برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

درمان ریزش مو با مزوتراپی بهتر است یا پی آر پی؟

برای افرادی که موهای کم پشت دارند یا از ریزش موی کمی رنج می برند،  روش های کم تهاجمی تر و ساده تر می توانند نتیجه مطلوبی برای بیماران داشته باشد. به همین منظور، PRP و مزوتراپی برای رضایت این نوع بیماران معرفی شد تا از اثرات مفید آن به تنهایی یا در کنار روش های درمانی دیگر استفاده شود.

Is it better to treat hair loss with mesotherapy or PRP

یک مقایسه عمیق بین تفاوت مزوتراپی و prp

روشPRP

امروزه یکی از درمان های محبوب و پرطرفدار ، PRP است. در این روش از قسمت مناسب بدن بیمار، خون گرفته شده، سپس با فرآوری فاکتورهای رشد پلاکتی PDGF از این نمونه و اضافه نمودن اکتیواتور به پوست سر بیمار به منظور کمک به توقف ریزش و تحریک رشد مجدد تزریق می شود.

این روش یک روش نسبتا بی خطر است که خطرات احتمالی از جمله پس زدن پیوند و هر گونه واکنش بدن و عفونت را به حداقل می رساند. جنبه ی مثبت PRP این است که می توان آن را در کنار روش های جراحی پیوند مو و مزوتراپی(روش غیر جراحی) برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن استفاده کرد. مزوتراپی به عنوان یک روش درمانی با تزریق مکرر به لایه درم پوست مواد حیاتی از جمله ویتامین ها، مواد معدنی، کولاژن ها، اسید ها و آنزیم ها را به پوست سر رسانده، که این مواد عمدتا باعث افزایش متابولیسم سلول ها و افزایش گردش خون می شوند که این امر موجب ترمیم سلول های مرده و زائد مو می شود.

تفاوت مزوتراپی و prp

 • در حالی که PRP شامل چند تزریق پلاسما غنی شده با فاکتور رشد پلاکتی است، مزوتراپی با تزریق مکرر مواد ویتامینی و پروتئینی صورت می گیرد.
 • مزوتراپی روی لایه میانی پوست(مزودرم) باید صورت گیرد اما روش PRP می تواند بر روی همه لایه ها انجام شود.
 • در مجموع روش PRP گران تر از روش مزوتراپی می باشد.
 • هر جلسه درمان با PRP حدودا یک ساعت زمان می برد در حالی که در روش مزوتراپی نیم ساعت زمان کافیست.

در مجموع باید گفت این خدمات درمانی باید توسط یک کلینیک و تیم حرفه ای و به روز انجام شود تا بهترین نتیجه حاصل شود. همچنین یک تیم حرفه ای می تواند به شما در انتخاب بهترین روش درمانی مشاوره دهد و راهنماییتان کند. بدون تردید صرف نظر از تفاوت مزوتراپی و prp ، این دو روش درمانی بعد از طی کردن یک دوره نسبتا طولانی نتیجه مطلوب را به شما هدیه خواهد داد.

تعداد جلسات مزوتراپی مو

دوره ی درمان مزوتراپی موی سر، حدودا ده جلسه به فاصله هر سه هفته یکبار طول خواهد کشید. بعد از آن وارد بوستر خواهد شد، یعنی بدین معنی که هر سال باید دو الی سه جلسه درمان تکرار شود. PRP با توجه به نیازهای شخصی هر فرد انجام میشود در نتیجه تعداد جلسات برای هر فرد متفاوت است. ؟

قیمت آمپول مزوتراپی مو

هزینه مزوتراپی مو برای هر ویال ۵ سی سی ۱,۱۰۰,۰۰۰ تومان و هزینه ی درمان در PRP حدودا جلسه ای ۱,۲۰۰,۰۰۰ تومان است.

در مجموع، صادقانه باید این حقیقت را بدانید که روش هایی مثل PRP و مزوتراپی نقش تقویتی دارند و باعث ایجاد تار موی جدید نمی شوند، تارهای فعلی را هرچند ضعیف و نازک هم باشند را تقویت می کنند و از ریزش آنها جلوگیری می کنند (ویا به تاخیر می اندازند) در تمام دنیا برای ایجاد تار موی جدیریزش مو به دلایل متفاوتی در زنان و مردان اتفاق می‌افتد که در صورت عدم درمان به موقع ممکن است به طاسی دائم تبدیل شود. خوشبختانه روش‌های متنوعی در درمان این معضل ارائه می‌شود که بهترین آنها مزوتراپی و پی آر پی نام دارد. در مورد اینکه مزوتراپی بهتر است با PRP نمی‌توان اظهار نظر کرد؛ زیرا هر روش مزایا و معایب خود را دارد. به همین دلیل متقاضیان این روش‌ها باید در ابتدا مورد معاینه دقیق پزشک متخصص مو قرار گیرند و آزمایش‌های متفاوتی از آنها گرفته شود.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی روش‌های مختلفی در جهت جوانسازی و بهبود پوست و مو انجام می‌گیرد که روش‌های دائمی محسوب می‌شود و می‌توان سلامت پوست و مو را به فرد بازگرداند. روش‌هایی همچون مزوتراپی و پی آر پی از این دسته از روش‌ها هستند. در گذشته روش‌های مورداستفاده علاوه بر اینکه دائمی نبود، از روش‌های تهاجمی استفاده می‌شد که درد و سایر معضلات خود را داشت؛ اما روش‌هایی همچون مزوتراپی و پی آر پی نتایج دائمی به همراه دارند و روشی غیر تهاجمی هستند.

مزوتراپی و پی آر پی هردو روش‌هایی جهت از بین بردن و کم‌پشتی مو می‌باشند. البته روش‌های دیگری نیز امروزه انجام می‌گیرد که جهت و مو به کار می‌رود اما ما در این مقاله تفاوت‌های این دو روش را بازگو می‌نماییم تا بتوان با افرادی که قصد انجام این کار را دارند با اطلاعات کامل بهترین روش را انتخاب نمایند.و دو روش مقرون به صرفه، موثر و با کاربردی وسیع در پزشکی زیبایی است که در کلینیک بهین اصفهان با مطلوب ترین نتایج انجام می‌شود. به منظور دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت می توانید با شماره‌ تلفن تماس حاصل فرمایید.

مزوتراپی مو

روشی است که در آن تزریق مواد مغذی و معدنی مورد نیاز (از جمله اسیدها، کلاژن ها و غیره) و همچنین ویتامین‌های مفید برای پوست بدن در ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. با این کار، کسانی که به دلیل کمبود ویتامین‌های لازم و مواد معدنی مفید بدن، دچار ریزش مو شده‌اند، جلوی ریزش گرفته‌شده و حتی‌الامکان رشد مجدد برخی از فولیکول‌های مرده مو وجود دارد. البته توجه داشته باشید که مزوتراپی صرفاً برای درمان ریزش مو به کار نمی‌رود و کاربردهای دیگری هم دارد. این روش نسبتاً ارزان است و معمولاً نیاز به‌کارگیری تجهیزات زیاد و یا گران‌قیمت ندارد و برای کسانی که دچار کم‌پشت شدن موها شده‌اند، مفید است.

مزایای مزوتراپی مو

 • روشی ساده، آسان و راحت
 • غیرجراحی
 • مدت زمان کوتاه (30 دقیقه)
 • بدون درد
 • هیچ اقدامات احتیاطی قبل و بعد از انجام مزوتراپی نیاز نیست.

افراد مناسب جهت مزوتراپی مو

 • تمام افرادی که دچار ریزش مو هستند و یا تار موهای نازکی دارند که نیازمند تقویت باشند می‌توانند از خدمات مزوتراپی مو بهره ببرند.
 • افرادی که نسبت به درمان‌های هورمونی مانند ماینوکسیدیل حساسیت دارند و یا وقت و حوصله‌ی کافی برای استفاده‌ی روزانه محلول‌ها را ندارند از روش‌های جایگزینی مانند مزوتراپی برای مو، بهتر و سریع‌تر نتیجه می‌گیرند.

عوارض جانبی مزوتراپی مو

با اینکه این روش به عنوان روشی کم خطر شناخته شده است؛ اما احتمال وجود درصد کمی از عوارض جانبی در این روش دیده می‌شود:

 • احساس درد در محل تزریق.
 • احساس خارش در محل تزریق.
 • مشاهده کبودی.

پی آر پی مو

در این روش ترمیم مو، در ابتدا از فرد خون گرفته شده و پس از ایجاد تغییراتی در پلاسمای خونی فرد، تزریق پلاسمای غنی شده به ناحیه‌ای از سر که دچار ریزش شده، انجام می‌شود. اغلب برای این روش، نیاز به سه و گاهی بیشتر جلسات تزریق هست؛ اما مدت‌زمان هر دفعه نسبتاً کوتاه و کمتر از یک ساعت است.

مزایای پی آر پی مو

 • درمان ایمن، ساده و راحت
 • درمان طبیعی
 • غیر جراحی
 • مدت‌زمان کوتاه (حداکثر یک ماه)
 • دوره بهبودی سریع
 • بدون خطر واکنش آلرژیک، چرا که از بدن خود شما می‌آید.
 • ترمیم مو
 • مقرون‌به‌صرفه
 • نتایجی با ظاهر بی‌نهایت طبیعی

افراد مناسب جهت انجام پی آر پی مو

از روش پی آر پی برای درمان عارضه یا همان طاسی ارثی که هم در مردان و هم در زنان با الگوهای مختلفی مشاهده می‌شود، مورداستفاده قرار می‌گیرد. متخصصین پی آر پی معتقدند که از این روش می‌توان برای درمان کم‌پشتی مو در زنانی که از آلوپسی ترکشن رنج می‌برند، نیز استفاده کرد. آلوپسی ترکشن عارضه‌ای است که در اثر کشیدن شدید موها برای بستن آن به حالت دم اسبی یا بافتن مو و سایر مدل‌های مو که نیاز به کشیده شدن موها دارد، به وجود می‌آید. تحقیقات نشان داده است که بهترین کاندیداها برای عمل پی آر پی افرادی هستند که به تازگی دچار ریزش مو شده‌اند. در واقع این روش برای افرادی که به طور کامل طاس شده‌اند، کار آیی ندارد و باعث رشد مجدد موها در افرادی که تمام موهایشان ریخته است، نمی‌شود.

عوارض جانبی پی آر پی مو

بنا به این دلیل که در این روش، مواد تزریق شونده متشکل از خون شخص می‌باشد در نتیجه نمی‌تواند عوارض چندانی برای فرد داشته باشد؛ اما به هر حال باید دانست که در هر روشی احتمال عوارض جانبی حتی به صورت خیلی خفیف وجود دارد. برخی از این عوارض در روش پی آر پی به شرح زیر هستند:

 • عفونت
 • آسیب های بافتی
 • احساس درد در محلی که تزریق در آن صورت گرفته است.
 • مشاهده قرمزی.

تعداد جلسات پی آر پی در مقایسه با مزوتراپی

در تعداد جلسات PRP در مقایسه با مزوتراپی، باید گفت که دوره‌ی درمان PRP بستگی به نیازهای هر شخص دارد و بر طبق نیازهای شخصی هر فردی انجام می‌شود. بنابراین تعداد جلسات هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد؛ اما در مزوتراپی سر، نیاز به 10 جلسه درمان دارد که هر 3 هفته یکبار انجام گیرد که بعد از آن فرد وارد مرحله بوستر می‌شود و هر سال باید 2 الی 3 جلسه درمان را تکرار کند. این مسائل در خصوص، مقایسه PRP با مزوتراپی مطرح می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا