اقتصادیبرترین های کسب و کاربین الملل

شرایط پناهندگی در کانادا

پناهندگی یکی از روش های مهاجرتی است که کمی ریسک داشته و ممکن است منجر به موفقیت نشود، اما با توجه به کشور‌ مقصد خطرها و ریسک های پناهندگی می تواند کمتر بوده و دریافت پناهندگی احتمال بیشتری پیدا کند. کانادا یکی از کشورهایی است که با پناهندگان برخورد خوبی داشته و با روی باز از پناهندگان استقبال می نماید. اگر چه پناهندگی روش مناسبی برای مهاجرت نیست، اما برای افرادی که چاره دیگری ندارند پناهندگی کانادا یک انتخاب خوب و کم ریسک تر می باشد.

پناهندگی کانادا به افرادی با شرایط خاص و ویژه تعلق گرفته و هر شخصی نمی تواند پناهندگی کانادا را دریافت کند. افراد برای دریافت پناهندگی لازم است مراحل قانونی دریافت پناهندگی کانادا را طی کرده و مدارکی را دال بر شرح علت تقاضای پناهندگی ارائه دهند. در این مقاله در مورد شرایط پناهندگی کانادا و نحوه ثبت درخواست پناهندگی به طور کامل توضیح داده شده و مزایا و معایب‌ پناهندگی کانادا نیز شرح داده شده است. با سایت شب راه همراه باشید.

 

پناهندگی به هر کشوری و پناهنده شدن دارای شرایط و قوانین خاصی است و پناهندگی کانادا نیز مانند پناهندگی سایر کشورها به راحتی به افراد داده نمی شود. داوطلبان جهت دریافت پناهندگی کانادا باید شرایط خاصی را داشته و از قوانین لازم جهت دریافت پناهندگی تبعیت کنند. افراد برای ثبت درخواست پناهندگی کانادا می توانند از طریق مرزهای کانادا فرم های ثبت درخواست را دریافت کرده یا فرم های ثبت درخواست پناهندگی کانادا را به صورت اینترنتی دریافت کرده و پر نمایند.

در مورد شرایط پناهندگی کانادا باید گفت از آن جایی که مهم ترین ویژگی برای دریافت پناهندگی کانادا اثبات در خطر بودن شخص پناهنده در کشور خودش می باشد فرد باید ابتدا پس از ، درخواست پناهندگی بدهد. طبیعتا وقتی فرد هنوز در کشور خودش ساکن بوده و به ظاهر هیچ خطری تهدیدش نمی کند، نمی تواند درخواست پناهندگی در کانادا را ثبت کند و موفق به دریافت پناهندگی کانادا شود.

درخواست پناهندگی کانادا معمولا توسط متقاضیانی داده می شود که در کشور خود مورد تهدید قرار گرفته و جان آن ها در خطر باشد. این افراد پس از ورود به کشور کانادا می توانند درخواست پناهندگی کانادا را ثبت کرده و سپس برای بررسی درخواست پناهندگی خود در جلسات مربوطه شرکت کنند. اگر پس از بررسی شواهد و مدارک فرد متقاضی پناهندگی در کانادا مسئولین مربوطه قانع نشوند که متقاضی واقعا در خطر می باشد، درخواست پناهندگی متقاضی رد خواهد شد.

 

شرایط پناهندگی کانادا

پناهنده شدن در کانادا و ثبت درخواست پناهندگی کانادا در  نیاز به شرایط ویژه ای دارد و تنها افراد واجد شرایط می توانند برای پناهنده شدن در کانادا اقدام کنند. با توجه به این که در صورت عدم برخورداری متقاضی از شرایط لازم جهت دریافت پناهندگی کانادا درخواست پناهندگی داوطلب رد خواهد شد، افراد در ابتدا باید با شرایط پناهندگی کانادا آشنا شده و سپس درخواست پناهندگی را ثبت نمایند. شرایط پناهندگی کانادا به طور کلی عبارت اند از:

اثبات نیاز به پناهندگی کانادا و در خطر بودن متقاضی در کشور خود

عدم داشتن سابقه فعالیت‌ های مجرمانه و نقض حقوق بشر

عدم توقف کشوری که قابلیت پناهنده شدن را داشته باشد در مسیر ورود به کانادا 

عدم وجود مدارک دال بر رد شدن درخواست پناهندگی کانادا متقاضی در گذشته

پر کردن فرم های ثبت درخواست پناهندگی کانادا

شرکت در جلسات مربوطه جهت بررسی درخواست متقاضی

افراد جهت دریافت پناهندگی کانادا باید بسیار‌ مراقب‌ بوده و با مسئولین مربوطه صادق باشند. لازم به ذکر است که امکان دریافت پناهندگی کانادا برای کسانی که فاقد شرایط دریافت پناهندگی هستند وجود نداشته و این راه مهاجرت مناسب اشخاص فاقد صلاحیت نیست. پناهنده شدن در کانادا تنها به افرادی پیشنهاد می شود که چاره ای جز پناهندگی کانادا نداشته و به هیچ عنوان امکان مهاجرت از طریق دیگر روش های را ندارند.

 

هزینه پناهندگی در کانادا

با توجه به این که پناهندگی کانادا به افرادی با شرایط ویژه تعلق گرفته و به اشخاصی داده می شود که به دلیل تهدید های شدید از کشور خود فرار کرده اند به طور کلی باید گفت برای پناهنده شدن و نیاز به هزینه خاصی نمی باشد. کسانی که به دلایل خاص و مشکلات شدید از کشور خود فرار می کنند ممکن است هیچ شانس و فرصتی برای نجات دادن اموال خود نداشته و بدون هیچ بودجه مالی وارد خاک کانادا شده و برای ثبت درخواست پناهندگی خود اقدام کنند.

پناهندگی کانادا برای کسانی که با نحوه دریافت پناهندگی و شرایط آن آشنا نبوده و از قوانین کانادا به طور کامل با خبر نیستند ممکن است پروسه پیچیده ای باشد، برای همین افراد می توانند برای پیشبرد کار های پناهندگی خود یک وکیل پناهندگی بگیرند که هزینه های وکیل پناهندگی کانادا در جدول زیر آمده است.

هزینه های وکیل پناهندگی کانادا
درخواست مجوز اشتغال 250 الی 500 دلار
درخواست تابعیت 500 الی 1200 دلار
درخواست گرین کارت خانواده 800 الی 1500 دلار
درخواست پناهندگی 1000 الی 3000 دلار
تنظیم وضعیت برنامه 600 الی 1200 دلار
دفاع از اخراج 2000 الی 10000 دلار

لازم به ذکر است که امکان دریافت پناهندگی کانادا بدون گرفتن وکیل نیز وجود داشته و حضور وکیل پناهندگی برای پیشبرد کارهای پناهندگی کانادا اجباری نیست. همچنین کشور کانادا از پناهندگان حمایت کرده و به آن ها اسکان و خدمات ضروری جهت ادامه زندگی را ارائه داده و هزینه خاصی را از پناهندگان دریافت نمی کند.

ثبت نام سازمان ملل برای پناهندگی کانادا

به طور کلی کسانی که واجد شرایط دریافت پناهندگی بوده و می خواهند برای دریافت پناهندگی کانادا اقدام کنند می توانند وارد کشور کانادا شده و برای ثبت درخواست خود مراحل لازم را طی نمایند. کسانی که خواهان دریافت پناهندگی کانادا هستند همچنین می توانند از طریق ثبت نام سازمان ملل برای پناهندگی کانادا اقدام کنند. افراد جهت ثبت نام سازمان ملل برای پناهندگی کانادا نیز باید فرم های لازم را پر کرده و مدارک مربوطه دال بر عدم امکان بازگشت به کشور خود را ارائه دهند.

ثبت نام سازمان ملل برای پناهندگی کانادا به افرادی تعلق می گیرد که خارج از کشور خود بوده و شرایط بازگشت به کشور خود را نداشته باشند، یا درگیر جنگ ها و شرایط بسیار‌ حساسی در کشور خود بوده و بسیار تحت فشار واقع گشته اند. افراد برای دریافت پناهندگی کانادا از طریق ثبت نام سازمان ملل لازم است اثبات نمایند که شرایط پناهنده کنوانسیونی یا شخص نیازمند حفاظت را داشته و امکان بازگشت یا زندگی در کشور خود را به هیچ عنوان ندارند.

داوطلبان جهت ثبت نام سازمان ملل برای پناهندگی کانادا لازم است با بخش مربوطه سازمان ملل ارتباط برقرار کرده و فرم های مورد نیاز را جهت ثبت درخواست خود پر کنند. سازمان ملل درخواست پناهندگی افراد را بررسی کرده و نتیجه را به داوطلبان ارائه خواهد داد. پس از بررسی درخواست پناهندگی کانادا اگر متقاضی واجد شرایط پناهندگی باشد باید در جلسه استماع در IRB شرکت نماید. پس از برگزاری جلسه استماع رای نهایی توسط قاضی اعلام شده و نتیجه درخواست متقاضی پناهندگی کانادا مشخص خواهد گردید.

سایت ثبت نام پناهندگی کانادا

لازم به ذکر است که جهت ثبت درخواست پناهندگی کانادا افراد پس از دریافت فرم های مربوطه باید آن ها را پر کرده و به مراکز مربوطه جهت بررسی درخواست تحویل دهند. مراحل دریافت پناهندگی کانادا به صورت آنلاین و از طریق سایت ثبت نام پناهندگی کانادا نمی باشد و افراد جهت بررسی درخواست خود باید در جلسات تعیین شده به صورت حضوری شرکت نمایند.

پناهندگی کانادا با ویزای توریستی

افراد برای ثبت درخواست پناهندگی کانادا باید شرایط دریافت پناهندگی را داشته و از کشور خود خارج شده و وارد کشوری شده باشند که می خواهند از آن پناهندگی دریافت نمایند. معمولا ثبت درخواست پناهنده شدن در کانادا در کشور کانادا صورت گرفته و به همین علت لازم است افراد ابتدا وارد خاک کانادا شده و سپس برای ثبت درخواست پناهندگی اقدام کنند.

اگر چه یکی از روش های ورود به کشور کانادا دریافت توریستی و سفر به آن کشور می باشد، اما باید گفت که پناهندگی کانادا با ویزای توریستی خیلی روش مناسبی نیست و امکان رد شدن درخواست پناهندگی بالاست. پناهندگی کانادا به کسانی تعلق می گیرد که امکان بازگشت به کشور خود را نداشته و در کشور خود مورد تهدید و خطر قرار گرفته باشند، کسی که ویزای توریستی دریافت کرده و از طریق ویزای توریستی وارد کانادا می شود تقریبا نشانگر این است که مشکل خاصی در کشور خود ندارد زیرا توانسته مراحل قانونی دریافت ویزا را طی کرده و ویزای توریستی کانادا را بگیرد.

افراد برای دریافت پناهندگی کانادا لازم است مدارکی را دال بر نداشتن امکان بازگشت به کشور خود ارائه داده و مسئولین را باخبر کنند که با بازگشت به کشور خود مورد خطر جدی قرار می‌ گیرند. کسانی که برای ثبت درخواست پناهندگی کانادا اقدام می نمایند معمولا آن قدر فوری از کشور خود خارج می شوند که امکان برداشت بودجه مالی خود و دریافت ویزای توریستی را ندارند.

درخواست پناهندگی از داخل ایران به کانادا

در مورد درخواست پناهندگی از داخل ایران به کانادا باید گفت که این امکان وجود نداشته و افراد برای ثبت درخواست پناهندگی کانادا ابتدا باید از کشور خود خارج شده و وارد کانادا گردند. با توجه به این که شرط اصلی دریافت پناهندگی کانادا در خطر بودن متقاضی پناهندگی در کشور خود می باشد، ثبت درخواست پناهندگی کانادا در داخل کشور ایران ممکن نیست. داوطلبان دریافت پناهندگی کانادا ابتدا باید خود را به کانادا رسانده و سپس فرم های ثبت درخواست پناهندگی را تکمیل نموده و مراحل دریافت پناهندگی کانادا را طی کنند.

افراد برای دریافت پناهندگی کانادا باید شرایط ویژه و خاصی داشته و به مسئولین مربوطه اثبات کنند که امکان بازگشت به کشور خود را ندارند. لازمه اثبات این که متقاضی امکان بازگشت به کشور خود را ندارد خروج از کشور خود می باشد، اگر فرد بدون هیچ مشکلی در کشور خود ساکن بوده و زندگی کند ارسال درخواست پناهندگی کانادا بسیار بی معنی است.

به طور کلی باید گفت از آن جایی که مراحل دریافت پناهندگی کانادا باید به صورت حضوری طی شوند امکان طی کردن مراحل دریافت پناهندگی کانادا در خارج از کشور کانادا وجود ندارد. افراد جهت ثبت درخواست پناهندگی کانادا باید ابتدا وارد کشور کانادا شده و سپس جهت شروع مراحل دریافت پناهندگی اقدام کنند.

لازم به ذکر است که ثبت درخواست پناهندگی کانادا از طریق روش های ویژه برای افغان ها از داخل ایران نیز امکان پذیر بوده و در دسترس می باشد‌. افغان هایی که در گذشته با دولت کانادا همکاری داشته اند می توانند از طریق برنامه های ویژه بشر دوستانه برای دریافت پناهندگی کانادا اقدام کرده و جهت این امر نیازی نیست حتما ابتدا وارد خاک کشور کانادا شوند‌.

ثبت نام پناهندگی کانادا برای افغان ها

در مورد ثبت نام پناهندگی کانادا برای افغان ها و افراد مقیم کشور افغانستان باید گفت که این افراد می توانند مانند دیگر متقاضیان پناهندگی کانادا از طریق ورود به کانادا و پر کردن فرم های ثبت درخواست پناهندگی برای دریافت پناهندگی اقدام کنند. اما روش های ویژه ای برای دریافت پناهندگی در کانادا برای افراد تابع کشور افغانستان وجود دارد که این روش ها شامل دریافت پناهندگی از طریق برنامه بشر دوستانه برای اتباع افغانی که به اسکان مجدد نیاز داشته و برنامه مهاجرت برای افغان هایی که به دولت کانادا کمک کرده اند می باشد.

افغان هایی که در گذشته با دولت کانادا همکاری های خاص داشته یا در در افغانستان مشغول کار بوده اند می توانند برای دریافت پناهندگی کانادا از طریق روش های ویژه دریافت پناهندگی اقدام کنند. افراد تابع کشور افغانستان باید توجه داشته باشند که جهت دریافت پناهندگی کانادا از طریق روش های اعطای پناهندگی ویژه افغانستان لازم است اسناد و مدارکی را دال بر همکاری داشتن با دولت کانادا ارائه داده و همکاری خود را با دولت کانادا ثابت نمایند.

به طور کلی باید گفت ثبت نام پناهندگی کانادا برای افغان ها مانند ثبت نام متقاضیان دیگر کشورها برای پناهندگی می باشد اما در حال حاضر کشور کانادا دو برنامه ویژه برای اعطای پناهندگی به تابعان کشور افغانستان ارائه کرده که دریافت پناهندگی از طریق این روش های ویژه آسان تر است. افراد افغان برای دریافت پناهندگی کانادا از طریق روش برنامه ویژه بشر دوستانه باید حتما سابقه همکاری با دولت کانادا را داشته و سپس جهت دریافت پناهندگی کانادا اقدام کنند.

افغان هایی که واجد شرایط دریافت پناهندگی کانادا از طریق روش های ویژه جهت دریافت پناهندگی هستند می توانند ابتدا درخواست خود را به صورت اینترنتی ثبت کرده و فرم های مربوطه پر نمایند تا درخواست آن ها بررسی شود. افراد تابع افغانستان که در گذشته با دولت آمریکا همکاری داشته اند جهت طی کردن مراحل اولیه دریافت پناهندگی کانادا نیازی به ورود به کشور کانادا نداشته و می توانند در هر مکانی که هستند برای ثبت درخواست دریافت پناهندگی اقدام کنند.

مزایا و معایب پناهندگی در کانادا

پناهندگی در کانادا مانند پناهندگی در هر کشور دیگری مزایا و معایب خود را داشته که لازم است افراد ابتدا مزایا و معایب پناهنده شدن در کانادا را بررسی کرده و سپس برای دریافت پناهندگی کانادا اقدام نمایند. به طور کلی مهاجرت از طریق پناهندگی یک روش پر ریسک و خطر است که در ادامه مزایا و معایب پناهندگی در کانادا بررسی شده است.

مزایای پناهندگی در کانادا: کانادا یک کشور آرام و دارای امنیت است که این امر برای کسانی که از طریق پناهندگی به این کشور مهاجرت می نمایند بسیار مهم است. کشور کانادا از پناهندگان حمایت کرده و خدمات ضروری لازم برای زندگی را به آن ها اعطا نموده و به پناهندگان کمک می کند تا کم کم برای خود زندگی مستقلی را شروع نمایند.

معایب پناهندگی در کانادا: به طور کلی پر خطر بودن مهاجرت از طریق پناهندگی یکی از مهم ترین معایب پناهندگی در کانادا است و امکان این که افراد پس از ثبت درخواست پناهندگی خود موفق به دریافت پناهندگی نشوند وجود دارد. کشور کانادا شرایط متقاضیان پناهندگی کانادا را به دقت بررسی کرده و به راحتی پناهندگی را به متقاضیان اعطا نمی کند.

با توجه به این که شرط اصلی پناهنده شدن در کانادا این است که افراد در کشور خود مورد تهدید قرار‌ گرفته و امکان بازگشت به کشور خود را ندارند، باید گفت افراد پس از دریافت پناهندگی کانادا دیگر امکان سفر به کشور خود را نخواهند داشت.

معمولا پناهندگی یکی از راه های مهاجرتی است که هر شخصی آن را انتخاب نکرده و تنها افرادی آن را انتخاب می نمایند که هیچ چاره دیگری نداشته باشند. برای کسانی که هیچ چاره دیگری جز پناهنده شدن در کانادا را ندارند باید گفت مزایای پناهندگی در کانادا بسیار بیشتر از معایب آن بوده و کانادا یک کشور امن و آرام است.

در این راستا کارشناسان مرکز مشاوره تحصیل در خارج از کشور اپلایتو می توانند در کلیه مراحل پناهندگی کانادا همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی اپلایتو پاسخگوی سوالات و شبهات در این زمینه باشند. همچنین متقاضیان می توانند با عضویت در کانال تلگرام و صفحه مجازی اینستاگرام از آخرین اخبار مرتبط با شرایط پناهندگی کانادا​ مطلع شوند.

پناهندگی مختص کسانی است که به دلیل شرایط خاص خود یا جامعه قادر به زندگی در کشورشان نیستند و در صورت بازگشت به وطن در خطر جدی قرار می‌گیرند؛ اما بعضی افراد به امید رسیدن به یک زندگی بهتر و مرفه‌تر اقدام به دروغگویی و ارائه اطلاعات غیرواقعی می‌کنند به امید این که بتوانند بدون هیچ‌گونه هزینه و تلاش مهاجرت کنند.

در این مطلب در مورد پناهندگی کشور کانادا صحبت می‌کنیم و به سوالاتی نظیر: پناهندگی در کانادا چگونه است ، چگونه پناهنده کانادا شویم وپاسخ می‌دهیم؛ همچنین اگر تجربه‌ یا نظری در مورد پناهندگی کانادا دارید حتما برای ما کنید.

شرکت مهاجرتی ادیسه هیچ‌گونه خدماتی در زمینه گرفتن پناهندگی کانادا نداشته و به هموطنان عزیز اکیدا توصیه می‌کند که در صورت امکان از راه‌های دیگر اقدام به مهاجرت به کانادا کنند.

پناهندگی در کانادا

مهاجرت پناهندگی کانادا می‌تواند جزو سخت‌ترین و پرریسک‌ترین تجربیات هر فرد در زندگی‌اش باشد؛ همچنین قوانین پناهندگی کانادا سخت‌گیرانه‌ است و به همین دلیل پیشنهاد می‌شود اگر شرایطش را دارید از راه‌های بهتر اقدام کنید.

در نظر داشته باشید که با مهاجرت پناهندگی به کانادا عملا پل‌های پشت سر خود را خراب می‌کنید و امکان بازگشت به کشورتان را از دست می‌دهید!

تمامی کشورها به دلیل قوانین بین‌المللی باید به کسانی که در صورت بازگشت به کشور خود، در خطر قرار می‌گیرند، اجازه اقامت داده و از آن‌ها حمایت کنند. معمولا مقصد موردعلاقه پناهجویان برای پناهنده شدن کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته است؛ از طرفی هیچ کشوری علاقه‌ای به پذیرش پناهجویان ندارد زیرا پناهندگان فقط هزینه اضافی برای دولت به بار می‌آورند و هیچ آورده‌ای برای آن کشور ندارند!

پناهندگی افغان ها در کانادا

بسیاری از مردم مأیوس افغانستان به دنبال راهی هستند تا از زندگی همراه با وحشت تحت حکومت طالبان رهایی یابند. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، پیش از ورود ائتلاف تحت رهبری ناتو در سال 2001، نزدیک به 5 میلیون پناهنده و آواره داخلی افغانستان وجود داشت. جمعیت افغانستان از سال 2001 دو برابر شده است. بنابراین بحران انسانی بزرگ دیگری قریب الوقوع به نظر می‌رسد!

هزینه وکیل پناهندگی در کانادا

شرایط پناهندگی در کانادا

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، از همین آغاز کار باید بدانید که مسیر پناهندگی و پناهنده شدن قرار نیست آسان باشد!

شما از ابتدای ورود باید فرم پناهندگی کانادا را پر کنید و درخواست پناهندگی خود را اعلام کنید و منتظر باشید که پرونده شما در اداره مهاجرت تایید بشود. کشور کانادا برخلاف کشورهای اروپایی کمپ پناهندگی ندارد. برخی افراد به اشتباه از عبارت کمپ پناهندگی کانادا استفاده می‌کنند که صحیح نیست.

شرایط پناهندگی افغان ها در کانادا

دولت کانادا متعهد شده است که امکان اقامت پناهندگان افغان آسیب پذیر را از طریق برنامه‌های زیر فراهم کند:

 1. برنامه مهاجرتی ویژه برای افراد افغان و‌ خانواده‌های آن‌ها که به دولت کانادا کمک کرده‌اند؛
 2. برنامه ویژه بشردوستانه برای اسکان افغان‌هایی که کشور ثالث ثابتی برای مهاجرت ندارند؛ مانند: زنان رهبر، مدافعان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران و افرادی که به روزنامه‌نگاران کانادایی کمک کرده‌اند و در نهایت مترجمانی که به دولت کانادا کمک کرده‌اند.

طبق گفته‌ی اداره مهاجرت کانادا، افغان‌هایی که مشمول دو مورد بالا می‌شوند، برای این که در برنامه‌های مهاجرتی ویژه قرار بگیرند نیازی نیست که در افغانستان زندگی کنند.

برنامه ویژه مهاجرتی کانادا برای افغانها

برای این برنامه ویژه هیچ هزینه‌ای گرفته نمی‌شود و فقط از طریق نیروهای مسلح کانادا یا وزارت خارجه‌ی این کشور قابل پیگیری است و از این طریق فرد می‌تواند روابط خود را با دولت کانادا تایید کند. این برنامه برای اسکان 18 هزار نفر در کاناداست که این افراد باید حتما تبعه افغانستان باشند و شغل آن‌ها با دولت کانادا ارتباط داشته باشد (برای مثال افرادی که در سفارت کانادا کار می‌کردند).

ویزای بشر دوستانه کانادا برای افغانها

توجه داشته باشید که این ویزا با توجه به وضعیت نابه‌سامان کشور افغانستان قابل اخذ نمی‌باشد و شما باید مدارکی ارائه دهید و ثابت کنید شخص شما مورد تهدید یا آزار و اذیت واقع شده است.

برای اخذ ویزای بشردوستانه، افغان‌ها می‌توانند از طریق سفارت کشورهای اروپایی در کشور ایران اقدام کنند.

شرایط پناهندگی برای افراد زیر 18 سال در کانادا

با توجه به این که مسیر مهاجرت از طریق پناهندگی می‌تواند بسیار سخت و طاقت‌فرسا باشد، به هیچ عنوان پناهندگی افراد زیر 18 سال در کانادا را توصیه نمی‌کنیم. بهترین راه برای مهاجرت این افراد،  یا مهاجرت به همراه خانواده از طریق کار یا سرمایه‌گذاری است.

مراحل پناهندگی در کانادا

ابتدا مراحل و روند پناهندگی در کانادا را به صورت کلی بیان می‌کنیم و سپس در ادامه به طور جزئی‌تر توضیح می‌دهیم.

 1. تکمیل فرم‌های مربوطه
 2. ارائه درخواست و ادعای پناهندگی
 3. ارائه مدارک موردنیاز
 4. جمع‌آوری و تایید شواهد موردنیاز
 5. حضور در جلسه مصاحبه
 6. ارائه تصمیم گرفته شده توسط اداره مهاجرت

روشهای پناهندگی کانادا

 • ارائه درخواست پناهندگی در مرز کانادا
 • ارائه درخواست پناهندگی به IRCC (اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا)

مزایا و معایب پناهندگی در کانادا

ارائه درخواست پناهندگی در مرز کانادا

در اولین روز در هنگام ورود در مرز کانادا مصاحبه می‌شوید و موجه بودن یا نبودن درخواست شما بررسی می‌شود؛ در صورتی که درخواست شما موردتایید قرار بگیرد، فرمی با نام BOC به شما داده می‌شود که باید حداکثر تا 15 روز تکمیل شده و به بخش پناهندگی اداره مهاجرت تحویل داده شود.

10 روز قبل از جلسه تصمیم‌گیری باید شواهد و مدارک موجود که ادعای شما را تایید می‌کند به بخش پناهندگی اداره مهاجرت تحویل دهید.

ارائه درخواست پناهندگی به IRCC- (اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا)

در اولین روز به اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا (IRCC) مراجعه کنید یا فرم‌های موردنیاز پناهندگی را از سایت مهاجرت کانادا دانلود کرده و تکمیل نمایید. سپس قبل از ساعت 10 صبح به IRCC مراجعه کرده و فرم‌های تکمیل شده را تحویل دهید؛ در صورت عدم تسلط به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی باید یک مترجم شما را همراهی کند.

فرم‌های تحویل داده شده بررسی می‌شوند و یک تاریخ مشخص برای انجام مصاحبه به شما اعلام می‌شود. 10 روز قبل از جلسه تصمیم‌گیری باید شواهد و مدارک موجود که ادعای شما را تایید می‌کند به بخش پناهندگی اداره مهاجرت تحویل دهید.

هزینه پناهندگی در کانادا

پناهندگی در کانادا به خودی خود هزینه‌ای ندارد؛ البته که باید هزینه‌های رساندن خودتان به کانادا (حمل و نقل و…) را پرداخت کنید اما رفع سایر نیازها مانند خدمات پزشکی، خوراک، پوشاک و مسکن برای پناهندگان بر عهده دولت کانادا است. گاها افراد سودجو و قاچاقچیان با وعده‌های پوچ و توخالی و با عناوینی مانند: پناهندگی کانادا تضمینی و… اقدام به فریب دادن افراد می‌کنند و هزینه‌های گزافی را از آن‌ها دریافت می‌کنند.

نکته بسیار مهمی که باید همیشه در نظر داشته باشید این است که هیچ تضمینی در امور مربوط به مهاجرت وجود ندارد!

بهترین کیس برای پناهندگی در کانادا

بسیاری از افراد می‌پرسند: پناهندگی در کانادا به چه صورت است ؟ برای پناهنده شدن در کانادا باید دلیل قانع‌کننده‌ای داشته باشید تا پرونده شما تایید شود و امکان اخذ را داشته باشید.

در ادامه دلایل قابل قبولی که می‌توانند افسر مهاجرت را قانع کنند تا مانع ماندن شما در نشود، آورده شده است:

پناهندگی سیاسی

در صورتی که فردی به دلیل باورهای سیاسی و اجتماعی‌اش یا عضویت در یک گروه خاص مورد آزار و اذیت قرار بگیرد و با بیان آن‌ها در کشور خود در خطر باشد، می‌تواند به عنوان پناهنده سیاسی به کانادا مهاجرت کند.

پناهندگی جنسی

افرادی که در کشور خود به دلیل مسائل جنسی، گرایشات و تمایلات متفاوت مورد آزار قرار گرفته و در خطر هستند، می‌توانند از این روش استفاده کنند (این نوع پناهندگی معمولا کل جامعه LGBTQ را شامل می‌شود).

پناهندگی نژادی

افرادی که در کشور خود به خاطر نژادشان مورد تمسخر قرار می‌گیرند، می‌تواند برای این نوع پناهندگی درخواست دهند (این نوع اذیت و آزارها می‌تواند ناشی از رنگ پوست، رنگ مو و چشم، قیافه یا لهجه‌ای خاص باشد).

پناهندگی مذهبی

افرادی که به دلایل دینی در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند، می‌توانند به کشور کانادا پناهنده شوند (برای مثال چون به دین خاصی که در کشورشان متداول نیست ایمان آورده‌اند، مورد خشم و آزار اذیت مردم یا دولت قرار می‌گیرند).

پناهندگی اجتماعی

افرادی که در کشورهایی با وضعیت اجتماعی نا‌به‌سامان سکونت دارند، می‌توانند تقاضای پناهندگی کنند؛ معمولا باید اثبات شود که در کشور شما جنگ، قحطی و امثال این‌ها وجود دارد و در صورت برگشت به کشورتان در خطر هستید.

لازم به ذکر است که تمامی موارد بالا نیاز به مدرک برای اثبات دارند و در صورت عدم اثبات یا دروغگویی، باید از کشور کانادا خارج شوید.

نمی‌توان به صورت کلی بهترین روش پناهندگی در کانادا را برای همه تعیین کرد؛ با توجه به شرایط خودتان باید راه مناسب برای مهاجرت به کانادا و درخواست پناهندگی را انتخاب کنید. فقط دقت داشته باشید که کیسی را انتخاب کنید که واقعا با شرایط شما همخوانی داشته باشد؛ در غیر این صورت افسرهای مهاجرتی متوجه سوءنیت شما خواهند شد.

بهترین کیس پناهندگی برای افغانها

با توجه به انواع کیس پناهندگی که توضیح دادیم، بهترین کیس پناهندگی برای افغانها “پناهندگی اجتماعی” و “پناهندگی سیاسی” است. برای افزایش شانس قبولی پرونده موارد زیر را رعایت کنید:

 • در مورد محل زندگی و محل کار خود دروغ نگویید؛
 • موارد اضافی و بی ربط را مطرح نکنید؛ این کار باعث گیج شدن افسر و زمانبر شدن پروسه می‌شود؛
 • اظهار نظر در مورد مسائلی که از صحت و سقم آن مطمئن نیستید، می‌تواند به ضرر شما تمام شود؛
 • در مورد نام و نام خانوادگی خود و اعضای خانواده دروغ نگویید؛ در صورت مطلع شدن افسر، احتمال رد شدن پرونده وجود دارد؛
 • توجه داشته باشید هر کیسی را که انتخاب می‌کنید، به هیچ عنوان آن را تغییر ندهید! همچنین در طول پروسه پناهندگی در مصاحبه‌ها حرف خود را عوض نکنید؛
 • کشور افغانستان به طور کلی برای هیچ کدام از شهروندانش امن نیست؛ ولی شما در مصاحبه نباید از مشکلات کلی کشورتان صحبت کنید و باید فقط مواردی را مطرح کنید که مختص شخص شماست؛
 • حتما در مورد کیس خود و توضیحاتی که باید ارائه دهید تسلط کافی داشته باشید؛ عدم تسلط شما این پیام را به افسر می‌رساند که کیس شما ساختگی است! پس سعی کنید بر اعصاب خود نیز مسلط باشید و استرستان را کنترل کنید.

همانطور که احتمالا متوجه شدید خلاصه و چکیده تمام مطالب بالا، صداقت است؛ پس سعی کنید در تمام مراحل فقط و فقط حقیقت را بگویید و از مطرح کردن موضوعاتی که درباره آن‌ها اطلاعاتی ندارید اجتناب کنید!

اسپانسر پناهندگی کانادا

پناهندگی کانادا با ویزای توریستی

وارد شدن با ویزای توریستی به کشور کانادا و سپس اقدام برای پناهندگی امکان‌پذیر است ولی نکته قابل توجه این است که کشور کانادا معمولا ویزای توریستی را برای افراد مرفه صادر می‌کند؛ بنابراین در صورتی که با ویزای توریستی به کانادا بروید و درخواست پناهندگی کنید، باعث شک و تردید افسر مهاجرت خواهید شد. همچنین این احتمال مطرح می‌شود که شما قصدتان فریب دادن دولت کانادا است و در صورت نداشتن دلیل قانع‌کننده احتمال زیاد موفق به دریافت پناهندگی نخواهید شد و شانستان نسبت به دیگر پرونده‌های پناهندگی کمتر خواهد بود.

در صورتی که از وضعیت مالی خوبی برخوردارید ما به شما اصلا مهاجرت از طریق پناهندگی را توصیه نمی‌کنیم. یکی از بهترین و کم دردسر ترین روش‌ها اخذ است.

همچنین روشی که کمتر کسی از آن باخبر است، امکان خرید یکی از معتبرترین پاسپورت‌های دنیا و اخذ اقامت آن کشور به صورت تضمینی است. شما با (که نیازمند شرایط خاصی نیست و همه قادر به دریافت آن هستند!!) می‌توانید به بیش از 140 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید. این روش بسیار سریع است و از زمان اقدام تا اخذ پاسپورت 3 الی 4 ماه طول می‌کشد؛ در صورتی که برای مهاجرت عجله دارید و روش‌های دیگرِ مهاجرت شروط بسیار سختی برای مهاجران دارند، خرید پاسپورت کشور دومینیکا برای شما بهترین گزینه است.

اسپانسر پناهندگی کانادا

دولت کانادا در دادن حق و حقوق پناهندگی در کانادا نسبتا سخاوتمندانه عمل می‌کند؛ پس از ورود به عنوان پناهجو به کانادا، باید برای حمایت دولتی درخواست دهید. پس از قبولی پرونده شما در کانادا، برخی افراد با نام اسپانسر از شما حمایت کرده و نیازهای اولیه زندگی (شامل پوشاک، خوراک، مسکن و…) را برای شما فراهم می‌کنند؛ به طور کلی دولت کانادا تا وقتی که پناهندگان بتوانند نیازهای خود را برطرف کنند و به یک زندگی نرمال در این کشور برسند، به پناهجویان رسیدگی می‌کند.

ویزای 5 اسپانسری کانادا

افراد گروه 5 نفری باید تا 1 سال فرد مورد حمایت را ساپورت مالی کرده و هزینه‌هایش را متقبل شوند. آن‌ها باید مسئولیت فراهم کردن نیازهای ضروری مانند مسکن، خورد و خوراک، حمل و نقل و… را بر عهده بگیرند.

فرم پناهندگی کانادا برای افغانها

ما برای شما  را به عنوان نمونه برای دانلود می‌گذاریم. در ادامه شماره تلفن اداره مهاجرت کانادا آورده شده است که از این طریق می‌توانید با مسئولانش تماس بگیرید و هر فرم و اطلاعاتی که نیاز دارید را از آن‌ها جویا شوید.

شماره تلفن: 4243-321-613-1+ (این شماره داخل و خارج کانادا قابل استفاده است).

ساعت کاری: دوشنبه تا جمعه از ساعت 6:30 صبح تا 7 بعد از ظهر

توجه داشته باشید که این شماره صرفا برای سوالات مربوط به افغانستان و اوکراین است و در صورتی که در مورد موضوعات دیگری سوال دارید، با شماره 1-888-242-2100 تماس بگیرید.

درخواست پناهندگی از داخل ایران به کانادا برای افغان ها

از آن جایی که سفارت کانادا در افغانستان فعال نیست، افغان‌ها ناچارند برای انجام پروسه‌های اداری مهاجرت به کانادا از کشورهای همسایه اقدام کنند. طبق اعلام سایت رسمی دولت کانادا، افغان‌هایی که قصد پناهنده شدن دارند لازم نیست در حال حاضر در افغانستان باشند یا اگر از افغانستان خارج شده‌اند لزومی ندارد که برای انجام مراحل اخذ پناهندگی خود به افغانستان برگردند.

آژانس UNHCR یا کمیساریای عالی سازمان ملل متحد، شعبات زیادی در اکثر کشورها از جمله ایران دارد. بنابراین افغان‌هایی که در ایران زندگی می‌کنند و به علت مشکلاتی که برایشان وجود دارد قصد دارند به کانادا پناهنده شوند، می توانند به دفتر UNHCR که مربوط به پناهندگان است و در تهران قرار دارد، مراجعه کنند. در صورتی که درخواست آن‌ها برای پناهندگی مورد تایید قرار بگیرد، اجازه ورود به کشور کانادا را پیدا می‌کنند.

سایت ثبت نام پناهندگی کانادا برای افغانها

افغان‌هایی که برای برنامه‌های مهاجرتی ویژه کانادا واجد شرایط باشند، می‌توانند از طریق آدرس زیر به اداره مهاجرت کانادا ایمیل بزنند:

همچنین متقاضیان می‌توانند سوالات خود را در مورد اقامت افغان‌های مقیم خارج از کشور و پیوستن مجدد کانادایی‌ها به اعضای خانواده افغان خود، به آدرس زیر ایمیل بزنند:

همچنین اگر شما یک شهروند کانادایی یا مقیم دائم در افغانستان هستید که فوراً به مدارک سفر خود نیاز دارید هم باید از طریق آدرس زیر به اداره مهاجرت کانادا ایمیل بزنید:

پناهندگی در کانادا ۲۰۲۲

مزایا و معایب پناهندگی در کانادا

قطعا معایب پناهندگی در کانادا بیش‌تر از مزایای آن است؛ ولی ما در ادامه با توجه به تجربیات پناهندگان، درباره هر دو مورد صحبت می‌کنیم.

مزایای پناهندگی در کانادا

 • نداشتن پیش‌نیاز‌های خاص
 • کمک هزینه دولت به پناهجویان برای خرید مسکن
 • آسان بودن این روش در صورت پیدا کردن کیس پناهندگی
 • عدم وجود کمپ پناهندگی و اجازه تهیه اقامتگاه در صورت قبولی پرونده
 • تعهد کشور کانادا به کنوانسیون پناهندگی و پرداخت هزینه‌های ابتدایی زندگی پناهندگان

معایب پناهندگی در کانادا

 • برخورد نامناسب افراد سیتیزن با پناهندگان
 • احتمال قبول نشدن پرونده پس از تحمل شرایط سخت
 • عدم اجازه کار و تحصیل برای پناهندگان تا مدت زمان نامشخص
 • بلاتکلیفی پناهجویان (این مورد یکی از آزاردهنده‌ترین مشکلات پناهندگی است).
 • عدم امکان بازگشت به وطن و خطرات مالی و جانی در صورت مهاجرت غیر قانونی (از طریق دریایی و زمینی)

هزینه وکیل پناهندگی در کانادا

در صورتی که پرونده شما پیچیدگی خاصی نداشته باشد و صداقت را اصل کار خود قرار دهید نیازی به وکیل نیست و می‌توانید خودتان به تنهایی مراحل پناهندگی را پیش ببرید!

اما گاهی اوقات به دلیل پیچیدگی فرایند مهاجرت برخی ترجیح می‌دهند که یک وکیل در تمام مراحل در کنارشان باشد که اگر در هر مرحله از کار به مشکل برخوردند، یک فرد باتجربه و مطلع آن‌ها را یاری دهد.

منبع:

سوالات متداول

چگونه پناهندگی کانادا بگیریم؟

در مقاله کامل توضیح داده شده است که چه روش‌هایی برای دریافت پناهندگی کانادا وجود دارد.

چگونه با ویزای توریستی کانادا میشه پناهندگی گرفت؟

چون این ویزا مخصوص افراد مرفه است، در صورتی که با ویزای توریستی به کانادا بروید و درخواست پناهندگی کنید، باعث شک و تردید افسر مهاجرت خواهید شد و احتمال زیاد موفق به دریافت پناهندگی نخواهید شد.

پناهندگی در انگلیس بهتر است یا کانادا؟

این سوال خیلی کلی است؛ برای کسب اطلاعات لازم در مورد این دو کشور و انتخاب کشور مقصدتان می‌توانید مقالات و را مطالعه کنید.

در کشور افغانستان، کانادا سفارت فعال ندارد؛ درخواست خود را به کجا تحویل بدهم؟

شما می‌توانید درخواست خود را به ایمیل اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید. آدرس ایمیل‌های مربوطه در همین مقاله موجود هستند.
پناهندگی از آخرین گزینه‌ها برای مهاجرت و جزو خطرناک‌ترین روش‌های مهاجرتی است. پارسی کانادا هیچگونه خدماتی در این خصوص ارائه نمی‌دهد. برای مهاجرت قانونی و آشنایی با بهترین روش با توجه به شرایط خود را پر کرده تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

اگر به فکر پناهندگی هستید، کانادا می‌تواند بهترین انتخاب باشد. نسبت به خیلی از کشورهای دیگر، پناهندگی کانادا یک انتخاب بسیار ایده‌آل است. این کشور با روی باز از پناهندگان استقبال می‌کند. از سال 1980 تا کنون، 1088015 نفر مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی را تجربه کرده‌اند.

البته اشتباه نکنید! به هیچ وجه مهاجرت از طریق پناهندگی را پیشنهاد نمی‌کنیم. نسبت به سایر روش‌های مهاجرتی، پناهندگی آخرین انتخاب است. ولی خب، گاهی آخرین انتخاب تنها انتخابی است که می‌توانیم داشته باشیم.

قصد داریم در این مقاله به صورت کامل، در رابطه با مهاجرت به کانادا از طریق سازمان ملل یا همان پناهندگی در کانادا صحبت کنیم.

گرچه در این زمینه خدماتی ارائه نمی‌دهیم چراغ‌های مسیر را تک به تک برایتان روشن خواهیم کرد و اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار خواهیم داد. ممکن است پناهندگی انتخاب مناسبی برای شما نباشد و ممکن است هم باشد! اینجا همان‌جایی است که به نتیجه خواهید رسید.

پناهنده چه کسی است؟

اول از همه بگذارید تکلیفمان را مشخص کنیم و بدانیم که تعریف پناهنده چیست و چه کسانی به عنوان پناهنده شناخته می‌شوند؟

پناهندگان افرادی هستید که به خاطر ترسی موجه بخاطر علت‌هایی مانند نژاد، ملیت، عضویت در گروه‌های اجتماعی خاص، داشتن عقیده‌های سیاسی در حال تعقیب و گرایشان جنسی و مواردی از این قبیل خارج از کشور محل سکونت خود به سر می‌برند و به خاطر تجربیات ناخوش‌آیند یا ترس از بروز وقایع ناخوش‌آیند تمایلی به بازگشت و زندگی در کشور خود ندارند.

براساس قانون مهاجرت و حمایت از پناهندگان، شخصی که نیاز به حمایت دارد، شخصی است در کانادا که در صورت بازگشت در معرض خطر شکنجه، رفتار ظالمانه و غیر معمول و تهدید جانی قرار می‌گیرد.

آیا کانادا پناهنده می‌پذیرد؟

جواب این سوال که آیا کانادا پناهنده می‌پذیرد یا نه ساده است. بله! این راه همه می‌دانیم. همان‌طور که گفته شد، از سال 1980 تا کنون بیشتر از یک میلیون نفر پناهنده در خاک کانادا پذیرش شده‌ و از حمایت این کشور برخوردار شده‌اند.

به کشوری که تقاضای پناهندگی در آن ثبت شده و مورد قبول واقع شود کشور پناهندگی گفته می‌شود.  یک کنوانسیون به نام کنوانسیون ژنو وجود دارد که ستون محوری حقوق ملل به حساب می‌‌آید و علاوه بر تعیین مرزهای مشخص برای اقدامات دشمنانه در جنگ‌ها، از ساکنان غیرنظامی مناطق جنگ‌زده نیز حمایت می‌کند. کشور کانادا یکی از کشورهایی است که کنواسیون ژنو را امضا کرده است و بسیار به آن پایبند است.

هر ساله تعداد زیادی پناهنده وارد این کشور می‌شود و سال به سال به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. در جدول زیر، تعداد پناهندگان پذیرفته شده در سال‌های اخیر را مشاهده می‌کنید:

سال تعداد پناهندگان پذیرفته شده تغییرات سالانه
2017 104,778 7.65 درصد افزایش
2018 114,101 8.91 درصد افزایش
2019 101,757 10.82 درصد کاهش
2020 109,264 7.67 درصد افزایش

تفاوت مهاجرت به کانادا از طریق سازمان ملل با سایر روش‌ها

افرادی که مهاجرت از طریق سازمان ملل را انتخاب می‌کنند یک فرق اساسی با سایر مهاجرین دارند:

مهاجرین دیگر، بین زندگی در کشور خودشان و زندگی در کشور کانادا دست به انتخاب می‌زنند و به خواست خود اقامت و شاید را دریافت می‌کنند.

پناهنده‌ها و کسانی که از طریق سازمان ملل اقامت می‌گیرند مجبور به این انتخاب هستند و نمی‌توانند در کشور خود اسکان داشته باشند. در نتیجه با ثبت نام سازمان ملل برای پناهندگی به کانادا اقدام به دریافت اقامت کرده و این کشور را برای زندگی انتخاب می‌کنند.

شرایط پناهندگی در کانادا

برای ورود به کانادا به عنوان پناهنده باید به شما ارجاع داده شود. شما درخواست پناهندگی می‌دهید و اگر واجد شرایط باشید، اسپانسرها به شما مراجعه می‌کنند. اما چه کسانی واجد شرایط هستند و به چه کسانی ارجاع داده می‌شود؟

دو دسته پناهندگی وجود دارد که برای واجد شرایط پناهنده شدن در کانادا باید در یکی از آن‌ها قرار بگیرید: کلاس پناهندگان کنواسیون در خارج از کشور و کلاس کشور پناهندگی.

چه کسانی واجد شرایط پناهندگی در کانادا نیستند؟

شما واجد شرایط پناهندگی نیستید اگر:

 • شهروند کشوری هستید که از شما محافظت می‌کند.
 • یک انتخاب دیگر دارید که به صورت پایدار از شما حفاظت می‌کند. (به عنوان مثال اگر پیشنهاد اسکان مجدد در کشور امن دیگری را داشته باشید واجد شرایط پناهنده شدن در کانادا نخواهید بود.)
 • زندگی در کشور خودتان، برای شما خطرناک نیست و می‌توانید آن را انتخاب کنید.
 • دلیلی که شما کشور خود را به خاطر آن ترک کرده‌اید دیگر وجود ندارد.
 • جرم و جنایتی مرتکب شده‌اید که ممکن است امنیت کشور کانادا را به خطر بیاندازد.

بهترین کیس برای پناهندگی در کانادا

برای پناهنده شدن در کانادا باید کیس پناهندگی مطرح گردد. این کیس‌ها می‌توانند کاملاً متنوع باشند. برای اینکه بدانیم بهترین کیس برای پناهندگی کانادا کدام است، بهتر است با انواع این کیس‌ها اشنا شویم.

انواع کیس‌های پناهندگی عبارت‌اند از:

پناهندگی مذهبی

پناهندگی مذهبی، وقتی انجام می‌شود که فردی دین و مذهب خود را عوض کرده و به همین خاطر مورد آزار و اذیت قرار گرفته و جانش به خطر افتاده باشد. کسی که می‌خواهد با استفاده از پناهندگی مذهبی به کانادا مهاجرت کند، باید این مسئله را ثابت کند.

پناهندگی سیاسی

پناهندگی سیاسی وقتی انجام می‌شود که فردی به خاطر عضویت در گروه‌های سیاسی خاص مورد آزار و اذیت جسمی و روانی قرار گرفته است و به همین خاطر کشورش را ترک کرده.

کسی که می‌خواهد از این پناهندگی استفاده کند، باید این موضوع را اثبات کند.

پناهندگی جنسی

داشتن اختلالات جنسی یا گرایشات جنسی غیرقابل قبول در یک کشور ممکن است زندگی را برای این دسته از افراد ناامن و غیرممکن کند. در این صورت افراد می‌توانند با کیس پناهندگی جنسی درخواست اقامت کانادا را داشته باشند.

پناهندگی نژادی

برخی از افراد به خاطر نژادی که دارند دچار اذیت و آزار می‌شوند. مخصوصاً وقتی که نژاد آن‌ها نژاد غالب کشور نباشد و در اقلیت باشند. اگر فردی به خاطر این آزار و اذیت‌ها دچار ناامنی جانی و روانی شود، می‌تواند با استفاده از کیس پناهنگی نژادی اقدام به کند.

پناهندگی اجتماعی

پناهندگی اجتماعی وقتی انتخاب می‌شود که فردی به خاطر مشکلات اجتماعی کشورش، نتواند به زندگی در آنجا ادامه دهد و مجبور به ترک آن باشد. این مشکلات می‌تواند شامل جنگ و قحطی و … باشد. او باید ثابت کند که کشورش با مشکلاتی که مدعی است روبرو است.

پناهندگی فقط برای افرادی مناسب است که واقعاً در خطرند و به خاطر داشتن شرایطی مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. بازرس‌هایی که مسئول بررسی درخواست شما هستند، به طور کامل تمام مسائل را بررسی می‌کنند و متوجه فریب‌کاری درخواست‌کنندگان تقلبی خواهند شد.

اسپانسر پناهندگی کانادا

برای درخواست پناهندگی نیازی به اسپانسر نیست. یعنی نیازی نیست که مانند سایر روش‌های مهاجرتی اسپانسر از پیش تعیین شده‌ای بیابید. بعد از ارائه درخواست، در صورتی که واجد شرایط پناهندگی باشید اسپانسرها به شما مراجعه می‌کنند.

دولت کانادا تحت برنامه‌های مختلفی از پناهنده‌های پذیرفته شده حمایت می‌کند و تا زمانی که بتوانند خود را تامین کنند، نیازهای آن‌ها را برطرف خواهد کرد.

چگونه درخواست پناهندگی به کانادا بدهیم؟

برای درخواست پناهندگی کانادا می‌توان به دو روش اقدام کرد:

ارائه درخواست پناهندگی در مرز کانادا

برای درخواست در مرز باید در مصاحبه شرکت کنید. سپس فرم‌های درخواست به شما داده می‌شود که باید آن‌ها را تکمیل کنید. تا 15 روز فرصت دارید که فرم‌های تکمیل شده را به بورد مهاجرت و پناهندگی تحویل بدهید.

سپس باید قبل از اینکه جلسه تصمیم‌گیری تشکیل شود، تمامی شواهد و مدارک موجود را آماده کرده و ارائه دهید. این کار باید تا پیش از ده روز از جلسه انجام شود. جلسه تشکیل می‌شود و 45 الی 60 روز زمان می‌برد که تقاضا بررسی شود و جواب صادر شود. بعد از این شما یا با قبول درخواست یا با رد درخواست مواجه خواهید شد.

ارائه درخواست پناهندگی به IRCC- اداره مهاجرت پناهندگی و شهروندی کانادا:

به اداره IRCC یا همان اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی مراجعه کنید و فرم‌ها را دریافت کنید. همچنین می‌توانید به صورت اینترنتی فرم‌ها را از پیش دریافت کنید. سپس فرم‌ها را تکمیل کرده و ارائه دهید. سپس در جلسه بررسی صلاحیت شرکت می‌کنید.

30 الی 60 روز طول می‌کشد که تایید صلاحیت شوید. یک تاریخ بررسی پرونده به شما داده می‌شود که تا 10 روز قبل از آن باید تمامی شواهد و مدارک موجود برای اثبات ادعای خود را به این اداره تحویل نمایید.

30 الی 60 روز طول می‌کشد که تقاضای شما بررسی شود و جواب رد یا قبول درخواست پناهندگی به شما ابلاغ گردد.


امکان درخواست پناهندگی از داخل ایران به کانادا وجود ندارد. تنها در صورتی می‌توانید این کار را انجام دهید که ایران برای زندگی شما مناسب نباشد و از ترس تهدیدات جانی و روانی مجبور به فرار شده باشید.

آیا می‌توان برای درخواست پناهندگی به صورت قانونی اقدام کرد؟

بیشتر افراد به صورت غیرقانونی و از طریق قاچاق وارد کانادا می‌شوند و درخواست پناهندگی می‌دهند. این روش‌ها ناامن هستند و می‌توانند به همان اندازه که کشورتان برای شما خطرناک شده است، برای شما خطرآفرین باشند.

روش‌های امن و قانونی دیگری هم وجود دارد که به واسطه آن‌ها می‌توانید وارد کانادا شوید. مرسوم‌ترین و راحت‌ترین این روش‌ها پناهندگی کانادا با ویزای توریستی است.

پناهندگی کانادا با ویزای توریستی

می‌توان به واسطه ویزای توریستی در امن‌ترین حالت ممکن وارد خاک کانادا شد و در آنجا درخواست پناهندگی داد. پناهندگی با روش امنی است؛ ولی بدون عیب نیست.

عیب آن این است که شما به عنوان برای دریافت ویزای توریستی به دولت کانادا ثابت کرده‌اید که وابستگی‌هایی در کشور خود دارید و می‌خواهید به آنجا بازگردید. این به این معنی است که کشور شما برای زندگی شما مناسب است و خطری شما را تهدید نمی‌کند.

درخواست پناهندگی مغایر با این ادعا است و نشان از این دارد که قصد شما فریب دولت کانادا بوده است. اگر مدارک معتبر و محکمی برای اثبات خطر خود نداشته باشید با احتمال بیشتری نسبت به افرادی که خطر سفرهای غیرقانونی را به جان خریده‌اند ریجکت می‌شوید.

کمپ‌ های پناهندگی در کانادا

برخلاف سایر کشورها که پناهندگان خود را برای مدت مدیدی در کمپ‌ها اسکان می‌دهند، کمپ پناهندگی کانادا وجود ندارد. اگر شخصی به عنوان پناهنده در این کشور قبول شود، می‌تواند مسکن تهیه کند.

اسپانسرهای پناهندگی برای پناهندگان مسکن تهیه می‌کنند و تا زمانی که بتوانند خود را تامین کنند از آن‌ها حمایت خواهند کرد. این یکی از مزایای مهم پناهندگی در کانادا است. قرار نیست در کمپ زندگی کنید.

هزینه پناهندگی در کانادا

پناهندگان اسکان داده شده در کانادا، قرار نیست هزینه‌ای پرداخت کنند. خدمات پزشکی قبل از ورود توسط برنامه بهداشت موقت دولت فدرال پوشش داده می‌شود. بعد از آن، سهم پناهندگان از پرداخت هزینه‌های پزشکی 10 درصد از چیزی است که یک کانادایی بپردازد.

برای یک سال از همه نظر حمایت خواهید شد. مسکن لوازم خانه، پوشاک، خوراک و حتی نصب خط تلفن. بعد از با توجه به شرایط شما تصمیم‌گیری می‌شود. ممکن است نیاز به حمایت بیشتر داشته باشید و توسط حامیان خصوصی تحت پوشش قرار بگیرید.

البته فراموش نکنید! هزینه پناهندگی در کانادا محدود به زندگی در کانادا نمی‌شود! شما مسئول هستید که مدارک سفر را تهیه کنید و هزینه حمل و نقل به کانادا را بپردازید.

این تا وقتی که شما به صورت قانونی وارد کانادا می‌شوید هزینه زیادی نیست. ماجرا وقتی که قرار است برای رسیدن به کانادا، از کمک قاچاقچیان استفاده کنید سخت می‌شود. قاچاقچی‌ها معمولا هزینه گزافی برای رساندن شما به کانادا دریافت می‌کنند.

هزینه وکیل پناهندگی در کانادا

در کل نیازی به وکیل نیست. شما می‌توانید کار خود را بدون وکیل پیش ببرید. ولی وقتی که با قوانین و پیچیدگی فرایند مهاجرت از طریق پناهندگی آشنا نیستید، کمک یک وکیل می‌تواند برایتان مفید باشد. وکلای پناهندگی می‌توانند به شما کمک کنند که آنچه که هست را موثرتر و بهتر پیش ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر، بهتر است با یک مشورت کنید.

وابسته به اینکه چه خدماتی نیاز دارید، هزینه وکیل پناهندگی در کانادا تغییر می‌کند. در جدول زیر، هزینه‌های خدمات مختلفی که ممکن است نیاز به استفاده از آنها داشته باشید آورده شده است:

درخواست مجوز اشتغال 250 الی 500 دلار
درخواست تابعیت 500 الی 1200 دلار
درخواست گرین کارت خانواده 800 الی 1500 دلار
درخواست پناهندگی 1000 الی 3000 دلار
تنظیم وضعیت برنامه 600 الی 1200 دلار
دفاع از اخراج 2000 الی 10000 دلار

مزایا و معایب پناهندگی در کانادا

در رابطه با معایب و مزایای پناهندگی در کانادا شایعات بسیاری وجود دارد. عدم وجود اطلاعات کامل و مناسب باعث شده تا دید افراد نسبت به پناهندگی کانادا محدود باشد.

قبل از اینکه در رابطه با مناسب بودن یا نبودن پناهندگی در کانادا قضاوت کنید، بهتر است با معایب و مزایای آن آشنا شوید. در جدول پایین این مزایا و معایب را مشاهده می‌کنید و در ادامه بیشتر درباره جزئیات موارد ذکر شده خواهید خواند:

مزایای پناهندگی معایب پناهندگی
برخورداری از امنیت وجود خطرات بسیار
برخورداری از حمایت‌های مالی هزینه‌ی بالایی که به قاچاقچی‌ها پرداخت می‌شود
زندگی در کشوری پیشرفته برخورد نامناسب در صورت غیرقانونی بودن اقامت
استفاده از امکانات و خدمات کشور کانادا تاخیر در دریافت امتیازات اقامتی
عدم نیاز به تسلط بر زبان مشکلات زندگی در کمپ
اسکان سریع در صورت قبولی شانس کم قبولی درخواست

چرا با همه درخواست‌های پناهندگی موافقت نمی‌شود؟

مانند سایر روش‌های مهاجرتی با تمام درخواست‌های پناهندگی نیز موافقت نمی‌شود و تعداد زیادی از آن‌ها ریجکت خواهند شد. دلایل ریجکت شدن عبارت‌اند از:

 • ادعای بی‌اساس: گاهی، افراد تنها تصور می‌کنند که تحت ـآزار هستند و امنیت ندارند.
 • عدم توانایی در اثبات ادعا: برخی با وجود عدم امنیت در کشور خود، نمی‌توانند اسناد و مدارک مناسبی ارائه دهند.
 • قصد فریب‌کاری: خیلی از افراد هم به دروغ طوری وانمود می‌کنند که نیاز به پناهندگی دارند؛ در صورتی که این‌طور نیست. مثلا ادعا می‌کنند که دین خود را عوض کرده‌اند.

قصد فریب دادن نه تنها موجب رد درخواست می‌شود؛ بلکه باعث جریمه نیز می‌شود. طوری که فرد برای دفعات بعدی هم نمی‌تواند درخواست مهاجرت به کانادا از هر راهی را داشته باشد.

به جدول زیر نگاه کنید. تعداد افرادی که درخواست داده و با درخواست آن‌ها موافقت شده یا درخواست آن‌ها رد شده است در آن آورده شده است. همان‌طور که می‌بینید تعداد درخواست‌های پذیرفته‌شده‌ها بیشتر است؛ ولی تعداد درصد پذیرفته نشده‌ها هم قابل توجه است:

سال درخواست‌های پذیرفته شده درخواست‌های رد شده
2013 3064 2009
2014 7156 3961
2015 8596 4119
2016 9972 4821
2017 13,553 6223
2018 14,790 8759
2019 25,034 13,718
2020 16,209 7733

به تعریف پناهندگی توجه کنید و تنها در صورتی برای پناهندگی درخواست دهید که گزینه مناسبی برای آن باشید. اگر شما از لحاظ امنیت و جان در کشور خود در خطر نیستید، بهتر است از روش‌های دیگر اقدام به مهاجرت به کانادا کنید.

نه تنها در صورت داشتن شرایط مناسب با رد درخواست مواجه نمی‌شوید؛ بلکه این از هر لحاظ برای شما بهتر است.

اطلاعات غلط باعث شده که خیلی از افراد، تصورات غیرواقعی از پناهندگی داشته باشند و آن را راهی راحت، سریع و تضمینی بشناسند. این‌طور نیست. یک پناهنده ممکن است سال‌ها طول بکشد تا بتواند برای خودش زندگی عادی و موفقی در کانادا دست و پا کند.

طی کردن این مدت زمان با راحتی همراه نیست. خطرات، مشکلات و بار روانی منفی‌ای را به همراه دارد و معمولاً خاطرات خوش‌آیندی را برای فرد باقی نمی‌گذارد. اکثر پناهنده‌ها از طی کردن این دوران، به خوشی یاد نمی‌کنند و نسبت به آن حس خوبی ندارند.

اگر برای فراهم کردن شرایط سایر روش‌های مهاجرتی همچین تایم و انرژی‌ای صرف کنید، مسلماً موفق‌تر خواهید بود. به علاوه اینکه تجربیات خوش‌آیندی نیز برای شما به یادگار خواهد ماند و سال‌های عمر شما در کمپ‌های پناهندگی به هدر نخواهد رفت.

ما به شما روش‌های قانونی و مطمئن مهاجرت به کانادا را پیشنهاد می‌کنیم. در مطلب زیر با بهترین روش‌های مهاجرت به کانادا آشنا شوید:

سخن پایانی

به طور کلی، پناهندگی روش مناسبی برای مهاجرت به کشورهای دیگر نیست، چون خطرات و ریسک‌های زیادی دارد. پناهندگی می‌تواند یک گزینه باشد، اما آخرین گزینه.

بسیاری از افرادی که پناهندگی به کانادا یا کشورهای دیگر را انتخاب می‌کنند، حداکثر تلاششان را برای مهاجرت از طریق روش‌های قانونی و بهتر انجام نداده‌اند و سایر روش‌ها را دقیق مطالعه و بررسی نکرده‌اند. پارسی کانادا به شما توصیه می‌کند پناهندگی را جزء آخرین گزینه‌هایتان قرار دهید و حتما با مشاورین با تجربه و متخصص برای مهاجرت از روش‌های دیگر مشورت کنید.

سوالات متداول

به طور کلی می‌توان گفت هیچ کجای دنیا، کمپ‌های پناهندگی وضعیت مطلوب و بسیار خوبی ندارند. کانادا هم از این قاعده مستثنی نیست. کسانی که با پناهندگی به کشورهای دیگر از جمله کانادا می‌روند ناچارند شرایط را دست کم برای مدتی نسبتاً طولانی تحمل کنند. تازه در این صورت هم هیچ تضمینی برای بهتر شدن شرایط وجود ندارد.

نگاهی کلی به وضعیت پناهندگان ایرانی در دنیا در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد درخواست حدود 16 هزار ایرانی پذیرفته شده و تقریبا همین تعداد درخواست هم رده شده است. وضعیت پناهندگان ایرانی کانادا هم چیزی نزدیک به 50-50 است، یعنی 50 درصد از درخواست‌های پناهندگی پذیرفته و 50 درصد از آن‌ها به دلایل مختلف رد شده است.

می‌توان گفت بله. دولت کانادا با توجه به سطح تحصیلات بالا، تمکن مالی کافی و تخصص‌هایی که ایرانیان دارا هستند، تمایل دارند از بین پناهجویان ایرانی، هر تعدادی که لازم باشد را جذب کنند. اما از سایر کشورها هم سالانه عده زیادی از پرونده‌های پناهندگی در کانادا بررسی و بخشی از پناهجویان جذب این کشور می‌شوند.

آمار دقیقی از تعداد پناهجویان ایرانی در کانادا وجود ندارد، اما مطابق با یک آمار، بیش از 10 هزار پناهجوی ایرانی در کانادا زندگی کرده و هر سال به شمار پناهجویان ایرانی افزوده می‌شود.

 

 

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا