برترین های کسب و کارعمومی

نحوه صحیح تنظیم چراغ‌های جلو خودرو

چراغ‌های خودرو شما نقش بسیار حساسی در رانندگی صحیح و ایمن شما، به خصوص در شب‌ها دارند. اگر چراغ‌های اتوموبیل شما مشکل داشته یا خراب باشند، بدون شک نمی‌توانید در شب رانندگی کنید. به خصوص در جاهایی که اصلا نوری وجود ندارد، مانند جاده‌های بین شهری و مسیرهای این چنینی دیگر رانندگی میسر نیست. اگر هم این امکان برای شما وجود داشته باشد که با چراغ‌های خراب و مشکل‌دار رانندگی کنید، در حد توان باید از این کار خودداری نمایید؛ چرا که چراغ‌ها علاوه بر این که مسیر را برای شما روشن می‌کنند، نشان دهنده وجود و حرکت خودرو شما برای خودروهای دیگر هم هستند که در آن جاده حرکت می‌کنند. بدین ترتیب، زمانی که چراغ‌های جلو خودرو شما مشکل داشته باشد، ایمنی رانندگی شما تا حد زیادی پایین آمده و امکان برخورد با خودروهای دیگر یا سایر اجسام به وجود خواهد آمد.

این یکی از مواردی است که در کلاس های آیین نامه و آزمون تئوری گرفتن گواهینامه، مورد پرسش قرار می گیرد و باید شناخت درستی نسبت به مراحل تنظیم چراغ های جلو و همین طور کاربرد آن ها داشته باشید. از این روی توصیه می شود که این مطلب را تا انتها با دقت دنبال کنید.

در برخی موارد هم چراغ‌های خودرو شما هیچ مشکلی نداشته و از لحاظ فنی کاملا سالم هستند، اما عملکرد خوبی ندارند و به اصطلاح گیج می‌زنند. در این مواقع با وجود این که چراغ های شما نوری مناسب و قوی دارند، ولی مشاهده می‌کنید که میدانی مناسب برای رانندگی شما روشن نشده است. یا نور خودرو شما به دور دست‌ها می‌تابد و یا این که فقط جلوی ماشین‌تان را روشن می‌کند. البته گاهی اوقات هم این امکان وجود دارد که نور به سمت خارج از جاده یا خیابان تابیده و به هر حال به رانندگی شما کمک چندانی نکند. دلیل این موضوع هم این است که تنظیم چراغ های جلو خودرو شما به درستی انجام نشده است. پس اگر در هنگام رانندگی متوجه این موضوعات شدید، بدانید که چراغ‌های اتوموبیل شما تنظیم نیستند و هر چه سریع‌تر جهت انجام این کار اقدام نمایید. اگر چه این مورد کمتر در ، مورد پرسش قرار می‌گیرد، اما لازم است که در خصوص آن به خوبی بدانید. در ادامه قصد داریم به طور کامل نحوه صحیح تنظیم چراغ‌های جلو خودرو را به شما آموزش دهیم تا این مشکل را برای همیشه رفع کنید.

از دست ندهید:

برای این که چراغ های خودرو شما دقیقا به شکلی صحیح عمل کرده و میدان دیدی مناسب را برای شما ایجاد کنند، باید هم از لحاظ افقی هم از لحاظ عمودی تنظیم باشند. در غیر این صورت، همان طور که اشاره‌ای کردیم به جای روشن کردن محدوده رانندگی شما، نور را به جاهایی دیگر خواهند فرستاد. البته گاهی اوقات شاید چراغ خودرو شما از لحاظ قدرت و توان پخش نور مشکل داشته باشد؛ این مشکل ممکن است به باتری یا سایر اجزا برگردد که باید برای رفع آن به تعمیرکاران برق خودرو مراجعه کنید. اما در صورت سالم بودن چراغ‌ها و داشتن توان مناسب برای پخش نور، این مشکل به احتمال زیاد به تنظیم نبودن چراغ‌ها برمی‌گردد. اکنون به طور کامل روش صحیح تنظیم چراغ‌های جلو خودرو را به شما آموزش خواهیم داد؛ تا به راحتی بتوانید این مشکل چراغ‌هایتان را در خانه و بدون نیاز به تعمیرکار، برطرف نمایید.

تنظیم بودن چراغ‌های جلو خودروتان را چک کنید

برای این که بخواهید چراغ های اتوموبیل خود را تنظیم کنید، ‌در ابتدا باید آن‌ها را چک کرده و ببینید که آیا اصلا با این مشکل مواجه هستند یا نه. و اگر چراغ‌های خودرو شما از تنطیم خارج شده‌اند، این خروج به کدام سمت بوده تا بتوانید دوباره آن را به حالت اولیه و نرمال برگردانید. چک کردن چراغ‌ها برای آگاهی از تنظیم بودن یا نبودن آن‌ها کار دشواری نیست و به راحتی می‌توانید آن را انجام دهید، کافی است روش ان را یاد بگیرید. برای این کار به ابزار خاصی هم نیاز نیست؛ تنها به یک سطح کاملا صاف مانند پارکینگ یا مکان این چنینی دیگر نیاز دارید که رو به روی آن هم دیواری صاف باشد. البته یک پیچ گوشتی هم برای تنظیم کردن چراغ‌ها در صورت مشکل داشتن‌شان، احتیاج دارید.

برای چک کردن خودرو باید تا حد امکان شرایط را با شرایط عادی بازسازی نمایید؛ یعنی سعی شود که حداقل نیمی از باک بنزین پر باشد، یک نفر روی صندلی راننده بنشیند و سطح زیر ماشین کاملا صاف باشد. برای این کار بهتر است چرخ‌های ماشین‌تان را هم چک کرده و اطمینان پیدا کنید که همه چرخ‌ها از نظر باد یکسان هستند. سپس باید خودروتان را در فاصله‌ای حدود ۷ متری دیوار پارک کرده و نور را بر روی دیوار رو به رو بیاندازید. با توجه به این که اگر خودرتان صاف نباشد و همه چرخ‌ها به درستی روی زمین قرار نگرفته باشند، در نهایت کار شما دچار خطا خواهد شد، پس قبل از وارد شدن به مراحل بعدی، از درست قرار گرفتن و صاف بودن خودروتان اطمینان حاصل کنید.

همین طور بخوانید:

چراغ‌ها را اندازه گیری کنید

پس  از این که شرایط به طور کامل آماده شد، می‌توانید اندازه گیری فاصله‌های بین چراغ‌ها و با زمین را اندازه گیری کنید. در این مرحله به یک متر نیاز دارید تا فاصله هر کدام از چراغ‌ها را از زمین و هم چنین فاصله بین دو چراغ را اندازه گیری نمایید. اندازه‌های خود را روی یک برگ کاغذ یادداشت کنید، چون در ادامه و برای تنطیم چراغ های جلو خودروتان به آن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد. سپس می‌توانید نور ماشین را روشن کنید تا بر روی دیوار بیافتد و محل برخورد نور با دیوار را هم به طور کامل اندازه گیری کنید. این اندازه‌ها را هم یادداشت کنید. در این مرحله کار شما تقریبا پایان یافته است و همه اندازه های لازم را برداشته‌اید. اکنون می‌توانید وارد مرحله بعدی شوید که همان تنظیم کردن چراغ‌های خودروتان است.

تنظیم چراغ‌های جلو خودروتان را انجام دهید

در این مرحله باید نسبت به تنطیم چراغ‌های جلو خودروتان اقدام نمایید. در ابتدا باید پیچ های تنظیم را پیدا کنید تا در صورت وجود ایراد در تابش نور، به وسیله این پیچ‌ها مشکل را برطرف سازید. پیچ های تنظیم نور خودرو شما به طور معمول در قسمت پشت چراغ قرار می‌گیرند و کاملا واضح هستند. پس شما به راحتی خواهید توانست آن‌ها را پیدا کنید؛ اما در صورتی هم که پیدا کردن این پیچ‌ها برای شما سخت باشد، می‌توانید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کرده و از آن کمک بگیرید. البته برخی خودروسازان هم پیچ‌های تنظیم چراغ را در قسمت‌های نزدیک موتور و پشت باتری و رادیاتور قرار می‌دهند. در این موارد کار پیدا کردن آن‌ها کمی سخت‌تر شده و برای تنظیم چراغ‌ها به تخصص بیش تری نیاز است.

تنظیم عمودی چراغ‌ها

بعد از این که پیچ‌ها را هم پیدا کردید، باید نور منتشر شده توسط هر یک از چراغ‌های خودروتان را به طور جداگانه بررسی کرده و ببینید انحرافی در آن‌ها وجود دارد یا خیر. اگر انحرافی در نورها وجود داشته باشد، باید ابتدا تنظیم عمودی و سپس تنظیم افقی چراغ‌ها صورت گیرد. معمولا پیچی که برای تنظیم عمودی چراغ‌ها تعبیه شده است، در قسمت پشت و بالای چراغ قرار می‌گیرد. زمانی که شما پیچ را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید، ‌نور به سمت بالاتر حرکت می‌کند. گردش پیچ برخلاف عقربه های ساعت هم باعث پایین امدن نور خواهد شد. پس باید ببینید که فاصله خط نور شما از زمین چه قدر است و آیا باید آن را بالاتر برده یا پایین تر بیاورید. البته دقت کنید که هنگام چرخاندن پیچ‌ها باید ان‌ها را خاموش کنید و از اندازه هایی که بر روی دیوار رو به رو علامت زده‌اید، استفاده کنید.

تنظیم افقی چراغ‌ها

بعد از تنظیم عمودی، نوبت به تنطیم کردن افقی چراغ‌های جلو خودروتان می‌رسد. پیچ تنظیم افقی هم به طور معمول در قسمت پشت و گوشه چراغ قرار می‌گیرد. خودروها عمدتا دچار انحراف نوری به صورت افقی می‌شوند و به همین دلیل این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است. پس سعی کنید پس از بررسی میزان انحراف نور خودروتان، آن را به صورت افقی هم به وسیله پیچ های تنظیم، دقیق نمایید. حال می‌توانید چراغ‌ها را روشن کرده و ببینید که آیا تنظیم چراغ‌ها به خوبی انجام گرفته است. اگر باز هم مشکلی وجود داشته باشد، به همین طریق کار بالا و پایین بردن یا چپ و راست کردن نور را انجام می‌دهید.

دلایل تنظیم چراغ های جلو خودرو

با توجه به این که چراغ‌ها از اهمیت بالایی در رانندگی شما به خصوص در شب و مکان های تاریک مانند تونل‌ها برخوردار هستند، هر گونه آسیب دیدگی یا تنظیم نبودن آن‌ها می‌تواند باعث بروز حادثه در خودرو شما شود. از آن جایی که به مرور زمان چراغ‌های خودرو شما ممکن است از تنطیم خارج شوند، هر چند وقت یک بار باید تنظیم مجدد چراغ‌های جلو خودروتان را انجام دهید. البته گاهی اوقات هم به وضوح متوجه این موضوع می‌شوید که چراغ‌های جلو ماشین‌تان به خوبی مسیر را به شما نشان نمی‌دهند. پس برای پیش گیری از حوادث احتمالی که ممکن است به دلیل دید ناقص به وجود بیایند، حتما باید کار تنظیم چراغ‌های خودروتان را انجام دهید.

چرا چراغ‌ها پس از مدتی از تنظیم خارج می‌شوند؟

این موضوع دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد که اکنون به چند تا از مهم ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم. یکی از این موارد که باعث می‌شود چراغ‌های جلو خودرو شما از تنظیم خارج شود، حمل بارهای سنگین با ماشین است. زمانی که شما به طور مداوم با ماشین‌تان اقدام به حمل وسایل و تجهیزات با وزن سنگین یا حتی تعداد زیادی افراد می‌کنید، به ندرت فنرها فشرده می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود که قسمت جلوی ماشین به سمت بالا رفته و در نتیجه چراغ‌ها هم از تنطیم خارج شده و به سمت بالا نور را بتابانند. البته در برخی موارد هم ممکن است فنر اتوموبیل شما دچار پوسیدگی شده و کم کم عقب ماشین به سمت پایین برود. این موضوع هم باز همان نتیجه را داشته و باعث می‌شود چراغ‌های خودرو شما از تنظیم خارج شود.

نکته مهم دیگری که باعث از تنظیم خارج شدن چراغ‌ها در بسیاری از خودروها می‌شود، تصادف یا برخورد ضربه شدید به ماشین است. بنابراین اگر خودرو شما تصادف کرده یا یک ضربه و برخورد شدید داشته باشد، باید چراغ‌های آن را چک کنید و ببینید که آیا وضعیت مناسبی دارند یا از تنظیم خارج شده‌اند. در بسیاری از موارد هم شما می‌بینید که پس از تصادف یا برخورد ضربه، چراغ‌ها از نظر ظاهری کاملا سالم هستند و هیچ تغییری نکرده‌اند؛ اما در واقع ممکن است تنطیم آن‌ها به هم ریخته باشد. پس با توجه به دلایلی که گفتیم، بهتر است هر از چند گاهی وضعیت چراغ های خودروتان را چک کنید؛ به خصوص اگر ماشین شما ضربه دیده یا تصادف کرده باشد.

سوالات متداول در مورد تنظیم چراغ‌های جلو خودرو

 • چرا باید چراغ‌های جلو خودرو را تنظیم کرد؟

از آن جایی که چراغ‌ها نقش موثری در رانندگی صحیح شما به خصوص در شب و مکان های تاریک دارند، حتما باید تنظیم باشند تا میدان دید مناسبی برای شما ایجاد نمایند.

 • آیا هر فرد خود می‌تواند کار تنظیم چراغ‌های خودرو را انجام دهد یا حتما باید به متخصص این حوزه مراجعه کند؟

کار تنظیم چراغ‌های جلو خودرو تقریبا ساده بوده و نیاز به تخصص زیادی ندارد. بنابراین، امکان انجام این کار به راحتی توسط خود فرد هم وجود دارد. کافی است نکاتی را که در این جا برای شما آورده‌ایم به صورت متوالی و با دقت انجام دهید.

 • به چه دلیل چراغ‌های خودرو از تنظیم خارج می‌شوند؟

دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به آسیب دیدن فنرهای ماشین و تصادف و برخورد ضربه اشاره کرد. زمانی که فنرهای ماشین شما فشرده می‌شوند، رفته رفته قسمت جلوی ماشین به سمت بالا حرکت کرده و چراغ‌ها از تنظیم خارج می‌شوند.

 • آیا امکان تنطیم نور خودرو با دستگاه هم وجود دارد؟

بله، تعداد زیادی از مراکز وجود دارند که کار تنظیم چراغ‌های خودرو را با دستگاه های تنظیم نور مکانیزه انجام می‌دهند. این دستگاه‌ها بدون شک این کار را با دقت بالاتری برای شما انجام می‌دهند و البته هزینه‌ای هم برای شما به همراه خواهد داشت.

 • در تنظیم چراغ‌های خودرو به صورت دستی، باید به چه نکاتی توجه کرد؟

ماشین‌تان را در یک سطح صاف قرار داده و یک نفر را هم پشت فرمان بگذارید تا به شرایط نرمال نزدیک شده و این کار را در جایی انجام دهید که دیواری راست رگذر زمان یا صرفا تعویض لامپ می تواند باعث ناهماهنگی چراغ های جلوی خودرو شود. از این رو ممکن است منجر به کاهش دید راننده شده و مشکلات بزرگی را هنگام رانندگی در شب به وجود آورد. هنگامی که با سرعت بیش از 90 کیلومتر بر ساعت حرکت می کنید، اگر چیزی به سمت جاده بیاید، فقط چند ثانیه فرصت دارید تا از برخورد جلوگیری کنید.

نورهای نامناسب می توانند زمان واکنش شما را به صفر کاهش دهند. از این رو ما در ادامه این مقاله به بیان راه های تنظیم چراغ ماشین خواهیم پرداخت پس از اگر به دنبال یافتن راه حل تنظیم چراغ جلو پراید 131 و یا دیگر خودروها هستید، تا انتها با ما همراه بمانید.

شیوه تنظیم چراغ خودرو

به صورت صفر کیلومتر می تواند شما را تا مدت ها از انجام تعمیرات مختلف بی نیاز سازد اما در صورتی که ماشین دلخواه خود را به صورت دست دوم تهیه می کنید، لازم است تا با انجام یک سری بررسی های به خصوص از صحت و سلامت بخش های مختلف آن اطمینان یابید.

یکی از این موارد مربوط به چراغ خودرو می باشد. داشتن چراغ های جلو با کیفیت برای روشن کردن مسیر شما بسیار مهم هستند. با این حال، اگر این لامپ ها به درستی تنظیم نشده باشند، هیچ فایده ای ندارند و این چیزی است که بسیاری از مالکان پس از و یا نقدی آن را فراموش کرده و یا از آن غفلت می کنند.

با یک جستجو برای خرید اقساطی شاهین پی خواهید برد که شرکت های زیادی وجود دارند که این خودرو را بفروش میرسانند اما انتخاب و اعتماد به یکی از این شرکت ها بسیار دشوار است و به راحتی نمیتوان به هر شرکتی اعتماد نمود. برای خرید اقساطی شاهین باید ابتدا و قبل از هر چیز اعتبار شرکت را مد نظر قرار دهید و معتبرترین شرکت را انتخاب نمایید. در صورتیکه نتوانید یک شرکت معتبر را بیابید در این صورت باید ریسک از بین رفتن سرمایه خود را نیز بپذیرید.

تنظیم چراغ های جلو یک کار آسان، اما اغلب خسته کننده است که درست کردن آن زمان می برد و نکته مهم آن، شیوه متفاوت انجام این کار برای خودروهای مختلف می باشد. اما باید بگوییم که با تمرین و حوصله، می توانید در عرض چند دقیقه یاد بگیرید که این کار را به درستی انجام دهید.

با بررسی اینکه آیا اتومبیل شما دارای سطوح حباب داخلی است که به شما کمک می کند چراغ های جلو را در یک راستا قرار دهید، شروع کنید. اگر مانند هیوندای را ترجیح می دهید، باید توجه داشته باشید که وسیله نقلیه لوکس شما مجهز به دو نشانگر حبابی عمودی و افقی می باشد.

آن ها اغلب در بالا و در کنار واحد چراغ جلو قرار دارند. با استفاده از این ابزار، می توانید هدف را تا زمانی که حباب در مرکز قرار گیرد، تغییر دهید. این راهی بسیار ساده و در عین حال کاربردی است که نحوه صحیح تنظیم چراغ‌های جلو خودرو را برای شما مهیا می کند. برخی از برندها و مدل ها مجهز به سطوح حباب عمودی یا افقی می باشند در حالی که بسیاری دیگر اصلاً دارای نشانگر هم ترازی نیستند.

اما اگر پس از و یا دیگر برندهای شناخته شده متوجه شدید که ماشین شما فاقد چنین قابلیتی می باشد، نگران نباشید. یک راه مطمئن وجود دارد که خودتان می توانید آن را انجام دهید تا هم راستایی چراغ های جلو را بررسی کرده و از وضعیت درست آن ها اطمینان یابید.

در ادامه راهنمای تنظیم چراغ‌های جلو خودرو به صورت گام به گام برای شما عزیزان آورده شده است:

 1. برای شروع آموزش تنظیم نور چراغ در جهت های عمودی و افقی ابتدا لازم است تا روی یک سطح صاف پارک کنید و مطمئن شوید که ماشین شما همسطح است. این به معنای تخلیه بار سنگین، پر کردن باک بنزین و اطمینان از صحیح بودن فشار باد لاستیک در هر چهار تایر می باشد.
 2. اگر ماشین شما همسطح نباشد، نمی توانید چراغ های جلو را تراز کنید. همچنین لازم است مطمئن شوید که سیستم تعلیق شما در درست ترین وضعیت قرار داشته و باعث نمی شود ماشین شما به سمت بالا یا پایین حرکت کند.
 3. سپس، یک دیوار ساده پیدا کنید. ماشین را تا حد امکان به دیوار نزدیک نمایید. برای اطمینان از همسطح بودن خودرو بهتر است فاصله زمین تا چراغ های ماشین را اندازه بگیرید.
 4. سپس چراغ های جلوی خود را روشن کنید. توجه کنید که نیازی به روشن کردن چراغ های مه شکن و نور بالا نیست. با استفاده از یک نوار، خطوط مرکزی افقی و عمودی را روی دیوار علامت بزنید. بنابراین دو تا علامت + روی دیوار به وجود می آیند.
 5. با استفاده از یک تراز، وضعیت تعادل خطوط افقی و عمودی را بررسی کنید. اگر این دو یکنواخت نبودند، فاصله خط افقی تا زمین را اندازه گیری نمایید. توجه داشته باشید که این فاصله نباید بیشتر از 110 سانتی متر باشد.
 6. اکنون فاصله خودرو را از دیوار بیشتر کنید. این فاصله بسته به نظر خودروسازان مختلف، متفاوت می باشد که برای آگاهی از آن باید به دفترچه راهنمای وسیله نقلیه مراجعه کنید اما به طور کلی می توان گفت که فاصله 7 متر استاندارد می باشد.
 7. اکنون نوبت به تنظیم چراغ ها می رسد. تنظیم کننده های چراغ جلو را پیدا کنید. پس از و مقایسه آن ها با خودروی قبلی خود و یا دیگر مدل هایی که تاکنون دیده اید، ممکن است متوجه متفاوت بودن این تنظیم کننده شوید اما به طور کلی، تنظیم کننده ها نوعی پیچ در پشت یا کنار چراغ جلو هستند. در حالی که اغلب علامت گذاری نمی شوند، معمولا تمایل به رنگ خاکستری یا نقره ای دارند که از محفظه مشکی جلو متمایز است.
 8. هر چراغ جلو را جداگانه تنظیم کنید. هنگام تنظیم و آزمایش دیگری، بهتر است چراغ دیگر را مسدود کنید چرا که جریان نور می تواند تشخیص را برای شما دشوار کند. همچنین در حین تنظیم چراغ خودرو بهتر است فردی روی صندلی راننده نشسته و برای روشن و خاموش کردن چراغ ها به شما کمک کند.
 9. با چرخاندن پیچ مربوط به تنظیم چراغ ها، آن را در وضعیت مناسب قرار دهید. پس از تنظیم، چراغ ها را روشن کرده و به الگوی نوری که روی دیوار روبرو تشکیل شده است، دقت کنید. قسمت بالایی شدیدترین بخش پرتو باید درست زیر مرکز خط افقی نواری که ساخته اید، قرار گیرد.
 10. همینطور برای تنظیم میدان افقی، پیچ های مربوطه را بچرخانید. توجه کنید که شدیدترین قسمت پرتو باید در سمت راست خط عمودی قرار گیرد.
 11. و اما به عنوان آخرین مرحله، وضعیت تراز بودن چراغ های خود را در جاده آزمایش کنید. در صورتی که احساس می کنید چراغ های شما همچنان در وضعیت مناسب قرار ندارند، می توانید با تکرار مراحل فوق، مجدد این کار را انجام دهید.

در نهایت فراموش نکنید که یک سری از مسائل گفته شده بسته به مدل خودرو متفاوت می باشند بنابراین اگر و یا دیگر ها را تجربه کرده اید، بهتر است پیش از هر اقدامی نسبت به مطالعه دفترچه راهنمای خودرو اقدام کنید.

اهمیت چراغ خودرو

همانطور که همه می دانیم، چراغ های خودرو تاثیر به سزایی در روشنایی مسیر در شب دارند. این چراغ ها سبب می شوند علاوه بر مسیر، حیوانات و نشانه های کنار جاده هم به خوبی برای راننده قابل مشاهده باشند. علاوه بر این ها، چراغ های خودرو تنها برای روشن کردن مسیر نیستند بلکه تضمین می کنند که سایر رانندگان هم می توانند شما را حتی در دید کم بینند. این برای جلوگیری از حوادث بسیار مهم است.

به عنوان دیگر کاربرد این قطعات حیاتی می توان به آگاهی سایر رانندگان از تصمیمات ما اشاره کرد. زمانی که ترمز می گیرید و یا قصد چرخش به مسیر دیگری را دارید، این چراغ ها هستند که به دیگر رانندگان، تصمیم شما را اعلام می کنند.

بنابراین با توجه به نکات گفته شده می توان به اهمیت تنظیم نور چراغ خودرو پی برد. زیرا در صورتی که این لامپ ها به درستی تنظیم نشده باشند، نه تنها دید کافی را برای راننده فراهم نخواهند کرد، بلکه سبب می شوند پرتو این چراغ ها به چشم رانندگان جلویی برخورد کرده و دید مناسب را از آن ها بگیرد.

4 راهکار تقویت نور چراغ خودرو

چراغ های خودرو یک ویژگی غیر قابل جایگزین در ماشین شما هستند. عدم استفاده از چراغ های جلو می تواند منجر به تصادفات مرگبار شود. بنابراین لازم است از وجود کارکرد صحیح آن ها اطمینان یابید.

در اینجا تعدادی از راه‌کارهای تقویت نور چراغ خودرو آورده شده است:

تعویض چراغ های فرسوده

ممکن است فکر کنید که لامپ های چراغ جلو به طور معمول کار می کنند تا زمانی که ناگهان بسوزند، اما این دور از واقعیت است. در واقع، برخی از چراغ ها قبل از خاموش شدن حدود 70 درصد از شدت خود را از دست می دهند. برخی ممکن است زرد شوند در حالی که برخی به سادگی کم نور تر می شوند.

بنابراین لازم است لامپ های فرسوده خود را جایگزین کنید تا نور چراغ جلو روشن تر شود. این یک فرآیند آسان است که می تواند در خانه صورت گیرد. هنگام انجام این کار، همیشه لامپ ها را به صورت جفت تعویض کنید تا از الگوهای پرتو نابرابر جلوگیری شود زیرا می تواند حواس شما را پرت کرده و یک خطر بزرگ را به دنبال داشته باشد.

نصب چراغ های خارجی

خرید چراغ های اضافی یک راه عالی برای بهبود پرتو چراغ جلو و در عین حال ارتقا سطح ایمنی خودرو شما است. این اتصالات اضافی می توانند به شما برای رانندگی در مناطق بدون روشنایی کمک کنند.

با این حال، به خاطر داشته باشید که این وسایل نیاز به سوراخ کردن بدنه خودرو دارند که می تواند منجر به خوردگی در محیط های غنی از رطوبت شود. یکی دیگر از نکات حرفه ای قبل از نصب این چراغ ها این است که بررسی کنید آیا باتری ماشین شما می تواند بار چراغ ها را تحمل کند یا خیر. اگر نه، ممکن است نیاز به تنظیم رله دیگری داشته باشند.

تمیز کردن لنز چراغ جلو

گاهی اوقات، چراغ های جلوی شما ممکن است مبهم به نظر برسند و الگوی پرتو خود را از دست بدهند. این معمولاً به دلیل تجمع آلودگی در زیر لنز چراغ جلو است. شما می توانید برای تمیز کردن این محفظه خودتان به تنهایی در منزل اقدام کنید. بنابراین با این کار بدون پرداخت هیچ هزینه ای می توانید میزان نور چراغ های خود را ارتقا ببخشید.

استفاده از چراغ های LED

لامپ های LED روشن تر از لامپ های هالوژن کارخانه ای هستند و حتی عمر طولانی تری هم دارند. جایگزینی چراغ های فابریک خودرو با این مدل لامپ ها می تواند نور بیشتری را به شما هدیه دهد.

نکاتی درباره چراغ های خودرو

اکثر رانندگان به سادگی وارد ماشین می شوند، چراغ ها را روشن می کنند و حتی بدون توجه به تاثیر نور چراغ ها بر ایمنی خود و دیگران به رانندگی ادامه می دهند. اما یک سری نکته هست که هر راننده ای باید از آن ها اطلاع داشته باشد. در ادامه به بیان این موارد می پردازیم:

 1. نیازی به روشن کردن چراغ های خودرو در روز نیست مگر اینکه هوا بارانی، برفی و یا مه آلود باشد.
 2. وضعیت نور چراغ ها باید در حالت مناسبی قرار داشته باشند. اگر این لامپ ها خیلی بالا تنظیم شده باشند، چشمان راننده جلویی را به شدت اذیت می کنند.
 3. به مرور زمان و به دلیل آلودگی های موجود در جاده ممکن است قاب چراغ ها توسط یک لایه خاک کدر شوند. تمیز کردن آن ها به طور مرتب می تواند نور بیشتری را در هنگام رانندگی برای شما فراهم آورد.
 4. اگر در جاده از نور بالا استفاده می کنید، هنگامی که خودروی جلویی در فاصله ای کمتر از 150 متر از ماشین شما قرار دارد، باید این چراغ ها را خاموش کنید.
 5. آخرین نکته مربوط به استفاده از چراغ های مه شکن می باشد که بسیاری از رانندگان به اشتباه از آن استفاده می کنند. زمانی که در مه غلیظ رانندگی می کنید، نور چراغ های جلو توسط مه منعکس شده و به چشمان راننده مقابل برخورد می کنند. این می تواند وضعیت را بدتر کرده و حوادث ناگواری را به وجود آورد. از این رو لازم است در این زمان ها چراغ های جلو را خاموش کرده و تنها از چراغ های مه شکن استفاده نمایید.

آیا می توان بدون مراجعه به مکانیک چراغ های خودرو را تعویض کرد؟

هر راننده باید به طور منظم سیستم روشنایی خودروی خود را بررسی کند تا از عملکرد صحیح همه چراغ ها اطمینان یابد. این کار آسان تر از آن است که فکر می کنید. شما می توانید به تنهایی چراغ های جلو و عقب را بررسی نمایید؛ اگر همه چراغ ها را روشن کنید و در اطراف ماشین قدم بزنید، می توانید ببینید که چراغ ها روشن هستند یا خیر.

اگر شخص دیگری همراهتان است، از او بخواهید چراغ ترمز را چک کند. همچنین می توانید به تنهایی چراغ های ترمز را بررسی کنید، به عنوان مثال وقتی خودروی خود را در پارکینگ، پارک می کنید می توانید از انعکاس نور برای تشخیص سالم بودن چراغ ترمز کمک بگیرید.

در نهایت اگر چراغ های شما مشکل داشتند می توانید با مراجعه به مکانیک و یا خودتان به سادگی این کار را انجام دهید. تنها کافیست نحوه تنظیم نور چراغ های خودرو را مطابق مراحل فوق انجام دهید.

سوالات متداول

چگونه ناهماهنگی چراغ های جلو خودرو را تشخیص دهیم؟

اگر هنگام رانندگی لبه های جاده برای شما قابل مشاهده نیستند و یا علامت های کناری را به خوبی نمی بینید، باید بدانید که چراغ های خودروی شما ناهماهنگ می باشند. همچنین اگر هنگام رانندگی در شب راننده مقابل به سمت شما فریاد می زند، پس باید هر چه سریع تر نسبت به هماهنگ کردن چراغ های ماشین خود اقدام کنید.

چراغ خودرو از چه اجزایی تشکیل شده است؟

چراغ خودرو دربردارنده 5 جز اصلی می باشد که عبارتند از محفظه چراغ، قاب، لامپ، لنز و قسمت بازتاب دهنده نور.

چراغ موتوردار چیست؟

چراغ های معمولی همیشه مسیر مستقیم را نشان می دهند بنابراین هنگام عبور از پیچ های جاده برای لحظاتی شما تنها حاشیه های کناری را مشاهده می کنید. چراغ های موتوردار طراحی شده اند تا به این مشکل خاتمه دهند. این نوع از چراغ های هوشمند هنگام چرخاندن فرمان، تغییر زاویه داده و با چرخش نهایت 18 درجه ای، بیشترین روشنایی را برای راننده فراهم می کنند.

علت ضعیف شدن نور چراغ های خودرو چیست؟

با گذشت زمان نور چراغ های خودروی شما رفته رفته کمتر خواهند شد. دلیل این اتفاق را می توان به عواملی چون آلودگی لنز چراغ، خراب شدن دینام، کیفیت پایین لامپ استفاده شده و معیوب شدن سوکت پشت لامپ نسبت داد.

نور خودرو تحت تاثیر چه عواملی به هم می خورد؟

تصادف، برخورد ضربه، قطعات فرسوده، لامپ های بی کیفیت و مواردی از این قبیل می توانند سبب بر هم خوردگی هماهنگی چراغ های خودروی شما شوند.

 

 

دکمه بازگشت به بالا