اجتماعی

تخفیف۲۰درصدی به خودروهای دارای معاینه فنی برتر/اخذ معاینه فنی از مراکز تهران تخفیف10 درصدی دارد

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از تخفیف ۲۰ درصدی عوارض تردد در محدوده‌های ترافیکی شهر تهران در سال ۱۴۰۳ خبر داد.

به گزارش شبکه، سید محمد مهدی میرزایی قمی در توضیح جزئیات این خبر گفت: باتوجه به اهمیت تردد خودروهای دارای آلایندگی کم تر در محدوده های طرح ترافیک و کم انتشار آلایندگی برای مدیریت شهری از سنوات گذشته تخفیفاتی برای خودروهای دارای معاینه فنی برتر لحاظ گردیده که امسال نیز این تخفیف ویژه برای این خودروها ۲۰ درصد احتساب شده است. همچنین براساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران برای نخستین بار دارندگان معاینه فنی از مراکز شهر تهران نیز مشمول ۱۰ درصد تخفیف می گردند که اجرای آن مستلزم ایجاد دسترسی لازم از طریق سامانه سیمفا وزارت کشور است.

میرزایی قمی ضمن درخواست از وزارت کشور جهت پیگیری ایجاد دسترسی لازم در سامانه سیمفا برای استفاده شهروندان از تخفیف ۱۰ درصدی گفت: آزمون ها و کنترل های انجام شده در مراکز معاینه فنی شهر تهران منطبق بر آیین نامه، دستورالعمل و استانداردهای ابلاغی دولت انجام می گردد و به صورت مستمر صحت عملکرد مراکز معاینه فنی و و انطباق سنجی رویه های آن مراکز با دستورالعمل ها توسط کارگروه استانی وزارت کشور ، ستاد معاینه فنی خودروهای تهران و سایر دستگاه های نظارتی دارای تکلیف در این ارتباط پایش و کنترل می شود.

وی ادامه داد: مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای بدنه کارشناسی و قوی بوده که با استفاده از تجهیزات به‌روزآوری شده خدمات کیفی و قابل اعتمادی را به مشتریان ارائه می نماید. بدون تردید تشویق و ترغیب شهروندان به استفاده از خدمات معاینه فنی شهر تهران می تواند در کاهش آلودگی هوا و تصادفات موثر بوده و مدیریت شهری با آگاهی از این موضوع سعی دارد جهت تردد خودروهایی که پایش آن از منظر آلایندگی و ایمنی با اطمینان بیشتری انجام می شود با استفاده از راهکاری تشویقی و اختصاص تخفیفاتی در عوارض تردد در محدوده های ترافیکی اثر بخشی و کارکرد مورد انتظار پیاده سازی سیاست مربوط به تعریف طرح کاهش و ترافیک را ارتقاء بخشد.

به گفته سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران، اجرای این تخفیف نیازمند همکاری دستگاه‌های دارای مسئولیت در این حوزه در وزارت کشور بوده و عدم اجرای آن براساس مصوبه شورای شهر تهران موجب تضییع حقوق شهروندان خواهد گردید.

میرزایی قمی در توضیح تعداد مراکز معاینه فنی شهر تهران و نحوه فعالیت آنها تا پایان ماه مبارک رمضان افزود: شهر تهران از بضاعت ۶۴ خط معاینه فنی مختص خودروهای سبک در ۱۷ مرکز ثابت و ۱۵واحد سیار با پراکندگی مناسب در سطح مناطق شهرداری تهران برخوردار است. مراکز بیهقی و شهید آبشناسان از ساعت ۷ صبح الی۲۲ ، مراکز نیایش، الغدیر، دماوند، سراج، شهید چمران از ساعت ۷ الی ۱۷ و مراکز شقایق، خاوران، امام رضا (ع)، شهدای زمان آباد، بعثت، فداییان اسلام، چیتگر، ابوذر، آزادی، ایران خودرو (۵۰۶۲) و کلیه واحدهای سیار از ساعت ۷ الی ۱۸ فعال هستند. ضمنا از شهروندان درخواست می شود با توجه به  فعالیت تعدادی از مراکز در روزهای تعطیل حتما جهت اطمینان از آخرین وضعیت کاری مراکز به سایت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران به آدرس inspection.tehran.ir مراجعه نمایند.

سرپرست ستاد معاینه فنی در خصوص هزینه انجام معاینه فنی در سال ۱۴۰۳ گفت: تاکنون تغییر قیمتی در مقایسه با سال گذشته نداشته ایم. بنابر مصوبه دولت نرخ بهای خدمات معاینه فنی در مراجعه نخست برای خودروهای سبک ۹۲ هزار تومان، خودروهای نیمه سنگین و سنگین ۱۱۹ هزار تومان و موتورسیکلت ۲۲ هزار تومان است.

وی در خصوص هزینه مراجعه مجدد وسایل نقلیه که به علت نقص فنی پیش از ۱۵ روز، پس از رفع ایراد به مراکز مراجعه می نمایند، افزود: هزینه مراجعه مجدد برای هر بار مراجعه با توجه به تعداد آزمون های لازم برای کنترل وسیله نقلیه متفاوت است. در مراجعه مجدد و انجام دو آزمون هزینه آن برای خودروهای سبک ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان، خودروهای نیمه سنگین و سنگین ۲۲ هزار تومان و موتورسیکلت ۳ هزار و ۹۰۰ تومان است. در صورتی که تعداد این آزمون‌ها به سه یا بیشتر افزایش یابد مبلغ مراجعه مجدد برای خودروهای سبک ۳۰ هزار تومان، خودروهای نیمه سنگین وسنگین ۳۳ هزار تومان و موتورسیکلت ۶ هزار تومان احتساب می گردد. 

بنا براعلام روابط عمومی ستاد معاینه فنی شهر تهران، میرزایی قمی در ارتباط با خودروهای دوگانه سوز و هزینه بازرسی چشمی قطعات و تجهیزات گازسوز افزود: بنابر مصوبات دولت خودروهای دارای سوخت CNG موظفند در هر دوره معاینه فنی ابتدا نسبت به بازرسی چشمی تجهیزات و قطعات گازسوز اقدام نمایند. هزینه انجام بازرسی چشمی قطعات و تجهیزات گازسوز(به جز مخزن) برای خودروهای سبک و نیمه سنگین و سنگین ۲۴ هزار تومان و بازرسی چشمی هر مخزن CNG  بدون باز کردن ۲۸ هزار تومان است.

انتهای پیام

انتشارات مقالات اجتماعی

نویسنده اجتماعی با تمرکز بر نقش جوانان در تغییرات اجتماعی و ساختار اجتماعی.
دکمه بازگشت به بالا