اقتصادیبرترین های کسب و کارعمومی

چرا پس از زایمان، ریزش مو افزایش می‌یابد؟

چه مقدار ریزش مو بعد از زایمان طبیعی است؟

پک ضد ریزش مو دکتر بیز: در حالت عادی ریزش ۸۰ تار مو در روز طبیعی است، اما برای زنانی که به تازگی زایمان کرده‌اند، این مقدار تا حدود ۴۰۰ تار مو در روز افزایش می‌یابد و نیازی به نگرانی نیست و مربوط به مسائل هورمونی است و شش تا دوازده ماه پس از زایمان،حجم ریزش مو به مقدار قبل از بارداری باز می‌گردد.
اگر پس از این مدت ریزش مو به حالت قبل برنگشت احتمالا مشکلی در میان می باشد. و باید به پزشک مراجعه شود.

درمان ریزش مو بعد زایمان

با انجام چند راهکار ساده می‌توان سرعت ریزش مو را کم کرد.

  1. از شامپوی و کاندیشن مناسب استفاده کنید.

  2. از سشوار و اتوی مو استفاده نکنید.

استفاده از سشوار و اتوی مو، مو‌های شما را نازک‌تر می‌کند. برای مدتی داشتن یک ظاهر فانتزی را فراموش کنید و اجازه دهید تا مو‌های‌تان را جریان هوا خشک کند. هم چنین بیش از یک بار در روز موهایتان را شانه نکنید.

  1. از رژیم غذایی سالم پیروی کنید.

تونیک تقویت موی بیز: مصرف انواع میوه‌ها، سبزیجات و پروتئین‌های سالم در رژیم غذایی، بهترین راه برای اطمینان از این است که بدن شما تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می‌کند.
مصرف سبزیجات با برگ سبز تیره (داری آهن و ویتامین C)، سیب زمینی شیرین و هویج (دارای بتا کاروتن)، تخم مرغ (دارای ویتامین D) و ماهی (دارای امگا ۳ و منیزیم) برای سلامت مو مفید است.

  1. مکملهای ویتامین مصرف کنید.

ویتامین‌ها نباید جایگزین رژیم غذایی متنوع باشند. مخصوصا پس از زایمان بایستی به رژیم غذایی خود توجهی ویژه کنید تا توانایی کافی برای مراقبت از نوزاد و شیردهی داشته باشید. اگرچه هیچ ویتامین خاصی بر روی ریزش مو تأثیر نمی‌گذارد، اما حفظ سلامت عمومی شما بر آن موثر است. پزشکان توصیه می‌کنند که مادران مصرف مکمل‌های ویتامین دوران بارداری را پس از تولد نوزاد نیز ادامه دهند، خصوصا مادرانی که به نوزاد خود شیر می‌دهند.

  1. از شامپوهای حجم دهنده استفاده کنید.

استفاده از شامپو‌های نرم کننده، مو را نازک‌تر و کم حجم‌تر نشان می‌دهد. در نقطه مقابل، استفاده از شامپو‌های حجم دهنده، مو‌های شما را ضخیم‌تر و حجیم‌تر نشان داده و به حفظ زیبایی ظاهری شما کمک می‌کند

چرا موهای شما بعد از زایمان می‌ریزد؟

حدود ۸۵ تا ۹۵ درصد از موهای سر شما به طور معمول در حال رشد است و ۵ تا ۱۵ درصد دیگر اصطلاحاً در حال استراحت است. بعد از تمام شدن دورۀ استراحت، اغلب هنگام برس کشیدن یا شست‌وشوی موها، این مو‌ها می‌ریزد و مو‌های تازه جایگزینشان می‌شود که هر روز به طور متوسط حدود ۱۰۰ تار موی خانم‌ها می‌ریزد. در دوران بارداری با افزایش سطح استروژن بدن، مرحلۀ رشد مو طولانی‌تر می‌شود و تعداد مو‌های کمتری در مرحلۀ استراحت خواهد بود، بنابراین هر روز موی کمتری می‌ریزد و در نتیجه مو‌هایتان ضخیم‌تر و پرتر می‌شود.

بعد از زایمان، سطح استروژن بدن کاهش پیدا می‌کند و تعداد بسیار بیشتری از فولیکول‌های مو وارد مرحلۀ استراحت می‌شود. خیلی زود می‌بینید که موقع برس کشیدن یا شست‌وشو، ریزش موی بیشتری دارید. این ریزش غیرمعمول به مرور کاهش پیدا می‌کند و حدود ۱۲ ماه بعد از زایمان یعنی نزدیک به روز تولد کودکتان، موهای شما به ضخامت پیش از بارداری برمی‌گردد. در ضمن، تمام زنان در یا بعد از زایمان متوجه تغییر قابل توجهی در موهایشان نمی‌شوند و از بین مادرانی که متوجه این تغییرات می‌شوند، کسانی که موهایی بلند دارند طبیعتاً شاهد تغییرات واضح‌تری هم هستند.

برای ریزش موها پس از زایمان چه کار کنید؟

به‌طورکلی، شما نمی‌توانید مانع ریزش موهایتان در این دوره شوید، اما می‌توانید برخی کارها و روش‌ها را امتحان کنید تا هم کمتر متوجه ریزش موهایتان شوید و هم کم شدن حجم موهایتان کمتر به چشم بیاید. یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که برای پایان دادن به جمع کردن موها از گوشه و کنار خانه، موهایتان را کوتاه کنید. همچنین نگهداری از مدل موی کوتاهی که بعد از شست‌وشو به نیاز ندارد، در دورانی که گرفتار و هستید نیز راحت‌‌تر است.

یک راه دیگر نیز استفاده از مدل‌های آرایش مو مثل پیچیدن موها یا سشوار کشیدن و حالت دادن یا محصولات مختلفی برای حجم دادن به موهاست که باعث می‌شود تا در این دوران گذرا موهایتان پرتر به نظر برسد. اما در نهایت بهتر است زیاد نگران ریزش موهایتان نباشید، زیرا آنها به زودی دوباره برمی‌گردند.

تورنیکه مویین یا پیچیدن مو دور انگشتان یا دیگر اعضای بدن نوزاد

در رابطه با ریزش موی مادران پس از زایمان یک نکتهٔ دیگر نیز وجود دارد که در مورد کودک شماست و بهتر است هنگام ریزش موها آن را بدانید و به آن دقت کنید. موهای تازه‌مادرانی که بلند نیز هست ممکن است محکم دور انگشتان دست، انگشتان پا، مچ دست و مچ پای کودک یا آلت تناسلی نوزاد پسر گره بخورد. این حالت که می‌تواند برای فرزندتان بسیار دردناک باشد، تورنیکه مو نام دارد. پس اگر دیدید نوزادتان بی‌هیچ دلیلی گریه می‌کند، یکی از کارهایی که برای سالم که بیمار هم نیست باید انجام دهید این است که با دقت نگاه کنید تا ببینید رشته‌های مویتان دور قسمت‌هایی از دست و پا یا آلت تناسلی او پیچیده نشده باشد و اگر تورنیکه اتفاق افتاده بود، خیلی آرام آن را باز و رها کنید

دکمه بازگشت به بالا