چرا جاروبرقی بو میده

علت بوی سوختگی جاروبرقی را اگر به موقع تشخیص دهید، بدون شک می توانید از خسارت های مادی زیادی جلوگیری کنید. چون این بوی سوختگی در برخی از مواقع می تواند نشانه اختلال در موتور یا برد الکتریکی باشد که با تعمیر به موقع مانع از خرابی و سوختگی کامل آنها شد. در این بخش از مطالب تکنوپشتیبان در ادامه به اصلی ترین دلایل بوی سوختگی جاروبرقی بوش، سامسونگ، ال جی، پارس خزر، فیلیپس و غیره اشاره و نحوه رفع آنها را بررسی خواهیم کرد.

آنچه در این مطلب می خوانید:

بوی سوختگی جاروبرقی را جدی بگیرید!

جاروبرقی از مهم ترین و کاربردی ترین وسایل برقی در منزل می باشد که بدون آن نظافت و تمیز بودن محیط زندگی و کار با چالش های متعددی روبرو میشود. در حین استفاده از جاروبرقی ممکن است برای شما نیز این شرایط بوجود آمده باشد که بوی سوختگی از آن به مشام میرسد و بدون شک نگرانی هایی را به همراه دارد. اما اغلب افراد متخصص در زمینه پیشنهاد می کنند که این بوی سوختگی را جدی بگیرید. دلیل آن است که بوی سوختگی از دستگاه مانند درد در بدن انسان، نشان دهنده اختلال در عملکرد قطعات داخلی است. به همان اندازه که تشخیص به موقع بیماری در بدن انسان می تواند احتمال درمان و بهبود آن را افزایش دهد، شناسایی دلیل بوی سوختگی در جاروبرقی نیز از خراب شدن موتور و برد و سایر قطعات جلوگیری می کند. به همین دلیل باید این شرایط را جدی گرفت و به دنبال نشانه ها برای حل این مشکل مهم بود تا به نتیجه مطلوبی دست پیدا کرد.

علت بوی سوختگی جاروبرقی چیست؟

اگر در حین کار جاروبرقی بوی سوختگی را در آن احساس کردید، چند گزینه زیر را بهتر است بررسی کنید:

1- نیم سوز شدن موتور؛ اصلی ترین علت بوی سوختگی جاروبرقی

موتور از مهم ترین قطعات درون جاروبرقی می باشد و مانند قلب انسان در آن عمل می کند. به دلیل مختلف از قبیل تجمع زیاد گرد و غبار درون جاروبرقی، استفاده زیاد و طولانی مدت از دستگاه بدون توقف و همچنین افزایش عمر آن ممکن است موتور جاروبرقی نیم سوز شود یا به طور کامل بسوزد. نیم سوز شدن یا سوختگی کامل موتور یکی از مهم ترین دلایل بوی سوختگی در جاروبرقی می باشد که باید به آن توجه داشت. افراد متخصص و حرفه ای در این شرایط می توانند موتور را بررسی و با تعمیر به موقع آن از خسارت های بیشتر جلوگیری کنند. با سرویس دوره ای جاروبرقی، تمیز کردن گرد و غبار داخل آن و استفاده صحیح از آن می توان احتمال خرابی موتور را تا حد زیادی کاهش داد. را در مطالب قبل به طور کامل بررسی کرده ایم و می توانید برای اطمینان از وضعیت این قطعه آنها را مطالعه کنید.

2- استفاده نادرست از جاروبرقی

جاروبرقی مانند سایر وسایل برقی نباید برای مدت طولانی روشن باشد، چون فشار زیادی به موتور و سایر قطعات داخلی آن وارد شده و داغ میشوند. در بسیاری از مواقع بوی سوختگی جاروبرقی تنها با خاموش کردن آن برای مدت کوتاه به طور کامل از بین میرود و جای نگرانی نیست. در حالت استاندارد بهتر است هر پانزده دقیقه یک مرتبه برای حدود 10 دقیقه جاروبرقی را خاموش کنید تا موتور و سایر قطعات داخلی آن خنک شوند. با این کار طول عمر دستگاه نیز تا حد زیادی افزایش پیدا خواهد کرد.

3- بوی سوختگی به علت خرابی برد الکتریکی جاروبرقی

در لوازم الکترونیکی قطعه ای بسیار مهم به نام برد وجود دارد که مدارات و خازن های متعددی روی آن قرار گرفته اند. این مدارات و سایر قطعات روی برد در نهایت باعث میشوند تا شبیه به مغز انسان عمل نموده و فرمان های مختلف را به سایر قطعات ارسال کنند. در بسیاری از مواقع، علت بوی سوختگی جاروبرقی بوش و سامسونگ و غیره، خرابی برد آنها می باشد. برد ممکن است فرمان خاموش شدن را به موتور ارسال نکند و در نهایت قطعات داخلی داغ میشوند. بررسی و عیب یابی برد نیاز به تخصص و مهارت دارد و بدون دانش نباید این قطعه تعمیر یا تعویض شود.

4- خرابی ترموستات

ترموستات از قطعات مهم در تعیین میزان گرمای درون جاروبرقی می باشد که از آسیب وارد شدن به دستگاه تا حد زیادی جلوگیری می کند. اگر ترموستات دچار خرابی شود، گرم شدن بیش از اندازه جاروبرقی به درستی تشخیص داده نشده و موتور برای مدت طولانی روشن بوده و کار می کند. در نهایت این شرایط باعث میشود بوی سوختگی در جاروبرقی ایجاد گردد. لذا، اگر احساس کردید که بدنه جاروبرقی داغ است و بوی سوختگی نیز از آن به مشام میرسد، بهتر است ترموستات را بررسی و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

5-  پر بودن کیسه؛ علت بوی سوختگی جاروبرقی

درون تمام جاروبرقی های قدیمی و جدید کیسه های پارچه ای یا کاغذی وجود دارد که زباله و آشغال ها در آن قرار میگیرند. ظرفیت این کیسه ها محدود بوده و پس از پر شدن باید در زمان مناسب تعویض شوند. عدم توجه به این مساله مهم مشکلات متعددی را ایجاد می کند از قبیل بوی سوختگی، و حتی گرد و خاک دادن دستگاه! کافیست در زمان مناسب و به صورت دوره ای پر یا خالی بودن کیسه جاروبرقی را بررسی و در صورت نیاز آن را تعویض کنید تا به موتور فشار کمتری وارد شود.

6- ورود گرد و خاک به درون موتور جاروبرقی

متاسفانه در اغلب مواقع برای تمیز کردن هر نوع سطوح از جاروبرقی استفاده میشود که آسیب های جدی را به دستگاه وارد می کند. به عنوان مثال، جاروبرقی برای جمع آوری حجم بالای گرد و خاک مناسب نیست و عدم توجه به آن می تواند به شدت به موتور آسیب بزند. ورود گرد و غبار به موتور و انباشته شدن روی سیم پیچی و سایر بخش های آن، در نهایت فشار زیادی را به آن وارد نموده و داغ می کند. در اثر داغ شدن موتور نوعی بوی سوختگی از جاروبرقی به بیرون انتقال پیدا می کند و شما را نگران خواهد کرد. تمیز کردن داخل جاروبرقی یکی از کارهای بسیار مهمی می باشد که نه تنها از ایجاد بوی سوختگی در آن جلوگیری می کند، بلکه قدرت مکش و عملکرد دستگاه را نیز تا حد زیادی بهبود می دهد.

6- ورود نم و رطوبت به درون موتور

از دیگر اشتباهاتی که ممکن است در استفاده از جاروبرقی دچار آن شوید، جمع آوری آب روی سطوح با آن است. نم و رطوبت اگر به هر دلیل وارد جاروبرقی شود، به قطعات داخلی و سیم پیچی های آن آسیب جدی وارد نموده و در نهایت می تواند باعث بوی سوختگی شود.

7- خرابی تسمه جاروبرقی

در قسمت برس جاروبرقی تسمه های پلاستیکی قرار گرفته اند که نقش مهمی در جمع آوری پرز و موی روی سطوح دارند. در اثر خراب شدن تسمه فشار زیادی به موتور وارد میشود و در نهایت بوی سوختگی در جاروبرقی ایجاد خواهد شد. بررسی وضعیت تسمه پلاستیکی جاروبرقی نیاز به تخصص زیادی نداشته و براحتی می توانید آن را تعویض کنید.

8- گرفتگی فیلتر جاروبرقی

در بخش های مختلف جاروبرقی های قدیمی و جدید قطعاتی به نام فیلتر تعبیه شده است که از ورود گرد و غبار به مسیر جریان هوا و موتور جلوگیری می کند. این فیلترها باید به صورت دوره ای تعویض یا تمیز شوند، در غیر این صورت گرد و غبار به موتور وارد میشود. در بسیاری از مواقع کثیف بودن فیلتر می تواند علت اصلی بوی سوختگی در جاروبرقی باشد که با تعویض به موقع آن به آسانی می توان از رخ دادن این مشکل جلوگیری کرد.

9- بوی سوختگی جاروبرقی به دلیل جسم خارجی درون موتور

به دلایل مختلف ممکن است اجسام خارجی بسیار کوچک وارد موتور شوند که خطرناک است. این قطعات که ممکن است پلاستیکی یا کاغذی و پارچه ای باشند، در اثر حرارت زیاد موتور به مرور آتش میگیرند و به سایر قطعات نیز آسیب های زیادی وارد خواهند کرد. لذا، اگر بوی سوختگی در جاروبرقی احساس کردید، حتما با افراد متخصص در این زمینه تماس بگیرید تا موتور را به طور دقیق بررسی نمایند.

10- خرابی فن جاروبرقی

با توجه به مدل جاروبرقی ممکن است درون آن از فن های مختلفی استفاده شود. اگر این فن ها به درستی عمل نکنند، گرد و غبار را به بیرون از دستگاه انتقال نداده و هوای درون جاروبرقی نیز بسیار گرم میشود. فشار زیادی که این گرد و غبار به موتور وارد می کند، در گرم شدن هوای داخل دستگاه موثر بوده و در نهایت بوی سوختگی در آن ایجاد می گردد. سیم پیچی فن باید به طور دقیق بررسی و در صورت امکان آن را تعمیر یا تعویض کنید.

علت بوی سوختگی جاروبرقی بوش

در مدل های مختلف جاروبرقی های بوش ممکن است به دلایل مختلف به مرور بوی سوختگی در حین روشن بودن دستگاه احساس شود. استفاده طولانی مدت، پر بودن کیسه، کثیف بودن فیلتر، خرابی فن گرد و خاک، خرابی برد و ترموستات از جملخ مواردی هستند که می توان به عنوان علت بوی سوختگی جاروبرقی بوش در نظر گرفت. برای رفع این مشکلات بهتر است با تیم های تماس بگیرید تا از قطعات اصلی برای تعمیر استفاده کنند.

علت بوی سوختگی جاروبرقی سامسونگ

بوی سوختگی جاروبرقی سامسونگ نیز می تواند هر یک از موارد بالا باشند. مهم این است که در صورت مواجه شدن با این مشکل تنها از خدمات مراکز و نمایندگی های آنها استفاده کنید. چون مراکز تخصصی این برندها با سیستم داخلی دستگاه آشنا بوده و بدون آزمون و خطا و در کمترین زمان مشکل را رفع می کنند.

رفع بوی سوختگی جاروبرقی در منزل

تعمیرکاران تکنوپشتیبان در شمال، جنوب و شرق و غرب تهران برای به محل اعزام شده و با قطعات اصلی برند مربوطه تعمیرات را انجام می دهند. این مجموعه برندهای مختلف ایرانی و خارجی از قبیل بوش، سامسونگ، ال جی، فیلیپس، پارس خزر را پوشش داده و بوی سوختگی در جاروبرقی و سایر مشکلات را با قیمت منصفانه و ارزان برطرف می کند.

اگر به بوی سوختگی جاروبرقی توجهی نکنید، همین وسیله مَکنده می‌تواند شما را در بهترین حالت دچار یک ضرر 2.5 الی 3 میلیون تومانی بکند. جاروبرقی‌ها امروزه وسایل پرکاربردی هستند که قیمت آن‌ها چندان کم نبوده و خرابی یا سوختگی این وسایل برای هر شخصی دلهره‌آور است. علت این که “چرا جاروبرقی بوی سوختگی می‌دهد؟” بستگی به چند عامل مهم دارد و همیشه مربوط به خرابی موتور یا سوختن دستگاه نیست.

گردوغبار، خرابی تسمه، پر بودن کیسه جاروبرقی و دیگر موارد در ایجاد این بو تأثیرگذار هستند و رفعِ مشکل هرکدام از این موارد نیز راه‌حل مخصوص به خودش را دارد. تا آخر مقاله با وب‌سایت “نیو سرویس” همراه باشید تا به بررسی 8 علت‌ اصلی ایجاد بوی سوختگی در جاروبرقی و راه‌حل‌های اصلی آن بپردازیم.

1- سوختن موتور جاروبرقی؛ علتی که 60% در بوی بد دستگاه دخیل است

سوختن موتور جاروبرقی یا اختلال در آرمیچر می‌تواند ترسناک‌ترین علت برای ایجاد بوی سوختگی در دستگاه باشد. دلایل زیادی وجود دارد که باعث ایجاد این اتفاق می‌شود ولی اصلی‌ترین آن مربوط به عدم نگهداری صحیح از جاروبرقی است.

دلایلی مانند استفاده مداوم از پاکت‌های جاروبرقی دائمی، عدم تعویض به‌موقع کیسه، عدم شستشوی فیلترهای دستگاه و ورود گردوغبار به موتور ازجمله مواردی هستند که تأثیر زیادی در سوختن موتور دارند.

برای پیشگیری از این مشکل شما بایستی پاکت جاروبرقی را به‌موقع تعویض نموده و سعی کنید تا در مناطقی که گردوغبار زیادی در آنجا وجود دارد (مانند شهرهای جنوب کشور)، حتماً فیلتر کیسه دستگاه را به‌صورت مداوم شستشو دهید.

اگر پس از ایجاد بوی سوختگی در جاروبرقی، دستگاه شما روشن نشد احتمالاً مشکل از موتور بوده و بایستی آن را به تعمیرکار ارجاع دهید. با ورود به صفحه می‌توانید از خدمات کارشناسان متخصصِ “نیو سرویس” در این زمینه بهره بگیرید.

2- مشکل در تسمه جاروبرقی؛ شایع‌ترین مشکلی توسط خودتان حل می‌شود

تسمه‌های موتور جاروبرقی از لاستیک تولید شده و درصورتی که دستگاه به‌صورت مداوم کار کند باعث داغ شدن آن‌ و ایجاد بوی سوختگی می‌شود. کاربرد این ابزارهای لاستیکی کمک به چرخش برس است تا بتواند موها و دیگر کثیفی‌ها را جمع‌آوری کند.

شما می‌توانید با خرید تسمه مناسب برای جاروبرقی خود و استفاده از آموزش‌های موجود در اینترنت برای تعویض تسمه، این مشکل را حل کنید.

3- مشکل در برد جاروبرقی و تعمیر آن

در جاروبرقی‌ها همانند دیگر وسایل برقی یک برد اصلی وجود دارد. اتصالی در مدارهای برد می‌تواند یکی از دلایل اصلی برای ایجاد بوی سوختگی در جاروبرقی باشد. همچنین بر برخی مواقع این مشکل می‌تواند فیوز برق خانه را نیز قطع کرده و باعث ایجاد اختلال در برق شود.

شما می‌توانید با استفاده از یک مولتی متر نسبت به بررسی مدارهای برد جاروبرقی خود اقدام کرده و  قطعه یا خازن سوخته شده را تعویض نمایید. همچنین در جاروبرقی‌های فیلیپس این مشکل بیشتر دیده شده و بایستی تعمیر آن را به یک متخصص بسپارید. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه از خدمات کارشناسان “نیو سرویس” برای رفع مشکل برد دستگاه خود استفاده کنید.

4- عدم تعویض کیسه جاروبرقی در زمانی مناسب

تمامی مسائلی که باعث ایجاد یک‌بار اضافه بر روی موتور می‌شود، می‌تواند یکی از دلایل بوی سوختگی جاروبرقی باشند. پر شدن کیسه دستگاه نیز باعث می‌شود تا موتور بار سنگینی را تحمل کرده و در فشار بالا بوی سوختگی زیاد را از خود خارج کند. برای رفع این مشکل بایستی پس از پر شدنِ نصف حجمِ پاکت، آن را خالی کرده و فیلتر کیسه را نیز شستشو دهید.

5- سوختگی فیوز جاروبرقی

یکی از مسائل مهمی که مخصوصاً در جاروبرقی‌های سامسونگ نیز می‌توان آن را مشاهده کرد، سوختن فیوز جاروبرقی است. درصورتی که تخصصی در زمینه‌های فنی دارید می‌توانید درپوش دستگاه را باز کرده و سپس با استفاده از مولتی متر، فیوز جاروبرقی را بررسی کنید.

اصولاً اگر فیوز سوخته باشد می‌توان آثار خرابی را در ظاهر آن نیز مشاهده کرد و به‌راحتی آن را تعویض نمود. اگر از جاروبرقی‌های سامسونگ استفاده می‌کنید، می‌توانید به صفحه مراجعه کرده و با استفاده از مشاوره و کمک کارشناسان “نیو سرویس” نسبت به تعویض فیوز جاروبرقی خود اقدام کنید.

6- ورود رطوبت به دستگاه و خاموش شدن جاروبرقی

ورود رطوبت و قطرات آب به داخل جاروبرقی باعث ایجاد اختلال در موتور و برد دستگاه می‌شود. همین موضوع باعث به وجود آمدن اتصالی در سیم‌ها شده و بوی سوختگی تولید خواهد کرد. همچنین این مشکل در جاروبرقی‌های بوش بیشتر از باقی دستگاه‌ها وجود دارد و می‌توان یکی از علت‌های اصلی آن را حساسیت زیاد موتور جاروبرقی‌های این برند دید.

اگر از جاروبرقی‌های بوش استفاده می‎کنید و بوی سوختگی زیادی از آن خارج می‌شود، می‌توانید به صفحه مراجعه کرده و تعمیر دستگاه خود را بر عهده نمایندگی‌ معتبر این شرکت بگذارید.

7- افزایش قدرت مکش جاروبرقی و ایجاد بوی سوختگی

درصورتی که قدرت مکش جاروبرقی را در حالت حداکثری قرار داده و از آن به مدت 20 الی 30 دقیقه به‌صورت مداوم استفاده کنید، ممکن است که بوی سوختگی از دستگاه خارج شود. البته این مشکل امری طبیعی بوده و در اکثر جاروبرقی‌ها نیز دیده می‌شود.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که حداکثر به مدت 10 دقیقه از دستگاه استفاده کرده و سپس آن را برای چند دقیقه خاموش کنید. همچنین در جاروبرقی‌های ال‌جی یک ترموستات وجود داشته و درصورتی که با حداکثر قدرت و به مدت 20 دقیقه از دستگاه استفاده کنید، جاروبرقی به‌صورت اتوماتیک خاموش می‌شود.

البته مشکل زمانی پیش می‌آید که دستگاه پس از ایجاد بوی سوختگی خاموش شده و دیگر روشن نشود، برای رفع این مشکل در دستگاه‌های LG می‌توانید به صفحه مراجعه کرده و مشکل جاروبرقی خود را رفع کنید.

8- عدم شستشو فیلتر جاروبرقی و خرطوم آن؛ دستگاه را خفه نکنید!

شستشوی اجزا و قطعات جاروبرقی برای جلوگیری از ایجاد خرابی یا بوی سوختگی در دستگاه امری بسیار مهم است. فیلتر کیسه و خرطوم جاروبرقی پس از چند ماه کار کردن کثیف می‌شوند و ذرات زیادی در آن‌ها گیر خواهد کرد.

همان‌طور که در مقاله “” به آن اشاره شده، عدم شستشو خرطوم و فیلتر جاروبرقی باعث ایجاد مشکل در قدرت دستگاه می‌شود. همچنین به‌دلیل ماندن ذرات کثیف در جاروبرقی می‌توان بوی‌های نامطبوع را نیز در آن حس کرد.

اصلی‌ترین علت بوی بد سوختگی جاروبرقی چه چیزی است؟

در این مقاله سعی کردیم تا 8 مورد از مهم‌ترین علت‌های بوی سوختگی دستگاه را با یکدیگر بررسی کنیم که به‌صورت خلاصه به شرح زیر بودند:

  • عدم شستشوی فیلتر جاروبرقی
  • استفاده از جاروبرقی در محیط‌های خیس
  • عدم تعویض به‌موقع کیسه آشغال دستگاه
  • سنگینی بیش از حد کیسه آشغال و فشار بر روی موتور
  • ایجاد مشکل در تسمه جاروبرقی
  • سوختگی فیوز دستگاه
  • بیش از حد کار کردن با حداکثر قدرت جاروبرقی

برای نصب و تعمیر لوازم خانگی بوش باید به نماینده رسمی فروش و خدمات لوازم خانگی بوش در ایران مراجعه کنید. در اینجا فهرست و اطلاعات تماس نمایندگی های بوش در تهران ارایه شده است.

دکمه بازگشت به بالا