب و کار خود است.

لباس کار کارگری

لباس کار کارگری یا خدماتی که در شرکت‌ ها و سازمان‌ ها برای کارمندان استفاده می‌ شود، دارای جنس‌ ها و مدل‌ های مختلفی هستند.این نوع ممکن است از پارچه‌ های مختلفی مانند پلی استر، پنبه، پلی استر پنبه، کتان، لی و غیره ساخته شود.لباس کار کارگری معمولا ارزان‌ ترین و ساده‌ ترین نوع لباس کار بوده و ترکیب رنگ‌ های زیادی ندارد. همچنین به دو صورت بلوز و شلوار و یا کاپشن و شلوار است.

لباس کار مهندسی

  • لباس کار مهندسی باید کاملا عایق بوده و از جنس مرغوبی ساخته شود.
  • بسته به نوع شغل فرد، مهندسان باید ضد آب، ضد مواد شیمیایی، ضد حرارت، عایق گرما و سرما و غیره باشد.

لباس کار جوشکاری

  • در جوشکاری از پارچه‌ های لی و کتان خالص (کتان با درصد نخ بالا) استفاده می‌ شود.
  • زیرا مقاومت بیشتری نسبت به سایر پارچه‌ ها مانند فلامنت کجراه دارد.
  • این نوع پارچه‌ ها می‌ توانند در برابر حرارت مقاومت کنند و طول عمر لباس نیز بیشتر است.

لباس کار خلبانی

خلبانی در اصل یک لباس یکسره است که از جنس پارچه فلامنت کجراه ساخته می‌ شود. در فصل سرما می‌ توانید آن را از روی لباس‌ های خود بپوشید و سرما را حس نکنید.این مدل لباس کار از روی لباس خلبانان کپی شده است، به همین دلیل لباس کار خلبانی نام دارد. این لباس برای مکانیک‌ ها و افرادی که با روغن و یا مواد شیمیایی سروکار دارند، بسیار مناسب است زیرا می‌ تواند در برابر اسیدها، انواع مواد شیمیایی، آب، روغن و غیره مقاومت کند.

What work clothes are suitable for different jobs?

لباس کار دوبنده

لباس کار دوبنده در اصل یک سرهمی است که از ترکیب رنگ‌ های مختلفی ساخته می‌ شود.این باید دارای جیب‌ هایی برای قرار داردن لوازم ضروری باشد.از این لباس کار اغلب در کشاورزی، دامداری، ساختمان‌ سازی، کارخانجات و غیره استفاده می‌ کنند.

لباس کار مکانیکی

بهتر است مکانیکی به صورت یکسره باشد و همچنین برای راحتی‌ کار باید از لباس کار آستین کوتاه و یا بدون آستین استفاده کنید.نوع پارچه این لباس‌ ها باید در برابر شست‌ و شو مقاوم باشند.

لباس کار صنعتی

از لباس کار صنعتی معمولا در صنایع گاز و پتروشیمی، نفت، معماری، عمران، راهسازی و معدن، خودرو و غیره استفاده می‌ شود.در این نوع می‌ توان از ترکیب رنگ‌ های متنوعی استفاده کرد. طراحان دوخت برای تولید این نوع لباس کار از پارچه‌ ها با بهترین کیفیت استفاده می‌ کند.

لباس کار تبلیغاتی

لباس کار تبلیغاتی بیشتر توسط شرکت‌ ها و سازمان‌ هایی مورد استفاده قرار می‌ گیرند که هدف آن ها تبلیغ برند شرکت است. به همین منظور می‌توان روی تمامی کارکنان یک شرکت از آرم و برند استفاده کرد و شرکت خود را به مردم تبلیغ کرد. این روش، یکی از ساده‌ ترین و بهترین روش‌ های بازاریابی محسوب می‌ شود.

لباس کار معرف شخصیت اجتماعی شما خواهد بود و در شرکت‌ های بزرگ، لباس کار متحدالشکل اولین و کم‌ هزینه‌ ترین تبلیغ برای شرکت به‌ شمار می‌ رود.

در انتخاب لباس کار، باید به نکات مختلفی دقت داشته باشید از جمله نوع پارچه، دوام آن، تناسب لباس با خطراتی که در محیط کار با آن رو به‌ رو هستید، در کنار این عوامل رلباس کار در اصطلاح به نوعی از لباس می‌گویند که بر اساس فعالیت، اقلیم و سلیقه شخصی افراد انتخاب و تهیه می‌شود. یکی از اساسی‌ترین قوانین هنگام کار در تمامی رشته‌ها، قانون استفاده از تن پوش می‌باشد. اما مهم‌ترین چیز انتخاب لباس کار متناسب با شغل فرد است. مواردی مانند رنگ، طرح، جنس و ویژگی‌های لباس کار باید متناسب با شغل و نقش هر فرد در آن شغل باشد.

هر سازمان یا مؤسسه‌ای متناسب با نوع فعالیت خود، مشخصه‌هایی نیز برای لباس کار کارکنانش در نظر دارد. یک سازمان برای اینکه نظم را در محیط سیستم خود ایجاد کند در ابتدا باید از ظاهر کارکنان مجموعه شروع کند. استفاده از لباس مناسب باعث به وجود آمدن این نظم و یکپارچگی می‌شود.

هدف اصلی از طراحی لباس

به صورت کلی هدف اصلی از طراحی لباس دو مشخصه بسیار مهم ایمنی و زیبایی‌ست که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده‌است:

1.ایمنی و حفاظت

مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیلی که باعث به وجود آمدن لباس کار یا همان یونیفرم شد، محافظت از افراد در مقابل عوامل خطر بود. برای تهیه لباس ایمنی از بهترین و مناسب‌ترین پارچه‌ها استفاده می‌کنند. البته باید توجه داشت که جنس پارچه‌ای که برای دوخت این دسته از لباس‌ها در نظر گرفته می‌شود بستگی به شغل و کارایی آن لباس دارد.

2.تزئینی

اغلب در مشاغلی که با مشتری سر و کار دارند مانند آژانس‌های هواپیمایی، کافی شاپ‌ها، رستوران‌ها و… برای جذب کردن مخاطبان، نوع پوشش، رنگ و طرح لباس بسیار اهمیت دارد. از طرفی هماهنگی لباس با طراحی و رنگ محیط باعث ایجاد نظم و جذابیت بیشتر برای کارکنان و مشتریان می‌شود.

تفاوت لباس کار در انواع مشاغل مختلف

در این سال‌ها، پیشرفت‌هایی در صنعت لباس کار صورت گرفت به دلیل اهمیت این نکته که می‌تواند در میزان کارایی افراد تأثیرات شگرف و چشم‌گیری داشته باشد. هر شرکت و سازمانی متناسب با زمینه کاری خود، عرف و برندی که دارد و کاری مورد نیازش را طراحی می‌کند و از ابتدا در اختیار کارکنان و پرسنلش قرار می‌دهد.

لباس بیمارستانی و پزشکی

به جز لباس پزشکان و پرستاران که در محیط کار و بیمارستان از روپوش‌های سفید استفاده می‌کنند؛ سایر کارکنان و پرسنل بیمارستانی از جمله نگهبان، بهیار، خدمه و رختشور نیز متناسب با جایگاه شغلی لباس کار مخصوص به خود را دارند. در واقع لباس کار آن‌ها نشان دهنده نوع سمت شغلی آن‌ها می‌باشد.

لباس پزشکان و پرستاران

برای پزشکان و پرستاران بهترین پارچه‌هایی که به کار می‌رود، پارچه‌های ترگال و کجراه هستند. از این نوع پارچه به این دلیل استفاده می‌شود که مقاومت بالایی دارند و با شستشوی مکرر از بین نمی‌روند.

لباس پذیرش بیمارستان

افرادی که در قسمت پذیرش کار می‌کنند معمولا از لباس‌هایی با پارچه‌های پشمی و نخی که مقداری لاکرا دارد، استفاده می‌کنند. به این دلیل که علاوه بر احساس راحتی بیشتر لباس‌ها کمتر چروک شوند.

لباس بیمار

عموما و در اغلب موارد لباسی برای بیماران تهیه می‌شود که میزان نخ آن به نسبت آن بیشتر باشد.

لباس اتاق عمل

برای تهیه لباس اتاق عمل معمولا از پارچه‌های با دوام استفاده می‌شود تا در اثر شستشوی زیاد کمتر آسیب ببینند. این پارچه‌ها معمولا دارای جنس ژاول می باشند، ویژگی ضد آب دارند و مقاومت بالایی در معرض مواد سفید کننده دارند.

لباس نیروهای خدماتی

بهترین و مناسب‌ترین پارچه‌ای که برای لباس نیروهای خدماتی در نظر می‌گیرند، پارچه ترگال می‌باشد. این پارچه‌ها در برابر هر نوع گرد و خاک یا لکه مقاومت بالایی دارند و بعد از شستشو تمیز می‌شوند.

انتخاب یونیفرم کار

– بهتر است یونیفرم کار کاملا مناسب با سایز افراد باشد و تنگ یا گشاد نباشد.

– برای کارهایی که نیاز است آستین‌های لباس تا زده شود بهتر است یونیفرمی انتخاب شود که آستین‌های کوتاهی دارد.

– در محیط‌های کاری که گرد و غبار و مواد شیمیایی است، لباس کاری انتخاب شود که یقه و جیب نداشته باشد.

– به یونیفرم وسیله‌ای مانند کلید، زنجیر و … اضافه نشود. زیرا ممکن است در حین کار با وسایل به آن‌ها گیر کند و خطرناک باشد.

لباس کار مناسب برای مشاغل مختلف

انتخاب بهترین پارچه برای یونیفرم کار

پارچه انتخابی برای هر یونیفرم با توجه به شرایط کاری انتخاب می‌شود.

1- پارچه تترون

پارچه تترون دارای ضخامت کمتری و خنک تر است. به همین دلیل برای تهیه روپوش پزشکی و رستورانی از آن استفاده می‌شود.

2- پارچه کتان

این نوع پارچه برای تهیه یونیفرم کارهایی مانند جوشکاری، فرزکاری یا کارهای خشن استفاده می‌شود. زیرا در برابر حرارت مقاومت بیشتری دارد.

3- پارچه ترگال

پارچه یونیفرم ترگال مانند تترون می‌باشد ولی کمی ضخیم‌تر است. از این پارچه برای تهیه روپوش پزشکی، آزمایشگاهی، کارگاهی و … استفاده می‌شود. در تولیدی لباس کار این پارچه بهترین و پر استفاده‌ترین نوع پارچه برای تهیه یونیفرم می‌باشد.

خصوصیات لباس محل کار خوب و استاندارد

اهمیت لباس کار در مشاغل امروزی بسیار زیاد است و این موضوع را اغلب می‌دانند. چند مورد از خصوصیات لباس مناسب:

1- جنس لباس افرادی که با مواد مضر یا خورنده کار می‌کنند باید طوری باشد که آب و گاز در آن‌ها غیر قابل نفوذ باشد.

2-  متناسب با نوع کار و در صورت امکان، از لباس آستین کوتاه استفاده شود که افراد راحت‌تر باشند.

3- در محیط کاری که دارای مواد و اشعه رادیو اکتیو است، افراد باید از لباس‌هایی که به صورت یکپارچه و نفوذناپذیر هستند، به همراه کلاه و دستکش استفاده کنند.

جنس لباس محل کار

1- پارچه‌هایی با بافت کج راه با تراکم بالا، برای لباس‌هایی که نیاز است مقاومت بالایی داشته‌باشند، بهتر هستند.

2- برای دوام بیشتر لباس کار بهتر است از چرخکاری دوبله و دوخت‌های محکم استفاده شود.

3- استفاده از رنگ‌های راکتیو در رنگرزی، باعث جلوگیری از رنگ دادن پارچه و آب‌رفتن آن پس از شستشو می‌شود.

یکی از مواردی که در اکثر کارگاه ها و سازمان در بیشتر فصول رعایت می شود راحتی کارکنان و اعضای آن مجتمع کارگاهی است. خرید لباس کار مناسب که هم ظاهری جذاب داشته باشد و هم نشان دهنده فرم کاری مخصوص باشد، یکی از نکاتی است که معمولا رعایت می شود. تیشرت کار به دلیل کیفیت بالا و همچنین وزن قابل قبولی که دارد، طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است؛ چون تیشرت یکی از معمول ترین پوشاکی است که استفاده می شود.

تیشرت کار نوعی راحتی را به افراد منتقل می کند که باعث افزایش کارایی آنها می شود. سایت ایران فرم ارائه دهنده انواع مختلف تیشرت کار با طرح ها و رنگ های جذاب و همچنین مناسب برای شرایط مختلف کاری است که با ارائه مشاوره رایگان و همچنین سفارشی سازی و انجام چاپ تبلیغاتی یکی از پیشرو های این صنعت در ایران می باشد.

دکمه بازگشت به بالا