چرا باید ژورنال داشته باشیم

چرا باید ژورنال داشته باشیم ؟

ژورنال معاملاتی» یا «تریدینگ ژورنال» یا «دفترچه یادداشت معاملاتی» یک دفتر یادداشت کاغذی یا یک برنامۀ نرم افزاری است که می توانید از آن برای ثبت معاملات خود استفاده کنید. معامله گران از ژورنال معاملاتی برای بررسی و ارزیابی معاملات و اشتباهات خود استفاده می کنند. ژورنال معاملاتی به شما کمک می کند تا با ثبت معاملات و استراتژی ها، متوجه اشتباهات و ایرادات خود شوید و با رفع اشتباهات و بهبود معاملات خود، به بهترین استراتژی معاملاتی شخصی برسید و به یک معامله گر منظبط و حرفه ای و موفق تبدیل شوید. چرا باید از ژورنال معاملاتی استفاده کنیم؟

  • نتیجه هر معامله را مشخص می کند.
  • کمک می کند تا روند اشتباهات خود را بشناسیم.
  • اطلاعات مفصلی از سود یا زیان ارائه می دهد.
  • به شما کمک می کند تا در حین معامله ببینید آیا از برنامه معاملاتی خود دور شدید یا نه
  • شما را وادار میکند تا عادات مخرب خود را به عادات سازنده تغییر دهید.
  • متدولوژی شما را بررسی می کند و گزارش میدهد.
  • در نهایت کمک میکند از عصرتان لذت ببرید و شب ها خواب راحت داشته باشید.

هنگامی که انتظارات سیستم خود را دانستید، می توانید با اطمینان عمل کنید. اعتماد به نفس کلید اجراست.اگر اعتماد به نفس ندارید، نمی توانید معاملات خود را مطابق با برنامه های خود انجام دهید و از تحلیل بیش از حد داده های دریافتی از بازار ناتوان خواهید شد. داشتن یک ژورنال معاملاتی را اولین عادت تجاری خود قرار دهید.این تبدیل به کلید تمام معاملات خوب شما در آینده خواهد شد. در یادگیری هر مهارت جدیدی باید مدام عملکرد خود را مورد بررسی قرار دهیم. اگر اشتباهی می کنیم آن را با جزییات یادداشت کنیم که بار دیگر تکرار نشود. حتی برعکس، اگر عملکرد خوبی داشتیم، یادداشت و تحلیل کنیم که باعث بهبود مهارت خود شویم. این اولین قانون یادگیری و رشد است. در ترید کردن یا همان معاملات ارزهای دیجیتال نیز برای بهبود مهارت باید عملکرد خود را ثبت کنید.

در طول زمان یادداشت های خود را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهید که از تکرار تصمیمات اشتباه خود جلوگیری کنید. به ثبت معاملات ارزهای دیجیتال در یک دفتر یا سند شخصی، ژورنال ترید یا همان ژورنال معاملاتی ارزهای دیجیتال می گویند. در ادامه با تیم بیتفا همراه باشید تا به بررسی چرایی ساخت ژورنال ترید و نحوه ساخت آن بپردازیم. ژورنال ترید یا همان مجله معاملاتی ارز های دیجیتال، سندی برای ثبت و ذخیره معاملات خود است. با استفاده از این سند یا دفتر می توانید معاملات گذشته خود را تحلیل و بررسی کنید. حتی افراد حرفه ای نیز به صورت روزانه و لحظه ای معاملات خود را ثبت می کنند تا بتوانند مدام عملکرد خود را مورد تحلیل و بررسی قرار دهند. این کار باعث شناخت نقاط ضعف و صدرتا و در نتیجه بهبود عملکرد می شود.

مهم ترین کاربرد سایت ژورنال نویسی در ارز دیجیتال تشخیص علت شکست یا موفقیت یک معامله است. ژورنال نویسی ترید همچنین نظم بسیار کارآمدی را به تفکرات شما می بخشد. یک معامله گر موفق که به دنبال سودآوری روزافزون است، باید ژورنال معاملاتی شخصی داشته باشد. از سمتی اگر تعداد معاملات یا موقعیت های معاملات شما بسیار بالا باشد، ممکن است مدیریت و برنامه ریزی آن ها برایتان مشکل باشد. ژورنال ترید باعث ثبت تمام موقعیت ها و معاملات باز و حتی برنامه ریزی برای آینده می شود.به عبارتی هیچ موقعیت سودآوری را از دست نمی دهید و در عین حال نظم و آرامش خاطر دارید؛ اما دانش استفاده درست از ژورنال نویسی در ارز دیجیتال بسیار مهم است.

ژورنال ترید را با اسامی دیگری نیز به کار می برند، مانند : ژورنال نویسی ترید، ژورنال تریدینگ، مجله ترید، دفتر برنامه ریزی معاملات، ژورنال نویسی در ارز های دیجیتال و … ژورنال نویسی ترید شامل هر تصمیم و اقدام مربوط به معاملات شماست. همچنین شامل اطلاعاتی مانند استراتژی، و ریسک، روان شناسی، ارزهای مستعد رشد و جزییات کامل یک معامله می شود. همان طور که رئیس یک شرکت از بخش های مختلف کسب و کار خود با جزییات اطلاع دارد و تحلیل و بررسی می کند، شما نیز در ترید ارز های دیجیتال رئیس کار خود هستید، بنابراین باید از جزییات عملکردتان مطلع باشید.

برای اینکه متوجه بشید چه اتفاقاتی باعث موفقیت و یا شکست شما می شوند، بهترین کار استفاده از ژورنال معاملاتی است. با این کار شما می توانید نقاط قوت و ضعف خود را پیدا کرده و در جهت بهبود و رشد عملکرد استفاده کنید. در ادامه به چند دلیل مهم ژورنال نویسی ترید می پردازیم. هر معامله گر ابتدا نیاز به نظم و چارچوبی مشخص دارد. شما با یادداشت دقیق استراتژی و عملکردتان می توانید به تحلیل موشکافانه معاملات خود بپردازید. همچنین ارزهایی که هر روز به واچ لیست خود اضافه می کنید را مدام مشاهده می کنید و معاملات سودآور را از دست نمی دهید. علاوه بر آن تعداد معاملات خود و زمان و سرمایه خود را کنترل می کنید.

برای مثال هر زمان که یک معامله را با استراتژی به کار رفته آن یادداشت می کنید، در انتها متوجه کارایی آن استراتژی می شوید. مثلا شما برای خرید  استراتژی شماره یک را انتخاب کرده اید و در زمان مشخصی از صرافی و شبکه مورد نظر معامله را باز کردید. سپس بعد از رسیدن به حد سود یا حد ضرر شما معامله بسته شده است. حال شما می توانید تحلیل کنید که استراتژی شماره یک چقد مفید بوده و آیا اصلا سودآور بوده یا خیر؟  یادداشت کردن نتیجه معاملات باعث می شود در بلندمدت یک راندمان دقیق از عملکرد استراتژی خود داشته باشید و اگر سودده نبود آن را تغییر دهید. هر استراتژی و نوع معاملاتی که استفاده می کنید، باید در ژورنال خود یادداشت کنید، فرقی ندارد یا اسپات باشد.

ایراد بعضی از معامله گران نیز احساسی برخورد کردن در بازار است. برای مثال از ترس از دست دادن سود، در قیمت های بالا وارد معامله خرید می شوند و پس از سقوط قیمت ضررهای جبران ناپذیری را می دهند. یا از ترس ریزش نمودار به سرعت ارز خود را می فروشند و باعث ضررهای پی در پی می شوند. برای جلوگیری از این شلختگی و احساسی برخورد کردن بهترین راه انتخاب روش استراتژی و یادداشت آن در ژورنال ترید شخصی است. این کار باعث می شود شما عجولانه و ناگهانی وارد معامله نشوید و با جزییات و تحلیل دقیق تری پیش بروید. جز انتخاب روش استراتژی، گاهی شما اطلاعات کافی از مارکت آن ارز مورد نظر را ندارید. برای مثال از میزان یا حجم معاملات ان در صرافی ها اطلاعی ندارید.

همین امر باعث می شود با فروش یک نهنگ، بازار به طور ناگهانی ریزش کند. همچنین اشتباه دیگر معامله گران داشتن امید های واهی به افزایش قیمت یک ارز است، همین باعث ادامه دادن به ضرر و از دست دادن فرصت های معاملاتی بهتر می شود. اما اگر شما برای هر معامله خود، از قبل حد سود و ضرر خود را مشخص کنید و براساس یک استراتژی پیش بروید بسیار موفق تر عمل می کنید و سود بیشتری به دست خواهید آورد. شما با استفاده از ژورنال ترید و تاریخچه معاملات خود متوجه نقاط ضعف و قوت خود خواهید شد. با فهمیدن الگو معاملاتی خود می توانید علت شکست ها و ضررهای خود را پیدا کنید و در جهت رفع و تغییر آن اقدام کنید. این باعث می شود فردا دیگر اشتباهات امروز خود را تکرار نکنید. همچنین موجب ترک عادات اشتباه و درنتیجه اجتناب از ضررهای پی در پی خواهد شد.

عادت های بدی مانند هر زمان که در یک معامله ضرر کردیم، بعد از آن دوباره بلافاصله وارد معامله دیگری با هدف جبران ضرر شدیم، که در اکثر مواقع دوباره ضرر کردیم؛ این عادت های بد را باید ترک کنیم تا معاملات سوددهی داشته باشیم. بعد تحلیل ژورنال ترید خود علت اشتباهات شما مشخص می شود. برای مثال اشتباهی داشتید با از روش مناسبی برای تحلیل تکنیکال استفاده نکرده اید. به طور کامل متوجه میشید که نقطه ورود یا خروج شما باید به چه شکل باشد یا اگر می بینید مدام اشتباه تشخیص می دهید به فکر گذاردندن آموزش های مربوط به همان اشتباه می افتید. بسیار این مدل تحلیل و بررسی معاملاتتان کمک کننده است و درنهایت شما را به یک تریدر حرفه ای تبدیل می کند.

در ابتدا باید ابزار مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر می خواهید از نرم افزارها برای ثبت معاملات خود استفاده کنید در ادامه به چند مورد از بهترین ابزارها می پردازیم. بعد از تصمیم گیری باید براساس استراتژی و سلیقه خود به صورتی که راحت تر باشید ژورنال خود را بسازید. ما مراحلی برای ساخت ژورنال به شما پیشنهاد خواهیم داد اما در نهایت خودتان باید ژورنال شخصی و مناسب خود را بسازید. بهترین ابزار برای ثبت اطلاعات معاملات است. اگر به اکسل مسلط باشید که حتی می توانید از توابع و قابلیت های آن برای تحلیل عملکرد خود استفاده کنید. اکسل کار را برای شما بسیار راحت می کند. همچنین شما می توانید الگو های پیش فرض ژورنال ترید را از اینترنت دانلود کنید و فقط اطلاعات خود را وارد کنید. هزینه این برنامه همان طور که میدانید رایگان است.

این برنامه براساس ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی ساخته شده است. به همین علت در تحلیل معاملات و عملکرد شما کمک کننده است. این ابزار می تواند معاملات شما را با سایر تریدرهای برتر مقایسه کند. این ابزار معاملات شما را دریابی می کند و به شما یک امتیاز می دهد. معیارهای امتیازدهی ان براساس میزان سود، حد ضرر، قیمت برداشت سود، نقطه ورود و خروج، تعداد معاملات، کارمزد معامله، مدت زمان معامله، نوع معامله و غیره است. هزینه این نرم افزار رایگان است اما نسخه پیشرفته آن نیاز به ثبت نام در پلتفرم اکسی دارد.

نرم افزار CMM برای مدیریت ارزها و سبد خود بسیار کارا و راحت است. در ابتدا خود برنامه به شما پیشنهاد استفاده از حالت اتوماتیک را می دهد.. در این حالت خود برنامه یک سری ستون ها و موضوعات برای شما به صورت پیش فرض در نظر گرفته است. اما در نهایت شما می توانید آن را به حالت شخصی سازی ببرید و هر ستون و موضوعی که می خواهید را اضافه یا کسر کنید. رابط کاربری بسیار راحتی دارد و مختص کریپتو طراحی شده است. شما می توانید معاملات خود را دسته بندی کنید و قابلیت های بسیار خوبی برای تحلیل عملکردتان دارد. حتی قبل از باز کردن معامله با مشخص کردن نقطه ورود و خروج خود و حد ضرر و سود خود، برای شما درصد ریسک آن معامله را محاسبه می کند.

دکمه بازگشت به بالا