برترین های کسب و کارعمومی

طرز کار هود لمسی

هودها در انواع و اشکال و سایزهای مختلفی تولید می شوند که بسته به نوع مکان آشپزخانه و طراحی کابینت ها متفاوت است. سایز هودها معمولا در ابعاد 60 و 80 و 90 و 100 سانتی متر طول ساخته می شوند که بیشترین تولید و تقاضا طول 90 سانتی متر است.وظیفه هود مکش بخارات و بوهای حاصل از مواد غذایی و چربی ها در آشپزخانه منازل می باشد .کافیست که چند روزی هود از کار بی افتد آنگاست که ابتدا تمام آشپزخانه چربی گرفته می شود و بوهای مواد غذایی در تمام منزل می ماند.

روش استفاده از هود آشپزخانه | فروشگاه اینترنتی کالامبیا

هودها یا به صورت خروجی به بیرون از ساختمان هستند و یا تصفیه هوا و مجدد به داخل به این صورت که هوا و بخارات و بوهای نامطبوع توسط یک فیلتر زغالی جذب می شوند و هوای پاک و تصفیه شده به داخل شارژ می شود.مزیت هودهای بدون کانال و یا فیلتر زغالی این است که به صورت هود جزیره می شود استفاده کرد

قطر خروجی هودها متفاوت است هرچه قطر بیشتر و پروانه و موتور هود بزرگتر باشد مکش بالاتری نتیجه می شود و مانور بیشتری در زیر هود دارید برای پخت غذا

نکات :

 • زمانی که شعله گاز را روشن می کنید حتما هود را همزمان روشن کنید
 • از زدن اسپری به بخش کلید هود و یا کلید های لمسی خودداری کنید.
 • از محافظ برق برای جلوگیری از آسیب رساندن به بردهای هود استفاده کنید
 • برای جلوگیری از آسیب رساندن به موتور هود، فیلترها را مرتب تمیز کنید تا چربی های هود پاک شود
 • از کنترل هود استفاده کنید
 • برای شستشوی فیلترها می توانید از آب ولرم و مقداری جوش شیرین استفاده کنید
 • اسپرهای موجود به دلیل هزینه های بالای خرید به صرفه نیست
 • فیلتر هودهای زیرکابینتی از جنس ابری نازک است که بعد از مدتی باید تعویض شود

توجه کنید که فاصله هود تا گاز نباید کمتر از 65 سانتی متری باشد که اگر این فاصله کمتر باشد یکی اینکه به تجهیزات هود آسیب می زند بر فرض مثال کلید هود در اثر حرارت دچار دفرمگی می شود و دیگری اینکه احتمال برخورد هود با سر نفرات هست

و اگر فاصله بیشتر از این مقدار باشد مکش هود دچار مشکل می شود و مقداری از بوهای مواد غذایی وارد محیط منزل می شوند که این عامل عملا هود را بدون مصرف می کند. یکی از بهترین روش های دور انداختن زباله و پسماند در ساختمان های بلند، شوتینگ زباله می باشد.

هود لمسی بهتر است یا هود دکمه ای

اگر هردو کنترل داشته باشند که فرقی ندارد ولی در کل به سلیقه مشتریان مربوط می شود ممکن است که شخصی ظاهر هود لمسی را بیشتر بپسنددهود های دکمه ای یا مکانیکی ارزانتر و قطعات به راحتی رفع عیب می شوند و هود های لمسی حساس تر و تعمیرات زمان بری دارند

هودهای لمسی اگر بخار زیاد زیرشان باشد احتمال و یا امکان عملکرد خود به خودی را دارندولی هود های لمسی به روزتر و شیک تر هستند که مورد پسند عامه مردم می باشد

دسته بندی هودها

هود های توکار یا مخفی

هود زیرکابینتی

هود شومینه ای

هود شیشه کج

هود نیم دایره

هود جزیره

هود مخروطی

اجزا تشکیل دهنده هودها

موتور، پروانه، کلید ( لمسی و دکمه ای فشاری )، مدار فرمان، کابل فلت، هالوژن چراغ، ترانس، شیشه، بدنه، کاور فلزی، فیلتر جذب چربی، حلزونی موتور، تبدیل خروجی

موتورها معمولا سه دور و چهار دور میباشند و به دونوع معمولی و توربو تقسیم می شوند. موتور توربو دارای دونوع یک سرشفت و دوسر شفت هستند موتورهای توربو نسبت به معمولی ها از قدرت مکش بالاتری برخوردارند

برخی از پروانه های هود هستند که بعد از مدتی دچار ترک های ستاره ای می شوند و بعد از روشن شدن هود صدای زیادی به گوش می رسد که در صورت تعویض نشدن می تواند آسیب جدی به موتور بزند. معمولا در هودهای زیرکابینتی یا کتابی بیشتر به چشم می خورند.

هالوژن یا چراغ های هود که تاثیر بسزایی در آشپزی کردن دارند. معمولا یا به صورت ال ای دی هستند و یا به صورت چراغ سوزنی دوپایه. چراغ هود یا ب صورت تک به تک می سوزند و یا به صورت هر دو باهم . اگر به صورت تکی بسوزد معمولا عیب از خود چراغ می باشد که با تعویض آن مشکل حل می شود

و اما اگر هر دو چراغ کامل با هم روشن نشوند دلایل مهمی ممکن است که داشته باشد اگر که خوشبینانه ترین حالت چراغ ها سوخته باشند که با تعویض مشکل حل می شود و درغیر این صورت باید به سراغ ترانس 220 به 12 ولت رفته که ممکن است سوخته شده باشد و مورد دیگر ممکن است است مشکلی در مدار فرمان رخ داده باشد

فیلتر هود یا به صورت یک بار مصرف پارچه ای پنبه ای است و یا به صورت فیلتر فلزی توری شکل است مورد دیگری هم از فیلترها وجود دارد که به فیلتر زغالی معروف است و معمولا برای مکان های که خروجی هوا وجود ندارد کارایی دارد.

انواع فیلتر هود

پارچه ای پنبه ای

فلزی توری

زغالی

هودها سالیانه باید سرویس و چربی زدایی شوند که این مورد به صورت تخصصی در اهوازتعمیر صورت می گیرد برای سرویس و چربی زدایی، هود ابتدا باز شده و به کارگاه انتقال داده می شود و سپس هود به صورت کامل دمونتاژ میشود و تمام قطعات آن به مدت یک روز در محلول مخصوص چربی زدایی غوطه ور شده و می مانند

چرا سرویس و شستشوی هود ؟

سرویس هود مزیت های فراوانی دارد و به طول عمر دستگاه کمک شایانی می کند

در صورتی که احساس می کنید که مکش هود کمتر شده و بوی غذا در ساختمان می پیچد پس هودتان نیاز به سرویس و شستشو دارد به این دلیل که چربی ها درون فیلتر هود گیر کرده و مانع مکش مییکی از لوازم ضروری برای هر آشپزخانه‌ای، هود آشپزخانه است. محیط آشپزخانه همواره در معرض چربی و آلودگی هوا قرار دارد، برای اینکه بتوانید به راحتی در فضای آشپزخانه کار کنید و از طرفی برای جلوگیری از پخش شدن بوی مواد غذایی در فضای خانه بهتر است از هود استفاده کنید.

امروزه برندهای خارجی و داخلی بسیاری هود آشپزخانه تولید می‌کنند، با شناخت مدل‌های مختلف هود آشپزخانه می‌توانید یک انتخاب درست و مناسب داشته باشید. آیا شما طرز استفاده از هود را بلد هستید؟ آیا می‌دانید طرز استفاده از هود لمسی چگونه است؟ برای آشنایی با انواع مدل‌های هود آشپزخانه و طرز استفاده از هود با ما همراه باشید.

بسیاری از افراد به دلیل عدم شناخت کافی از هودهای آشپزخانه، نمی‌توانند انتخاب درستی در خرید هود داشته باشند. در کنار آشنایی با طرز استفاده از هود، بهتر است قبل از خرید هود آشپزخانه با مدل‌های مختلف آن آشنا شوید. به این ترتیب می‌توانید یکی از بهترین و مناسب‌ترین انتخاب‌ها را داشته باشید.

هود زیرکابینتی

یکی از رایج‌ترین و ارزان‌ترین هودهای آشپزخانه، هود زیرکابینتی است. در واقع اگر در قسمت بالایی اجاق گاز شما کابینت قرار گرفته باشد، به راحتی می‌توانید از این هودها استفاده کنید. نصب این مدل هودها بسیار ساده بوده، طول آن‌ها دقیقا برابر با طول گاز است و به راحتی می‌تواند هوا و حرارت حین پخت غذا را خارج کند.معمولا این مدل هودها دارای دو مدل با مجرا و بدون مجرا هستند، از هودهای زیرکابینتی بدون مجرا که با فیلتر کار می‌کنند، بیشتر برای تصفیه هوای موجود در آشپزخانه استفاده می‌کنند.

هود توکار(مخفی)

این هود زمانی که بالای اجاق گاز نصب شود به هیچ عنوان نمی‌تواند روی ظاهر آشپزخانه تاثیر بگذارد. افرادی که فضای کوچکی دارند می‌توانند از این مدل هود برای آشپزخانه خود استفاده کنند.کارگاه فنی پویان گسترش باتکیه بر تجارب و سوابق ۱۵ ساله  مدیران خود و همچنین استفاده از علم روز دنیا با بکار گیری بروزترین ابزارآلات و ماشین آلات فنی و کارگاهی و همچنین نیروی فنی متخصص و ماهر، سعی  فعالیت خود را از سال ۱۳۸۵ شروع نموده است .

هود جزیره‌ای

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که ظاهر و نمای آشپزخانه برایتان از اهمیت بالایی برخوردار است، از هود جزیره‌ای استفاده کنید. این هود علاوه بر کارایی که دارد می‌تواند به دلیل ظاهر زیبایش، جذابیت آشپزخانه شما را چند برابر کند. از هود جزیره‌ای بیشتر در مواقعی استفاده می‌کنند که اجاق گاز در وسط آشپزخانه قرار گرفته است و در اطراف هود هیچ کابینتی وجود ندارد.

در این مدل هود آشپزخانه، مجرای خارج کننده هوا در قسمت بالا و کاملا عمودی قرار دارد. برخلاف سایر هودها که مجرای خروجی آن در دیوار قرار می‌گیرد، مجرای خروجی این مدل در سقف است.ظاهر زیبا و مدرن آن باعث شده تا قیمت این مدل هود نسبت به بقیه هودها گران‌تر باشد.

هود شومینه‌ای(کلاسیک)

یکی از مدل‌های هود آشپزخانه است که به نام‌های هود دیواری، هود کلاسیک و هود شومینه‌ای شناخته می‌شود. از این مدل هود زمانی استفاده می‌کنند که در قسمت بالای گاز هیچگونه کابینتی قرار نگرفته است. این هود از قسمت پایین پهن است و هرچه بالاتر می‌رود باریک‌تر می‌شود، به دلیل شباهتی که با شومینه دارد به عنوان هود شومینه‌ای شناخته شده است.قیمت این هود در برابر هودهای دیگری چون، هود زیرکابینتی بسیار گران‌تر است.

هود آسانسوری(تلسکوپی)

کاربرد این مدل هود در مقایسه با سایر مدل‌ها بسیار کمتر است. این هود در قسمت زیر کابینت قرار می‌گیرد و فقط در زمان استفاده خارج می‌شود. هود آسانسوری هوای مکش شده را به جای خروج از مجرای هوایی، به سمت پایین می‌برد.

معرفی اجزای مهم هود

هود از جزئیات بسیاری ساخته شده است. اما از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده آن که در حین خرید هم باید آن‌ها را بررسی کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فیلتر هود: یکی از مهم‌ترین اجزای هر هود، فیلتر آن است. فیلتر می‌تواند چربی و گرد و غبار وارد شده را جذب کند. فیلترها دو نوع هستند: فیلتر چربی و فیلتر ذغالی. فیلتر چربی تنها می‌تواند چربی موجود در هوا را جذب کند و فیلتر ذغالی هم بوی نامطبوع هوا را جذب می‌کند. در مقاله‌ای از چارسو می‌توانید را بخوانید.
 • کلید تنظیم دور موتور: در حال حاضر هودها دارای دو یا سه دور موتور هستند، با توجه به میزان حرارت و آلودگی هوای موجود در آشپزخانه می‌توان یکی از آن‌ها را انتخاب کرد.
 • حسگر دود: این حسگرها میزان مکش هوا را با توجه به نوع آلودگی مشخص می‌کنند. به طور خودکار دور موتور را کنترل می‌کنند.

 

دکمه بازگشت به بالا