فلوسوئیچ پکیج

امروزه در بسیاری از منازل شاهد استفاده از وسایل دیواری هستیم که به دلیل کارایی آن در تامین آب گرم و البته گرمایش محیط بسیار ارزشمند است. این دستگاه نیز مانند هر دستگاه دیگری از قطعات کوچکی تشکیل شده است که یکی از آنها قسمت مدار است که نقش زیادی در عملکرد دستگاه دارد و در صورت آسیب دیدن نتیجه مطلوب را نخواهید گرفت. در ادامه می خواهیم به طور کامل به سوال ابزارهای فلوسوئیچ پاسخ دهیم و در مورد کاربرد آنها صحبت کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

پکیج flowswitch چیست؟

به طور کلی پکیج استریم سوییچ با نام استریم سوییچ نیز شناخته می شود و همانطور که از نامش پیداست بر اساس جریان کار می کند. در تاسيسات مختلف صنعتي وظيفه اين قطعه كنترل جريان مايعات بوده و براي حفاظت از تجهيزات و عملكرد صحيح آن ميزان دبي را اندازه گيري مي كند. در واقع فلوسوئیچ ها میزان دبی مایع را اندازه گیری می کنند و اگر این دبی بسیار بیشتر یا کمتر از اندازه معمولی باشد به سیستم هشدار می دهند تا اقدامات لازم را انجام داده و از آسیب دیدن آنها جلوگیری کند.

توجه داشته باشید که در برخی از سیستم ها وظیفه فلوسوئیچ جلوگیری از خرابی نیست و فقط به سیستم اطلاع می دهد که سیال را جابجا کند تا در این حالت کارهای لازم را انجام دهد.

ساختار سوئیچ فعلی چیست؟

فلوسوئیچ موجود در بسته بندی از قطعات کوچک تشکیل شده است: محفظه، سنبه، شناور تفلون و کنتاکت فلوسوئیچ. و فیلتر یا فیلتر فلوسوئیچ دارای محفظه ای است که شناور در آن قرار می گیرد. و وظیفه این شناور تفلون اتصال کنتاکت های پکیج فلوسوئیچ به هم می باشد. یک خار در فلو سوئیچ برای قرار دادن و نگه داشتن واشر یا نخ وجود دارد. و برای جلوگیری از ورود زباله به این قسمت از الک یا الک استفاده کنید.

برای تعمیر پکیج به نمایندگی بوتان کرج مراجعه نمایید.

تفاوت فلوسوئیچ و فلومتر در پکیج

برای پاسخ به این سوال که فلومتر و فلو سوئیچ موجود در پکیج چه تفاوتی با هم دارند؟ می توان گفت که دبی سنج پکیج علاوه بر اطلاع از عبور آب در پکیج، میزان آب عبوری از آن را نیز اندازه گیری می کند که به لطف آن پکیج تشخیص می دهد که چقدر برای روشن شدن شعله پکیج نیاز دارد. مشعل این در حالی است که فلوسوئیچ ها فقط جریان آب را به سیستم اطلاع می دهند و ربطی به مقدار آب ندارند. بنابراین، مشعل پک سوئیچ جریان تنها در دو حالت خاموش و روشن کار می کند، در حالی که بسته های فلومتر دارای حالت سوم نیمه روشن هستند.

آشنایی با انواع بسته های سوئیچ جریان.

فلوسوئیچ ها انواع مختلفی دارند که یکی از مهم ترین قسمت های پکیج هستند و هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. به طور کلی انواع فلوسوئیچ های موجود در پکیج عبارتند از:

سوئیچ پروانه، پدال یا پروانه: پرکاربردترین نوع پکیج سوئیچ کنترل جریان، یک کلید جریان پدالی است که جریان آب را به درستی با سنسور و فنری که آن را خاموش و روشن می کند، کنترل می کند

فلوسیچ مغناطیسی یا پیستونی: این مدل فلوسوئیچ دارای یک پیستون و یک فنر است که با حرکت آب در پیستون حرکت می کند. وظیفه فنر در این فلوسوئیچ برگرداندن پیستون به حالت اولیه است و این روند با حرکت آب ادامه می یابد. حرکت مداوم پیستون همزمان با عبور آب یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند که پیام را به پانل بسته بندی منتقل می کند. بنابراین به این کلیدهای جریان مغناطیسی می گویند.

فلو سوئیچ کلمپی یا اولتراسونیک: عموماً کلمپ فلو سوئیچ ها در خارج از لوله های پکیج نصب می شوند و با یک سنسور الکتریکی که به آن ها متصل است، جریان آب را کنترل می کنند و در صورت تغییر جریان، گزارشی را به برد پکیج ارسال می کنند.

سوئیچ های گرمایش یا جریان حرارتی: عموماً کلیدهای جریان گرمایشی عملکردهای مختلفی دارند و می توانند جریان را کنترل کرده و همچنین جریان را اندازه گیری کنند. یعنی می توانید جریان را کم یا زیاد یا قطع کنید در واقع کلید جریان حرارتی پکیج دیواری با توجه به جریان های همرفتی و دو سنسور دما عمل می کند. بنابراین، یک سنسور دمای فرآیند را تشخیص می دهد و سنسور دیگر بر اساس جریان آب گرم می شود با افزایش جریان، اختلاف دما بین این دو سنسور تا رسیدن به مقدار معینی کاهش می یابد. در این صورت فلوسوئیچ اقدام لازم را انجام می دهد

سوئیچ جریان توربین. به دلیل برخی تجهیزات صنعتی، جریان آب معمولا در بسته ها کم است. در نتیجه کلیدهای توربین به دلیل حساسیتی که دارند می توانند گزینه مناسبی برای استفاده در پکیج ها باشند.

مهمترین عملکرد فلو سوئیچ پک دیواری

وظیفه اصلی فلوسوئیچ در پکیج نظارت بر جریان آب است و باید به محض افزایش دبی به برد اطلاع دهد که نشان دهنده باز شدن شیر است. در واقع هنگامی که شیر باز است و جریان آب عبور می کند، فلوسوئیچ ها به پکیج اطلاع می دهند که شعله مشعل را روشن کند تا آب گرم شود. بنابراین عملکرد کلید جریان پک این است که بر عملکرد کلی پک تأثیر بگذارد و البته شعله را خاموش و روشن کند. به این صورت که وقتی آب در جریان است پکیج شعله را روشن می کند تا آب گرم مصرفی انسان تامین شود و به محض بسته شدن شیر آب، فلوسوئیچ جریان را قطع کرده و مشعل را خاموش می کند.

سوئیچ جریان پک گرمایش دیواری چگونه کار می کند

نحوه عملکرد پکیج فلوسوئیچ به این صورت است که آب ابتدا از فیلتر فلوسوئیچ عبور کرده و شناور را به داخل حرکت می دهد. در بالای این شناور آهنربایی وجود دارد که با حرکت میدان مغناطیسی ایجاد می کند و کنتاکت های سنسور را به هم متصل می کند و پیام به برد ارسال می شود. هنگامی که جریان آب قطع می شود، شناور دیگر حرکت نمی کند و میدان مغناطیسی وجود نخواهد داشت، در نهایت کنتاکت ها درگیر نمی شوند و برد متوجه می شود که جریان متوقف شده است. عملکرد فلوسوئیچ در مبدل های تک و دوتایی کمی متفاوت است که در زیر مشاهده می کنید.

نحوه عملکرد سوئیچ های جریان در بسته های تک اینورتر

اگر پکیج شما یک اینورتر ساده باشد، جریان آب از فلوسوئیچ به برد سیگنال داده می شود و پمپ خاموش می شود. در واقع عملکرد فلوسوئیچ در این مدل از پک دیواری نیز بر روی پمپ موثر خواهد بود و با عبور جریان آب پمپ متوقف می شود.

نحوه عملکرد سوئیچ جریان در دو بسته مبدل

برخی از مدل های پکیج دارای دو مبدل هستند که در آن سوئیچ جریان متفاوت از یک مبدل منفرد عمل می کند. نحوه عملکرد فلوسوئیچ در پکیج های مبدل دوگانه به این صورت است که وقتی جریان آب عبور می کند و به پنل گزارش می دهد، به شیر موتوری سه طرفه دستور می دهند که مسیر ورودی به مبدل ثانویه را باز کند.

محل سوئیچ فعلی روی بسته

با توجه به هدف این قسمت و توضیحاتی که در رابطه با آن داده شده است می توانید به محل قرارگیری پکیج فلوسوئیچ پی ببرید. این قطعه معمولاً در مسیر آب سردی که وارد پکیج می شود و قبل از ورود به مبدل قرار می گیرد، زیرا از یک طرف باید عبور جریان آب ورودی به دستگاه را به موقع تشخیص دهد، از طرف دیگر این تشخیص نیز تأثیر خواهد داشت. مبدل ها این قطعه نیز با استفاده از سوکت های مناسب به برد متصل خواهد شد.

علائم خرابی سوئیچ جریان بسته

یکی از علائم خرابی فلوسوئیچ این است که وقتی شیر آب گرم باز می شود دمای آب بهینه نیست و پکیج آب را به خوبی گرم نمی کند. این علامت دلیل خاصی برای خرابی سوئیچ جریان بسته نیست، اما می تواند دلیلی برای خرابی آن باشد. یکی دیگر از نشانه های کار نکردن فلوسویچ روی پکیج این است که با بستن شیر آب گرم دستگاه از حالت تابستانی خارج می شود. همچنین اگر کلید استریم گیر کرده باشد، دستگاه غیر فعال می ماند.

دکمه بازگشت به بالا