الکتروکوتر مونوپلار چیست

نقد و بررسی کوتر مطبی:

انعقاد زخم (COAG) سریع ترین راه برای بسته شدن زخم و جلوگیری از خونریزی  می باشد ، گرمای بالای صد درجه سانتیگراد پروتئین های موجود در سلول هارا در هم ترکیب کرده . ساختار پروتئین به نحوی است که باعث حل شدن آن ها در آب میشود ، هنگامی که گرم شود ساختار آن ها دچار تغییر میشود این فرایند که دناتوراسیون نام دارد باعث میشود پروتئین نامحلول شود این پروتئین های دناتوره شده باعث بسته شدن زخم میشوند .

این عمل را سوزاندن ( cauterization ) می گویند که در قرون وسطی بسیار رایج بوده این روش قدیمی چندین مشکل داشت . این روشی بسیار سریع و موثر برای جلوگیری خونریزی است اما بافت های سوخته به معنای آسیب بیشتر میباشد و انگار که ما قسمت آسیب دیده را بیشتر آسیب زده ایم.مورد دوم احتمال بالای عفونت بر اثر سوختگی میباشد علی رغم اینکه این گرما باعث استریل شدن ناحیه میشود اما برای همیشه استریل نخواهد ماند به این دلیل که از طریق هوا ممکن است دوباره دچار عفونت بشود و به دلیل ماهیت کلی سوختگی سیستم ایمنی بدن توانایی مقابله را ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع کوتر مطبی ، هزینه و خرید کوتر می توانید از  آربون مد کمک بگیرید ..

دستگاه الکتروسرجیکال چیست ؟

تفاوت این دستگاه ها در دقت آن ها است که این دستگاه های الکتروسرجیکال جدید با دقت بالا به بافت های سالم کمتر آسیب میزنند و این بدین معناست شاهد اسکار کمتری خواهیم بود .این دستگاه دارای دو الکترود میباشد یکی از آن ها فعال که برای تمرکز جریان سطحی کوچک دارد و دیگر صفحه معمولاً بزرگ برای جمع آوری جریان و بازگرداندن به دستگاه .الکترود فعال مانند ابزار می باشد که توسط پزشک به راحتی قابل استفاده باشد . الکترود غیر فعال بلعکس بزرگ و مانند صفحه میباشد . که به آن صفحه بیمار میگویند معمولا در زیر باسن ران به طور کلی اعضایی که وسیع میباشد قرار میگیرد .

کوتر مطبی (الکتروکوتر مونوپلار بای پلار) چیست ؟

الکتروکوتر یا کوتر حرارتی دستگاهیست که روش کار آن این است که دارای یک سیم فلزی بسیار مقاوم است که جریان متناوب از آن عبور میکند و باعث تولید گرما در اکترود میشود و گذاشتن الکترود در سطوح مختلفی میتواند باعث تخریب بافت بشود یا هموستاز صورت بدهد .این دستگاه علاوه بر اینکه برای کنترل خونریزی در اتاق جراحی استفاده میشود از آن برای برش ها نیز استفاده میشود از نکات مثبت استفاده از این دستگاه برای برش میتوان انجام برش و انعاق به صورت همزمان در ناحیه مورد نظر نام برد .

از این دستگاه برای جراحی های مختلفی میتوان استفاده کرد مانند چشم ، پوست ، پلاستیک ، اورولوژی و گوش و حلق بینی  همچنین در الکتروکوتر از امواج استفاده نمیشود و میتوان بدون نگرانی آن را بر روی بیمارانی که از دستگاه های الکتریکی استفاده میکنند ( مانند ضربان ساز قلب و محرک عمیق مغزی و …) استفاده کرداما اکتروسرجری د نقطه مقابل قرار دارد این دستگاه با استفاده از امواج سطوح مختلف تخریب بافتی را انجام میدهد که میتواند باعث ایجاد اختلال در دستگاه های کار شده در بدن بیمار بشودالکترو سرجری هم خانواده الکترو کوتر نیست و این اشتباه رایج که به آن الکترو کوتر میگویند اما این دو کاملا متفاوت میباشند .الکتروکوتر روشی بی خطر ساز میباشد که از آن برای از بین بردن و سوزاندن ضایعات بدن مانند خال و زگیل ( ضایعات خوش خیم ) استفاده میشود

کاربرد های الکتروکوتر

در دمای پایین کاربرد هایی مانند :

 • آکروکوردون ها
 • کراتوز سبورئیک
 • مولوسکوم ( یا زگیل آبکی نوعی عفونت ویروسی پوست )
 • Verrucae  ( یک زگیل مسری و غالباً دردناک )
 • سیرینگوما ( تومور های غیر سرطانی که به طور معمول بر روی پلک ها و گونه ها یافت میشود )
 • آنژیوم گیلاس ( نوعی رشد غیر طبیعی رگ های خونی که به شکل برجستگی های گنبدی شکل قرمز روشن هستند )

در دمای بالا نیز کاربرد هایی نظیر :

 • گرانولوم های پیوژنیک ( تومور های غیر سرطانی عروق خونی که بر روی پوست یافت میشود )
 • هموستاز عروق در جراحی ( توقف از دست دادن خون )
 • هیپرپلازی سباسه ( بزرگ شدن غدد سباسه با سبوم به دام افتاده در آن )
 • وازکتومی ( انسداد مسیر رسیدن اسپرم به مایع منی )
 • پانکتال کوتری ( انسداد راه خروجی اشک در چشم برای درمان خشکی چشم )

اجزای دستگاه الکتروکوتر

ژنراتور یکی از اجزای مهم این دستگاه است که تامین کننده انرژی لازم برای انعقاد و برش می‌باشد. از طرفی این دستگاه دارای دو الکترود است که به ژنراتور متصل می‌شوند. یکی از آن‌ها الکترود فعال است که برای اعمال گرما و جریان به موضع مدنظر استفاده می‌شود. این الکترود، جریان خروجی از ژنراتور را به محل جراحی انتقال می‌دهد. الکترود دیگر نیز سبب برگشت جریان به دستگاه می‌شود.

اساس کار دستگاه الکتروکوتر

اساس کار دستگاه الکتروکوتر آن است که جریان الکتریکی از طریق کابل‌های مربوطه و الکترود فعال به بدن بیمار منتقل می‌شود و عمل سوزاندن یا برش را انجام می‌دهد. سپس جریان الکتریکی از طریق الکترود برگشتی یا Return Electrode به دستگاه باز می‌گردد (ماندن جریان در بدن با سوختگی همراه خواهد بود).در دستگاه‌های الکتروسرجری جدید از امواج با فرکانس بالای رادیویی (RF) استفاده می‌کنند. دستگاه‌های الکتروکوتر RF نسبت به کوترهای قدیمی، برش دقیق‌تری ایجاد می‌کنند، به بافت سالم آسیب کمتری می‌زنند، درد و خونریزی را کم نموده و در نهایت کاهش اسکار را به همراه خواهند داشت.

عوارض الکتروکوتر چیست ؟

الکتروکوتر مونوپلار بای پلار نیز مانند باقی روش ها عوارضی دارد که باید دانست .

 • اگر در نزدیکی محل درمان مواد مشتعل کننده مانند اکسیژن ، الکل و گاز های معده که قابلیت اشتعال پذیری زیادی دارد میتواند باعث آتش گرفتن بافت ها یا حتی انفجار شود
 • عفونت میتواند از سه راه الکترود دستگاه ریز قطرات خون پخش شده در هوا و دود جراحی انتقال پیدا کند تحقیقاتی از گسترش ویروس پاپیلومای انسانی و استافیلوکوک نوعی ( نوعی باکتری ) بر اثر الکتروکوتر وجود دارد . این قطرات خون میتواند تا 30 سانتی متر به اطراف و بالا پرتاب شوند و همچنین دود ناشی از این جراحی حامل مواد سرطان زا و شیمیایی میباشد که میتوان برای پایین آوردن ریسک عفونت از سیستم تخلیه دود ماسک عینک محافظ و دستکش های استریل یکبار مصرف استفاده کرد . استفاده از الکترود های یکبار مصر و استریل شده نیز میتواند بسیار موثر باشد .

نکاتی برای رعایت در خرید کوتر:

هنگام خرید دستگاه الکتروکوتر برای استفاده حرفه‌ای در صنعت زیبایی و پوستی، باید به چند نکته توجه کنید:

انتخاب برند معتبر: انتخاب برندی با شهرت و معتبر در زمینه تولید دستگاه‌های کوتر مهم است. این کمک می‌کند تا دستگاه با کیفیت و قابل اعتمادی را در اختیار داشته باشید.

مشاوره پزشک متخصص: قبل از خرید کوتر، بهتر است با یک پزشک متخصص یا متخصص پوست مشورت کنید. او می‌تواند شما را در انتخاب بهترین نوع و شیوه عملکرد کوتر بر اساس نیازهای شما راهنمایی کند.

مشخصات فنی: در هنگام خرید، به مشخصات فنی دستگاه توجه کنید. ویژگی‌هایی مانند توان خروجی، نوع امواج (الکتریکی یا لیزر) و انواع تیغه‌ها برای برش پوست را بررسی کنید.

احتیاط در خرید دستگاه‌های دسته دوم: در صورتی که تصمیم به خرید دستگاه کوتر دسته دوم یا استفاده شده دارید، از صحت و عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید و ترجیحاً از فروشنده‌های قابل اعتماد خرید کنید.

گارانتی و خدمات پس از فروش: مطمئن شوید که دستگاه کوتری که خریداری می‌کنید، دارای گارانتی و خدمات پس از فروش مناسب است. این امر به شما اعتماد بیشتری در استفاده از دستگاه خواهد داد.با رعایت این نکات، می‌توانید یک دستگاه کوتر با کیفیت و مناسب را برای بهبود ظاهر پوست خود انتخاب کنید.

در نتیجه، دستگاه کوتر یک ابزار مهم در حوزه تجهیزات پزشکی و جراحی است که هم در علم پزشکی و هم در زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای خرید دستگاه کوتر درخواست خود را ثبت نمایید تا به درخواست شما رسیدگی گردد

 

 

دکمه بازگشت به بالا