برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

مراقبت های بعد از لمینت دندان

هیچ چیز به اندازه دندان های طبیعی صاف و محکم نخواهد بود، بنابراین باید از لمینت دندان های خود به خوبی مراقبت کنید. دندان های زیبا سرمایه شماست، پس باید برای محافظت از آنها مراقبت های بیشتری انجام دهید! پس از نصب لمینت سرامیکی در تهران ، دندانپزشک باید دستورالعمل مراقبت های لازم برای مراحل بعد از قرار دادن را برای شما توضیح دهد. انجام این عادت های خوب به عمر طولانی لمینت ها و زیباییِ هر‌چه بیشتر لبخند شما کمک می کند.

باید و نباید های مراقبت از لمینت دندان

هنگامی که لمینت ها در جای خود قرار گرفتند، تقریباً می توانید هر کاری را انجام دهید. شما می توانید بلافاصله غذا بخورید، آن را بجوید و حتی لبخند بزنید. اگر برای قرار دادن لمینت در دهان به شما داروی بی حسی تزریق شده، چند ساعت طول می کشد تا اثر آن از بین برود. بنابراین در این مدت باید مراقب باشید.

Care after dental lamination

زمانی که دهان شما بی‌حس می باشد، گاز گرفتن نسبت به موقعیت طبیعی دشوارتر بوده و ممکن است دندان ها برای گاز گرفتن و جویدن به درستی روی هم قرار نگیرند. اگر بعد از از بین رفتن داروی بی حسی، همچنان احساس می‌کنید که روکش دندان بالا بوده و حتی بعد از چند روز جویدن نیز در موقعیت خود قرار نمی گیرد، باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا روکش های لمینت را تا سطح مناسب صیقل دهد. همچنین ممکن است پس از از بین رفتن ماده بی حسی در دهان، کمی زبری در قسمت های مختلف لمینت احساس کنید.  البته در این شرایط، معمولا این زبری ها پس از چند روز خوردن و جویدن، خود‌به‌خود صاف می شوند، اما در صورتیکه این مشکل حل نشد، با مراجعه به دندانپزشک از او بخواهید که سطوح ناصاف را صیقل دهد.

آیا پس از قرار دادن لمینت احساس درد خواهم کرد؟

پاسخ این سوال منفی است. البته گاهی اوقات ممکن است کمی درد در ناحیه اطراف لثه که لبه‌های آن صاف شده است، احساس کنید یا شاید لثه کمی حساس شده باشد، اما این درد باید نهایتا پس از گذشت چند روز به حالت عادی برگردد. اگر درد شدیدتر باشد، باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا علت درد بررسی شود.

بعد از لمینت دندان چه اقداماتی را باید انجام دهم؟

در اینجا دستورالعمل هایی را برای محافظت از روکش‌های لمینت به بیماران ارائه خواهیم داد:

  1. استفاده از آتل یا اسپلینت

اگر بیشتر با دندان های آسیاب خود غذا را می جوید، از آتل یا اسپلینت استفاده کنید. اگر عادت دارید دندان هایتان را به هم فشار ‌دهید، باید اسپلینت را در دهان خود قرار دهید، اما اگر دندان خود را روکش کرده اید یا هر کار دندانپزشکی دیگری برای لمینت انجام داده اید، ساختن (و پوشیدن) اسپلینت به مراتب مهم‌تر خواهد بود. این کار از آسیب دیدن لمینت در هنگام خواب جلوگیری می کند.

  1. پرهیز از غذاهای سفت
  • غذاهای سفت مانند سیب را مصرف نکرده و مصرف شکلات‌ را کمتر کنید. لمینت دندان به اندازه دندان های طبیعی قوی نبوده و باید بیشتر مراقب آن ها باشید.
  • هنگام مصرف مواد غذایی مختلف، مراقب استخوان ها، هسته های میوه، آجیل و غیره باشید.
  1. عدم استفاده ابزاری از دندان

از دندان های خود برای باز کردن بسته مواد غذایی یا بطری های نوشی استفاده نکنید (به هیچ وجه) می دانم که برخی از شما این کار را انجام می دهید!

  1. از جویدن غذا با دندان های جلویی خود پرهیز کنید.

شاید در ابتدا خواندن این مطلب کمی عجیب به نظر برسد، اما اگر در قسمت عقب دهان خود دندانی نداشته باشید، به ناچار با دندان های جلویی خود غذا را می جوید. برش دادن غذا با دندانهای پیشین انجام شده و جویدن آن به کمک دندانهای آسیاب و آسیاب کوچک انجام می شود. بنابراین، اگر دندان های عقبی شما وضعیت مناسبی ندارند، بهتر است نسبت به ترمیم آنها اقدام نموده و سطوح جویدنی مناسبی را برای جویدن غذا در دهان خود ایجاد کنید. در حالت ایده‌آل، این کار باید قبل از قرار دادن لمینت دندان، برنامه‌ریزی و انجام شود.

  1. جویدن ناخن و یخ ممنوع

از جویدن ناخن و جویدن اجسام سفت و سخت مانند مداد یا یخ با دندان های جلویی خودداری کنید.

  1. مراقبت از لمینت دندان هنگام فعالیت ورزشی

از فعالیت هایی مانند ورزش هایی که در آنها احتمال ضربه و آسیب به روکش ها و دندان های شما وجود دارد، اجتناب کنید. اگر احتمال وارد شدن ضربه به صورت شما زیاد است (مانند ورزش راگبی یا هنرهای رزمی ترکیبی)، بهتر است قبل از استفاده از روکش ها یا درمان های زیبایی گسترده در ناحیه دهان و دندان، ورزش را به پایان برسانید. یک ضربه شدید می تواند به طور فاجعه باری به دندان های شما آسیب وارد کرده و هزینه بیشتری را برای شما به دنبال داشته باشد. به سادگی می توان گفت که ارزشش را ندارد! اگر در فعالیتی شرکت می کنید که ممکن است این اتفاق بیفتد، از یک محافظ دهانِ با کیفیت که توسط دندانپزشک ساخته شده، استفاده کنید.

چگونه از لمینت دندان خود مراقبت کنم؟

در این قسمت چیز جدیدی وجود ندارد، فقط کاری که باید انجام دهید به شرح زیر است:

  • استفاده از مسواک و نخ دندان

بعد از قرار دادن لمینت دندان، نگهداری درست از دندان ها از اهمیت بیشتری برخوردار است – بهتر است روزانه دو مرتبه با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک زده و هر شب از نخ دندان استفاده کنید. این نوع مراقبت ها مانع از از پوسیدگی دندان و انواع بیماری لثه می شود. در نظر داشته باشید که پوسیدگی دندان می تواند ظاهر لمینت دندان های شما را به خطر بیندازد. در حال حاضر بسیاری از ما می دانیم که مواد غذایی نامناسب باعث ایجاد لکه روی دندان می شوند. بنابراین برای اینکه روکش های دندان بهترین حالت ظاهری خود را داشته باشند، بهتر است در مصرف چای، قهوه، شراب قرمز، کولا و البته سیگار، احتیاط شود. الان بهترین زمان برای شروع عادت های غذایی مناسب و ترک عادات بد غذایی است.

دندان‌های بدون لمینت حتی بیشتر مستعد لکه شدن هستند، بنابراین با ترک عادات غذایی نامناسب، به ظاهر بهتر دندان های خود کمک می‌کنید. امروزه افراد زیادی برای ترمیم و بهبود ظاهر دندان های خود، روکش های نازکی روی دندان خود نصب میکنند که به مشهور هستند. با اینکه لمینت برای برطرف کردن عیوب سطحی نظیر شکستگی، تغییر رنگ، همسطح نبودن، ناهماهنگی های جزئی و پر کردن شکاف های بین دندان، به کار میرود، اما این روکش دائمی نیست و برای افزایش ماندگاری و طول عمر آن باید نکاتی را رعایت نمود که به مراقبت های بعد از لمینت دندان معروف هستند. اگر شما هم قصد نصب لمینت دندان را دارید، باید از نحوه صحیح مراقبت و نگهداری آن مطلع باشید. در این مقاله از سایت دندانپزشکی ایران مهر قصد داریم مراقبت های بعد از لمینت و نحوه نگهداری آن را معرفی کنیم تا ونیرهای دندان شما به بهترین شکل ظاهر شوند.

چرا مراقبت از لمینت مهم است؟

قبل از هر چیزی باید بدانید که لمینت دندان یک درمان دائمی برای ترمیم ظاهر دندان نیست. اگر فردی نکات بهداشت دهان و دندان را که توصیه می کند، انجام ندهد، قطعا بسیار کاهش میابد و خیلی سریع تر از زمان عادی باید تعویض شوند. علاوه بر کاهش ماندگاری، رعایت نکردن مراقبت های بعد از لمینت دندان، سبب می شود که مینای طبیعی دندان نیز دچار آسیب شود و به طور کلی رنگ آن تغییر می کند

لمینت دندان به هیچ وجه ارزان نیست و برای داشتن دندان هایی مرتب، سفید و زیبا باید هزینه زیادی بابت هر واحد دندان لمینت شده بپردازید، پس بهتر است با رعایت مراقبت های بعد از لمینت، طول عمر روکش های خود را تا حد امکان افزایش دهید و بیشترین استفاده را از لبخند هالیوودی خود ببرید. با رعایت نکات بسیار ساده برای مراقبت از لمینت دندان، نه تنها کیفیت و رنگ این روکش ها حفظ می شود، بلکه کارکرد و تا سال ها تضمین خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا