برترین های کسب و کارعمومی

مناطق ممنوعه تزریق بوتاکس

یکی از درمان‌های رایج امروزی است که برای رفع چین و چروک صورت و تعریق بیش از حد نواحی مختلف بدن مانند زیر بغل استفاده می‌شود. درمان زیبایی تزریق بوتاکس مانند هر روشی دیگری در کنار فواید زیادی که دارد ممکن است در شرایطی مشکلاتی هم ایجاد کند. مشکلات انجام تزریق بوتاکس در برخی مناطق ممکن است به خطرات جدی و غیر قابل درمان منجر شود. به این مناطق، مناطق ممنوعه تزریق بوتاکس می‌گویند. البته بروز عوارض جانبی و خطرات احتمالی بعد از تزریق بوتاکس فقط به مناطق ممنوعه تزریق اختصاص ندارد بلکه در شرایط دیگری هم ممکن است شما با عوارض جانبی و خطرات احتمالی بوتاکس مواجه شوید.

نقش متخصص در شدت عوارض تزریق بوتاکس

برای مثال فردی که تزریق بوتاکس شما را انجام می‌دهد می‌تواند نقش مهمی در بروز و یا جلوگیری از عوارض و خطرات تزریق بوتاکس داشته باشد. اگر شما فرد بی‌تجربه و غیر متخصص زیبایی را برای انجام بوتاکس انتخاب کرده باشید ممکن است نتواند مناطق ممنوعه را بشناسد و یا تزریق را به نادرستی انجام دهد. بنابراین در هنگام انتخاب فرد مناسب برای انجام تزریق بوتاکس باید به تخصص و تجربه فرد توجه کنید.

هرگز تزریق بوتاکس را در جایی غیر از کلینیک مانند آرایشگاه‌ها انجام ندهید به این دلیل که در این مکان هم فرد متخصصی برای انجام بوتاکس شما وجود ندارد و هم ممکن است از مواد بوتاکس بدون اصالت برای درمان زیبایی بوتاکس شما استفاده کند. در صورتی که موارد گفته شده را رعایت نکنید و آگاهی لازم را درباره بوتاکس و مناطق ممنوعه تزریق بوتاکس کسب نکنید ممکن است نتوانید نتیجه رضایت‌بخشی از انجام درمان زیبایی بوتاکس بگیرید و با خطرات جدی مواجه شوید.

برای دریافت مشاوره رایگان با مشاورین زیبایی ما در تماس بگیرید.

خط ویژه:

مطالب بیشتر:

آیا امکان تزریق بوتاکس در تمامی نواحی بدن وجود دارد؟

مطالب بیشتر:

مطالب بیشتر:

تزریق بوتاکس در چه نواحی ممنوع است؟

 1. سه نقطه اطراف هر چشم
 2. پنج نقطه بین ابرو
 3. پنج نقطه در پیشانی

البته مواردی نیز گزارش شده است که تزریق بوتاکس در نوک بینی برای بالا بردن و یا فرم دادن به آن صورت می‌گیرد که این نواحی در واقع دارای مجوز برای تزریق بوتاکس نیستند و به طور رسمی تایید نشده است. مناطق ممنوعه تزریق بوتاکس عبارت هستند از:

 1. روی ابروها
 2. روی پلک‌های بالا و پایین
 3. دو طرف بینی
 4. زیر دو سوراخ بینی (بالای لب فوقانی)
 5. روی گونه‌ها
 6. دو طرف لب‌ها
 7. ناحیه زیر لب پایین

اهمیت نقاط و چگونگی تزریق بوتاکس

پاسخ این سؤال کاملاً مشخص است زیرا با توجه به نوع عملکرد تزریق بوتاکس و روند درمان تزریق بوتاکس، می‌توان به این موضوع پی برد که تزریق بوتاکس تنها در قسمت‌هایی از صورت که عضلاتی در آن وجود داشته باشد قابل استفاده خواهد بود. روند درمانی و ترمیمی که توسط بوتاکس انجام خواهد شد به این صورت است که با تزریق نوعی سم خفیف و البته طبیعی بر روی عضله مدنظر، انقباض‌ها و تحریک‌های این عضله برای مدتی به صورت موقتی فلج خواهد شد در نتیجه اگر تزریق بوتاکس در ناحیه‌های اشتباه که در آنجا عضله‌ای وجود ندارد انجام شود، می‌تواند بسیار خطرناک بوده و عوارض جانبی را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال هیچگاه شما نمی‌توانید تزریق بوتاکس را بر روی پلک یا دور چشم انجام دهید زیرا احتمال بروز عوارض و خطرات ناشی از آن بسیار بالا بوده و ممکن است به چشم و بینایی شما آسیب جدی‌ را وارد نماید.

کاندید مناسب و نامناسب تزریق بوتاکس

برخی از افراد هستند که کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس به حساب نمی‌آیند و عوارض این متد برایشان بیشتر از فواید آن خواهد بود؛ این افراد عبارت هستند از:

 1. افرادی که به بیماری های عضلانی و عصبی مبتلا هستند.
 2. افرادی که در محل تزریق تبخال یا عفونت فعال دارند.
 3. خانم‌های شیرده و باردار
 4. افرادی که به مواد بوتاکس حساسیت دارند
 5. کسانی که در آینده نزدیک قصد انجام عمل جراحی دارند
 6. افرادی که در چهره خود چین و چروک‌های عمیقی دارند که ممکن است تزریق بوتاکس بر روی آن‌ها تاثیر گذار نباشد.
 7. افرادی که داروهای ضد انعقاد خود و رقیق کننده خون را به طور دائم مصرف می‌کنند.

کاندیدهای مناسب عبارت هستند از:

 1. افرادی که دارای چین و چروک‌های پنجه کلاغی در گوشه چشم خود هستند.
 2. افرادی که چروک‌هایی با عمق متوسط در صورت خود دارند.
 3. خانم‌ها و آقایان بالای 25 سال
 4. افرادی که مبتلا به بیماری میگرن و یا مثانه پر کار هستند.
 5. آن دست از افرادی که تعریق زیادی در طول شبانه روز دارند. (هایپر هیدروزیس)

عوارض استفاده از تزریق بوتاکس در مناطق ممنوعه

در حالت کلی اگر افراد زیباجو یک پزشک و کلینیک معتبر را انتخاب کنند، عوارض جانبی تزریق بوتاکس متوجه آن‌ها نخواهد بود و نهایتا کمی قرمزی و در صورت حساس بودن پوست، احتمال کبودی بسیار خفیف در انتظارشان است. با این حال اگر به منظور صرف هزینه کمتر و یا نزدیک بودن یک مرکز به محل زندگی، به جای مراجعه به پزشک و مراکز تخصصی مراقبت از زیبایی، به آرایشگرها و افراد غیر متخصص مراجعه شود و اپراتورها بدون در نظر گرفتن حساسیت برخی از بافت‌ها و ممنوع بودن تزریق بوتاکس به آن‌ها، اقدام به انجام این متد کنند عوارض زیر ممکن است در کمین زیباجویان نشسته باشد:

 1. آسیب شدید به بافت زیر پوست
 2. حرکت کردن سم در زیر پوست و انتقال به نقاط دیگر
 3. نامتقارن شدن بافت‌های هدف
 4. خونریزی و کبودی شدید
 5. عدم حصول نتیجه دلخواه
 6. کاهش اعتماد به نفس فرد
 7. مشکلاتی در تنفس فرد
 8. دشواری در بلع و تکلم
 9. ضعف عضلانی
 10. از دست دادن کنترل ادرار
 11. مشکلاتی در بینایی فرد
 12. تغییر دید
 13. احساس درد چشم و خشکی چشم
 14. تحریک چشم‌ها
 15. درد قفسه سینه یا احساس فشار در آن
 16. درد در فک یا شانه
 17. ضربان قلب نامنظم

برای اطلاع از با مشاورین ما در بخش زیبایی کلینیک تماس بگیرید. خط ویژه:

آیا تزریق اشتباه بوتاکس باعث پیری زودرس می شود؟

هیچ شکی در این موضوع وجود ندارد که کسانی که نسبت به انجام تزریق بوتاکس اقدام می‌کنند می‌توانند تفاوت‌های چشمگیر و باور نکردنی‌ را در کاهش خطوط و چین و چروک‌های صورت خود مشاهده نمایند. تکنیک تزریق بوتاکس در عضلات می‌تواند باعث بهبود وضعیت پوست و جوانسازی آن شود. اما شاید شما تمامی نکات مرتبط با تزریق بوتاکس را ندانید زیرا برخی از پزشکان معتقد هستند که استفاده اشتباه از بوتاکس می‌تواند نتیجه‌های منفی‌ را به همراه داشته باشد و باعث پیری پوست شود.

از آنجایی که تزریق بوتاکس باعث فلجی موقت و خفیف عضلات خواهد شد، باعث می‌گردد تا این عضلات به صورت موقتی بی‌حرکت بمانند. اگر استفاده از بوتاکس، دائمی شود و عضلات صورت و یک ناحیه از آن برای مدت طولانی‌ بدون حرکت باقی بماند، ممکن است به صورت کلی فلج شده و پوست آن ناحیه شل شود. شل شدن پوست ناحیه‌ای از صورت می‌تواند منجر به افتادگی و سپس پیری پوست گردد. در نتیجه نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که برای انجام بوتاکس حتماً از یک پزشک متخصص کمک بگیرید زیرا انجام اشتباه این روند، عوارض ترسناکی را به همراه خواهد داشت.

تمامی عضلاتی که می تواند مورد تزریق بوتاکس واقع شود

در برخی موارد علاوه بر متداول‌ترین نقاط و عضلاتی از صورت که تزریق بوتاکس بر روی آن‌ها انجام خواهد شد، شاهد این موضوع هستیم که برخی جراحان و متخصصان زیبایی جسور و شجاع نسبت به انجام تزریق بوتاکس بر روی نواحی اطراف لب و دهان اقدام کرده‌اند. این تکنیک ممکن است تا حد زیادی خطرات و عوارضی احتمالی را نیز به همراه داشته باشد اما برخی از پزشکان و مراجعین این عوارض را به جان می‌خرند تا شاهد نتایج خیره‌کننده تزریق بوتاکس باشند.

تزریق بیش از حد بوتاکس در برخی عضلات حساس و نواحی خاص مانند لب و اطراف دهان می‌تواند عوارض زیان‌باری را به همراه داشته باشد. پس بهتر است با دقت نسبت به تزریق بوتاکس در این نواحی اقدام نمایید. در حالت کلی تکنیک تزریق بوتاکس می‌تواند در نواحی مختلف صورت که در زیر به آن‌ها اشاره شده است، استفاده شود و برای بهبود وضعیت چین و چروک این عضلات مورد استفاده قرار گیرد:

 1. عضلات و خطوط افقی پیشانی و خط ابرو
 2. عضلات بین ابرو که عموماً با نام گلابلا از آن یاد می‌شود.
 3. خطوط پا کلاغی زیر چشم و اطراف بینی
 4. خطوط خرگوشی گونه و نواحی پایین بینی
 5. خطوط اطراف دهان و خط لبخند
 6. چین و چروک‌ها و عضلات ناحیه چانه و فک
 7. استفاده برای بالا کشیدن و لیفت ابرو

مطالب بیشتر:

تزریق بوتاکس صورت در کلینیک تخصصتزریق بوتاکس به عنوان یکی از بهترین کلینیک تزریق ژل لب در تهران و همچنین درمانی شناخته می‌شود. کاربردهای متنوع و مزایای متعدد این روش سبب شده تا اغلب بیماران و پزشکان به این روش روی آورند. درمان زیبایی تزریق بوتاکس مانند هر روشی دیگری در کنار فواید زیادی که دارد ممکن است در شرایطی مشکلاتی هم ایجاد کند. مشکلات انجام تزریق بوتاکس در برخی مناطق ممکن است به خطرات جدی و غیر قابل درمان منجر شود. به این مناطق، مناطق ممنوعه تزریق بوتاکس می‌گویند.
به دلیل اینکه بوتاکس با فلج نمودن عضلات می‌تواند در انقباض آنها تداخل ایجاد نماید و در نتیجه به از بین بردن چروک‌ها و افتادگی‌های پوست صورت بیانجامد، از این رو در برخی از نواحی پوست نمی‌توان از تزریق بوتاکس استفاده نمود. ممکن است تزریق بوتاکس در نواحی اطراف لب به فلج شدن این نواحی بینجامد و عمل تکلم و یا خوردن غذا را در فرد با مشکل روبرو نماید. از این رو توسط پزشکان، تزریق بوتاکس در این نواحی توصیه نمی‌شود.

 

مزایای تزریق بوتاکس

 • عدم نیاز این روش به بستری و بیهوشی
 • هزینه کمتر نسبت به سایر عمل های زیبایی
 • درد کمتر نسبت به سایر روش ها
 • انجام فعالیت های سبک روزانه بلافاصله بعد از تزریق
 • نداشتن دوره ی نقاهت

کاربردهای بوتاکس

بوتاکس بیشتر به عنوان فرآورده‌ای تزریقی برای درمان چین و چروک‌ها و خطوط صورت شناخته می‌شود. به طور کلی کاربردهای بوتاکس را می‌توان به دو دسته‌ی زیبایی و درمانی تقسیم کرد.

کاربردهای زیبایی

کاربردهای درمانی

 • افتادگی پلک
 • پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
 • میگرن مزمن
 • اسپاسم عضلات گردن
 • مثانه‌ی پرکار یا بیش فعال
 • (هایپرهیدروز)
 • برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی (سربرال پالزی)

نحوه تزریق بوتاکس

ابتدا قبل از تزریق، پزشک ناحیه تزریق را علامت‌گذاری می‌کند. سپس با دقت در محل موردنظر بوتاکس تزریق می‌شود. ممکن است که یک کرم بیحس‌کننده موضعی بر روی پوست بیمار اعمال شود تا فرد احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

مراقبت قبل از بوتاکس

 • مصرف داروهایی نظیر آسپرین و داروهای ضدالتهابی به منظور کاهش کبودی ترجیحاً از دو هفته قبل از تزریق قطع شود.
 • توصیه میشود مصرف الکل یک هفته قبل از تزریق بوتاکس قطع شود.
 • مصرف هرگونه دارو قبل از تزریق به پزشک اطلاع داده شود.
 • در صورت سابقه آلرژیک به بوتاکس حتماً پزشک خود را در جریان قرار دهید.

مراقبت بعد از بوتاکس

 • تا ۱۲ ساعت پس از تزریق بوتاکس از شستشوی موضع خودداری نمایید.
 • تا ۱۲ ساعت از استفاده لوازم آرایشی خودداری نمایید.
 • از زمان تزریق تا ۲ ساعت روی صورت نخوابید.
 • تا ۲ هفته از سونا، جکوزی و حمام داغ خودداری نمایید.
 • تا ۲ روز ورزش سنگین انجام ندهید.
 • تا مدت زمان ۱ هفته نباید از رنگ ابرو و مو استفاده شود.
 • قبل از انجام هرگونه تزریق به پزشک خود اطلاع دهید.

نواحی ممنوعه تزریق بوتاکس

 1. سه نقطه اطراف هر چشم
 2. پنج نقطه بین ابرو
 3. پنج نقطه در پیشانی

البته مواردی نیز گزارش شده است که تزریق بوتاکس در نوک بینی برای بالا بردن و یا فرم دادن به آن صورت می‌گیرد که این نواحی در واقع دارای مجوز برای تزریق بوتاکس نیستند و به طور رسمی تأیید نشده است. مناطق ممنوعه تزریق بوتاکس عبارت هستند از:

 1. روی ابروها
 2. روی پلک‌های بالا و پایین
 3. دو طرف بینی
 4. زیر دو سوراخ بینی (بالای لب فوقانی)
 5. روی گونه‌ها
 6. دو طرف لب‌ها
 7. ناحیه زیر لب پایین

موارد منع تزریق بوتاکس

 • کسانی که سابقه حساسیت به این دارو را دارند.
 • کسانی که بیماریهای عفونی و التهابی فعال در صورت و اطراف آن دارند.
 • حاملگی‌ و شیردهی
 • ابتلا به برخی‌ بیماریهای عصبی و روانی‌
 • مصرف برخی‌ داروها مخصوصاً داروهای قلبی
 • کسانی‌ که پوست خیلی‌ ضخیم یا عمیق دارند نتیجه‌ چندان مطلوبی ندارد.

ماندگاری بوتاکس

اثرات بوتاکس سه تا شش ماه به طول می انجامد که این مدت اثر گذاری از فرد به فرد می تواند متفاوت باشد. دوام نتیجه تزریق بوتاکس بستگی به عمق و میزان چروک ها، ناحیه ی تزریق و همچنین سن افراد دارد. با بازگشت تدریجی فعالیت عضلات، خطوط چین و چروک ها دوباره ظاهر می شوند و ممکن است نیاز به تزریق مجدد باشد.
هزینه بوتاکس
قیمت بوتاکس همچون سایر عمل‌هایی زیبایی متأثر از برندهای مصرفی در این زمینه، میزان مصرف دارو در نواحی مختلف، همینطور هزینه‌های کلینیک و دستمزد پزشک معالج خواهد بود.

عوارض تزریق بوتاکس

 1. تزریق ممکن است علائمی مانند آنفولانزا را به همراه داشته باشد که همراه با حالت تهوع و سردرد است.
 2. ممکن است درد صورت و ضعف عضلات وجود داشته باشد که در بعضی مواقع باعث شده و باعث ایجاد دو بینی نیز می‌گردد.
 3. همچنین در محل تزریق، کبودی و ورم نیز رؤیت خواهد شد.

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .

دکمه بازگشت به بالا