اقتصادیبرترین های کسب و کارعمومی

سرمایه گذاری در خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟

خرید خانه یا زمین به عنوان سرمایهگذاری

خرید زمین ارزان قیمت در انزلی: به‌طورکلی می‌توان گفت خرید خانه و زمین به‌عنوان یک روش سرمایه‌گذاری عالی محسوب می‌شود. با خرید خانه و زمین می‌توان درآمد ماهانه و‌ دائمی کسب کرد و‌ در طولانی‌مدت نیز با افزایش ارزش ملک خود می‌توانید به سود قابل‌توجهی دست‌یابید؛ اما اگر با دید کسب درآمد به خرید املاک و خانه نگاه نمی‌کنید می‌توانید آن را به‌عنوان یک روش جمع‌آوری مال و ثروت در نظر بگیرید. برای سالیان خود و فرزندانتان می‌توانید از این مال و ثروت جمع‌آوری‌شده استفاده کنید. البته لازم به ذکر است که این عبارت به این معنا نیست که خرید خانه و زمین همیشه با کسب سود، افزایش ارزش و سرمایه همراه است.

زمین کنار دریا در بندر انزلی: در حقیقت خرید خانه، ویلا و آپارتمان و زمین به حجم بالایی از سرمایه و‌ پول نیاز دارد و با جیب خالی هرگز نمی‌توان به سرمایه‌گذاری در بازار مسکن فکر کرد. البته به این موضوع باید هزینه‌های تعمیرات، نگهداری مستمر و دائمی را نیز باید اضافه کرد. خالی ماندن و بدون مستأجر ماندن بخش دیگری از هزینه‌های سرمایه‌گذاری در بازار مسکن است که تضمین درآمد مستمر از را از شما بگیرد. درصورتی‌که قصد آغاز سرمایه‌گذاری در بازار مسکن را دارید این مورد را نیز باید در نظر بگیرید.

سرمایهگذاری در املاک و مستغلات

از گذشته‌های دور یکی از مقاصد سرمایه‌گذاری جذاب برای سرمایه‌گذاران املاک و مستغلات است که همیشه با افت‌وخیزهای بسیار زیاد همراه بوده است و البته در زمان گذشته همواره تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران را به‌سوی خود جذب نموده است و به رشد تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران تا حد قابل‌توجهی کمک کرده است. در حال حاضر باوجوداینکه بازار املاک و‌ مستغلات به‌عنوان یکی از بازارهای ایرانی شناخته‌شده است که دچار رکود شده است اما همچنان برای تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران و افراد دارای جذابیت‌های خاص خود است. تعداد زیادی از فعالان املاک و‌ مسکن در این بازار سرمایه‌گذاری فعالیت و سرمایه فعال زیادی دارند.

حال در این شرایط موجود که شما به‌عنوان فردی عادی قصد سرمایه‌گذاری در حوزه املاک بین خرید خانه و زمین دچار شک و تردید هستید باید در این زمینه به بحث و بررسی بپردازید. در ادامه قصد داریم به بررسی جوانب سرمایه‌گذاری در بازار مسکن با خرید زمین و آپارتمان بپردازیم. این نکته را به خاطر بسپارید که برای خرید خانه و ‌یا آپارتمان باید ویژگی‌های خانه یا آپارتمان موردنظر را موردبررسی قرار دهید. در حقیقت همواره توصیه می‌شود اقدام به خرید جنس خوب و‌ اکازیون نمایید.

نکته دیگر برای خرید کالا به‌منظور سرمایه‌گذاری خرید محصول موردنظر در زمان مناسب است. به‌طورمعمول سرمایه‌گذاران وقتی قیمت کالا یا اجناس دیگر به حداقل خود می‌رسد روندها را بررسی کرده و سپس اقدام به خرید محصول موردنظر می‌کنند. این جنبه از سرمایه‌گذاری در املاک با در نظر گرفتن رکود و کاهش قیمت املاک و مستغلات همچون خانه و زمین مناسب سرمایه‌گذاری در املاک ازجمله خانه ویلایی، آپارتمان و یا زمین است. سومین عامل سرمایه‌گذاری در املاک میزان سرمایه‌ای است که قصد دارید روی ملک موردنظر سرمایه‌گذاری نمایید. به‌طورکلی می‌توان گفت میزان بودجه در دسترس در انتخاب خانه، آپارتمان و یا زمین تاثیر قابل‌توجهی دارد.

سرمایهگذاری در زمین یا آپارتمان

ابتدا باید این نکته را در نظر گرفت که برای مشخص‌سازی نوع ملک در این بخش منظور از خانه آپارتمان‌های مسکونی و یا اداری است و منظور از زمین در این بخش زمین‌های خالی، خانه‌های قدیمی و کلنگی است که بنای آن‌ها درواقع ارزشی ندارد. البته به این موارد می‌توان زمین‌های کشاورزی و یا صنعتی را نیز افزود. می‌توان گفت ازلحاظ سرمایه‌گذاری در حال حاضر زمان مناسبی در این بازار است زیرا بازار املاک و مستغلات در حالت رکود خود قرار دارد و قیمت املاک و مستغلات نیز در کمترین حالت خود قرار دارد. حال باید میزان سرمایه‌ و بودجه خود را تعیین کنید.

پس از آن که برای سرمایه‌گذاری در خانه و یا زمین بودجه تعیین شد باید دنبال مورد خوب و مناسب باشید. در بازار املاک و مستغلات منظور از فایل خوب این است که فرد باید برای سرمایه‌گذاری در آن بازار توجیه خوب داشته باشد بدین معنا که برای ترقی و افزایش ارزش ملک موردنظر باید بتوانید آینده و چشم‌انداز خوبی را در نظر بگیرید. با در نظر گرفتن این مورد باید سراغ منطقه‌ای از شهر خود بروید که تصور می‌کنید ازلحاظ بازار ملک پیشرفت و ترقی خواهد کرد. در ادامه می‌توان تصمیم گرفت خرید آپارتمان، خانه ویلایی و زمین کدام‌یک با سود بیشتری همراه است.

از پرطرفدارترین بازارهای خریدوفروش در ایران می‌توان به بازار مسکن اشاره کرد. سرمایه‌گذاری در این بازار علاوه بر رفع یکی از نیازهای اساسی مردم بخش زیادی از سرمایه آن‌ها را نیز در خود جای‌داده است. سرمایه‌گذاری در بخش مسکن به سرمایه اولیه بالایی نیاز دارد که این امر به آموزش و آگاهی از اخبار روز در این زمینه و راهنمایی گرفتن از مشاوران مربوطه را افزایش می‌دهد تا بتوان با توجه به سرمایه و اولویت‌های فردی، در بهترین موقعیت و مکان بهترین تصمیم را گرفت.

بازار مسکن شامل معاملات بسیاری زیادی ازجمله پیش‌فروش واحدهای تجاری، پیش‌فروش واحدهای مسکونی، رهن و اجاره، خریدوفروش واحدهای اداری است. هر یک از این معاملات دارای ویژگی‌های منحصر به خود هستند اما وقتی قصد سرمایه‌گذاری در این بازار را داشته باشید گزینه‌هایی که می‌توان از میان آن‌ها انتخاب کرد شامل مواردی از قبیل زمین، آپارتمان و واحدهای تجاری هستند. دراین‌بین بیش از دیگر موارد شاهد معامله زمین و آپارتمان خواهیم بود که در ادامه این دو مورد را بررسی کرده و با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

نخستین نکته‌ای که هنگام خرید مسکن باید موردتوجه قرار گیرد توانایی پرداخت هزینه‌های مرتبط بازنشست. به‌نحوی‌که بخش‌ زیادی از مبلغ مربوطه باید به‌صورت نقد در دسترس باشد و برای بخش اندکی روی اقساط وام‌های مربوطه حساب باز کرد تا با قرص و بدهی وارد این بازار نشد؛ زیرا که در این صورت علاوه بر فشار روانی احتمال فشار هزینه‌های زندگی نیز افزایش خواهد یافت.

شرایط اولیه و رعایت نکات زیر به شما کمک خواهد کرد تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری به عملآورید.

  • برای ورود به بازار مسکن باید پول نقد داشته باشید.
  • در زمان خرید هزینه‌های جانبی باید در نظر گرفته شوند.
  • قبل از اقدام به خرید زمین یا آپارتمان ابتدا باید به تحقیق و بررسی پرداخت تا اطلاعات کافی از این بازار کسب شود.
  • با صبر و حوصله شرایط بازار را موردبررسی قرار دهید و در زمان مناسب اقدامات لازم برای خرید را انجام‌ دهید.
  • به بررسی موقعیت ملک و زمین بپردازید.
  • در مورد طرح‌های عمرانی که از طرف شهرداری احتمال انجام آن وجود دارد به تحقیق کامل بپردازید.
  • آینده‌نگری داشته و رشد منطقه را نیز در نظر بگیرید.
  • به سهولت فروش ملک و یا اجاره دادن آن به دلیل داشتن امکاناتی ازجمله آسانسور، انباری، تراس و نورگیری آن توجه شود.
  • از خرید املاک مورددار تا حد امکان خودداری نمایید.

با رعایت نکات ذکرشده می‌توان به این بازار با اطمینان بیشتر قدم گذاشت و درنتیجه به سود بیشتر دست‌یافت. در این بازار مورد دیگری نیز باید موردتوجه قرار گیرد و آن مورد این است. خرید زمین بهتر است یا ؟ و‌ یا به‌عبارت‌دیگر سرمایه‌گذاری در کدام مورد با سود بیشتر همراه است.

خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟

بررسی این مسئله که خرید زمین بهتر است یا آپارتمان به بررسی جوانب مختلف این موضوع نیاز دارد. ازجمله این جوانب می‌توان به شرایط مالی و بودجه فرد، موقعیت مکانی، نوع خانه و یا زمین اشاره کرد. خریدار و یا سرمایه‌گذار درصورتی‌که قصد داشتن سرپناه داشته باشد و همچنین باهدف سرمایه‌گذاری وارد بازار مسکن شود تکلیف مشخص است و بدون شک گزینه‌های مربوط به خرید خانه را دنبال خواهد کرد اما درصورتی‌که دراین‌بین تنها باهدف سرمایه‌گذاری وارد بازار مسکن شود و بخواهد سرمایه خود را افزایش دهد باید موارد مختلف بسیار زیادی را موردبررسی قرار دهد تابه نتیجه مطلوب خود دست یابد.

در سال‌های اخیر رشد قیمت زمین و خانه هر دو را مشاهده نموده‌ایم اما لازم به ذکر است که رشد زمین در مقایسه با خانه از شرایط بهتری برخوردار است و رشد بالاتری را تجربه کرده است و تعداد زیادی از کارشناسان عقیده دارند که رشد قیمت خانه‌ها که در سال‌های اخیر آن را مشاهده نموده‌اند از رشد قیمت زمین نشاءت گرفته است و باعث افزایش قیمت خانه‌ها شده است. ازاین‌رو اگر با این دیدگاه تصمیم گرفته‌اید تا خانه‌ای را خریداری نمایید قطعاً زمین گزینه مناسب‌تری برای شما خواهد بود اما نکته بسیار مهم که باید به آن توجه نمایید تغییر نوع نگرش مردم نسبت به خانه و سکونت در آن خواهد بود

دکمه بازگشت به بالا