اقتصادیبرترین های کسب و کار

تفاوت تتر TRC20 با تتر ERC20 چیست

تفاوت تتر erc20 و trc20 چیست؟

؟ تتر یک است که توسط شرکت teter limited به صورت متمرکز منتشر می‌شود.

حال این استیبل کوین به خاطر فراگیرتر شدن بین اهالی بازار ارزهای دیجیتال، در چندین بلاکچین و تحت چندین استاندارد توکنیزه شده. یعنی شرکت سازنده تتر با استفاده از استاندارد توکن سازی یک شبکه (مثل استاندارد erc20 اتریوم) توکن usdt خود را بر روی شبکه اتریوم عرضه می‌کند.

شما می‌توانید تتر(usdt) را از شبکه امنی (omni) تا ترون بیابید. قیمت تتر بر روی هر کدام از این بلاکچین‌ها که قرار بگیرد، بخشی از ویژگی آن‌ها را به عاریت خواهد گرفت.

به عنوان مثال اگر تتر را بر روی شبکه omni (که یک راهکار لایه دوم برای بیت کوین ) تهیه کنید، شما از امنیت بسیار بالا و کارمزد تراکنش بسیار بالاتر بهره‌مند خواهید شد!

خب حالا به سراغ اصل موضوع برویم، وقتی می‌گوییم تتر erc-20  منظورمان تتری است که بر روی شبکه اتریوم عرضه شده است؛ و همچنین وقتی می‌گوییم تتر trc-20 منظورمان تتری است که بر روی شبکه ترون عرضه شده است.

حقیقت این است که تا بهمن 1401 (فوریه 2023) تتر erc-20 امنیت بالاتری نسبت به تتر trc-20 داشت اما در عوض هزینه تراکنش بالاتری نیز داشت! بله دوباره تاکید می‌کنیم، داشت!

امروز که در حال نگارش این مقاله هستیم، دیگر بزرگترین فرق تتر erc20 با trc20 در هزینه انتقال آن نیست، بلکه برعکس هزینه انتقال تترِ ترونی از تتر اتریومی بیشتر شده است.

تا همین چند ماه قبل (یعنی قبل از ادغام اتریوم و در زمان اوج ترافیک اتریوم) هزینه انتقال تتر erc-20  بعضاً به 30 دلار نیز می‌رسید، اما امروز و با استناد به آمار سایت رقمی بین 2 تا 2.5 دلار در صرافی‌های غیرمتمرکز و 4.5 دلار در صرافی‌های متمرکز است!

اما همچنان زمان انجام تراکنش در شبکه اتریوم بسته به شلوغی آن چیزی بین 5 دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد، در حالی که زیر 5 دقیقه طول می‌کشد و هزینه آن نیز رقمی حدود 2 دلار است! (البته این مقدار تا قبل از بهمن 1401 چیزی در حدود یک تتر از صرافی و در کیف پول خصوصی نزدیک به 0.5 تتر بود)

خب پس معادله ساده است. تتر trc-20 به شما سرعت بالاتر، کمی صرفه جویی در هزینه (نزدیک نیم دلار) را در قبال امنیت پایین‌تر پیشنهاد می‌دهد و تتر erc-20 به شما امنیت بیشتر را در قبال کندی و هزینه بیشتر پیش کش می‌کند. ضمناً این نکته هم جزء بدیهیات محسوب می‌شود که شبکه ارائه شده این دو توکن در عین سازگاری، کاملاً از هم جدا هستند و به همین خاطر آدرس کیف پول‌هایشان نیز متفاوت است. (در ادامه این مقاله تفاوت آدرس‌هایشان را برایتان آورده‌ایم)

با همین چند خط شما اطلاعات لازم برای تصمیم گیری و انتخاب usdt-erc20 و usdt-trc20 را در اختیار دارید، از این به بعد و در پاراگراف‌های بعدی ما به بیان ابعاد مختلف پاراگراف بالا خواهیم پرداخت؛ پس مطالعه بخش‌های بعدی صرفاً به عمق دانسته‌هایتان خواهد افزود و جواب متفاوتی ارائه نمی‌کند!

آشنایی با استیبل کوین تتر (usdt)

خب برای این که بیشتر درباره تفاوت تتر اتریومی و تتر ترونی بدانید، ابتدا باید درباره استیبل کوین‌ها و ماموریتشان اطلاعات کسب کنید.

ما در این بخش به سراغ این پاسخ رفته‌ایم که استیبل کوین چیست و در چه شبکه‌های در دسترس است؟

استیبل کوین گونه‌ای خاص از ارزهای دیجیتال است که برای برابری یک به یک با یک ارز فیات یا یک دارایی فیزیکی (مثل طلا) به وجود آمده است. (منظور از ارز فیات، ارزهای دولتی مثل دلار و پوند است.)

استیبل کوین به این صورت کار می‌کند که شرکت صادر کننده تعهد می‌کند در قبال هر واحد از استیبل کوینی که منتشر می‌کند (که معمولاً به یک ارز فیات گره خورده است) یک واحد معادل آن (یا بیشتر) سرمایه نزد یک بانک یا یک نهاد معتبر سرمایه‌گذاری، وثیقه کند.

مثلاً تتر به ازای هر usdt  که منتشر می‌کند یک دلار از اوراق قرضه دولت آمریکا را خریداری می‌کند که معادل پول واقعی است، یا این که آن یک دلار را به صورت مستقیم در یک بانک معتبر قفل می‌کند.

در اینجا لازم می‌دانیم که شما را دعوت کنیم تا از مقاله‌ دیدن کنید.

استیبل کوین تتر بر روی چه شبکه‌های موجود است؟

اما خوب است بدانید که وقتی درحال صحبت درباره تتر erc-20 هستیم، در حال صحبت از یک استاندارد توکن در شبکه اتریوم هستیم.

اما استاندارد توکن چیست؟

استاندارد توکن به استانداردها یا قوانینی گفته می‌شود که به وسیله آن می‌توانیم یک توکن را با یک سری ویژگی‌های استاندارد در یک شبکه به وجود آوریم.

به عنوان مثال شبکه بلاکچین ترون دارای دو استاندارد توکن سازی trc-10 و trc-20 است که استاندارد trc20 به خاطر توانایی صدور در بلاکچین ترون بیشتر مورد استفاده و استقبال است. شبکه ترون ارز دیجیتال آن یعنی trx جزو ارزهای محبوب بازار هستند. با به جمع سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتال محبوب  اضافه شوید.

همچنین اتریوم استانداردهای دیگری به غیر از erc-20 دارد که از آن بین می‌توان به استانداردهای توکن سازی erc-721 و erc-10 اشاره کرد.

آشنایی با استاندارد erc-20

اتریوم را شاید بتوان رونق بخش اصلی بازار ارزهای دیجیتال نام نهاد، این پلتفرم که با تمرکز بر توسعه کاربردهای بلاکچین به وجود آمد خیلی زود خود را به دومین ارز دیجیتال بازار رمزارزها تبدیل کرد و شبکه بلاکچین‌اش را میزبان صدها توکن و ارز دیجیتال دیگر قرار داد. شاید بتوان یکی از مهمترین اجزاء این پلتفرم را استاندارد erc-20  خواند.

به گفته سایت بنیاد اتریوم (ethereum.org):

erc-20 استانداردی را برای توکن‌های قابل تعویض (fungible tokens) معرفی می‌کند، به عبارت دیگر، توکن‌های مبتنی بر erc20 دارای خاصیتی هستند که باعث می‌شود هر توکن دقیقاً (از لحاظ نوع و ارزش) با token دیگر یکسان باشد. به عنوان مثال، یک توکن erc-20 درست مانند eth عمل می‌کند، به این معنی که 1 توکن همیشه برابر با همه توکن‌های دیگر است و خواهد بود.

به صورت خلاصه استاندارد erc-20 به شما این امکان را می‌دهد که قرارداد هوشمند خود را بر روی بلاکچین اتریوم بسازید و برای آن توکن تعریف کنید.

برای مطالعه بیشتر درباره استاندارد erc-20  به مقاله شبکه erc-20 مراجعه کنید.

آشنایی با استاندارد trc-20

ترون یک پلتفرم بلاکچینی است که با هدف تسهیل اینترنت غیرمتمرکز با تمرکز بر تسهیل در توزیع محتوا به وجود آمده است.

این پلتفرم که کار خود را به عنوان مهمان بر روی شبکه برادر بزرگترش (یعنی اتریوم) آغاز کرده بود، در سال 2018 به بلاک چین اختصاصی خود مهاجرت کرد و تبدیل به یک رقیب برای اتریوم شد.

ترون از ابتدا به روش اثبات سهام اعتبار سنجی شبکه خود را انجام می‌داد، همین کار ترون باعث سریع‌تر و ارزان‌تر شدنش نسبت به اتریوم شد. اما داشتن تنها 27 نود برای اعتبار سنجی غیرمتمرکز بودن و در نتیجه امنیت آن را نسبت به اتریوم پایین‌تر آورد.

اما استاندارد trc20 یک استاندارد توکن مبتنی بر پیاده‌سازی قرارداد هوشمند در شبکه ترون است که  به منظور مبادله، انتقال، اشتراک گذاری توکن و پشتیبانی توسط  به وجود آمده است.

 تمام توکن های trc20 از یک سری مشخصات پیروی می‌کنند (درست به مانند erc20) که شامل 6 اصل و قانون کلی است. (مطالعه و درک اصول و قوانین توکن‌ها از حوصله این مقاله خارج است، به همین خاطر مقاله‌ای جدا و مفصل طلب می‌کند)

تفاوت تتر اتریوم و تتر ترون در چیست؟ 

در حقیقت تتر اتریومی و تتر ترونی از لحاظ ارزشی هیچ تفاوتی با هم ندارند.

تنها این انتخاب شماست که در این بده بستانی که در بخش‌های قبل توضیح دادیم و در ادامه در یک جدول واضح‌تر بیان کردیم، کدام را انتخاب خواهید کرد.

ما در این بخش از مقاله، تتر را در سه شبکه مختلف omni اتریوم و ترون مقایسه کرده‌ایم:

omni

erc20

trc20

نوع آدرس

با اعداد 1 یا 3 شروع می‌شود

مثل:

…385hmjgru

با 0 یا x شروع می‌شود

مثل:

…0xgd9e

با t بزرگ شروع می‌شود

مثل:

شبکه

بیت کوین

اتریوم

ترون

سرعت

خیلی آهسته

ممکن است تا 2 ساعت طول بکشد

آهسته

بین چند دقیقه تا یک ساعت

سریع

از چند ثانیه تا چند دقیقه

هزینه انتقال

35 دلار (در صرافی‌های غیرمتمرکز)

2.5 دلار (در صرافی‌های غیرمتمرکز)

2 دلار 

امنیت

خیلی بالا

بالا

متوسط

برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که قصد ارسال مبالغ خیلی بالا دارند

افرادی که سرعت برایشان اهمیت ندارد

افرادی که سرعت و هزینه برایشان بسیار مهم است

 

نکته حیاتی

 حتماً توجه داشته باشید در لحظه ارسال یا دریافت تتر خود چه آدرس کیف پولی را وارد می‌کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا