اقتصادیبرترین های کسب و کارعمومی

طراحی ساختمان ویلایی دو طبقه

انواع پلان ویلایی 

در شرکت طراحی داخلی ساختمان های دو طبقه ممکن است به صورت دوبلکس طراحی شده باشند و یا دو طبقه به صورت کاملا مستقل باشد. در ساختمان های دوبلکس دو طبقه معمولا ساختمان در دو سطح راحی می شود و بخش عمومی ساختمان در طبقه همکف طراحی و قسمت خصوصی ساختمان در طبقه اول در نظر گرفته می شود و دو طبقه با پله ایی زیبا با هم ارتباط دارد. اما در ساختمانهای دو طبقه مستقل ، هر طبقه به صورت مستقل طراحی شده و ورودی های مستقلی دارند.

ویژگی خاصی که پلان ویلایی دو طبقه دارد این است که این پلان ها به دلیل داشتن دو سطح، طراحی نما برای آنها فوق العاده زیباست و نما در این ساختمان ها جذابیت بیشتری دارد.

برقراری ارتباط با محیط بیرون در طراحی پلان ویلایی

هزینه طراحی داخلی ویلا: همانطور که اشاره شد پلان ویلایی بیشتر در مناطق شمالی ساخته می شود که از طبیعت فوق العاده زیبایی برخوردار هستند، بنابراین در طراحی پلان های ویلایی سعی بر این است که امکان استفاده از فضای بیرون و سرسبزی فضا وجود داشته باشد. برقرای ارتباط با فضای بیرون با استفاده از پنجره های سرتاسری و یا نمای شیشه ایی به خوبی برقرار می شود. یکی از انواع نماهای پرطرافدار در پلان ویلایی دو طبقه نمای شیشه ایی است.

این ارتباط با فضای بیرون حتی اگر تعبیر شما از پلان ویلایی به عنوان ساختمان های دارای حیاط باشد صادق است و شما با ایجاد ارتباط با فضای حیاط و طراحی یک لندسکیب و محوطه سازی در حیاط می توانید فضایی فوق العاده را ایجاد کنید.

طراحی پلان حیاط در ساختمان های ویلایی

به طور معمول 60درصد از زمین به زیربنا اختصاص یافته و مابقی فضا به عنوان حیاط در نظر گرفته می شود.حیاط در پلان های ویلایی از اهمیت زیادی برخوردار است و علت محبوبیت ساختمانهای ویلایی نیز وجود همین حیاط و برقراری ارتباط با فضای بیرون است. اگر ساختمان ویلایی در باغ واقع شده است باید سعی شود تا جایی که امکان پذیر است فضای سبز و محیط اطراف دست نخورده باقی بماند و به فضای سبز و درختان کمترین آسیب وارد شود.نکته دیگر اینکه فضای پارک ماشین حتما باید در نظر گرفته شود. می توانید یک سرویس بهداشتی نیز در حیاط در نظر بگیرید. از المان های دیگری که می توانید بر حسب نیاز و متراژ حیاط در نظر بگیرید استخر و آبنما، آلاچیق، محل عبور و مرور و پیاده روی هاست. در نهایت با طراحی دیوارها و نورپردازی فضا می توانید محیطی زیبا و فوق العاده را ایجاد کنید

اگر از گذشته از همراهان خط معمار بوده باشید، حتما می دانید که ما در خط معمار، نمونه های بسیار زیادی از طراحی نمای ویلا، حجم ویلا، متریال های مورد استفاده روی نما و … را مورد بررسی قرار داده ایم.

همانطور که می دانید، در طراحی ساختمان های شهری، محدودیت ها و ضوابط شهری بسیاری وجود دارند که طراح، ملزم به رعایت کردن تمام این ضوابط است. به دلیل همین شرایط و ضوابط، ساختمان های شهر، معمولا بصورت باکس ساخته شده و عای از هر گونه خلاقیت در حجم معماری ساختمان هستند. به جای ان، خلاقیت به بخش طراحی نما می رود و طراح و معمار می کوشند، نمای ساختمان را تا حد امکان، خلاقانه طراحی نمایند.

وقتی صحبت از  طراحی داخلی مسکونی به میان می آید، بسیاری از ضوابط و شرایط موجود در طراحی شهری از بین می روند. در حقیقت جایی است که یک معماری می تواند خلاقیت ها و ایده هایی که در ذهن دارد را، پیاده سازی نماید و حجم خاص و متفاوتی را خلق نماید. نه اینکه طراحی ویلا عاری از شرایط و ضوابط باشد اما در مجموع دست طراح بسیار باز است.

از این رو، معمولا ویلاها دارای حجم های معماری خلاقانه تر، معماری متفاوت تر و نمای با کیفیت تر هستند. همانطو که اشاره شد، در گذشته، نمونه های بسیار زیادی از طراحی ویلا را مورد بررسی قرار داده ایم.

و اما در این بخش، در ادامه بررسی نمونه ها و ایده های ویلا، قصد داریم به بررسی ۴۰ نمونه طراحی ویلای دو طبقه بپردازیم که بر اساس سبک مدرن دیزاین شده اند. بارها و بارها بر این موضوع تاکید داشته ایم که یکی از راه های اصلی و کلیدی بارور کردن خلاقیت، مشاهده نمونه کارهای دیگر معماران است. وقتی شما به کارهای طراحی شده توسط سایر معماران دنیا نگاه می کنیدف همه خلاقیت و تجربه ای که معمار در پروژه خود به خرج داده است را به یکباره مشاهده می کنید. از این رو با مشاهده و بررسی دقیق نمونه کارها، می توانید ایده ها و تجربیات بسیار خوبی را به دانش خود بیافزایید. هنگامی که قصد طراحی یک ویلا را داشته باشید، این ایده ها به کمک شما آمده و شما می توانید طرح پخته تر و خلاقانه تری را ارائه نمایید. این موضوع بر کسی پوشیده نیست. بنابراین همیشه برای مشاهده نمونه کارهای مختلف پیش قدم باشید. ما در خط معمار، این موضوع را به عنوان یک رویکرد کلیدی در تولید مطالب همواره در نظر داشته ایم و بر همین اساس، کوشیده ایم در هر موضوعی و برای ساختمان با هر کاربری ای، نمونه های متفاوت و ارزنده ای را ارائه نماییم.

در این مطلب نیز، نمونه های ویلای دو طبقه ارائه گردیده اند. برای نمای این ویلا ها از متریال های متعددی استفاده شده است. از سیمان سفید گرفته تا بتن اکسپوز و … . از آنجایی که تصاویر بیش از هر چیز گویای امر هستند، در ادامه دعوت می کنیم برای مشاهده این ایده ها، با ما همراه باشید.

در این مطلب به بررسی ایده ها و نمونه های طراحی ویلای دو طبقه پرداخته ایم. سبک معماری مورد استفاده در طراحی این ویلاها، مدرن است و از متریال های متفاوتی در طراحی نمای آنها بهره گرفته شده است. اگر در رابطه با طراحی ویلا، ایده یا نظری در ذهن دارید، می توانید از طریق بخش زیر نظرات خود را با ما و سایر معماران در میان بگذارید.

دکمه بازگشت به بالا