برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

برای سفت شدن ناخن چه باید کرد؟

سفت کردن ناخن از دغدغه های رایج بین خانم هایی است که با مشکل شکستن ناخن ها روبه رو هستند. اگر ناخن های آسیب پذیری دارید؛ در این مقاله با آچاره همراه باشید تا راهکارهای سفت کردن را شناخته و برای خود استفاده کنید. روغن رزماری لاکچری کوین محصولی 100% خالص و فوق العاده موثر در سلامت و زیبایی مو و پوست شماست.

مواد تشکیل دهنده ناخن

ناخن از ماده ای به نام کراتین ساخته شده است و برخلاف باور عمومی کلسیم نقش مهمی در استحکام و سفتی ناخن ها ندارد. احتمالا این باور از تاثیر کلسیم بر استحکام استخوان ها نشات می گیرد.در هر صورت تنها یک درصد از ترکیبات ناخن کلسیم است که فقدان آن در سلامت و سفت شدن ناخن تاثیر معناداری ندارد. بعد از کراتین مواد معدنی مختلفی، عناصر تشکیل دهنده ناخن به شمار می روند که درصدهای مختلفی دارند.

میزان رشد ناخن

به طور متوسط رشد ناخن های دست بین 1.8 تا 4.5 میلی متر در هر ماه است. بر این اساس میانگین رشد ناخن 0.1 میلی متر در روز و 3 میلی متر در ماه در نظر گرفته می شود.

سرعت رشد ناخن های پا حدود یک سوم تا یک دوم رشد ناخن های دست گزارش شده است.

اوج سن رشد برای ناخن سن 10 تا 14 سالگی بوده و پس از این رشد در ناخن ها به مراتب کندتر می شوند.

چه چیزهایی بر رشد و میزان سفتی ناخن ها اثر می گذارد؟

1. جنسیت

سرعت رشد مو و ناخن در مردان سریع تر از زنان است. البته در دوران بارداری به علت تغذیه مکملی زنان ممکن است این توازن برهم بخورد، اما در شرایط عادی این سرعت در مردان میزان بیشتری دارد.

2. دست غالب

سرعت رشد ناخن در دست غالب شما بیشتر است؛ چه راست باشید و چه چپ دست، این رشد در همان دستی بیشتر است که دست غالب شماست.

3. میزان استفاده

دست های شما چه قدر در معرض آسیب است؟ قاعدتا هرچه قدر که دستان شما بیشتر مورد استفاده در کارهای مختلف قرار گیرد و آسیب ببیند؛ سفتی ناخن های شما کمتر خواهد بود.

4. فصل ها

ناخن ها در تابستان سریع تر از زمستان رشد می کنند؛ در حقیقت هوای سرد رشد ناخن ها را کند می کند.

5. سلامتی جسمی و روانی

برخی از بیماری ها مثل تیروئید و دیابت روی سلامتی و سفتی ناخن های شما تاثیر گذاشته و آن ها را آسیب پذیر می کنند.

افزون بر این اضطراب و فشارهای روحی نیز باعث حرکاتی مثل جویدن ناخن شده که علاوه بر زشتی ناخن ها، باعث کم شدن سفتی ناخن ها در بلند مدت نیز خواهد شد.

1.از ناخن های خود با ملایمت مراقبت کنید

سفت شدن ناخن، ناخن های شما بسیار ظریف هستند، پس باید خیلی مراقب باشید. دکتر استرن در این مورد می گوید، از استفاده از ابزارهای فلزی زیر ناخن خودداری کنید. زیرا کندن بیش از حد می تواند باعث جدا شدن صفحه ناخن از پوست شود. این مساله برای افراد بالای 50 سال می تواند تبدیل به مشکل جدی شود. تمیز کردن با مواد شیمیایی و شستن ظروف با دست نیز ناخن ها را ضعیف می کند. جانت پریستوفسکی، متخصص پوست در نیویورک، تاکید می کند. با پوشیدن دستکش های لاستیکی، وینیل، نیتریل یا پلاستیک از ناخن ها و دست های تان محافظت کنید.

2.ناخن های خود را همیشه اصلاح کنید

سفت شدن ناخن، به گفته دکتر پریستوفسکی، اگر ناخن های شکننده ای دارید، مرتب آن ها را کوتاه کنید. یا به صورت مداوم اصلاح کنید. زیرا کوتاه کردن یکنواخت برای ناخن ها به همان اندازه که برای موهای شما مهم است، اهمیت دارد. در واقع کوتاه کردن یا اصلاح کردن، ناخن ها را کمتر مستعد گرفتگی و شکستگی می کند. بنابراین سعی کنید هر دو هفته یک بار آنها را کوتاه یا اصلاح کنید.

3.همیشه با خود سوهان ناخن داشته باشید

سفت شدن ناخن، اگر کار یا تمرین روتین شما ناخن های تان را در معرض آسیب قرار می دهد. دکتر پریستوفسکی توصیه می کند که یک سوهان ناخن را برای صاف کردن لبه های ناهموار ناخن های خود همیشه داشته باشید. البته باید توجه داشته باشید که روش سوهان کشیدن را بلد باشید. سوهان ناخن اگر اشتباه کشیده شود، نه تنها باعث خوش فرمی آن نمی شود بلکه بیشتر ناخن را شکننده می کند.

4.کوتیکول ها را برندارید

کوتیکول هدف بسیار مهمی دارد. در واقع ناحیه پایه ناخن را می بندد. بنابراین در مورد بریدن یا برداشتن کوتیکول تجدید نظر کنید. زیرا می تواند مهر محافظتی را بشکند و شما را در برابر باکتری ها و احتمال عفونت آسیب پذیر کند. دکتر استرن می گوید مراقبت از کوتیکول ها همچنین به کاهش زردی و خشکی ناخن ها کمک می کند.

اگر نیاز دارید کوتیکول های خود را عقب برانید. دبی پالمر، مدیر پزشکی همکاران پوست نیویورک در هریسون، توصیه می کند. این کار را یک بار در هفته بعد از دوش گرفتن که پوست نرم و لطیف است با احتیاط و ملایمت انجام دهید. سپس کوتیکول ها و ناخن ها را با روغن لاکچری کوین فرانسه یا یک روغن گیاهی ماساژ دهید. دنیکا ونیک، شیمیدان آزمایشگاه زیبایی  GH می گوید، تقویت کننده های سرم مانند یا برخی روغن های گیاهی به سرعت جذب ناخن ها می شوند. آن ها معمولاً حاوی مرطوب کننده هایی برای آبرسانی به ناخن های خشک و شکننده هستند.

سفت شدن ناخن، هنگامی که ناخن های خود را در خانه لاک می زنید. از بیس کت یا پوشش پایه غافل نشوید. دکتر پریستوفسکی خاطرنشان می کند که این مرحله هم از لک شدن ناخن ها توسط لاک محافظت می کند.

هم کمک می کند رنگ فقط با یک لایه اشباع تر و مات تر به نظر برسد. او توضیح می دهد که  حتی بدون  لاک های تقویت کننده، بس کوت یک پوشش سخت براق بر روی ناخن ها ایجاد می کند. به علاوه نوک های ناخن را تقویت می کند. همچنین آن ها را ضخیم تر نشان می دهند و می توانند در برابر آسیب محافظت کنند. اگر می خواهید چند لایه لاک بزنید. دکتر شامبان پیشنهاد می کند که بین هر لایه لایه ای از بس کت استفاده کنید. تا درخشندگی و محافظت بیشتری به ناخن ها داده شود.

6. اکریلیک را به مقدار کم انجام دهید

هر متخصص ناخنی که با او صحبت می کنید تمام تلاش خود را می کند تا شما را از مانیکورهای اکریلیک یا ژلی دور کند. به همان اندازه که ماندگاری و راحتی دارند به همان اندازه برای ناخن های تان آسیب می می زند. اما اگر مشتاق هستید که حتما این کار را انجام دهید. راه هایی برای به حداقل رساندن آسیب به دست ها و ناخن هایتان وجود دارد.

نکته : روغن آرگان لاکچری کوین که از برگ های رزماری گرفته می شود دارای خاصیت ضد التهابی، افزایش رشد عصب مو و گردش مناسب خون جهت رشد مو و کمک به فولیکول های مو می باشد.

دکمه بازگشت به بالا